vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

467 επισκέπτες, 6 χρήστες
thanos1071, Razor.QQ15, Sergios, Barbapaidi, sakissalonika, Tem

Hurricane v1.3 by E-Phoenix

Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #240 στις: Μαρτίου 16, 2016, 12:50 »
@tsoupakas σωστά αλλά και μια φορά να το περιστρέψεις θα κεντράρει και μπορείς να βιδώσεις, αυτό που εννοώ αδελφέ είναι πως πρέπει να περιστρέψεις 3ή4 φορές και να κεντράρεις, αν το κάνεις αυτό θα δεις πως ο πόλος θα ανέβει προς τα επάνω με αποτέλεσμα να θέλει λίγο να το καταβάσεις απο την βάση πάντα έτσι !

Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #241 στις: Μαρτίου 16, 2016, 12:54 »
Χεχεχε...Μιλαμε το εχουμε παει σε αλλο επιπεδο το θεμα ;-)
Αγαπητε @SpSP θα τον μπανιαρω γιατι ειναι μουλια και θα το δοκιμασω,καθως επισης και τις προτασεις των υπολοιπων φιλων..
Επανερχομαι ;D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων



Την καλησπέρα μου σε όλη την παρέα…τα νέα σήμερα είναι ευχάριστα…κάνοντας ένα συνδυασμό διαφορετικών setup κατάφερα να πάρω το καλύτερο μέχρι τώρα αποτέλεσμα ..έχουμε και λέμε: σύρμα γερμανικό 0.30mm σε 2.5mm άξονα ,βαμβάκι nakamichi με μη βγαλμένες τις εξωτερικές επιφάνειες .Το βαμβάκι όπως βγαίνει από το coil ίσια μέχρι τα λούκια και εκεί καλή κάλυψη των οπών τροφοδοσίας  και με κατσαβιδακι  τσάκισμα και στροφή προς τα κάτω λοξά να ακουμπάει το ντεκ μέχρι η άκρη να φτάσει σχεδόν στον πόλο (Προταση @Sensk3,@SpSP, Busardo)  . Βαμβάκι καθόλου αφράτο και πλασμένο σφικτά με τα δάκτυλα ,και αφού το πότισα με FP Black Flag Risen ,μετα με τσιμπίδα το στούμπωσα και λιγάκι ώστε να μην είναι καθόλου αφράτο( πρόταση @SpSP ). Η αντίσταση βγήκε περί τα 1.3ωμ και το δούλεψα se SX mini 12.2-13 Watt στην μονή τρίτη μικρότερη τρυπά αέρα. Το αποτέλεσμα είναι πως μετα από σχεδόν ένα ολόκληρο τανκ δεν πλημύρισε, δεν έκλαψε ,απλά 2 φορές συνολικά μου έφερε μια ελαφρώς υγρή τζούρα που μετα από έντονες απανωτές εξαφανίστηκε και αυτή η υγρασία..
Προληπτικά φύσηξα από το Drip Tip αέρα όταν είχα αδειάσει το μισό τανκ και έβγαλε από την τρύπα του αέρα μια μικρή σταγονίτσα υγρού…Επίσης βγάζοντας το drip tip είδα ότι είχε μαζέψει μια πλούσια σταγόνα υγρού εκεί που φωλιάζει το τιπ. Συνολικά αυτή η εικόνα δεν έχει καμία σχέση με ότι έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα και με κάνει τουλάχιστον να χαμογελάω …
Κάθε πιθανή πρόταση από πλευρά σας για βελτιστοποίηση του σεταπ που έκανα θα είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2016, 22:10 από tsoupakas »

Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #242 στις: Μαρτίου 17, 2016, 08:21 »
@tsoupakas έλα ήρθε νωρίς η Ανάσταση  ;D θα επιμείνω πως με Fiber Freaks Original Pads θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Εφόσον τώρα πήρες το πρώτο σου τανκ χωρίς προβλήματα φρόντισε να το ξανακάνεις τώρα πάλι χωρίς πρόβλημα  :)) και όταν εμπιστευτείς τον ατμο σου τότε δοκίμασε και με 32άρι σύρμα 0,25 πυρήνα. Η βιδάρες που έχει δεν είναι τυχαίο θεωρώ πως με μεγαλύτερα σύρματα δουλευει ακόμα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #243 στις: Μαρτίου 17, 2016, 10:34 »
@ tsoupakas

Δεν είπες για τον αέρα.... Αν σηκώσεις ψηλότερα την αντίσταση, από ανοιχτές τις 2 μεγάλες τρύπες, θα πας στις 2 πριν από τις μικρότερες και η τζούρα θα πλησιάσει προς τσιγαρίσια....  (όχι οτι θα γίνει, αλλά θα είναι αρκετά ικανοποιητική πιστεύω).

Προσωπικά στήνω με 28mm Kanthal D, 2,5mm διάμετρο, 7-8 σπείρες ανοιχτές, πηνίο που το κάτω μέρος του ξεκινάει περίπου από τις βίδες, το βαμβάκι σχηματίζει Π και στριμώχνεται να φράξει τις τρύπες εισαγωγής (και λόγω 85% PG). Βαμβάκι Koh Gen Do.

Συγγνώμη που ενώ έχω τον κλώνο γράφω εδώ, αλλά προσπαθώ να βοηθήσω....

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #244 στις: Μαρτίου 17, 2016, 11:32 »
Το μόνο που δεν τα έχω βρει με τον ατμοποιητή είναι το μέγεθός του.
Καμιά διαρροή εκτός της πρώτης φοράς που δεν έβαλα αρκετό βαμβάκι, σε όλους τους καινούργιους πάντα ψάχνω να βρω το ελάχιστο βαμβάκι που δεν μου δημιουργεί διαρροές.
Στο παρόμοιο στήσιμο με του malossi εφαρμόζω με μια σημαντική διαφορά. Πριν κόψω το βαμβάκι σύριζα, μοιράζω το 1/3 του βαμβακιού και το βάζω να ακουμπάει κάτω ώστε να μαζεύει τα υγρά που πέφτουν στο ντεκ. Τα υπόλοιπα 2/3 του βαμβακιού κομμένο σύριζα στα λούκια(τεχνική κλεμμένη από τον Τηλέμαχο). Εύκολο στήσιμο χωρίς διαρροές.

Νομίζω όμως ότι προτιμώ από γεύση το άλλο στήσιμο με το τσάκισμα του βαμβακιού, πιο δύσκολο να το πετύχεις να μην έχει διαρροές, αλλά έχει πιο πλούσιο ατμό όταν το μάθεις.

tsoupakas το ίδιο στήσιμο με σένα έχω τώρα, αλλά με αφράτο το βαμβάκι και χωρίς στουμπώματα και δεν έχω διαρροές, στο συγκεκριμένο στήσιμο μάλλον παίζουν ρόλο μικρολεπτομέρειες που είναι δύσκολο να τις εντοπίσεις.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παιδιά sorry, τώρα το είδα, νόμιζα ότι έγραφα στο νήμα του κλώνου, ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2016, 11:59 από Tolis RBA »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #245 στις: Μαρτίου 18, 2016, 15:02 »
[justify]Να πω κι εγώ τις πρώτες μου εντυπώσεις για τον Hurricane v. 1.3. Πρώτα απ' όλα να πω πως θα άρχιζα λάθος. Θα τόνιζα και το παραμικρό κουσούρι που θα έβρισκα, θα έβαζα μπροστά τα όποια δικά μου “θέλω”. Όμως δεν είναι έτσι η πραγματικότητα. Λοιπόν, πρώτα για το κατάστημα. Τα παιδιά από VtB είναι σωστά ροκ άτομα, και ασφαλώς γνώστες. Ένα δεύτερο, είναι ατμιστική μπουτίκ και ξέρεις με τι συνεπάγεται κάτι τέτοιο. 
[/justify]

[justify]Στην ουσία τώρα. Είναι γεγονός και δεν θα πω κάτι διαφορετικό, ο Hurricane είναι αυτό που λέει, υψηλή ποιότητα. Δεν θα επαναλάβω τους παραπάνω φίλους και δεν θα επεκταθώ, απλώς να πω τις πρώτες εντυπώσεις. Επέμεινα από την αρχή σε δικό μου στήσιμο, με μεγάλη αντίσταση και λίγα βατ. Όσο κι αν ισχύει ένα ιδανικό: π.χ. Kanthal 0,3mm, λιγοστές σπείρες και 1Ω, 15W. Ήθελα ν' ανέβω έστω σε 1,5Ω και βαριά 12W. Το στήσιμο ήταν πανεύκολο μέχρι τώρα, και το 1ο και τα επόμενα, αν και λίγα. Προσωπικά δεν πήρα διαρροές ή δακρύσματα, είδα όμως ιδιοτροπία σε μη ομαλές τζούρες. Δεν συμπαθεί τις γρήγορες ή κάπως βεβιασμένες (και εδώ δηλ. είναι του σαλονιού), τουλάχιστον αυτό κατάλαβα μέχρι τώρα που γράφω. Στη ρύθμιση τού αέρα είναι προς το αεράτο για τα δικά μου γούστα, και σαν πιο σφιχτός ατμιστής-τζούρας που είμαι, δεν προσαρμόστηκα ακόμα πάνω από τη 2η επιλογή τού 1mm. Γενικά πάντως να πω, είναι κορυφαίος και δεν θα διαφωνήσω με κανέναν φίλο. [/justify]

[justify]Σε υγρά, πρόλαβα κάποια ml από Thenancara (Shinshiro) και κατάλαβα κορυφαία γεύση και υπέροχο χτύπημα (με 1Ω, με 1,2Ω, αλλά και με 1,6Ω). Αυτό το βελούδινο σύνολο τού Phenomenon δεν το πήρα ακόμα -να τονίσω βέβαια ξανά πως μιλάει καθαρά το προσωπικό γούστο, ξέροντας καλά πως μου λείπουν πολλά ατμιστικά χιλιόμετρα ακόμα και πως σε άλλα ατμιστικά χέρια θα είναι διαφορετικά, και τα λόγια αλλά και τα γούστα, (στη φωτογραφία είναι με σκέτη βάση 50vg, 50pg και περιμένει ένα Thenancara).[/justify]





Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #246 στις: Μαρτίου 21, 2016, 14:13 »
Έβαλα το CLR version 5 στον hurricane με ni200 ribbon & Drago Cotton. Άντε γειά :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #247 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:18 »
[justify]Γεμισμένος Hurricane με επτασφράγιστο μυστικό (ανοιχτόχρωμο) υγρό (50/50). Ni200 (30ga), σε πυρήνα 2,5mm, 6 σπείρες, 0,10Ω (και 0,11Ω) στους 200 και 205 °C. Με Ηurricap mini και 1,9 ολόκληρα ml (ιδανικός για έξοδο...). Εντυπώσεις: α ρ ι σ τ ο ύ ρ γ η μ α![/justify]


Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #248 στις: Μαρτίου 26, 2016, 00:10 »
Με 1.9 ml σου πόσο σου βγάζει γιατί τραβάει και πολύ ο άτιμος. Μια δυνατή έξοδο βράδυ θα στη βγάλει ή θα σε αφήσει?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #249 στις: Μαρτίου 26, 2016, 01:08 »
Μπορεί να ξαναγεμισει  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #250 στις: Μαρτίου 26, 2016, 01:09 »
Προφανώς δεν θέλω όταν βγω έξω να κουβαλάω μαζί μου υγρό δεν το έχω κάνει ποτέ ούτε πρόκειται

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #251 στις: Μαρτίου 26, 2016, 01:13 »
Αντιθέτως εγώ νοιώθω μια ανασφάλεια αν δεν κρατάω ένα μπουκαλάκι και μία μπαταρία. 
Μπορεί να αργήσω  :angel:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #252 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:46 »
[justify]@drakmor, καλημέρα. Είναι αλήθεια πως τα 1,9 ml δεν μου φτάνουν για μία έξοδο, (τουλάχιστον όχι ακόμα), όμως για ένα ποτό ή μία ήρεμη έξοδο για καφέ, είναι μια χαρά. Για δυνατή έξοδο έχω το ss tank, (παρεμπιπτόντως, επειδή ανέφερες και στο ότι τραβάει πολύ, ανέβηκα κι εγώ σε αέρα, πραγματικά είναι απόλαυση, και στα περισσότερα βατ).[/justify]




Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #253 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:50 »
Καλημέρα Joebarteam. Σε ευχαριστώ πολύ για τα info . Όπως φαίνεται δεν μου κάνει οπότε θα πάω για αυτό τον steamtuners. Και εγώ τώρα το ss χρησιμοποιώ αλλά μαζί με το lavabox πάρα είναι βαρύ. Έχω κακομαθει με Le magister Le zephyr και φαινόμενο νανο και τώρα δεν τα μπορώ τα γομαρια. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #254 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:59 »
[justify]Παρακαλώ.[/justify]
[justify]Ναι, από s.t. το ζηλεύω, είναι ιδανικό και πολύ όμορφο. Για το βάρος ss και σαν σύνολο, έχεις απόλυτο δίκιο, είναι θέμα. Έχεις ωραίες επιλογές (ζηλεύω κι εδώ). [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354850 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191186 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 698 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312679 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6659 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13188 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711