vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

99 επισκέπτες, 9 χρήστες
Milarepa, bokostas, bloodlessz, tapantari, camber, Aspirecigs, PsykieG, maprix, Tazz

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Τι θα του έλεγα;Αφού τρώγεται ας το ξεκινήσει,καλύτερα ατμιστής παρά ατμιστής-πρώην καπνιστής.
Πάρε τα εργαλεία σου,πάρε και υγρά χωρίς νικοτίνη (που είναι δηλητήριο,προκαλεί εξαρτήσεις σωματικές-ψυχολογικές και άλλα τέτοια πραγματικά μεν για εκφοβισμό δε) και καλά σύννεφα δικέ μου .

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
μάλλον βγήκε σεντόνι, συγνώμη απο τώρα (και για το ύφος)

Είσαι ενήλικος; Κάνε ότι γουστάρεις. Τι λέμε τώρα, όχι θα κάνεις βαβά όχι το 'να όχι τ'άλλο; Πάρε φόρα και κουτούλα το κεφάλι στο τοίχο. Αν το κάνεις επειδή το διάβασες κάπου σε ένα φόρουμ, ε τι να πω, μάλλον είναι το σωστότερο να γίνει.

Που ήμουν μικρός και όχι καπνιστής μου το είπαν: Αν το ξεκινήσεις δεν κόβεται. ΠακάΚια μέντολες ο Αντώνης, μυαλό κουκούτσι...
Κάθε μήνυμα κάθε εγγεγραμμένου μέλους εδώ μέσα αναφέρει ή υποννοεί ότι το κάπνισμα δεν κόβεται. (*)
Αν μετά από τόση πληροφορία υπάρχει και η παραμικρή υπόνοια, ε τι να πώ. Παίρνεις φόρα και κοπανάς το κεφάλι στον τοίχο. (δις)
Σαντ στόρι, όποιος κρατάει η.τ. στο χέρι δεν έχει κόψει το τσιγάρο. Μπορεί να λέμε και να κουνιώμαστε αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη. Βγαίνεις να πας πουθενά χωρίς τα τσιτσιμπλίκια σου; Πας μια βόλτα;
Δεν πας και αν μην γελιόμαστε.
Οπότε πρέπει να δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στην πρόταση "το η.τ. αποτελεί εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης"
Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.
Ακόμα και αυτοί που ατμίζουν βάση 0 - μηδέν - νάδα - πως το λένε, καπνιστές και με τον νόμο είναι. Στρίμωξε τους σε μια γωνία και ούτε θα προλάβεις να δείς πότε θα κάνει τσαφ ο αναπτήρας. (*)
Βέβαια μπορείς πάντα να ελπίζεις (...καλή ώρα) ότι είσαι σε αυτό το κομμάτι του πληθυσμού που μπορούν και κόβουν το τσιγάρο μαχαίρι. Και από πάνω μετά τους βρωμάει και γίνονται οι μεγαλύτεροι αντικαπνιστές που γνωρίζεις.
εεεεε.....εεεεεεε....... ένας τέτοιος για κάθε 20 άτομα που καπνίζουν (για να μην πω και βάλε).

Από την άλλη...στα καθ'ημάς.
Θα δείς και θα διαβάσεις τι ωραίο και τι καλό που είναι το η.τ.
Τρίχες κατσαρές και ίσιες και περμανάντ. Σαν το τσιγάρο δεν είναι τίποτα. Έχει μέσα τόση χημεία και τόσα πρόσθετα (...) που τίποτα δεν το πιάνει. (**)
Το ποσοστό ατμιστών που το παρατάνε (χτυπάω το σαμάρι για να ακούσει ο γαϊδαρος) και πάνε πίσω είναι πολύ μεγάλο.
Καλά τα υγρά καλά οι γεύσεις καλά ντουμάνια, αλλά άμα ο εγκέφαλος έχει γράψει τσιγάρο...δεν υπάρχει επιστροφή.
Μπορείς βέβαια να ρωτήσεις όποιον ειδικό, προφανώς ψυχολόγο, θες πως σε οποιοδήποτε εθισμό (υπάρχει η σύγχιση ότι έχουμε μόνο τον εθισμό νικοτίνης, ενώ δεν είναι έτσι...δείτε λίγο πιο πάνω τα μηνύματα...)
άπαξ και εθιστείς, δια βίου ζωής θα είσαι επικίνδυνος να υποτροπιάσεις. (αυτά για σένα που απλώς μπορεί να διαβάζεις αυτές τις γραμές γιατί σε έβγαλε εδώ το google search).

Ξεκίνησε κανένας και έγινε αλκοολικός απο πρόθεση ή έφτασε χωρίς να το καταλάβει σε μια κατάσταση αδιέξοδη;
Ε, ένα και το αυτό είναι το τσιγάρο.
Ένα και το αυτό θα είναι και το η.τ.
Ξέρεις, για σένα -που ίσως είσαι ανήλικος και ξαναγράφω διαβάζεις τυχαία εδώ- που λές με μηδενική βάση ατμίζω. Ναί χαίρω πολύ και στα τσιγάρα, αν αρχίσεις με τα "ελαφριά" ειδικά εκεί που δεν ρουφάς, απλώς βρωμάς, εθισμό δεν έχεις. Τρέχεις όμως για πακέτο....και στην ανάγκη, θα καπνίσεις ότι βρείς μπροστά σου.
ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ
ΤΑΜΑΜ
ΤΟ ΙΔΙΟ
ΜΙΑ Η ΑΛΛΗ
θα γίνει και με το η.τ.


(*) που βλέπω όοοοολους να γράφουνε μου βρωμάει το τσιγάρο. Δεν κατάλαβα, όταν πρωτοκαπνίσαμε μοσχομύριζε το τσιγάρο; Έβγαζε μύρο;
Δεν είμαι κατά του να το λέμε, αν αυτό βοηθάει...
αλλά με το χέρι στην καρδιά, ποιόν απο μας σταμάτησε να γίνει καπνιστής η βρώμα;
εεεεε....κανέναν; τι λέμε;

(**) το "χτύπημα" που έχει όποιο υγρό ατμίσεις (ανεξαρτήτου νικοτίνης)
ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ μπροστά στην πρώτη τζούρα τσιγάρου του πρωί...  
Δεν είναι υποκατάστατο του καπνίσματος. Θεωρώ ότι πρέπει να το λέμε να το γράφουμε και να το τονίζουμε.
Είναι εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης.

Και γιατί το λέω αυτό; Το η.τ. βοηθάει στην πρόσληψη νικοτίνης (η έλλειψη της οποίας μπορεί να προκαλέσει πολύ σοβαρές διαταρραχές αναλόγως τον οργανισμό)
Όσοι το έριξαν στο μηδέν, και ακόμα καλύτερα όσοι απαγκιστρώθηκαν εντελώς (...ένα θεματάκι εδώ υπάρχει, διότι είναι ελάχιστοι ως προς το σύνολο...) είχαν κάποιες βασικές διαφορές.
Είτε ήρθαν προ τετελεσμένων καταστάσεων οπότε δεν τίθεται θέμα εναλλακτικής, είτε προυπήρχε η ΑΠΟΦΑΣΗ να διακόψουν το κάπνισμα και απλώς το η.τ. τους βοήθησε κατά την διαδικασία. (η οποία ξαναγράφω δεν είναι παντοτινή και η "μάχη" διαρκεί εφ'όρου ζωής.)

Γράφω λίγο φορτωμένα, ζητώ για ακόμα μια φορά συγνώμη. Την προηγούμενη βδομάδα θάψαμε γνωστό άτομο από καρκίνο του πνεύμονα. Το άτομο αυτό, ενώ είχε πάρει την πρώτη διάγνωση, συνέχισε να καπνίζει.
Με απόλυτη ηρεμία αλλά με έναν υποδόριο τρόμο συνειδητοποίεις πόσο "επιβεβλημένη" είναι αυτή η συμπεριφορά...
Όποιος έχει καπνίσει ενώ είχε τον λαιμό του/είχε πυρετό/ είχε και τι δεν είχε, ξέρει απολύτως τι διαβάζει σε αυτά που γράφω τώρα.
Μόνο που μετά, αν έχεις ένα στοιχειώδες επίπεδο αξιοπρέπειας δεν ξανακοροϊδεύεις τα πρεζάκια, τους αλκοολικούς κ.ο.κ.

Αυτά,
ξαναγυρίζω σε mood ενήλικα. Η ερώτηση να ατμίσω, είναι περίπου ίδια με το: "να δοκιμάσω ναρκωτικά;"
"να βάλω κράνος;", "να βάλω ζώνη;".
Κάνε ότι καταλαβαίνεις. Απλό.


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Η απάντηση είναι μία και μοναδική....
Να κόψει τις Μ@λακ&ες.... απλά....
Το ίδιο λέω και στον γιό μου .... "αγόρι μου έναν μ@λ@κα έβγαλε η οικογένεια....δεν χρειάζεται άλλον....

(..ναι ...είμαι λίγο αρπαγμένος....σόρρυ για το ύφος .... αλλά είναι τουλάχιστον αυθεντικό..)

Αποσυνδεδεμένος panagiotisf

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
περα απο την νικοτινη υπαρχει και η δυναμη της συνηθειας

απο την στιγμη που δεν εισαι εθισμενος εγκληματεις εις βαρος σου
οπως εγκληματησαμε και εμεις καποτε

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Ο παναγιωτης απο πανω μιλησε πολυ σωστα,με την λεξη ''εγκληματείς''.Ειναι μια βλακεια ολα και σε αυτα που εχουν να κανουν με την υγεια θα προσθεσω και τα του πορτοφολιου...

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Να το ρίξει στο ψάρεμα !!!! :laugh1: 

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Να προσθέσω και να επισημάνω κι εγώ σαν ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ότι όπως ειπε ο ...svouras το πιο ουσιαστικό είναι η ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΜΑΘΗΣΗ! Συνδέεις κάτι ευχάριστο με κάτι ΑΝΟΥΣΙΟ είτε έχει νικοτίνη είτε όχι και βρίσκεις τον εαυτό σου δέσμιο μιας ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ που δεν σε οφελεί ουσιαστικα σε ΤΙΠΟΤΑ. Το μόνο που κάνεις είναι να αναβάλεις να έρθεις αντιμέτωπος με την ζωή και τις δυσκολες της. 
18 χρόνων καπνίστρια σας μιλάει παιδιά.
ΞΟΔΕΨΤΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ.ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ, ΣΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΧΡΟΝΟ, ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Για αντιστρέψτε λίγο τα πράγματα και θυμηθείτε πότε και πως ανάψατε το πρώτο βρωμοτσίγαρο! 
Φυσικά χωρίς να ρωτήσουμε, και φυσικά ανήλικοι οι περισσότεροι.

1990 πάμε με την παρέα να κάτσουμε παραλία να πούμε τα δικά μας να λαλακιστούμε και τέτοια. 
Ξαφνικά χωρίς να ξέρω το ότιδήποτε, βλέπω και τα εφτά άτομα να βγάζουν τα μοντάκια τους και να ρουφάνε σα να μην υπάρχει αύριο.
Χωρίς καμιά προτροπή, πιάνω κ εγώ ένα και αρχίζω να τραβάω τζούρα χωρίς να κατεβάζω κάτω τον ατμο! Ποιος ειμαι εγώ να ξεχωρίσω από την παρέα? 
Και κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα. :eyesplash:

Μακάρι να ήταν μοντάκια τότες αντί τσιγάρου.
Φυσίκα και όχι θα απαντήσω στο καθετι που μπορεί να βλάψει την υγειά μας έστω και σε μικρό ποσοστό.

Ξέρω καπνιστή που το έκοψε γα τεσσερα χρόνια, και στην στεναχώρια του αντί να πιάσει τσιγάρο, έπιασε τον ατμό. :respect:
Κάπως έτσι το βλέπω εγώ κύριοι. Ο αγώνας είναι μακρύς και ότι μπορέσουμε να σώσουμε ας το σωσουμε. 

Με τα ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ  δεν γίνεται γάμος. Ο ενήλικας ίσως να χρειάζεται διαφορετική βοήθεια αν έχει επιθυμία για ντουμάνια.
Ο πιτσιρίκας που θα ξεκίναγε το βρωμοτσίγαρο με σιγουριά, ε καλύτερα δεν είναι τουλάχιστον με τον ατμό??

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;  :confused1:  :-\  :hmmm:  :DontThinkSo: 
Θα του έλεγα να συμβουλευτεί τον γιατρό του!!
Θα του ελεγα να πάρει εναν ναργιλέ!!
Θα του έλεγα να πάρει τσίχλες Nicorette!!
Θα του ελεγα οτι δεν συμφέρει, φορολογητε-απαγορεύετε-λογοκρίνετε και η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο, τσάμπα πονοκέφαλος
Θα του έλεγα, οτι αν εχει λεφτά για πέταμα να πάρει ένα  SX Mini Q Class η ενα DNA 200 με ενα Phenomenon, Calix, Hurricane V1.3 κτλ (και πανο απο ολα, γνήσια!!)
Θα του ελεγα οτι ολα ειναι Κινεζικα!!!
Θα του έλεγα πανω απο όλα να ξεκινήσει το κάπνισμα πρωτα και οταν φτασει τα δυο πακετα την ημερα και 3000 ευρο τον χρονο... να ερθει να με βρει!!
Θα του ελεγα... "η γυναίκα σου τη γνώμη εχει?" "τη γυναίκα σου την ρώτησες?"
Θα του έλεγα οτι το ατμισμα επηρεάζει αρνητικά την τρύπα του όζοντος
Αυτα Θα Του Ελεγα!!!  :WhatHeMeans:


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
παντως στα καταστηματα τον τρικαλων βλεπω πολλα πιτσιρικια μεσα που ασχολουνται με το η.τ ... εμενα μου κανει καπως ολο αυτο , αλλα οπως λετε καλυτερα ηλεκτρονικο παρα τσιγαρο ,
και στη κόρη μου που ειναι πλεων στα 18 αυτο τις ειπα , αν καποια στιγμη θα ηθελε να καπνιση να μου το πει να τις παρω ενα σετακι η.τ ...

Αποσυνδεδεμένος Moonman

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Για ποιον λόγο να το κάνει αυτό κάποιος πάντως ; Αν και τωρα τελευταία έχει γίνει πολυ της μόδας απ οτι βλέπω , εγω προσωπικά θα τον αποθάρρυνα να μεταβεί σε ΗΤ αν δεν ήταν καν καπνιστής βασικά θα τον αποθάρρυνα γενικώς είτε σε ΗΤ είτε σε κτ

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
ασχετα απο το τρολαροποσταρισμα που εκανα ποιο πανω
συμφωνώ!! με τον APOSTOLOS KAL
και εγω σε ενα μικρο παιδί, έφηβο που δεν τον κανεις καλα, θα προτιμούσα εαν και εφόσον δεν γίνετε αλλιώς, ε!ας ατμισει καλύτερα!!
Ας είμαστε ομως λίγο προσεχτικοί, το ατμισμα (και κατα επέκταση εμεις) εχει κατηγορηθεί ως προθάλαμος του καπνίσματος, βεβαία εμείς αποτρέπουμε το κάπνισμα, προτρέποντας αντί αυτού το ατμισμα ως καλύτερη (έστω εσχάτη) λύση.
Μεταξυ μας ομως... ... ξέρουμε πόσο αυτο μπορεί να διαστρεβλωθεί!!

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
παιδιά το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι προϊόν απόλαυσης... σε καμια περίπτωση δεν είναι για να κόψετε το κάπνισμα... άσχετα που κάποιοι τα καταφέρνουνε με αυτό τον τρόπο.. αν κάποιος θέλει να κόψη το κάπνισμα να μην κάνει ούτε ηλεκτρονικό...!  

έχω παρα πόλους γνωστούς μη καπνιστές που πλέον σήμερα είναι επίσημα ατμιστες.. προσωπικά καλο είναι να κοιτάτε το δικό σας καλο και να κόψετε εσείς το κανονικό τσιγάρο και αφήστε εμάς που είμαστε ντουμανιαριδες να ατμιζουμε ελευθερα...!!!  

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Ωραίος ;D
Με άλλα λόγια μας λες παρατήστε με ήσυχο (θα) κάνω ό,τι γουστάρω.
Δεκτό, σε αυτήν την περίπτωση όμως ΕΣΥ που άνοιξες το θέμα, καλό  θα ήταν να μην ανοίξεις και άλλα σχετικά θέματα να ζητάς απαντήσεις από εκείνους που επιδεικτικά αγνοείς :(

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗΣ ...ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΧΟΛΙΟ

Απλά παραθέτω την σκέψη μου.....
.....Είσαι νομοθέτικό σώμα....και διαβάζεις μέσα στα άλλα και αυτό το νήμα.....
.....και καλείσαι μέσα σε 1 μήνα να νομοθετήσεις περί"ηλεκτρονικού τσιγάρου.....

Πόσο διαφορετική θα ήταν η θέση σου απο την ήδη υπάρχουσα νομοθετικά;





 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1866 246132 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:48
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1909 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8044 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121838 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 699 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326799 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8618 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297932 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios