vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

445 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, lagoudakis, Milarepa, Tem

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1635 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 21:22 »
Ενημερωτικά... 18€ είναι για 2 τανκάκια.

Δεν είναι τόσο απλά τα τανκάκια του phenomenon.
Στο τανκάκι με τα μεταλλικά δαχτυλίδια δεν μπορείς να έχεις την πατούρα στο γυαλί, θα έκοβε τον χρήστη ή θα ήταν άσχημο αισθητικά και δεν θα είχες και τις τρύπες αναπλήρωσης.
Στο straight δεν θα μπορείς να έχεις α) την "πατούρα" του τέλους της καμπάνας β) τις τρύπες του αέρα. Θα ήταν τόσο λεπτό που θα έσπαζε.
Στο tiny δεν μπορείς να έχεις μια αναιπέσθητη προεξοχή που έχει στην από μέσα μεριά χαμηλά. και τις τρύπες του αέρα.
Στου unfollow. Έχει περίεργες πατούρες το τανκάκι. Αν γίνονται σε γυάλινο θα ήθελε πολύ ψιλοδουλειά.

Φυσικά για όλη αυτήν την ψιλοδουλειά θα είχαμε και την ανάλογη αύξηση στο κόστος του.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2017, 21:34 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος L1VESTRONG

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1636 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:06 »
Παιδες ειρηνη ημην  :angel:
Αφου κανει τη δουλεια του το κλωναρι και μαλιστα πολυ καλα τοτε ικανοποιουνται ολες οι τσεπες. 2 μηνες που τον εχω σκυλι μαυρο, διαρροες μηδεν, το στησιμο το συνηθισα πλεον και φαινεται παιχνιδι. Στο drip tip ειχα μονο θεμα, αυτο το πλαστικο δεν...πηρα σβαρνα σχεδον ολα τα ατμομαγαζα εδω ηρακλειο και δεν καθοταν κανενα. Επεσε ομως στα χερια μου και ενας fodi f2 και ως δια μαγειας το drip tip του καθησε τελεια στον κλωνο. Σαν να φτιαχτηκε και για κλωνοφαινομενο ενα πραγμα. Τουλαχιστον πηρε ποδι το απαισιο drip tip του φαινο και βελτιωθηκε ολη η ατμιστικη εμπειρια πλεον  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1637 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:15 »
Πιο πολύ σκεφτόμουν είτε το γυαλί να κούμπωνε σε τσιμούχες όπως πχ. avocado ή κάτι σε μονοκόμματο όπως έκανε με τον ναυτίλο η aspire με το μεταλλικό sleeve που έχει ενσωματωμένο το γυαλί.
Και αν δεν γίνεται στο φαινόμενο ή σε κάποια τροποποιημένη έκδοση θα περίμενα σε αυτή τη τιμή κάποια στιγμή να βγάλουν κάτι που να προσφέρει αυτά τα τόσο βασικά πράγματα. Γυαλί και easy refill. Γιατί δεν είναι μόνο το φαινόμενο. Πολλοί του είδους του είναι με πλαστικά και πολύ δύσκολοι στο refill. 

Δεν λέω ωραία γεύση αλλά όταν κάνω διπλά-διπλά φαινόμενο (ακόμα και τον original) με έναν ατμοποιητή των 20-30€ και σκέφτομαι την τιμή του....απλά δεν φτάνει. Ίσως φταίνε και αυτά που διάβαζα για αυτόν αλλά όλα ήταν στο θέμα τζούρας/γεύσης και δεν μπορώ να πω πως δεν ήταν εύστοχα.
Επίσης, σκέφτομαι πως ίσως η υψηλή τιμή του σε συνδυασμό με τα λίγα parts από τα οποία αποτελείται είναι η πιο πολύ η αιτία που είναι ακριβά τα spares γιατί θα πρέπει κάποιος να μην μπορεί να τον αγοράσει σε κομμάτια και να του βγει φθηνότερο από το να τον πάρει ολόκληρο.

Ξέρεις τι έχω πάθει?...Στον έναν άτμο βρίσκεις αυτό στον άλλο το άλλο και λες πότε θα βγει ένας να τα χει όλα? Ίσως να είναι δύσκολο ίσως πάλι να το κάνουν εσκεμμένα για να πουλάνε. Αν έβρισκα άτμο SS+glass επισκευάσιμο με easy setup και top refill και ήξερα πως είναι απροβλημάτιστος τότε ναι θα τα έδινα τα 120. Μήπως δεν έχω χαλάσει τόσα με τους πολλούς φθηνούς που δεν μου κάνουν? Αν όμως τα είχα σκάσει για αυθεντικό φαινόμενο τώρα που βλέπω τον κλώνο μπροστά μου και το φαντάζομαι....θα τα κλαιγα παρόλο που θα ταν γευστικότατος! Γιατί και πάλι θα ήμουν σε αναζήτηση κάτι άλλου που θα μου έλειπε. Αυτή είναι η διαφορά. Σαν καινούργιος έλεγα έλα μωρέ κάποιος από αυτούς θα είναι ο "the one" με το φαινόμενο top υποψήφιο. Και τώρα αρχίζω και ανησυχώ πως ίσως δεν υπάρχει καν ο "the one" για εμένα, και επειδή είναι τόσο κοντά σκέφτομαι τι κρίμα! Άσε το topfill ας έβγαινε τουλάχιστον ένα glass! Όπως στις αρχές που ήμουν απο τσιγάρο και διάβαζα για ναυτίλο, τον πήρα και ήταν κακάσχημος + εύθραστος! Μόλις βρήκα το sleeve... :yoloyeah:...είναι ο μοναδικός με εργοστασικές αντιστάσεις που θα κρατήσω και ας μην έχει topfill. Στον επισκευάσιμο τομέα...θολά τα πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1638 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:21 »
ρίξε μια ματια εδώ
http://vaping.gr/index.php/topic,32617.msg1103471.html#msg1103471
τζαμι και γέμισμα από πάνω

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1639 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:21 »
απο τα δαχτυλα μου το πηρες κωτσο :yes:
αλλα δεν εχει 120 :(

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1640 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:22 »
ειμαι off topic τελειως αλλα ss+γυαλι πανευκολο στυσιμο και top fill ειναι ο skyline.ακριβως θα μου πεις και δικιο θαχεις αλλα εγω αυτον μονο ξερω.επισης υπαρχει και ο νεος calix v3 που κυκλωφορει συντομα στα 97 ευρω νομιζω.σορρυ παιδες για το Off topic
συννονοματε εισαι σφεντωνα!!!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1641 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:24 »
Εγώ το έχω το θέμα κατά τα αλλά. 

(Λολ πετάχτηκε και ο Ηρακλής σαν την θιγμένη γεροντοκόρη)

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1642 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:30 »
Δεν είναι η 1η φορά που τον προτείνουν...(όπως και πολλούς άλλους) αλλά επειδή απο αυτούς τους άλλους απογοητεύτηκα....αν δεν βρω κάποιον να τον έχει να τον δοκιμάσω ή δεν βγεί κλώνος πρώτα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ευχαριστώ πάντως τον έχω στα υπόψη μου.
Kotsos75 μήπως μπορείς να προμηθεύσεις και Link με το SS τανκ του φαινόμενου που έλεγες?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1643 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:40 »
το έχουν κάνει χαλια το site
πάρε τηλέφωνο και ρώτα τους
http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_25_61&products_id=205

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1644 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 22:46 »
Ok Thanks... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikpoth

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1645 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 13:34 »
Πάντως δεν βλέπω διαφορά σε γεύση σε σχέση με cloud.Ίδια υγρά ίδιο στήσιμο.
Ακριβώς ίδια γεύση και στους δυο έχω.

Στάλθηκε από το Mi Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1646 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 17:57 »
Εγώ να σου πω την αλήθεια, πηγαίνοντας λίγο αντίθετα με την πλειοψηφία μάλλον, η εντύπωση μου ήταν πως ο cloud είχε καλύτερη γεύση. Βέβαια μιλάμε για κλώνους και εκτός αυτού δεν έχω πολυδοκιμάσει τον cloud (πριν λέγες μέρες παρέλαβα και τους 2) αλλά έφυγε στο συρτάρι γιατί μου έσπασε τα νεύρα...πολύ άβολος στο refill, δεν ξεβιδώνει με τιποτα...θέλω κάποιο κατσαβίδι συνέχεια κοντά μου για να μπορώ να ξεβιδώσω απο κάτω γιατί απο πάνω είναι πολύ μικρές οι τρύπες, η ρυθμιση εισαγωγης υγρού παρόλο που έχω λεπτά δάχτυλά ΔΕΝ αλλά κυρίως γιατί το πάνω καπάκι για το refill όταν βιδώνει σταματά σχεδόν πάνω απο τις τρύπες και το υγρό χύνεται. Και όλα αυτά με το μεταλικό tank καθώς το πλαστικό δεν έπιαναν τα σπιρώματα...Μάλλον έπεσα σε πολύ μούφα κλώνο!

Λύστε μου μια απορία παρακαλώ....για την ρύθμιση εισαγωγής υγρού στο φαινόμενο είναι απαραίτητο να ξεβιδώνουμε τη καμπάνα (κλείνει τελείως δηδ.?) ή και τέρμα σφιχτή λειτουργεί?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1647 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 18:06 »
δεν κλείνουν τα υγρά στον phenomenon
μονο σε περίπτωση που δεις υποτροφοδοσία την ανοίγεις λίγο

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1648 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 22:45 »
ο φαινομενο λειτουργει με κλειστη καμπανα.
σε περιπτωση "λαθους" στο στησιμο, μπορεις να λασκαρεις μιση βολτα.

στον κλαουντ βαλε αναποδα τη ροδελα για να μη σου πεφτουν πανω στις τρυπες αναπληρωσης.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1649 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 02:13 »
Το "ανάποδα ροδέλα" έπιασε....θα του δώσω μια ευκαιρία. Thanks.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206219 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540866 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357379 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192758 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios