vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, djfloor, Joskoil

Twitter

φαινομενο πιπιλα

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #60 στις: Απριλίου 06, 2016, 20:34 »
Κοντεύω να κλείσω μήνα ατμίζοντας. Ξεκίνησα με 9 νικοτίνη (maxboro-hexocell), πήγα σε 12 (turkish tobacco-halo), δοκίμασα και με 18 (ry4-hexocell) και τώρα πάλι είμαι στα 9 (ry4-hexocell). Σε όλες τις περιπτώσεις το πάω πιπίλα στα 10-12ml τη μέρα. Μόνο το turkish μου έκοβε κάπως τη φόρα, αργά το βράδυ. Πριν έκανα έναν 25άρι καπνό στις 2 μέρες και πλέον μου βγαίνει πιο ακριβά από το κ.τ.

Βλέπω γνωστούς που αρχίσαμε μαζί και δεν πάνε πάνω από 5ml τη μέρα. Τι λέτε οι πιο παλιοί; Θα περάσει το φαινόμενο ή θα συνεχίσω να ξεπαραδιάζομαι στα υγρά και τις αντιστάσεις;  :angry_orange:

Είσαι πολύ στην αρχή για να κατεβαίνεις τόσο πολύ στη νικοτίνη.
Κάνε το 18άρι και δώσε του χρόνο να το συνηθίσεις, προσπαθείς να πέσεις μέσα σε 3-4 εβδομάδες σε τόσο χαμηλή νικοτίνη? Δεν υπάρχει λόγος.
Εγώ ατμίζω δύο χρόνια και κάνω 12+ ml τη μέρα, αλλά ήμουν περίπτωση γιατί ξεκίνησα με 9άρα και μετά το 5μηνο πήγα και έμεινα σε 6άρα.
Μην βιάζεσαι τόσο πολύ και όταν νοιώσεις έτοιμος, δοκίμασε και αυτό που λέει ο φίλος από κάτω.

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #61 στις: Απριλίου 06, 2016, 20:35 »
Κοντεύω να κλείσω μήνα ατμίζοντας. Ξεκίνησα με 9 νικοτίνη (maxboro-hexocell), πήγα σε 12 (turkish tobacco-halo), δοκίμασα και με 18 (ry4-hexocell) και τώρα πάλι είμαι στα 9 (ry4-hexocell). Σε όλες τις περιπτώσεις το πάω πιπίλα στα 10-12ml τη μέρα. Μόνο το turkish μου έκοβε κάπως τη φόρα, αργά το βράδυ. Πριν έκανα έναν 25άρι καπνό στις 2 μέρες και πλέον μου βγαίνει πιο ακριβά από το κ.τ.

Βλέπω γνωστούς που αρχίσαμε μαζί και δεν πάνε πάνω από 5ml τη μέρα. Τι λέτε οι πιο παλιοί; Θα περάσει το φαινόμενο ή θα συνεχίσω να ξεπαραδιάζομαι στα υγρά και τις αντιστάσεις;  :angry_orange:

Αυτό που συμβαίνει, συνήθως, είναι να αυξάνεις νικοτίνη και να πέφτεις σε κατανάλωση (και το αντίστροφο). Αν το ξαναμετρήσεις θα είναι σχετικά απίθανο να κάνεις πχ 12 ml είτε με 9mg είτε με 18mg. 
Για το κόστος, 10-12 ml με έτοιμα υγρά και βέβαια θα βγαίνει πιο ακριβά σε σχέση με το τσιγάρο. Για όσο μένει κάποιος εκεί ψηλά οι βάσεις με ή χωρίς άρωμα είναι μια καλή λύση. Προσωπικά, και λυπάμαι που το λέω, πιο "καπνική" γεύση από τη σκέτη βάση δε βρίσκω.  

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #62 στις: Απριλίου 06, 2016, 20:39 »
Μια παρατήρηση έχω να κάνω. Δεν είναι απαραίτητο ότι αν αυξήσεις τη νικοτίνη θα πέσεις σε κατανάλωση.
Παίζει εύκολα να κάνεις την ίδια ποσότητα ασχέτως νικοτίνης, είτε για πάντα είτε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο κάθε οργανισμός έχει τις δικές του ανοχές και δεν αντιδρά το ίδιο, κάποιοι πέφτουν κάποιοι όχι.

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #63 στις: Απριλίου 06, 2016, 20:58 »
Ακριβώς δεν είναι μόνο είναι η νικοτίνη. Αν μπεις στο πρόγραμμα σου σταθεροποιήσε. Εμένα αυτή τη στιγμή αν μου δώσεις σε μια μέρα να κάνω ένα ml 18mg δε τη βγάζω. Αν κάνω 5ml μηδενικής δεν έχω πρόβλημα, θα μου λείψει η νικοτίνη αλλά δε θα μουρλαθώ κίολας.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #64 στις: Απριλίου 06, 2016, 22:03 »
Το αρνητικο  με το η.τ ειναι οτι δεν σβηνει...Τωρα ατμιζω μαζι μ το usb.Πιπιλα καργα.Απο την αλλη ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι :yes:

Αποσυνδεδεμένος Tazz

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #65 στις: Απριλίου 06, 2016, 22:09 »
Όπως το είπες εγώ πιπίλα μονίμως με το usb μην τύχει και βγω έξω και ξεμείνω από μπαταρία :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #66 στις: Απριλίου 06, 2016, 22:23 »
Παιδιά, άμα ανοίξω μαγαζί θα σας φωνάξω για πελάτες μου.
Δεν θα χρειαστώ άλλους. Εσείς μόνο θα μου κάνετε μια χαρά τζίρο!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #67 στις: Απριλίου 06, 2016, 22:55 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά :thumpup: Η προτροπή των περισσοτέρων ήταν να ξεκινήσω με 9, τις άλλες τις πήρα δοκιμαστικά.
Μάλλον θα συνεχίσω με 18 για κάποιο διάστημα και βλέπουμε στη συνέχεια. Θα κάτσω να μελετήσω και για DIY, αλλά είναι νωρίς ακόμα και δε θέλω να μου βγουν τίποτα φόλες και να κλαίω λεφτά.


Όπως το είπες εγώ πιπίλα μονίμως με το usb μην τύχει και βγω έξω και ξεμείνω από μπαταρία :eyesplash:
Εγώ σκέφτομαι να πάρω μακρύτερο καλώδιο. Αυτό που έχω φτάνει οριακά στον καναπέ και δε με βολεύει  :D

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #68 στις: Απριλίου 07, 2016, 00:03 »
Παιδιά, άμα ανοίξω μαγαζί θα σας φωνάξω για πελάτες μου.
Δεν θα χρειαστώ άλλους. Εσείς μόνο θα μου κάνετε μια χαρά τζίρο!  :laugh1:
Αν ανοίξεις εσύ μαγαζί θα το βάλεις μέσα μόνος σου!   :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος panpan267

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
    • Panagioths Panagiotou
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #69 στις: Απριλίου 08, 2016, 16:56 »
Οπως ειπε καπου ο shadockan δεν γινεται μετα απο 3 πακετα την ημερα να μην το εχεις πιπιλα

Αποσυνδεδεμένος nikosxatz

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #70 στις: Απριλίου 08, 2016, 20:20 »
Έχω καταλήξει ότι όσο χαμηλώνεις τη νικοτίνη αυξάνεις την ποσότητα, τελικά, έτσι ή αλλιώς τη νικοτίνη που θέλεις θα την πάρεις....

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #71 στις: Απριλίου 10, 2016, 14:24 »
Κι εγώ τώρα που έχω χαμηλώσει την νικοτίνη κάπου στα 6 ατμιζω πολύ περισσοτερο και για να βρω λίγω χτύπημα ,αναγκαστικά έχω καταφύγει σε χαμηλές αντιστάσεις και υγρά με πολλή VG.Με την 18αρα νικοτίνη δεν ξεπερνούσα τα 3-3,5 ml την ημέρα. 

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #72 στις: Απριλίου 10, 2016, 19:33 »
εγώ από την ημέρα που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο θυμαμε έκανα περίπου 2μλ την ημέρα και ήμουνα μια χαρά...! μετά που αγόρασα subtank mini  τότε έφτασα να κάνω έως και 15ml  την ημέρα αυτή την στιγμή νιώθω πολύ άσχημα.... που κολησα τόσο άσχημα γ@#ώτο....  

σχεδόν όλη την ημέρα σκευτομε το ηλεκτρονικό τσιγάρο και πάντα θέλω να το έχω μαζί μου και να ντουμανιάζω ασταμάτητα....  

γενικα θέλω να το σταματήσω η τουλαχιστων να το ελατώσω αυτό το πράγμα και δεν μπορώ... και περνώ μηδενική νικοτίνη γιατί με την 6άρα που έκανα έφτασα πάλι τα 12ml  σε ένα βράδυ..... 

και τώρα σκευτομε να καταλήξω να κάνω 3-4 τσιγάρα την ημέρα παρα 15μλ την ημέρα....  :/

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #73 στις: Απριλίου 10, 2016, 20:23 »
Ανέβα σε νικοτίνη και πάρε έναν ατμοποιητή με σφιχτή τζούρα.Ειναι κρίμα μετά από τέτοια προσπάθεια να ξαναρχίσεις το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαινομενο πιπιλα
« Απάντηση #74 στις: Απριλίου 11, 2016, 18:14 »
δεν νομίζω πως είναι ανάγκη να πάρω άλλο ατμοποιητη για σφιχτή τζούρα εφόσον και ο subtank στην μεσαία τρυπούλα είναι αρκετά σφιχτή... ειδικά αν βάλω μια αντίσταση 1.2 θα κάνω κανονικά τσιγαρισιες...  αν και τώρα επειδή χρησιμοποιώ odin 101 χρειάζομαι 0.5 πλέον το ευχαριστιέμαι αυτό το υγρό παρα πολύ και στα 27watt άσχετα που είναι για περισσότερα... 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8822 1114609 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:03
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823526 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506514 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8815 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154353 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243387 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762338 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1011 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem