vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

263 επισκέπτες, 9 χρήστες
gstamatos, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf, camber, Sergios, manoslykos

Twitter

Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #45 στις: Αυγούστου 05, 2011, 02:38 »
Η ουσία όμως είναι στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Γι' αυτό δεν αξίζει τον κόπο και δεν ασχολούμαι.

Εχεις δικιο,Λευτερη,πιστευω ομως πως ειναι αξιο σχολιασμου κ ευλογο να θελουμε να απαντηθουν ξεκαθαρα τα ερωτηματα.Γιατι,πρωτον,με το φοβο κερδοσκοπια δε τη δεχομαι σαν ανθρωπος κ δε συμβιβαζομαι σε αυτο!Κ απ την αλλη δε μπορουμε να μιλαμε στο forum για αγορες σε ποστητες περιεκτικοτητας 24-100mg/ml νικοτινης γνωριζοντας πως πραγματι απαγορευονται(το λιγοτερο) αλλα επιπλεον(κ σημαντικοτερο) κανουν κακο στην υγεια μας,εφοσον αληθευει.Μη γλυτωσουμε απ το κ/τ κ τρεχουμε για αλλα απ το η/τ(πραγμα που εγω δεν το πιστευω)!!!!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 05, 2011, 15:15 »
Πηρα τηλεφωνο αλλα δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα!!!Μου ειπαν τα ιδια που μετεφεραν οσοι ηθελαν υγρα 24mg,δηλαδη πως επειδη ειναι μεγαλη σαν περιεκτικοτητα κ επιπλεον απαγορευονται,καλο θα ηταν να παρω υγρα απο 18mg κ κατω!Που κ αυτο οπως μου ειπε ειναι παρανομο κ γι αυτο αλλωστε κ στο site απλως διαλεγεις γευση κ σε περνουν τηλεφωνο για διευκρινηση περιεκτικοτητας mg.Βεβαια,ο υπαλληλος δεν δινει καποιο ονομα κ δε νομιζω να μπει καποιος στο κοπο να μπει κ να τα γραψει!
Τα συμπερασματα δικα σας  8)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:24 »
Λοιπόν…
Σύμφωνα με http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7
και http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm

αν κατάλαβα καλά, ένα πακέτο κ.τ. αναγράφει την ποσότητα νικοτίνης που ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ να μπει στον οργανισμό, και όχι την ποσότητα νικοτίνης που υπάρχει, παραβλέποντας τις συνήθεις κάθε καπνιστή. Επίσης, η νικοτίνη είναι μια βλαβερή ουσία, αλλά όχι καρκινογόνος.


Σύμφωνα με http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%BF%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

αν κατάλαβα καλά, η τοξικότητα μιας ουσίας είναι διαφορετική από άτομο σε άτομο. Υπάρχουν κάποια κοινά αποδεκτά όρια, για χιλιάδες ουσίες γύρω μας. Τα όρια αυτά έχουν τεθεί είτε από αντικειμενικούς και ανιδιοτελείς παράγοντες είτε όχι, αυτό δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε… Αλλά, επειδή όλοι εδώ είμαστε μεγάλα παιδιά και ξέρουμε τα όριά μας, υπάρχει κάποιος εδώ που διαισθάνεται ότι όταν ατμίζει προσλαμβάνει περισσότερη νικοτίνη από αυτήν με το κ.τ.;[/b]

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82

Σχόλιο: οι σοφιστές παραβίαζαν συγκαλυμμένα τους νόμους της λογικής.

Άραγε, συνειδητά ή όχι;

Σύμφωνα με τα παραπάνω, πάντως, σοφιστής είναι ένας οποιοσδήποτε καπνιστής. Διότι, με πρόσχημα την εξάρτηση, αρνείται να δεχθεί ότι έχει υπογράψει συμβόλαιο (στα 55 θα είναι, στα 60, στα 65, άντε στα 70, ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ)

Όσο για την πλάκα…
Το ανθρώπινο μυαλό ξεγελά, άλλωστε όλοι οι άνθρωποι εξαρτημένοι από κάτι είμαστε. Η πλάκα, όμως, παίζει το ρόλο της.
 

Προσωπικά μου δίνει θάρρος. Έσπασα απρόσμενα το συμβόλαιο του θανάτου και διατηρώ την ελπίδα, παρόλο ότι γνωρίζω πολύ καλά ότι τα πνευμόνια μου, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον,  ανήκουν στην κατηγορία ΜΑΥΡΑ.

Όσο ζω όμως θα έχω ελπίδα και για τα παιδιά μου και για μένα. Κι αυτή δεν μπορεί να μου τη στερήσει κανένας. Ειδικά τώρα, που ξαναγύρισα στα μονοπάτια της λογικής.


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2011, 01:48 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:35 »
Καλο το αρθρο που αναρτησες αλλα ειναι σε λαθος θεμα!!!Υπαρχουν μονο μερικες σειρες που ειναι χρησιμες για εδω κ μας δινουν καποιες απαντησεις!Τα τελευταια ειδικα ειναι σχολια επι προσωπικου κ ζηταω απ τους συντονιστες να κρινουν τα αναλογα!

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:41 »
Καλο το αρθρο που αναρτησες αλλα ειναι σε λαθος θεμα!!!Υπαρχουν μονο μερικες σειρες που ειναι χρησιμες για εδω κ μας δινουν καποιες απαντησεις!Τα τελευταια ειδικα ειναι σχολια επι προσωπικου κ ζηταω απ τους συντονιστες να κρινουν τα αναλογα!

χαλάρωσε ρε βαγγο ο καθένας είναι ελευθερος να σχολιάζει ότι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:43 »
Ναι δε λεω,αλλα εδω το θεμα ηταν για κατι σοβαρο κ επιλειψιμο για τις εταιριες υγρων!Τι δουλεια εχει η ανασκοπηση για το τι ειναι νικοτινη,κλπ.?Αυτο υπαρχει σε αλλα θεματα κ πιο εμπεριστατομενα!
Παντα,χαλαρος ειμαι! 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:46 »
το αν έπρεπε να μπει σε άλλο νήμα το συζητάμε.
για τα σχόλια και τις απόψεις του καθενός δεν το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:47 »
Δεν έχω κάτι με κανέναν προσωπικά. Άλλωστε, οποιαδήποτε κριτική βασισμένη στη λογική πρέπει να αξιολογείται. Συμφωνώ απόλυτα για το λάθος θέμα. Ο.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 06, 2011, 00:48 »
το αν έπρεπε να μπει σε άλλο νήμα το συζητάμε.
για τα σχόλια και τις απόψεις του καθενός δεν το συζητάμε.

Αυτο  :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Το πιασατε  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 06, 2011, 01:09 »
Με την ευκαιρία, παιδιά, να πω ότι προτιμάω να δημοσιεύετε τα λινκ όταν πρόκειται για μεγάλα κείμενα.
Το copy-paste αρχίζει να τιμωρείται πια: http://allthingsd.com/20110128/google-tweaks-search-results-to-punish-scrapers/

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 06, 2011, 01:31 »
Atmos,
αυτό το θέμα είναι αστείο και σοβαρό ταυτόχρονα
Αστείο γιατι ψάχνουμε να βρούμε νόμους που δεν υπάρχουν, έτσι όπως το έθεσες με το κοριτσάκι και την μπύρα σε ένα προϊόν (αλκόλ) που υπάρχει απο γενέσεως πολιτισμού και δεν υπάρχει κανείς νόμος σε καμία χώρα της γης (εκτός απ αυτές με ισλαμικό νόμο που απαγορεύουν εντελώς το αλκοόλ), όπου να ορίζει την ανώτατη ποσότητα χρήσης. Πόσο μάλλον για τη νικοτίνη...χάος! Εκτός κι αν κανείς απο μας γνωρίζει πόσα τσιγάρα επιτρέπεται να καπνίζει ημερησίως!!! 
Και μεις ψάχνουμε να πάρουμε τηλ την τάδε εταιρία που δεν ξέρει την τύφλα της. Έλεος! Ας σοβαρευτούμε όμως!
Σοβαρό, γιατί 2mg καθαρή νικοτίνη μπορούν να αποβούν μοιραία. Αλλά το ίδιο μπορείς να πάθεις αν ..
...επισπεύσεις 1 σπρέϊ κατσαριδοκτόνο
...κοπανήσεις ένα μπουκάλι καθαρό οινόπνευμα φαρμακείου
...απολαύσεις σε ταμπλέτες 1 κουτί ποντικοφάρμακο
...πιεις 1 μπουκάλι azax για τα τζάμια
και πάει λέγοντας
Το θέμα δεν πάει άλλο και προτείνω να κλείσει
Προσωπικά διαθέτω 30 ml καθαρής νικοτίνης που σε διάλυμα θα μου δώσει 2 κιλά ατμιζόμενη νικοτίνη
Οχι , δεν έχω σκοπό να την εισπνεύσω ή να την καταπιώ καθαρη. Γιατί?
Μα, γιατί είμαι ενήλικας (50 χρονώ , ζωή νάχω) και κάθε ενήλικας (απαραίτητη προϋπόθεση για να είναι μέλος σε αυτό το φόρουμ) έχω την εντύπωση ότι ...
δεν τρώει ποντικοφάρμακα, ούτε κατσαριδοκτόνα και συνεπώς ούτε καθαρή νικοτίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2011, 02:10 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 06, 2011, 01:50 »
Να σου πω! Δεν έχεις κι άδικο.
Εγώ το είπα από την αρχή ότι δεν αξίζει να ασχολούμαστε.
Όπως είπα, για πολλά πράγματα καθένας καθορίζει τα όριά του με βάση τον εαυτό του.

Για να δούμε τι έχουμε:
Τους εμπόρους, που το υποστήριζαν αυτό, τους ρωτήσαμε και δεν βγάλαμε συμπέρασμα.
Και οι δύο έμποροι έχουν πίνακα δικό τους (ίσως όχι για πολύ ακόμα αν συνεχίσουν να απουσιάζουν) αν θέλουν μπορούν να απαντήσουν γραπτώς. Ο ένας το είχε κάνει παλιά. Ο άλλος δεν έδωσε σημεία ζωής.

Ρωτάω, Βάγγο, (μιας και το άνοιξες το θέμα) αξίζει να ασχολούμαστε άλλο με το ζήτημα;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 06, 2011, 01:52 »
Αποφευγετε συστηματικα να αναφερετε,απο αγνοια ή φοβο ειτε δε ξερω τι αλλο,μια σημαντικη λεπτομερεια!Ο ντορος κ το νοημα δεν ειναι απλα στην επικινδυνοτητα αλλα στο θεμα κερδοσκοπειας των εταιρειων εις βαρος μας!Κοινως,λεω ενα σεναριο κ εσεις κρινετε:
Ειμαι πωλητης υγρων ατμιζματος κ η εταιρεια που μου τα προμηθευει,για τον Α ειτε Β λογο,καταργει τη διαθεση υγρων των 24 κ ανω mg περεκτικοτητα νικοτινης!Τι κανω για να μη χασω τους πελατες που προμηθευονταν υγρα αυτης της περιεκτηκοτητας?Απλο!Διαδιδω μια αναληθεια κ λεω πως τα υγρα των 24mg κ ανω ειναι τοξικα κ οποιος αλλος πουλαει ειναι παρανομο!Οποτε,οι πελατες αυτοι συνεχιζουν κ προμηθευονται υγρα απο μενα σε λιγοτερη περιεκτικοτητα που εχω σε διαθεση-πωληση! ;)

Και αυτο,για μενα τουλαχιστον,ειναι ισοτημα επικινδυνο οσο με το αν ισχυει πως πραγματι τα υγρα ατμισης 24mg ειναι τοξικα κ βλαβερα για την υγεια μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 06, 2011, 02:00 »
Με γεια τους και με χαρά τους, Βάγγο μου.
Σε άλλη περίπτωση θα σου έλεγα να κάνεις παράπονα στο ΙΝΚΑ για παραπληροφόρηση. Σε αυτήν την περίπτωση όμως δε θα το σύστηνα. Το να ασχοληθεί βιαστικά ο κάθε άσχετος της κρατικής μηχανής με το ζήτημα, μόνο σε κακό μπορεί να βγει.
Η πιο εύκολη λύση για έναν κρατικοδίαιτο σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι να ρίξει μια απαγόρευση για να 'χει το κεφάλι του ήσυχο και μετά ας τρέξουν οι άλλοι να βγάλουν το φίδι από την τρύπα

Όλη η υφήλιος πουλάει και ατμίζει 24 mg, αν κάποιοι θέλουν να λένε ιστορίες, άστους να λένε. Κι όσοι δεν ξέρουν, κάποια στιγμή θα μάθουν. Ακόμα και οι αδαείς όταν βλέπουν όλα τα sites του κόσμου να διαθέτουν υγρά πάνω από 18 mg και δυο Έλληνες να λένε ότι απαγορεύονται, δε χρειάζεται και πολλή φιλοσοφία για να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επικίνδυνα υγρά των 18mg/ml κ άνω!!!Αλήθεια ή Ψέμα ?
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 06, 2011, 02:12 »
Συμφωνω,Λευτερη!Κλειδωσε το να μη συνεχιστει το θεμα αλλα ας το να υπαρχει να μπορουν να το διαβαζουν!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem