vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Sergios, Jorge, camber

Twitter

Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 18:16 »
Κι εμένα και του m1chael σήμερα πάτησαν πατρίδα, για να δούμε πότε θα πιάσουν Κρήτη.. :)

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 04:07 »
Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση μπαταριών:

Σε περίπτωση που μιά μπαταρία έχει χαμηλότερη τάση από τις άλλες, το mod δουλεύει κανονικά. Όταν η πιο άδεια μπαταρία φτάσει κοντά στο όριο εκφόρτισης (3V υπό φορτίο υποθέτω αλλά δεν το μέτρησα αυτό), το mod βγάζει αρχικά "Weak battery" και μετά από 2-3 τζούρες βγάζει "Lock", που σημαίνει άδειες μπαταρίες (το ίδιο "Lock" βγάζει και με τις τρεις μπαταρίες στην ίδια τάση όταν είναι άδειες). Το mod ουσιαστικά μας προστατεύει και από υπερβολική βύθιση τάσης τυχόν αδύναμης μπαταρίας, και από εκφόρτισή της πέραν του ορίου.

Κατα τη φόρτιση, το mod απ' όσο κατάλαβα παρακολουθεί την τάση της κάθε μπαταρίας ξεχωριστά αλλά δεν κάνει ισοστάθμιση της τάσης. Οπότε αν ξεκινήσουμε να φορτίζουμε με τρεις μπαταρίες στα 3.9V, 3.5V και 3V, το mod θα σταματήσει να φορτίζει όταν η πρώτη φτάσει  τα 4.2V, με τις άλλες μπαταρίες να είναι πιο άδειες. Σε περίπτωση που οι μπαταρίες έχουν διαφορά τάσης πάνω από 0.3V κατά τη σύνδεση του USB η οθόνη δείχνει "Imbalanced". Πρακτικά, η πλακέτα κάνει ασφαλή φόρτιση σε περίπτωση μη ισοσταθμισμένων μπαταριών (δεν θα υπερφορτιστεί καμμία μπαταρία) αλλά ιδανικά πρέπει να φορτίζουμε σε εξωτερικό φορτιστή αν δούμε ότι οι μπαταρίες μας έχουν διαφορά πάνω από 0.05V όταν το μόντ δείξει άδειο.

Ενδιαφέρον είναι ότι το mod βγάζει "Check Battery" άμα βάλουμε μία από αυτές ανάποδα, αντί να είναι νεκρό.

Τέλος, οι ίδιες μπαταρίες που μέτρησα σήμερα το πρωί (2x LG HE2 παντρεμένες φρέσκιες, ημερόμηνίας 1/9/2015 με λιγότερο από 60 κύκλους, μία Samsung 25R μονή, 29/1/2015 με πάνω από 250 κύκλους και χρήση σε μεγάλα ρεύματα) ξαναμετρήθηκαν όταν άδειασε το mod και ταυτόχρονα σημείωσα και την ένδειξη που έδειχνε το ίδιο το mod στην οθόνη

Mod:  3.32    3.33    3.13
DMM: 3.324  3.335  3.125

Η πιό άδεια ήταν η 25R, και παρά τη χαοτική διαφορά απόδοσης μεταξύ των δύο τύπων μπαταρίων (λόγω ηλικίας) οι τάσεις δεν διέφεραν δραματικά. Σε συνδυασμό με τη βασική προστασία που προσφέρει το mod (πολύ καλύτερη σε σχέση με κουτιά τύπου IPV3 κλπ) θεωρώ ότι δύσκολά κάποιος θα έχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 05:25 »
Και εμενα κλεισιμο απο κεντρο διαλογης Αττικης ειναι.
Μαλλον σημερα θα το εχω ;D ;D ;D

Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 11:16 »
Παντως να ξερετε οτι και μα οτι και να εκανα το μοντακι δεν με βγαζει περισσοτερες απο 2 μερες.και το εχω τσεκαρει και με αλλους  χρηστες σρο εξωτερικο.ειδικα οσοι ατμιζουν σε πολλα βατ περιπου η αυτονομια ειναι 14-15 ωρες περιπου.απογοητευτηκα καπως ομολογω καθως νομιζω πως ο ακριβος αδελφος του παει παραπανω.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 11:25 »

Πολυ ποιο παραπανω απο αυτο που περιγραφεις!

Κωστα Πιστευω θα βελτιωθει καπως με 2-3 φορτισεις ακομα

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 12:43 »
Παντως να ξερετε οτι και μα οτι και να εκανα το μοντακι δεν με βγαζει περισσοτερες απο 2 μερες.και το εχω τσεκαρει και με αλλους  χρηστες σρο εξωτερικο.ειδικα οσοι ατμιζουν σε πολλα βατ περιπου η αυτονομια ειναι 14-15 ωρες περιπου.απογοητευτηκα καπως ομολογω καθως νομιζω πως ο ακριβος αδελφος του παει παραπανω.


Mobile klaz speaking...


Κώστα, η αυτονομία που θα δώσει η μπαταρία/ες ενός μοντ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τις ατμιστικές συνήθειες του καθένα. Αν π.χ. το RX200 μπορεί να δώσει 14-15 ώρες αυτονομία σε κάποιον που ατμίζει με έναν TFV4 ή έναν ντρίπερ στημένο πολύ χαμηλά στα 100W-110W, τότε αυτό κρίνεται ικανοποιητική αυτονομία, ανάλογα βέβαια και με τα ml που άτμισε. Ούτε δηλαδή το να ατμίζουν δύο άτομα στα ίδια βατ είναι απόλυτο κριτήριο.

Ας υποθέσουμε ότι εγώ ατμίζω στα 110W και παίρνω μια τζούρα τεσσάρων δευτερολέπτων, και μετά ξαναπαίρνω την επόμενη μετά από 5-6 λεπτά, ενώ ένας άλλος που ατμίζει επίσης στα 110W, αρπάζει το RX200 και τραβάει καμιά δεκαριά τζούρες συνεχόμενες, στο καπάκι η μία μετά την άλλη λες και δεν υπάρχει αύριο,  :)) και είναι επίσης όλες οι τζούρες των τεσσάρων δευτερολέπτων, και μετά αφήνει ήσυχο το μοντ για μία ώρα. Και οι δύο μας θα έχουμε ατμίσει περίπου για σαράντα δευτερόλεπτα στα 110W μέσα σε μια ώρα.

Από την δική μου εμπειρία με τις μπαταρίες, ο δεύτερος τύπος ψοφάει τις μπαταρίες του πολύ εντονότερα από μένα, και αποκλείεται να βρεθούμε με την ίδια αυτονομία σε ml υγρού. Εγώ που έπαιρνα μία τζούρα στο τόσο, θα έχω μεγαλύτερη αυτονομία σε ml υγρού...  :)

Κι αν δεν σε ικανοποιεί απόλυτα η αυτονομία του RX200, σκέψου τι μαύρο δάκρυ θα είχες ρίξει εάν είχες κάνει το λάθος και αγόραζες κανένα από τα μοντάκια με την DNA200 και τις αστείες μπαταριούλες Lipo των 900mAh και άτμιζες στα 100-110W, και θα έπρεπε να ψάχνεις για φορτιστή κάθε 3-4 ώρες το πολύ...  :)) :)) :))

Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 12:49 »
Εχεις δικιο.διαβαζωντας ομως χρηστες στο εξωτερικο που εχουνε και τα δυο αδελφια της wismec αναφερουν ολοι πως το ακριβο τους παει καλυτερα σε αυτονομια με λιγα βατ χρησης ατμισματος περιπου κατα 1,5 μερα.δες και βιντεοhttps://m.youtube.com/watch?v=qzt7rOdx1Yo.
Οπως και να εχει παω τωρα για τριτη φορτιση,οι 2 πρωτες με εβγαλαν απο 2 μερες καθε μια και τα βατ που δουλευω ειναι αστεια σε σχεση με του ζαρκο(14 βατ δουλευω,ελεος!!!).πολλοι εξω λενε και δεν ξερω αν αυτο διορθωνεται με αναβαθμιση,οτι δεν εχει να ζηλεψει ο χιονολυκος τιποτα σε αυτονομια με το rx παρα οτι εχει 1 μπατ παραπανω.

Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:07 »
Κώστα, αν οι μπαταρίες είναι σε σειρά, το μόνο που βοηθά την αυτονομία είναι η λιγότερη καταπόνησή τους, λόγω των αυξημένων διαθέσιμων Αμπέρ. Με απλά λόγια, στα 14W οι μπαταρίες δουλεύουν ρελαντί. Αν έχεις LGHG2 μπαταρίες, νομίζω ότι η αυτονομία σου είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 17:48 »
Το πηρα και εγω στα χερακια μου σημερα ;D ;D
Περασα και την 1.07 και ειμαι κομπλε...
Ενα θεμα που εχω ειναι με τον Smok TFV4 ζεσταινεται αρκετα ο ατμοποιητης αλλα ζεστανεται αρκετα και το μοντ λογο του οτι η βαση εφαπτετε με το μοντ.
Ειναι λογικο αυτο η να ανυσηχω?

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 17:59 »
Τα ιδια κανει και σε εμενα ο TFV4,οποτε λογικο οπως λες  :thumpup:

Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #70 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 18:14 »

Κώστα, αν οι μπαταρίες είναι σε σειρά, το μόνο που βοηθά την αυτονομία είναι η λιγότερη καταπόνησή τους, λόγω των αυξημένων διαθέσιμων Αμπέρ. Με απλά λόγια, στα 14W οι μπαταρίες δουλεύουν ρελαντί. Αν έχεις LGHG2 μπαταρίες, νομίζω ότι η αυτονομία σου είναι μια χαρά.
αν ειναι μια χαρα το 2 μερες δεν ξερω.και πριν με το εβικ μινι μια χαρα ημουν για 2 μερες με 2 μπατ.τωρα με 3 δεν θα επρεπε να ημουν κατι παραπανω απο μια χαρα;


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #71 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 18:52 »
πόσα ml κάνεις ;




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #72 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 19:31 »
αν ειναι μια χαρα το 2 μερες δεν ξερω.και πριν με το εβικ μινι μια χαρα ημουν για 2 μερες με 2 μπατ.τωρα με 3 δεν θα επρεπε να ημουν κατι παραπανω απο μια χαρα;


Mobile klaz speaking...
Θα είχες πολύ μεγαλύτερη αυτονομία αν οι μπαταρίες ήταν παράλληλα. Σε μια τέτοια περίπτωση, θα αθροίζονταν οι χωρητικότητες. Τώρα, αθροιζονται τα volt και τα Αμπέρ αποφόρτισης.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #73 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 23:10 »
Εγω παντως στα 30W που ατμιζω συνηθως, το μονο που θελω ειναι να μου βγαζει 1 μερα. Αν την βγαζει, τοτε θα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!  ;)

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #74 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 23:25 »
Θα είχες πολύ μεγαλύτερη αυτονομία αν οι μπαταρίες ήταν παράλληλα. Σε μια τέτοια περίπτωση, θα αθροίζονταν οι χωρητικότητες. Τώρα, αθροιζονται τα volt και τα Αμπέρ αποφόρτισης.

Η ωφέλιμη ενέργεια μετριέται σε Watt ανα ώρα, Wh=V*Ah. Είτε εν σειρά, είτε παράλληλα, σε ένα ηλεκτρονικό mod στο τέλος θα καταναλώσουμε την ίδια ενέργεια συνολικά στην αντίσταση.

To θέμα στο RX200 είναι ότι δεν έχει πολύ καλή απόδοση και χάνεται ισχύς στην ίδια την πλακέτα ως θερμότητα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem