vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

367 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, Tem, Milarepa, gfilip, mathimatikos1966

Twitter

Joyetech TRON

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #300 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 23:01 »
Το Kanthal που εχει μεσα η CLR, γνωριζουμε ποιας διατομης ειναι;


Είναι Nichrome, 28mm (29 AWG), στα 2,5mm πυρήνα...

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #301 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 23:06 »
Eυχαριστω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #302 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 23:14 »
Σίγουρα κάτι λάθος κάνω αλλά δε ξέρω τι. Πρώτη φορά έκανα αντισταση οπότε καταλαβαίνεις. Αλλά το θέμα είναι τι κατασκευαστιο λάθος από τη μεριά μου μπορεί να προκαλέσει μπουρμπουλήθρες γουργουρισμα και φτύσιμο υγρού?

Θελει ψαξιμο,κλεισε λιγο τις σπειρες ,αλλα παιζει ρολο και ποσο βαμβακι και πως το περασες,φυσικα και τι βαμβακι εβαλες,δοκιμασε να περασεις το βαμβακι εφαρμοστα ,ουτε να σφηνωνει ουτε να περναει χυμα και να χει κενο με την αντισταση.
Κοψε το βαμβακι αλλα οχι τελειως συριζα στην κεφαλη να εξεχει και λιγο εξω για να κλεινει το αυλακι,αλλιως θα περναει το υγρο χυμα μεσα στην κεφαλη κ κατα συνεπεια στην βαση.
Μπουμπουληθρες κανει γτ περναει πολυ υγρο,ειτε απο λιγο βαμβακι κ περναει απο το λουκι μεσα η επειδη δουλευεις σε χαμηλα watt και ρουφας χωρις να ατμοποιειται το υγρο, 0.12 αντισταση θελει πανω απο 12 w να δουλεψει ,βαλε 15 watt 220 βαθμους.
Εσυ βαζεις 8-9 watt και ξεκινας υπερτροφοδοσια ρουφωντας και μετα οσο και να ανεβασεις δεν θα δουλεψει σωστα.
Επισης οταν καταλαβεις μπουρμπουληθρες,μην το παλευεις αδικα,λυσε την κεφαλη με την αντισταση,θα δεις οτι εχει περασει υγρο στο πιν και μεσα στην κεφαλη ,φυσα την σε μια χαρτοπετσετα να φυγει το επιπλεον υγρο ,καθαρισε και λιγο την βαση της και ξαναδεσε την και θα σταματησουν κατευθειαν οι μπουμπουληθρες.
Να ξερεις οταν κανει μπουρμπουληθρες ,θα δουλευει υποτονικα,δεν θα βγαζει ατμο και θα σε καει στον λαιμο ,σαν να χεις 36αρα νικοτινη  :))
Πολλες φορες ξεκιναει με τσιτσιρισμα και σκασιματα μια αντισταση να δουλευει και μετα απο λιγο στρωνει.δωστης λιγο χρονο  ;)

Αποσυνδεδεμένος gazius

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 12:41 »
Από γεύση πως είναι? όχι με τις εργοστασιακές, εννοώ αφού επισκευάσεις την clr?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:18 από gazius »

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:46 »
Εχει πολυ καλη γευση η clr ,βεβαια σαυτο παιζει ρολο,το συρμα που θα χρησιμοποιησεις,βαμβακι,στησιμο κλπ.

Κανενας ατμοποιητης δεν βγαζει καλο αποτελεσμα χωρις καλα υλικα και στησιμο  ;)

Αποσυνδεδεμένος gazius

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 14:20 »
Ευχαριστώ για την απάντηση thomasprevere
έχω παραγγείλει τον αντίστοιχο  από alter ego,clr αντιστάσεις μαζί και 30άρι kanthal ,απλώς διάβασα στο νήμα του ego one mega πως κάποιοι δεν έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα σε θέμα γεύσης με kantal.

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 14:40 »
Παρε και λιγο ss 316 και ni200 συρμα αμα βρεις με το μετρο,να δοκιμασεις πιο σου κανει καλυτερα και φυσικα οργανικο βαμβακι.

Εγω θα ημουν που δε μαρεσει το kanthal, :))
Δοκιμασε το και μας λες  :)

Αποσυνδεδεμένος gazius

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 14:48 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,έφυγα για παραγγελία και δοκιμές :)

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 08:58 »
Έχω την κεφαλή CL-Ni 0,2 Ω. Σε VT mode έχω ρυθμίσει την θερμοκρασία στους 250C. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ρύθμιση των Watt τι ρόλο παίζει; Δεν θα πρέπει η πλακέτα του VTC να δώσει εκείνη την ισχύ που απαιτείται ώστε να πιάσει η αντίσταση την θερμοκρασία που έχει τεθεί ως στόχος;

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 10:12 »
Είναι σαν γκάζι, για να το καταλάβεις. Όσο πιο πολλά τόσο πιο γρήγορα παίρνεις αυτό που θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:23 »
Ευχαριστώ Βαγγέλη!
Λογικό μου φαίνεται. Έκανα κάποιες πράξεις και φαίνεται ότι αλλάζοντας τα W αυξάνεις τα Α στην έξοδο του mod. Πχ στα 30W 12A στα 60W 17A. Βέβαια δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό στην πράξη, δηλαδή εάν καταλαβαίνει κάποιος την χρονική διαφορά που πιάνει την θερμοκρασία των 260C λόγω των παραπάνω 5 Α.
Βλέπω όμως ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στα Α που τραβάει από την μπαταρία (όταν είναι σχεδόν άδεια 3V). Στα 30W 11A στα 60W 22Α!!!! με την μπαταρία μου να είναι (LG HG2) rated στα 20Α. Επομένως μήπως η ρύθμιση των W να υπάρχει και για την ασφάλεια μας;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:28 »
Με το VTC που έχω, δεν μπορώ να κατέβω κάτω από τα 30 Βαττς.
Δοκίμασε που σου αρέσει. Γύρω στα 20 με 25 σε βαττς, θεωρώ ότι θα είσαι καλά. Παραπάνω μπορεί να φας και κανένα καψούλι. Θερμοκρασία κάπου στα 220.
Πάντως εγώ που έχω το αδερφάκι του το EGOONE MEGA, το προτιμώ με κανθάλ. Για sub προτιμώ τον Lemo. Το τσιμουχάκι από κάτω με προβληματίζει στις υψηλές θερμοκρασίες. Αν και από την εταιρεία λένε ότι δεν έχει πρόβλημα για να βάλεις και non registance σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #312 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:38 »
Java, πολύ ταπεινή μου άποψη. Αν θέλεις να δουλεύεις με 60βατ μόνιμα, ιδιαίτερα με χαμηλές αντιστάσεις, πάρε καλύτερα ένα μοντ διπλής μπαταρίας.
Καλά τα νούμερα της τελικής ταχύτητας, αλλά είναι όπως στα αυτοκίνητα. Κι ένα μικρό 1200ρι μπορεί να πιάσει 180 τελική, αλλά αν θέλεις (και βρίσκεις δρόμους) να κινείσαι με 180, κάντο καλύτερα με κάποιο πολύ ισχυρό αυτοκίνητο, που η τελική του υπερβαίνει τα 230.

vaggos59. Μόλις προχτές έστησα τον μικρούλη egoone με SS της UD, το κιτρινοπράσινο. 0.65ομ στην CLR, με τις "τσιγαρίσιες" εισόδους αέρα.
Αποδίδει εξαιρετικά πάνω στην μινι egoone των 850 βατ.

Τέλος, με έπιασε χτες και έβαλα όλους τους ατμοποιητές μου έναν έναν πάνω σε istick40 Και vtc. Επιβεβαιώνω αυτό που φάνηκε και στο βίντεο της παρουσίασής μου. Το vtc mini τις διαβάζει όλες ψηλότερα έως και 10%. Aποκλίσεις αδικαιολόγητα μεγάλες. Θα μου πείτε, βρήκες κι εσύ βράχο σταθερότητας το ιστικ. Το istick όμως το έχω τσεκάρει για την ακρίβεια των μετρήσεών του δίπλα σε καταξιωμένες πλακέτες και οι αποκλίσεις του ήταν ελάχιστες. Οπότε, ναι, ένα θεματάκι που αναφέρεται στις τελευταίες σελίδες το επιβεβαιώνω.

Ετσι, για να μη λέει ο shado ότι το μοντάκι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα ακριβά. Εχει, έχει... αλλά ας μην το κάνουμε θέμα, διότι είναι κάτι που αντιμετωπίζεται με τσίμπημα των βατ και των βαθμών και είναι το τίμημα που "πληρώνουμε" για να έχουμε ένα μοντάκι που τα κάνει όλα (ατμιστικά) κι απαιτεί ελάχιστα (από την τσέπη μας). Εξακολουθώ να το παρακολουθώ στο θέμα του TC, διότι μπορεί η καμπύλη αυξομείωσης που μετρά την αλλαγή αντίστασης να μην έχει ενιαία καμπύλη σφάλματος και να δημιουργεί θέματα απόδοσης.

Αναμένω τις θηκούλες που προσγειώθηκαν ελλάδα (θα ανεβάσω φωτό) και παλεύω να κρατήσω το κόκκινο διακοσμητικό λαστιχάκι στη θέση του, για να μην αναφωνήσω σαν τον Stepeha "αντίο, λαστιχάκι"

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:48 »
Petra, δεν διαφωνώ σε ότι είπες σχετικά με το SS. Απλά, τα ρεύματα που τραβάει σε sub είναι αρκετά. Και αναμφίβολα θα υπάρχει κάποια αλλοίωση στο σιλικονάκι. Δεν το είπα για κανέναν άλλον λόγο. Ήδη έχω πετάξει ένα που είδα ότι είχε πάθει ας πούμε εγκαυματάκι. Πολλοί είναι που συνιστούν για αυτούς τους ατμοποιητές non resistance συρμα, Αλλά χρειάζεται εκτός από το κατάλληλο σύρμα και η "ηλεκτροπόντα". Σε ερώτημα πάντως προς την εταιρεία, η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Πάντως ο Τρον, φαίνεται ότι δουλεύει σωστά.
Για ss δεν έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και κανένα μοντ μου δεν δουλεύει με tc για ss.

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:55 »
Ευχαριστώ παιδιά.
Όχι Πέτρα δεν σκοπεύω να ατμίζω στα 60W, απλά χθες δοκίμασα για πρώτη φορά το VTC-mini μου και επειδή μου ήρθε με αυτήν την κεφαλή μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία. Γιατί να έχεις ρύθμιση των Watts όταν είσαι σε VT mode. Μ΄αρέσει να έχω όσο το δυνατόν πιο πλήρη κατανόηση όλων των λειτουργιών των ηλεκτρονικών gadgets που έχω. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 45 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1119639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296532 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826567 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510162 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156175 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570567 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios