vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 01, 2009, 19:48 »
Ναι αυτοί είναι οι αντιπαθητικοί καπνιστές ,αυτοί που θα σε περιμένουν στη γωνία μη τυχόν και πιάσεις αναπτήρα.......Φυσικά και δεν φταίνε σε τίποτα να ανέχονται τον καπνό του άλλου.Ομως και όλοι οι καπνιστές δεν είναι γαιδούρια.Προσωπικά όποτε μου ζητήθηκε να μην καπνίσω σε κάποιο χώρο ή σε ανθρώπους που τους ενοχλούσε  δεν κάπνισακαι έχω δει πολλούς καπνιστές να το κάνουν.
Και Atme από το στόμα μου το πήρες .........Δεν θα έπρεπε να το λένε ηλεκ.τσιγάρο  αλλά ατμοποιητή αφού στην ουσία αυτό είναι.
Και τέλος μόλις άκουσα στις ειδήσεις του ALPHA οτι το ηλ.τσ. επιτρέπετε αλλά δεν διευκρίνησε μέχρι πότε.........αναμένομεν.........

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 01, 2009, 20:03 »
Και τέλος μόλις άκουσα στις ειδήσεις του ALPHA οτι το ηλ.τσ. επιτρέπετε αλλά δεν διευκρίνησε μέχρι πότε.........αναμένομεν.........
:D :D

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 01, 2009, 20:17 »
Θα εκφράσω μια σκέψη μου ..Για ποιο λόγο να μην υποθέσει κάποιος οτι παίζεται μεγάλο παιχνίδι πίσω απο τη σχέση κράτους - τσιγαροβιομηχανίας ή τσιγαροβ/νίας- ΕΟΦ ή ΕΟΦ - κράτους ? ...Εσείς πιστεύετε οτι εφόσον το προιόν κυκλοφορεί εδω και 3-4 χρόνια στην ευρώπη δεν το έχουνε μυριστεί οι τσιγαροβιομηχανίες σαν μελλοντικό κίνδυνο μείωσης των κερδων τους ?..Δεν του κάνανε εξονυχιστικό έλεγχο  για να βρούνε έστω και το παραμικρό να το κατηγορήσουν και έτσι να το βγάλουν εκτός ανταγωνισμού ? ...ή μήπως δεν έχουν χρήματα για να κάνουν τέτοιους ελέγχους ? ... Μήπως δεν βρήκανε τίποτα και κάνουν τον Αλέκο μέχρι όσο τραβήξει ??? ..Λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 01, 2009, 20:53 »
Μα και κατι βλαβερο να του βρουν, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να αγγιζει τη βλαβη που προκαλει το συμβατικο
Οποτε δεν μπορουν να κανουν κατι,παρα μονο να βγαλουν στην κυκλοφορια τα δικα τους ηλ.τσιγαρα που πιστευω θα ειναι το επομενο βημα των μεγαλων καπνοβιομηχανιων
Κι εξαλλου τα κερδη τους ειναι τοσο τεραστια που δεν νομιζω να τα πτοει τιποτα.Μιλαμε για την μεγαλυτερη προπαγανδα που εχει γινει απο τον περασμενο αιωνα με φοβερα αποτελεσματα
Απο τη στιγμη που ακομα και τα παιδια του Γυμνασιου το 2009,θεωρουν cool συμπεριφορα το καπνισμα(για Ελλαδα και Κυπρο μιλαω) ,τοτε δεν χρειαζεται ακομα να κανουν οτιδηποτε

Αποσυνδεδεμένος lemix

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 01, 2009, 21:00 »
Θα εκφράσω μια σκέψη μου ..Για ποιο λόγο να μην υποθέσει κάποιος οτι παίζεται μεγάλο παιχνίδι πίσω απο τη σχέση κράτους - τσιγαροβιομηχανίας ή τσιγαροβ/νίας- ΕΟΦ ή ΕΟΦ - κράτους ? (..)

Είναι μια γενική απόφαση που ξεκινάει από τις ΗΠΑ, όπου με σχέδιο νόμου (εκκρεμεί η ψήφισή του) απαγορεύεται η χρήση προϊόντων αντικατάστασης του καπνίσματος για τα οποία δεν έχουν γίνει επαρκείς έρευνες. Και οι ερευνες αυτές είναι πολύ ακριβές για να εφαρμοστούν. Μάλιστα αναφέρεται ότι έγιναν διαπραγματεύσεις με την Philip Morris...   

Βασικά, το αμερικάνικο σχέδιο νόμου:
1. Ωθεί τους καταναλωτές να πιστέψουν ότι τα προϊόντα smoke-free (όπως η.τ.) είναι το ίδιο επικίνδυνα όσο τα κανονικά τσιγάρα.
2. Απαγορεύει τα πρόσφατα (και καινούργια) προϊόντα αντικατάστασης.
3. Ενθαρρύνει την FDA να απαγορεύσει προϊόντα smoke free που περιέχουν νικοτίνη, συμπεριλαμβανομένων και των η.τ.

http://www.ecigarettedirect.co.uk/campaign/oppose-tobacco-bill.html

Αυτά....
 
Κανένα νέο απο τις ειδήσεις?

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 01, 2009, 22:41 »
Ολα μα όλα τα μέτωπα είναι ανοιχτά.Και το μόνο σίγουρα είναι ότι παίζονται τρελλά λεφτά ανάμεσα στο κράτος -ΕΟΦ-βιομηχανίες,ας μην πλανώμαστε.Μέχρι να καταλάβουν πόσα χάνουν από το η.τ. δεν θα βγάλουν απόφαση και θα κάνουν το χατήρι σε κάτι τρελαμένους σαν και μας,αν όμως καταλάβουν ότι χάνουν χρήμα τότε ας είμαστε σίγουροι ότι θα μας κοπεί το χαμόγελο.Δεν θέλω να το χοντρύνω αλλά κάποια στιγμη κινδύνευε η ζωή του γιού μου,ο γιατρός μας είπε να πάρουμε ένα φάρμακο που ήταν πολύ σημάντικο,ύστερα από ερευνα στα φαρμακεία ανακαλύψαμε ότι ο ΕΟΦ είχε απαγορέψει την κυκλοφορία του γιατι η εταιρία που το έβγαζε είχε επιβάλλει να πωλείται σε μια πιο προσιτή τιμή ενω ο ΕΟΦ το ήθελε πιο ακριβό και κάποια άλλη εταιρία του είχε προσφέρει πιο πολλά για να πλασσάρει το δικό της πράγμα το οποίο ο ΕΟΦ το δέχτηκε αφήνοντας κρεμασμένους χιλιάδες ασθενείς που το είχαν πραγματική ανάγκη.Εμάς τελικά μας το έφερε απο USA ο γιατρός μας και κάποιοι συγγενείς μας το έστειλαν από Γαλλία στην εξευτελιστική τιμη των 10 ευρώ.Αυτήν είναι η αλήθεια για όλους αυτούς.Στον βωμό του κέρδους τους δεν θα κοιτάξουν για μας.Θα το βγάλουν πιο βλαβερό και θα τελειώσει εκεί και άσε τους άλλους να κάνουν έρευνες.Αυτα,συγνώμη αν σας κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 02, 2009, 06:38 »
Κάποιος εδω μεσα το εχει πει :confused1:
Να βγαλουν οι ιδιες οι τσιγαροβιομηχανιες τα δικα τους η.τ. με τη δικη τους γευση (καμελ, μαρλμπορο, ασος ιντερνασιοναλ :D κλπ) και ολα καλα :)
Για εκεινους και για εμας ;)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 02, 2009, 08:09 »
Κάποιος εδω μεσα το εχει πει :confused1:
Να βγαλουν οι ιδιες οι τσιγαροβιομηχανιες τα δικα τους η.τ. με τη δικη τους γευση (καμελ, μαρλμπορο, ασος ιντερνασιοναλ :D κλπ) και ολα καλα :)
Για εκεινους και για εμας ;)
Ναι αυτό ακουγεται λογικό όμως οι τσιγαροβιομηχανίες ούτως η άλλως έχουν την μερίδα του λέοντος οπότε θα προτιμούσα να αφήσουν να δουλέψουν και οι καινούριες εταιρίες ηλ.τσ.Αλλωστε τόσα χρόνια δεν μας σκέφτηκα εμάς τους καπνιστές τώρα δεν θέλω να τους σκέφτομαι ούτε κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 02, 2009, 11:51 »
Ενας πολύ καλός "μοχλός" πίεσης από εμάς, μπορεί να γίνει αυτό το περιβόητο τηλέφωνο το 1142!

Μπορούμε να παίρνουμε εκεί τηλέφωνο ωστε να ρωτάμε αν το ΗΤ επιτρέπεται ή όχι. Αυτό θα δείξει στους "απο πάνω" πως υπάρχει μια έντονη δυναμική από μέρους μας.
Εννοείται βέβαια, πως σε περίπτωση απάντησης του στυλ "απαγορευεται", τους αρχίζουμε στις διαμαρτυρίες!

Σίγουρα οι μηχανισμοί "ελέγχου", αυτη την στιγμή χρησιμοποιούν το 1142 ως "βαρόμετρο" για να δουν τι ψάρια πιάνουν...
Ε, από την στιγμή που η δική μας φωνή δεν ακούγεται αλλιώς, ας ακουστεί έτσι!

Αλλά θέλει πρήξιμο, ε;;;; Οχι να πάρουμε 1-2 φορες και τέλος! Πρεπει να τους δώσουμε την εικόνα μιας έντονης και ενοχλημένης μερίδας του κόσμου, γιατι αλλιως θα μας δουνε μόνο ως "μερικοί τρελοι με γκάτζετ"

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 02, 2009, 11:55 »
Εξυπνο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 02, 2009, 12:49 »
Super ιδέα undertaker!

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #71 στις: Ιουλίου 02, 2009, 13:22 »
το 1142 μιλάει συνέχεια
Προσπαθώ μισή ώρα συνεχώς.
Θα συνεχίσω!

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #72 στις: Ιουλίου 02, 2009, 14:44 »
Μόλις μίλησα με το 1142!

Η τηλεφωνήτρια που μίλησα μου είπε πως το η.τ. "προς το παρόν (?!) απαγορεύεται, μέχρις ότου βγεί κάποια ανακοίνωση από τον ΕΟΦ", αφού αφενός "δεν έχουν διαπιστωθεί τυχόν συνέπειες στην υγεία μας" αλλά και εντάσσεται στα προϊόντα που αναφέρθηκαν κάποια post πιο πρίν ("φέρνει σε τσιγάρο!").

 :thumpdown: :eyesplash: :idiot1: :wall: :lipssealed:

Την ρώτησα αν η απαγόρευση έχει να κάνει με το οτι υπάρχει η δυνατότητα ατμίσματος νικοτίνης και μου είπε πως δεν έχει σημασία.

Θα περιμένουμε δηλαδή τον ΕΟΦ; Τον οποίο τον έχω ικανό να βάλει χέρι στα φίλτρα με νικοτίνη... για να μην πω και στα χωρίς...

Ρητορική ερώτηση: Έστω πως ο ΕΟΦ απαγορεύσει την χρήση τους, λέμε τώρα, λόγω επιπτώσεων στην υγεία μας. Δεν θα έπρεπε παράλληλα, για τους ίδιους λόγους; να απαγορεύσει και όλα ανεξαιρέτως τα προϊόντα καπνού;  ;)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #73 στις: Ιουλίου 02, 2009, 14:54 »
εντάσσεται στα προϊόντα που αναφέρθηκαν κάποια post πιο πρίν ("φέρνει σε τσιγάρο!").

Αυτό καλά που μου το είπες!!!

Ακόμα δεν εχω βγάλει γραμμη, αλλά αν μου πουν κάτι τετοιο.... ουυυυυ! Η καλύτερή μου!!!

Στον νόμο υπάρχει ορισμός για το τι είναι "προϊόντα καπνού" και το η.τ ΔΕΝ εντάσσεται εκεί!
Αν πάνε να πιαστούν από το ότι... "μοιάζει με τσιγάρο", ελα να μου το πεις αυτό για το Black Line, που είναι μαυρο και με κουμπιά! Η για το GG πχ, ή το Screwdriver ή το I-nhale και το stick της Janty....

Ο νόμος εχει πιο πολλές τρύπες από ελβετικό τυρί!!!

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 02, 2009, 15:42 »
Σαν να μας πηρανε χαμπαριιιι...... ::)

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=306443&cid=1

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem