vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Provari Radius

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #225 στις: Αυγούστου 19, 2016, 21:56 »
Δεν ξέρω αν θα είναι το επόμενο ή πότε θα είναι, αλλά όταν και αν αποφασίσει η εταιρεία να ασχοληθεί σοβαρά με TC, ΘΑ κάνει μπαμ. Φυσικά δεν θεωρώ αυτό το coil control που έχει βγάλει τώρα ως κάτι παραπάνω από έναν απλό κόφτη.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #226 στις: Αυγούστου 19, 2016, 23:06 »
Δοκιμασα εχθες συρμα SS 0,25 317L σε 2αρι πυρήνα 0,6 ωμ στο I με ενταση στο1, αποτελεσμα χαλια πολυ καυτος ατμος και σε καποιες περιπτώσεις μου έφερνε υποψια καμενου, ολα αυτα σε φαινομενο, καποια προταση για συρμα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε σε επησκευασιμο με την αναβαθμιση cc εχει καποιος???

Δεν έχω provari και δεν νομίζω να αποκτήσω και ποτέ εδώ που τα λέμε...αλλά όσοι έχουν διαβάσει κατά καιρούς τί γράφω, ξέρουν οτι μου τη "δίνει" ο έλεγχος θερμοκρασίας...με την καλή έννοια... ;D
Βλέποντας λοιπόν τον έλεγχο σύρματος...δεν μπορούσα παρά να ασχοληθώ λίιιγο παραπάνω απο όσο θα ήθελα... :dontknow:
Απο όσο διάβασα στο manual και απο όσα είπε και ο microchip που για πρώτη φορά τα κατάλαβα με τη μία χωρίς να τα ξαναδιαβάσω πολλές φορές, μάλλον για τύπο σύρματος θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις το H αν όχι το G. Το G ίσως να σου έκανε σε επίπεδο 7 αν και υποψιάζομαι θα είχες υποτονικό αποτέλεσμα. Μόνο με δοκιμές θα το έβρισκες και με τη μέθοδο ανακάλυψης και όχι ανίχνευσης (κατά την ελληνική μετάφραση) σύρματος που περιγράφει το manual! Μακάρι να ήταν ανίχνευσης και να γινόταν και αυτόματα...
Για μένα, ίσως το ανάποδο σε αυτή τη μέθοδο να ήταν καλύτερο...δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φτάσεις να πάρεις καμένο για να ανακαλύψεις το σύρμα σου...καλύτερα να ξεκινήσεις με το να έχεις υποτονικό άτμισμα το οποίο σιγά σιγά θα ανεβαίνει... :dontknow:
Προσωπικά πιστεύω ότι η διαδικασία της μεθόδου της ανακάλυψης σύρματος είναι αστεία και θα έπρεπε να ονομαστεί σε "σου δίνω πολύπλοκες ρυθμίσεις και σε κοιτάω κρυφά που παιδεύεσαι και γελάω".
Βλέπω και καταλαβαίνω και εγώ ότι αν ο τύπος σύρματος είναι όντως το TCR, το Α είναι πολύ μικρό και αντιστοιχεί ίσως σε σύρματα Nichrome αφού στο manual λέει ότι το Kanthal δεν υποστηρίζεται...
Τέλος, αν όντως δουλεύει έτσι όλο αυτό, τότε η provari στο κύκλωμά της καταλαβαίνει πολύ μικρές μεταβολές της αντίστασης και μπορεί και δουλεύει. Απο ότι φαίνεται όλο αυτό λειτουργεί μέχρι σύρμα ατσαλιού που έχει και το μικρότερο TCR απο όλα τα γνωστά σύρματα για έλεγχο θερμοκρασίας. Δεν έχω καμία εμπειρία απο provari και δεν ξέρω πόσο πολύπλοκη είναι γενικότερα, αλλά αν πρέπει να ξέρεις τα βασικά για τον έλεγχο θερμοκρασίας, τα του TCR, τις συμπεριφορές των διάφορων συρμάτων σε όλο αυτό και ταυτόχρονα να μαντεύεις κιόλας για να δουλέψεις τον έλεγχο σύρματος τότε...  :wall:
Εδώ παιδευόμαστε τόσο καιρό με το ατσάλι στον κανονικό έλεγχο θερμοκρασίας...  :tongue_smilie:

ΥΓ. Όλο αυτό μου μοιάζει σαν την πρώτη προσπάθεια που θα έβλεπε κανείς για έλεγχο θερμοκρασίας, πριν βγούν όλα αυτά τα σύρματα και είχαμε μέχρι το ατσάλι, όπου χωρίς κανένα σταθερό δεδομένο και μαντεύοντας ρυθμίσεις έχουμε ίσως την ικανοποίηση ότι ελέγχουμε το ατμιστικό αποτέλεσμα... Θα μου φαινόταν πιο λογικό να το έβλεπα λοιπόν αυτό πριν 2-3 χρόνια σαν μια πρώτη προσπάθεια όντως, παρά τώρα που έχουμε κάποιες σταθερές και στάνταρ ρυθμίσεις για τον έλεγχο θερμοκρασίας. Εκτός αν πέφτουμε τόσο έξω πια και η provari έχει κάνει κάτι διαφορετικό απο τις υποθέσεις μας και δεν χρησιμοποιεί τελικά TCR ή θερμοκρασίες. Αν είναι έτσι τότε τσάμπα το σεντόνι...   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #227 στις: Αυγούστου 20, 2016, 14:30 »
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου φιλε estrifan, όντως ειναι πολυ γενικα και αόριστα... τα της provape, εχω και rdna 40, το σεταπ που ανέφερα το δοκίμασα σε ολες τις δυνατες ρυθμίσεις της συσκευής... για καποιον περιεργο λόγω που δεν καταλαβαίνω μονο στην συγκεκριμένη ρύθμιση ηταν ήπιο το αποτέλεσμα σε ολες τις αλλες δεν εδινε ρεύμα καν η συσκευή.
Μετα απο πειραματα και χρήση θα πω και εγω οτι δεν πολυ συμπαθώ τον ελεγχο θερμοκρασίας γιαυτό και κατέληξα στην αγορά της συγκεκριμενης συσκευής.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #228 στις: Αυγούστου 20, 2016, 17:07 »
Εγώ πάλι τον συμπαθώ  ;D
Αν μη τι άλλο με έμαθε να στρίβω σωστά και με όση μεγαλύτερη ακρίβεια γίνεται...  :dontknow:
Άσε που εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα σύρματα για έλεγχο θερμοκρασίας οπότε δεν έχω και πολλές επιλογές...
Βλέποντας μάλιστα τον τρόπο της provari για τον έλεγχο σύρματος, νομίζω συμπαθώ τον έλεγχο θερμοκρασίας όπως είναι τώρα ακόμα περισσότερο :tongue_smilie:
Τουλάχιστον στον έλεγχο θερμοκρασίας ανεβοκατεβάζεις το TCR ανά μία μονάδα και όχι τυχαία σε 9 κλίμακες και τη θερμοκρασία ανά 5 βαθμούς και όχι πάλι τυχαία σε 7 σημεία...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #229 στις: Αυγούστου 22, 2016, 23:03 »
αν και κατοχος εδω και μερικους μηνες σημερα ηδα να αναβοσβηνει το μπουτον (fire) κοκκινο οταν τελειωσε η μπαταρια...
ειναι φυσιολογικο ετσι?ρωταω γιατι σημερα το προσεξα που του εβαλα θηκη και σκεφτομαι μηπως σημαινει κατι αλλο?!

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #230 στις: Αυγούστου 23, 2016, 01:16 »
Φυσιολογικό είναι φίλε...

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #231 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 10:45 »
Ξέρει κανείς αν θα βρώ το radius σε κατάστημα στη Θεσσαλονίκη?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
στο esmokers δεν το χει

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
βρήκα 
http://royalstar.gr/Provape/Provari-Radius-Ghost-White
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2016, 11:34 από Nia »

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #232 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 12:16 »
ουτε εκει υπαρχει.... εγω δεν το βρηκα πουθενα απο Θεσσαλονικη. και Αθηνα μονο σε ενα καταστημα και αυτο σε 2 μονο χρωματα

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #233 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 12:22 »
Πότε το πήρες?Μήπως το έχουν πλέον? Στο site τους το είδα. Να τους πάρω τηλέφωνο πριν πάω γμτ

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #234 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 12:32 »
Αν θελεις παρε , εγω πηγα απο εκει πριν 2-3 εβδομαδες και μου ειπε το παλικαρι οτι μονο κατόπιν παραγγελίας πλεον επειδη ειναι ακριβο και οτι κανει 15 μερες περιπου....και παλι δεν ηταν σιγουρος...... παντως απ οπου και να το βρεις Ελλαδα σε 1-2 ημερες θα ειναι σπιτι σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #235 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 12:44 »
Ξέρεις τι γίνεται?Θέλω να το δω πρώτα πως θα έρχεται με τον ατμοποιητή για να αποφασίσω. Είμαι μεταξύ radius kai P3 και θέλω να πάρω και ατμοποιητή kayfun. Επειδή θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι δεν θέλω να τα πάρω και να το μετανιώσω αν δεν μου αρέσουν αισθητικά. Μέχρι πρότινος δεν ήθελα καν να βλέπω box mods. Σε λίγες μέρες θα είμαι Θεσσαλονίκη και έλεγα να κάνω από εκεί τις αγορές μου. 
Πήρα τηλέφωνο και όντως μόνο προπαραγγελία. γ@#ώτο...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #236 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 14:05 »
60W ε? όσο ανεβαίνουν τα W τόσο ανεβαίνουν οι πιθανότητες να το αγοράσω κάποτε :) Δεν το πάνε απ' ευθείας στα 80 να τελειώνουμε, ή μήπως έχουν πλάνο να μας τα παίρνουν +20$ τη φορά για 20W περισσότερα? :)
Το TC / TDi / GTi ή όπως αλλιώς το λένε, δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί απλά θεωρώ ότι κανενός κατασκευαστή το TC δεν λειτουργεί όπως πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #237 στις: Οκτωβρίου 31, 2016, 16:17 »
Να κανω μια ερωτηση παιδια..τι διαφορα μπορει να εχει απο το sx ml class πχ που θεωρειται αντιστοιχο...τοσο μεγαλη διαφορα εχουν τα ρευματα μεταξυ τους η απλα πληρωνουμε το μαρκετινγκ κ το ονομα?

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #238 στις: Οκτωβρίου 31, 2016, 16:42 »
φιλε μου πολλες μπορει να ειναι οι διαφορες...σίγουρα ενα απο αυτα για τα οποια εγινε γνωστη η στανη ειναι η πλακετα της η οποια θα σου δωσει απο την αρχη μεχρι το τελος της μπαταριας το ρευμα που ζητας...ουτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο...η απολυτη σταθεροτητα στα ρευματα....(προσωπικα προσφατα προμηθευτηκα μοντ με dna75 και οταν φτανει η σταθμη στο 1/5 της μπαταριας ...δινει οτι να ναι)....υστερα ειναι τα υλικα που πλαισιωνουν την πλακετα τα χρωματα ο κονεκτορας ακομα και το κουμπι οπου δυσκολα θα ακουσεις παραπονα για αστοχια υλικου...ουτε κουδουνισματα ουτε φαγωμα στις σπειρες κτλπ δυσκολα ξεβαφουν και συγκεκριμενα χρωματα...υ[παρχουν ατμιστες που δουλευουν απροβληματιστα προβαρι 2 εδω και 4 χρονια περιπου....γενικα αν δεν θελεις βατ για να αναψεις σομπα αλογονου και θελεις σταθεροτητα παιρνεις ενα ,και η ζωη σου γινεται ποιο απλη... τελος αν και εχει αναφερθει το προβαρι το ραδιους εχει 200$ στην αμερικη οπου και παραγεται....που αντιστοιχει με δυο-τρια μεροκαματα ενος μεσου αμερικανου...αρα ειναι προσιτη τιμη γιαυτους...για εμας τους υπολοιπους τσουζει λιγο...αλλα ολοι εκει καταλιγουμε αφου παιξουμε με τα αλλα τα κινεζοπαιχνιδα....ειναι μεγαλη συζητηση μια αναφορα εκανα....ως απαντηση στον φιλο

Αποσυνδεδεμένος johnnyk

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #239 στις: Οκτωβρίου 31, 2016, 16:42 »
Και οι 2 πλακετες,θεωρουνται κορυφαιες.Αυτο που υποστηριζουν πολλοι,ειναι οτι η πλακετα της provape εχει πιο smooth ρευματα εν αντιθεση με αυτη της YIHI που εχει πιο "αγρια"..

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345436 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 52 10735 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:57
από treloneritis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147172 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8010 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208842 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545001 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600253 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360794 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13271 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 195742 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos