vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

402 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, lounik, Tem

Twitter

Aspire Triton Mini

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #285 στις: Ιουνίου 03, 2016, 20:39 »
Σήμερα είπα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία σε μια 1.8ohm clapton που είχα εύκαιρη και να την κούμπωσω στον triton...ενώ βρήκα τις τζουρες μου...δεν έβρισκα τις γεύσεις στα υγρά. ..και λέω υγρά γιατί έβαλα μια tribeca. ..την οποία είχα μέχρι το μεσημέρι αλλά δεν καταλάβαινα τίποτα και μετά την δοκίμασα με manhatan από natura. ..πάλι υποτονικό το άρωμα  . Μήπως κάτι δεν κάνω καλά? ??ενώ τα ίδια υγρά εχθές με  την 1.2ohm ήταν όπως έπρεπε από γεύση. ..

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #286 στις: Ιουνίου 04, 2016, 02:44 »
Δεν κάνεις κάτι λάθος (εκτός αν αφήνεις τα ίδια watt στο μοντάκι σου και με τις δύο κεφαλές...)
Απλά όπως έχουμε πει εκατοντάδες φορές η γεύση είναι κάτι τελείως υποκειμενικό,
και μπορείς να διαπιστώσεις αβυσσαλέες διαφορές από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Αν σε ευχαριστεί περισσότερο η 1,2Ω από την 1,8Ω δεν υπάρχει τίποτα λάθος σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #287 στις: Ιουνίου 04, 2016, 03:11 »
χαζός?? γιατι? :confused1:

Γιατι φοβηθηκα να παρω cubis με την σχετικα λιγη εμπειρια που εχω και ο φιλος μου που τον επεισα να το αρχισει τον πηρε κ δουλευει κομπλε

sorry για το off topic!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #288 στις: Ιουνίου 04, 2016, 03:17 »
Κι εγώ ήρθα στο ίδιο δίλημμα πρόσφατα μεταξύ Triton mini και cubis, όχι ότι είναι το ίδιο πράγμα δηλαδή απλά ήθελα έναν εργοστασιακό να υπάρχει για τις ώρες που βαριέμαι να στήνω, έρχεται κι ένα ταξίδι στο εξωτερικό σε λίγο καιρό και δεν θέλω να πάρω μαζί μου εργαλεία και υλικά στησίματος.. ;)

Τελικά προτίμησα τον Τριτωνάκο λόγω ανοξείδωτου ατσαλιού, δεν θα τη μετανιώσω αυτή την απόφαση που πήρα. ;)

Αποσυνδεδεμένος kos

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #289 στις: Ιουνίου 05, 2016, 22:00 »
παιδια εκανα βλακεια και εχασα το drip tip μαζι με την βαση του που βιδωνει στο πανω μερος.δυστυχος μονο drip tip βρισκω στο ιντερνετ μπορω να αγορασω καπου αυτο που βιδωνει ή παει αχρηστος ολος ?

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #290 στις: Ιουνίου 05, 2016, 22:20 »
Μια καλή ιδέα είναι να παρεις με  10$ νομιζω έναν style mini triton....βγαζεις το καπακι και ιο drip tip και τα βαζεις στο δικο σου!
Σημασια περισοτερη εχει η βαση του ...που εσυ θα κρατήσεις την δική σου ;)

Αποσυνδεδεμένος teomin

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #291 στις: Ιουνίου 06, 2016, 20:41 »
ρε παιδία μετά απο 4 μήνες με τον τριτωνάκο έχω δοκιμάσει ουκ ολίγες φορές όλες τις δυνατές αντιστάσεις. Μου ταιριάζει απόλυτα η κλάπτον 1.8 (τζούρα- γέυση όλα τέλεια). Το πρόβλημα είναι ότι μου βγάζουν κατά μέσο όρο 20 ml διάρκεια ζωής. Είναι φυσιολογικό; Μήπως φτάει ότι ατμίζω σχετικά high vg υγρά (70vg-30pg);

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #292 στις: Ιουνίου 06, 2016, 21:01 »
Δεν φταίει η VG.
Αυτά που αφήνουν κατάλοιπα στις κεφαλές είναι τα αρώματα που έχουν τα υγρά.
Άλλοι λοιπόν τις χρησιμοποιούν για 20ml, άλλοι για 30 κι άλλοι για 40, ανάλογα με το υγρό.
Αν άτμιζες σκέτη βάση (είτε VG είτε PG) δεν θα είχες σχεδόν καθόλου κατάλοιπα ή θα είχες ελάχιστα.

Οπότε ο μέσος όρος ζωής των κεφαλών σου εξαρτάται από τα υγρά που χρησιμοποιείς.
Άλλαξε υγρό, πάρε ένα πιο "καθαρό" και θα δεις τη διαφορά  ;)

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #293 στις: Ιουνίου 07, 2016, 21:30 »
Και εγώ την 1,8 klapton έχω στον triton mini και την δουλεύω στα 13 watt. H αντίσταση έχει ένδειξη 13 - 16 watt αν θυμάμαι καλά.. Παρατηρώ όμως τα volt στο μοντάκι και είμαστε περίπου στα 4,83 V !! 
Ρωτάω λοιπόν, δεν αγγίζουμε λίγο επικίνδυνα επίπεδα τάσης? Για κάποιον λόγο, για λόγους υγείας και μόνο, δεν θα ήθελα να ξεπερνώ τα 4,2 Volt max... Θα έλεγα γενικά ότι για 1,8 Ohm αντιστάσεις, δεν είναι sweet spot το range 7 - 9 Watt?
Για παράδειγμα, στον GS Tank (αρκετά παρεξηγημένος..) με αντιστάσεις 1,5 Ohm ( το ξέρω δεν είναι ούτε bvc, ούτε bvc klapton) με άτμισμα στα 7,5 Watt απολαμβάνω καταπληκτικό χτύπημα και γεύση με πολλά και διαφορετικά υγρά! 
Άν δεχτώ αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής λοιπόν για τις 1,8 klapton στον triton mini, με ανεβάζει πάρα πολύ και σε Watt και φυσικά σε Volt. Δεν είναι λίγο επικίνδυνο? Θα ήθελα πραγματικά μια συγκροτημένη και υπεύθυνη απάντηση γιατί πάνω από όλα με ενδιαφέρει να κινούμαι σε ασφαλή πλαίσια. 

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω να με πληροφορήσετε για τις απορίες μου !!

 

Αποσυνδεδεμένος kos

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #294 στις: Ιουνίου 10, 2016, 20:01 »
Αν καποιος του εχει χαλασει ο ατμοποιητης και θελει να μου δωσει/πουλησει ή ξερει κανενα μαγαζι να πουλαει αυτο το κομματι του ατμοποιητη κατω απο 5 ευρω  ας μου στειλει πμ .Ευχαριστω. (σε ασημι χρωμα  ακομα καλυτερα)

Αποσυνδεδεμένος babis7

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #295 στις: Ιουνίου 17, 2016, 18:37 »
αγορασα και εγω στις 16 ιουνιου  τον τριτονα  τον μινι και το μετανιωσα την πρωτη μερα βαζω κεφαλη 1,8 του ναυτιλου δεν επαιζα και σε τρελα ρευματα μετα απο λιγο καμενο αντε γεια στα 10 με 11 βατ μετα βαζω την κλαπτον ολα καλα στην αρχη σημερα μετα το τελος του ματς τις ιταλιας ερχεται καμενο ελεοσ πανε τα λεφτακια μας και παλι λεω επαιζε σε νορμαλ βατ με το αιστικ το 20αρι τι να φταιει αραγε καμια βοηθεια παιδια

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #296 στις: Ιουνίου 17, 2016, 18:52 »
Και εγώ την 1,8 klapton έχω στον triton mini και την δουλεύω στα 13 watt. H αντίσταση έχει ένδειξη 13 - 16 watt αν θυμάμαι καλά.. Παρατηρώ όμως τα volt στο μοντάκι και είμαστε περίπου στα 4,83 V !!
Ρωτάω λοιπόν, δεν αγγίζουμε λίγο επικίνδυνα επίπεδα τάσης? Για κάποιον λόγο, για λόγους υγείας και μόνο, δεν θα ήθελα να ξεπερνώ τα 4,2 Volt max... Θα έλεγα γενικά ότι για 1,8 Ohm αντιστάσεις, δεν είναι sweet spot το range 7 - 9 Watt?
Για παράδειγμα, στον GS Tank (αρκετά παρεξηγημένος..) με αντιστάσεις 1,5 Ohm ( το ξέρω δεν είναι ούτε bvc, ούτε bvc klapton) με άτμισμα στα 7,5 Watt απολαμβάνω καταπληκτικό χτύπημα και γεύση με πολλά και διαφορετικά υγρά!
Άν δεχτώ αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής λοιπόν για τις 1,8 klapton στον triton mini, με ανεβάζει πάρα πολύ και σε Watt και φυσικά σε Volt. Δεν είναι λίγο επικίνδυνο? Θα ήθελα πραγματικά μια συγκροτημένη και υπεύθυνη απάντηση γιατί πάνω από όλα με ενδιαφέρει να κινούμαι σε ασφαλή πλαίσια.

 

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα...
Αυτά τα περί 4,2V max είναι last year...
Όσο χοντρένουν τα σύρματα τόσο περισσότερα Ampere (ρεύμα)χρειάζονται για να φτάσουν σε θερμοκρασία ατμοποίησης...
Και λόγω του νόμου του OΗΜ  Amp=Volt/R και Watt=Volt*Ampere....
Παράδειγμα:
Έχουμε 2 αντιστάσεις 1,2Ω..
Η μία με σύρμα 0,28mm και η άλλη με 0,32mm...
Θα τις δουλέψουμε με τα ίδια Watt/Volt για το ίδιο αποτέλεσμα?
Μάλλον όχι...
Η 0,32mm θέλει περισσότερα για να θερμανθεί...
Με απλά λόγια αφου δεν περνάς και τα όρια του κατασκευαστή και είσαι και ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα........... καλά ατμίσματα...

Αποσυνδεδεμένος babis7

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #297 στις: Ιουνίου 21, 2016, 14:36 »
τζαμακι ανταλακτικο για τον μινι δεν βρισκω ξερεις κανεις που εχει για αθηνα λεω

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #298 στις: Ιουνίου 21, 2016, 14:42 »
εδώ, μπορεί και αλλού βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #299 στις: Ιουνίου 21, 2016, 14:48 »
Επίσης εδώ και εδώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68682 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem