vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 4 χρήστες
Doubt, Λάμπρος, camber, stamatisgr

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #750 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:52 »

είναι εύκολο να φτιάξεις μια (έκανα όταν την έχασα και δούλευε μια χαρά αλλα ξαναβρήκα την δικια του)
παίρνεις ένα λεπτό πλαστικό το κανεις μια τρυπα και μετά γύρο γύρο το κόβεις σαν ροδέλα και κανεις την δουλειά σου

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #751 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 12:48 »
Παρέλαβα και εγώ και αφού του έκανα ένα γρήγορο μπανακι αν και ήρθε πεντακαθαρος εστησα με 0,32 mm κανθαλ σε 3αρι πυρήνα 6-7 σπείρες δεν έχω δει κάποιο βίντεο να πω την αλήθεια οπότε ότι έκανα εμπειρικά καμια διαρροή προς το παρών στα 2ml που έχω κάνει γεύση καλύτερη από klp (κλώνο) αλλά πιο κάτω απ τον gem κλώνο που εχω.Τεσπα πρώτο στήσιμο είναι έχω περιθώρια βελτιωσης. Θα δω και κανενα βίντεο και θα επανελθω.

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #752 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 20:35 »
Εφτιαξα τελικά μία ροδελίτσα.Αλλα ότι στήσιμο και να κάνω είτε έχω υπερτροφοδοσία είτε τρώω καμένο.2 στροφές δεν ανοίγουμε την καμπάνα???και απ`οτι έχω δει κόβουμε το βαμβάκι ίσα με το ντεκ αλλα δεν το κατεβάζουμε προς τα κάτω εεε???

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #753 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 20:45 »
Αναλογα τα υγρα σου παχυρευστα ανοιγεις ,νεροζουμακια κλεινεις, δες και στο youtube διαφορα στησιματα.
Εγω το κοβω συριζα,δεν το βαζεις στα λουκια γιατι μπλοκαρεις την ροη,φουντωσε κ λιγο τις ακρες αφου το κοψεις και αφου το ποτισεις ξανα δες το να μην κατεβαινει καθολου στα λουκια.
Θελει λιγο προπονηση μεχρι να το βρεις ,αλλιως μια τρως καμμενο μια ,πλημμυρα!!

Δεν εχει στανταρ ,μια ,δυο η τρεις στροφες ,ανοιγεις κανα 2 στροφες και αναλογα κλεινεις η ανοιγεις μπορει και 4 στροφες.

Eπισης ειδα καλυτερο αποτελεσμα και γευση σε στησιμο σε 3αρι αξονα ,οποτε πιο πολυ βαμβακι ,καλυτερη  τροφοδοσια και γλιτωνεις και τις πλημμυρες αφου θα γεμισεις το χωρο εκει που θα κοψεις το βαμβακι σου.
Αυτα ειδα εγω ,αλλα τον εχω κανα δυο μερες και δεν εχω και την τρελη εμπειρια να σε βοηθησω παραπανω  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2016, 21:00 από thomasprevere »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #754 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 21:05 »
Παρέλαβα και εγώ και αφού του έκανα ένα γρήγορο μπανακι αν και ήρθε πεντακαθαρος εστησα με 0,32 mm κανθαλ σε 3αρι πυρήνα 6-7 σπείρες δεν έχω δει κάποιο βίντεο να πω την αλήθεια οπότε ότι έκανα εμπειρικά καμια διαρροή προς το παρών στα 2ml που έχω κάνει γεύση καλύτερη από klp (κλώνο) αλλά πιο κάτω απ τον gem κλώνο που εχω.Τεσπα πρώτο στήσιμο είναι έχω περιθώρια βελτιωσης. Θα δω και κανενα βίντεο και θα επανελθω.

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
sorry για το off!
Φιλε μου gem κλωνο απο που τον πηρες?ft?
γιατι εχω ακουσει οτι εχει μεγαλο θεμα με τον 510..ισχυει?
τον ηθελα και εγω.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #755 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 22:24 »
Αν αφήσουμε παραπάνω  βαμβάκι και το κάνουμε φωλιά στο ντεκ???

Αποσυνδεδεμένος Gorgolemis

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #756 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 22:48 »
Παρέλαβα και εγώ σήμερα τον V2 Plus.Eίναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος (έχω παραγγείλει και έναν Kayfun Lite ).
Έκανα το πρώτο μου στήσιμο με Ka 0,30mm σε 2,5  6 σπείρες και μου βγήκε 1,2 Ohm ,με υγρό Kenzo RM73 Balance.
Ξεκίνησα με το κιτ του Τρίτον μινι 2 εδώ και ένα μήνα περίπου ,και τώρα δοκίμασα με τον Τηλέμαχο.
Εχω μείνει πολύ ικανοποιημένος και από γεύση και από χτύπημα (άλλο πράγμα εντελώς), αλλά μετά από μερικά ml έχω διαρροή από τις τρύπες του αέρα .
Πιστεύω ότι σίγουρα κάποιο λάθος έκανα ,θα διαβάσω, θα δώ βιντεάκια στο utube και πιστεύω να το κάνω καλύτερο.
Σαν ατμοποιητής πάντως από ότι μου είπε ένας φίλος μου που τον στήσαμε μαζί είναι άψογος για κλώνος και στο φινίρισμά του αλλά και στα σπειρώματα του.






Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #757 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 22:54 »
Αν αφήσουμε παραπάνω  βαμβάκι και το κάνουμε φωλιά στο ντεκ???

Kοιτα καλυτερα να κανεις την φωλια το καλοκαιρι να μπει κανα χελιδονι τουλαχιστον  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Καλο μαρεσε :))

Δεν πιστευω να παρεξηγηθεις ,πλακα κανω  ;)

Δοκιμασε να κανεις και αυτο που λες ,δεν χανεις κατι ,το παν ειναι να κανεις αυτο που θα δουλεψει σε σενα ,εχω κανει και εγω  φωλιτσα να δω πως θα παει.
Δες και στο youtube και κανε διαφορα στησιματα μεχρι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει και σε καλυπτει,μπες και στο νημα του γνησιου που ειναι πιο παλιο και εχει πολλες λυσεις για τυχον προβληματα.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #758 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 10:14 »
Εκεί που είχα απελπιστεί με τον μάχο δν μου έβγαινε τίποτα.Είδα ένα βίντεο ενός Ελληνα και είδα το στήσιμο του.Αυτός έβαζε βαμβάκι και στα λούκια και έτσι έκανα και γω.Αντίσταση 1.27 στα 14 watt.Ευτυχώς σταμάτησαν οι διαρροές απο γεύση δεν μπορώ να πω γατι το υδγρό μου δεν είναι και τόσο σοι και ατμό μια χαρά για 1.27.Δεν θυμάμαι αν το είδα στο ίδιο βίντεο η αλλού έβαλα ενα μικρό κομματάκι  βαμβάκι στις  γωνίες του πόλου που έχει το ποδαράκι της αντίστασης.Μόλις έχω ένα υγρό της προκοπής θα πω και για γεύση.Πάντως έχει περισσότερη κατανάλωση από τον subtank

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #759 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 12:55 »
Χθες πήρα και γω στα χέρια μου τον V2 Plus από Fasttech.

Η συσκευασία του πολύ προσεγμένη για να μην υπάρξει "ατύχημα" κατά τη μεταφορά.

Εντύπωση μου έκανε η άψογη συναρμογή των μερών αλλά και ότι ήταν πεντακάθαρος.

Φυσικά αφού τον έλυσα τελείως, του έκανα το καθιερωμένο μπανάκι με χλιαρό σαπουνόνερο, μούλιασμα κλπ.

Στις μετρήσεις που έκανα με παχύμετρο αξίζει να σημειωθεί ότι οι τρύπες εισαγωγής υγρού είναι 4mm και η κεντρική τρύπα εισαγωγής αέρα που βρίσκεται κάτω από το πηνίο είναι 2mm.

Το πλαστικό τανκάκι, έχει επάνω του χαραγμένο το λογότυπο με τον "αετό", όπως και το ορίτζιναλ και είναι πανέμορφο.

Δεν βρήκα καμμία ατέλεια στο φινίρισμα, που όντως είναι άψογο.

Στο στήσιμο ήταν πανεύκολος και σε 3 λεπτά τον γέμιζα με το αγαπημένο μου υγρό (Soho DIY).

Χρησιμοποίησα Kanthal A1 0,40mm (26AWG) 7 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα ελάχιστα αραιές και βαμβάκι ως συνήθως MUJI. :))

Επειδή είμαι της τσιγαρίσιας τζούρας να πω ότι με ικανοποίησε πλήρως και κάνει από πολύ σφιχτή έως πολύ αεράτη τσιγαρίσια.

Κατά τη διάρκεια της τζούρας δεν ακούγεται κάποιος ενοχλητικός θόρυβος ή σφύριγμα.

Για πνευμονικές το παλεύει αλλά δεν μπορεί να συναγωνιστεί με τίποτα άλλους ατμοποιητές φτιαγμένους γι αυτό τον σκοπό.

Η γεύση που μου αποδίδει με το παραπάνω set up είναι πολύ καλή.

Σε σύγκριση με τον KL+ (γνήσιο), που ατμίζω παράλληλα με το ίδιο στήσιμο αλλά με σύρμα 0,32mm (28AWG) και ίδιο υγρό, σίγουρα ο "Μάχος" κερδίζει τις εντυπώσεις, λόγω καλύτερης απόδοσης γεύσης και πιο πυκνού ατμού.

Διαρροές, δακρύσματα κλπ, δεν είδα στα 7 ml που άτμισα μέχρι στιγμής αλλά είναι νωρίς ακόμη για ακριβή συμπεράσματα.

Μοναδικά μείον που βρήκα μέχρι στιγμής είναι η σφιχτή ρύθμιση του δαχτυλιδιού ρύθμισης αέρα που πιστεύω οφείλεται στα στεγνά ορινγκς και θα στρώσει με τον καιρό.

Επίσης παρατήρησα όπως και πολύ άλλοι μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού (γι αυτό όπως έγραψα και πιο πάνω ο ατμός είναι πυκνός).
Αυτό βέβαια προσωπικά δεν το βρίσκω αρνητικό εφόσον με ικανοποιεί ο ατμός που παράγεται.

Θα συνεχίσω βέβαια τις δοκιμές και με άλλα σύρματα και στησίματα, αλλά όλα θέλουν το χρόνο τους. :)

Και 2 φωτό προς τέρψη οφθαλμών:




Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #760 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 13:11 »

το δαχτυλίδι για τον έλεγχο αέρα είναι πολύ σφιχτό αλλα βγάζοντας το ένα από τα δυο ο-ring που το κρατάνε είναι ακριβώς τόσο σφιχτό όσο πρέπει και όταν είναι τέρμα ανοιχτός δεν θα έλεγα πως κάνει για πνευμονικές

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #761 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 13:14 »
Κώστα δεν το επιχειρώ ακόμη, θα του δώσω λίγο χρόνο και αν δεν στρώσει θα δώ τι θα κάνω. :)

Έτσι κι αλλιώς δεν το πειράζω, αφού το ρυθμίσω.

Ίσως και καλύτερα που είναι σχετικά σφιχτό για να μην χαλάει εύκολα η ρύθμιση. ;)

Αποσυνδεδεμένος FASMAKIS

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμο-ολικός
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #762 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 13:53 »
Με έχει τρελάνει :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:


Ενώ ατμίζω κανονικά μόλις τον αφήσω λίγο και τον ξαναπιάσω μετα απο κανα δεκάλεπτο


μπουρμπουλήθρες και πλημμύρα :wall: :wall:


Τι δεν κάνω καλά; :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #763 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 14:01 »
Κλείσε τελείως την ρύθμιση υγρών και άνοιξέ την 1 στροφή και βλέπεις.

Βέβαια οι περισσότερες πιθανότητες είναι να φταίει το στήσιμο που του έχεις κάνει.

Αν δεν δω όμως τί έχεις κάνει δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Πολλά παίζουν ρόλο στις μπουρμπουλήθρες: το σύρμα τα χαμηλά Watt, η ρύθμιση υγρών, ακόμη και του αέρα, το πως τραβάς τζούρες σε σχέση με το στήσιμο που έχεις κάνει, η τοποθέτηση του βαμβακιού κλπ. :)

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #764 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 14:01 »
κοιτα ποσο ανοιγεις την καμπανα για τα υγρα... επισης προσεξε στο στησιμο σου τα βαμβακια ... το παθαινω και εγω μια φορα στις τοσες που στηνω στον αυθεντικο ...  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343646 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542788 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31811 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50987 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598364 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359054 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12167 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193945 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1701 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1773 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595352 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios