vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

155 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, JohnDag, I.P, Buliwyf

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #660 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 21:02 »
Με το μεταλλικο τανκ το εχει δουλεψει κανεις να μας πει αν εχει διαφορα στη γευση?

Καλα μονο σε μενα ετυχε να βρωμαει πλαστικιλα το oring το πανω το χοντρο? :confused1:
Βρηκα ενα αλλο στην δουλεια και το βαλα δεν ειναι σιλικονης βεβαια, αλλα τουλαχιστον σταματησε η μποχα  :))

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #661 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 21:17 »
Επειδή καταντά κουραστικό να ασχολούνται όλοι με το πρόβλημα που έχει ένας και μόνο χρήστης του κλώνου,προτείνω να ανοίξει νέο νήμα με τίτλο
" τα προβλήματα του κλώνου του ioan ".
Δεν κάνω πλάκα, σοβαρολογώ.
Δεν είναι δυνατόν επί μία ημέρα να ασχολούμαστε όλοι με το στήσιμο ενός ατμοποιητή που μπορεί σε τελική ανάλυση να έχει κάποιο πρόβλημα όντως.
18 ευρώ κοστίζει,κλώνος είναι,  μπορεί κάτι να έχει λάθος ο συγκεκριμένος.


Κουραστικός δεν γίνετε κανένας, αντιθέτως με τα γραφόμενά σου εσύ γίνεσαι εκνευριστικός και ειρωνικός.

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #662 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 22:27 »
Λοιπον, λεω να παραβλεψω το προσωπικο κομματι και να αναφερθω στο προβλημα. Απο οτι ειδα απασχολει ή εχει απασχολησει κ αλλους.
Ειπωθηκε οτι μπορει να φταιει το οριγκ το χοντρο που αγκαλιαζει το pin μεσα στη βαση και να μη βιδωνει μεχρι τερμα το rba.
E λοιπον δοκιμασα να βιδωσω το rba χωρις αυτο το οριγκ κ ειδα οτι οντως μου εδωσε 1.5 με 2 χιλιοστα παραπανω βιδωμα. Αυτο το ειδα κ απο το ποσο προεξεχει τωρα ο πολος απο το 510 απο κατω. Επειδη φοβηθηκα οτι αν το χρησιμοποιησω ετσι ισως να εχω διαρροη μεσα στον πολο του μοντ, οποτε δοκιμασα να το τοποθετησω εκει που ηταν κ να σφιξω το rba στη βαση οσο περισσοτερο μπορω με πενσα! Τα καταφερα κ εσφηξε τελειως, αν και για να το ξεβιδωσω θελω παλι πενσα. Μενει να δω εαν θα σταματησει το φαινομενο του υγρου μεσα στη βαση. Επισης θα σηκωσω κ κανα χιλιοστο πιο πανω την αντισταση. Αυτα κ θα αναφερω κ νεοτερα.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #663 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 23:34 »
Οταν τον κάνεις το πρώτο στήσιμο και γεμιζεις έχεις διαρροή;  Ή. εμφανίζεται με το δεύτερο γεμισμα;

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #664 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 23:42 »
Στο γεμισμα ΔΕΝ εχω διαρροη γιατι γεμιζω ΠΑΝΤΑ με κλειστη την καμπανα!
Απο την στιγμη που ανοιξω την καμπανα κ εχει προσβαση το υγρο εχω το θεμα που ειπα. Δεν εχω καμια τρελη πλημμύρα αλλα οσο να ναι εχω διαρροη.
Αυτα πριν σφιξω με πενσα. Σε λιγο θα ξανατσεκαρω να δω αν  λυθηκε το θεμα με το σφιξιμο ή αν εχω ακομα το ιδιο πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #665 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 03:31 »
Για την ενημέρωση να πω ότι μόλις ανοιξα ξανά τη βάση να ελεγξω και  προς κακή μου τύχη πάλι τα ίδια. Λίγο λιγότερο υγρό αυτή τη φορά. Θέλω να κάνω κ το πείραμα με το νερό για να σιγουρευτω ότι δεν περνάει από τα λουκια εξωτερικά του rba. Ίσως να είναι από τους υδρατμούς που υγροποιουνται. Άραγε υπάρχει καμπάνα με μεγαλυτερο άνοιγμα στην καμινάδα? Το βλέπω πάντως να τον παροπλιζω τον Τηλέμαχο. Όσο κ να μου άρεσε το υγρό ντουμάνι του, η ευκολία του στο γεμισμα, ο έλεγχος ροής υγρου, η δυνατοτητα εξαγωγής της βάσης χωρίς άδειασμα του τανκ κ η εμφάνιση/μεγεθος, για μένα είναι pain in the ass το να ανοίγω-διαλυω την βάση για καθάρισμα από τα υγρα + ότι είναι ασυμφορος στο υγρό που πάει χαμένο. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αληθεια κατά τη γνώμη μου κ δεν νομίζω να είναι κακό να την πω. Τώρα ο καθένας ας δοκιμάσει κ ας κρίνει μόνος του. Συγγνώμη αν κούρασα με τα συνεχόμενα ποστς, από αγάπη για τον ατμο αυτόν το έκανα, και ελπίζω να βοηθησα με την προσωπική μου εμπειρία αυτή κ τις παρατηρήσεις μου κ κάποιον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος haris1mee

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #666 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 07:01 »
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με τον ioan οσο καιρό τον χρησιμοποιούσα ,έκανα πολλές δοκιμές, πολλά στησιματα ακρη δεν βρήκα. .Κατέληξα οτι για κάποιο λόγο είναι θέμα υποπιεσης γιατι ενω οταν γεμίζω και ατμιζω πανε όλα καλά μόλις η στάθμη του υγρού στο τανκ πεση κατω απο 3/4 αρχίζουν οι διαρροές !Κουράστηκα τον παροπλισα πήρα και εναν κλωνοφενομενο και ηρεμησα..

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #667 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 10:38 »
Μα και ο Phenomenon παρουσιάζει το παραπάνω φαινόμενο πολυ συχνά, αν όχι πάντα. Μόλις η στάθμη φτάσει στη δεύτερη καμπύλη της καμπάνας, αρχίζει τις χαζοδιαρροές χωρίς προφανή λόγο, με μόνη διέξοδο το ξαναγέμισμα, όπου ως δια μαγείας όλα επανέρχονται στο φυσιολογικό.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #668 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 10:51 »
Στο Φαινόμενο, είναι θέμα στησίματος, εξακριβωμένο πλέον. Αν τον στήνεις σωστά, δεν υπάρχει καμιά διαρροή.
Το ίδιο υποπτεύομαι ότι ισχύει και στον Τηλέμαχο.

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #669 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 11:07 »
Για την ενημέρωση να πω ότι μόλις ανοιξα ξανά τη βάση να ελεγξω και  προς κακή μου τύχη πάλι τα ίδια. Λίγο λιγότερο υγρό αυτή τη φορά. Θέλω να κάνω κ το πείραμα με το νερό για να σιγουρευτω ότι δεν περνάει από τα λουκια εξωτερικά του rba. Ίσως να είναι από τους υδρατμούς που υγροποιουνται. Άραγε υπάρχει καμπάνα με μεγαλυτερο άνοιγμα στην καμινάδα? Το βλέπω πάντως να τον παροπλιζω τον Τηλέμαχο. Όσο κ να μου άρεσε το υγρό ντουμάνι του, η ευκολία του στο γεμισμα, ο έλεγχος ροής υγρου, η δυνατοτητα εξαγωγής της βάσης χωρίς άδειασμα του τανκ κ η εμφάνιση/μεγεθος, για μένα είναι pain in the ass το να ανοίγω-διαλυω την βάση για καθάρισμα από τα υγρα + ότι είναι ασυμφορος στο υγρό που πάει χαμένο. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αληθεια κατά τη γνώμη μου κ δεν νομίζω να είναι κακό να την πω. Τώρα ο καθένας ας δοκιμάσει κ ας κρίνει μόνος του. Συγγνώμη αν κούρασα με τα συνεχόμενα ποστς, από αγάπη για τον ατμο αυτόν το έκανα, και ελπίζω να βοηθησα με την προσωπική μου εμπειρία αυτή κ τις παρατηρήσεις μου κ κάποιον άλλο.
Βάλε και καμία φωτο απο το στήσιμο να το δουνε οι κατέχοντες μήπως και κάτι δεν κάνεις σωστά.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #670 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 11:21 »
Στο Φαινόμενο, είναι θέμα στησίματος, εξακριβωμένο πλέον. Αν τον στήνεις σωστά, δεν υπάρχει καμιά διαρροή.
Το ίδιο υποπτεύομαι ότι ισχύει και στον Τηλέμαχο.

Γιωργο το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλα αφενός δεν είμαι αρχάριος, αφετέρου αν ήταν θέμα στησίματος, τότε θα συνέβαινε καθόλη τη διάρκεια του tank και όχι σε συγκεκριμένο σημείο στάθμης του υγρού. Τείνω να πιστέψω οτι έχει να κάνει με την πίεση μέσα στο tank η οποία για κάποιο λόγο αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #671 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 11:37 »
@ioan, δες αυτό το video του Imeo. Για άλλο λόγο και όχι για θέμα διαρροών, ο Imeo βάζει ένα extra o-ring στο σημείο που θα δεις. Μπορείς να ξεκινήσεις και από το 1:00 του video. Δεν θα χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις...
[youtube]IlhynhE_eAs[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2016, 12:30 από megst »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #672 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 11:38 »
Έχοντας τηλέμαχο και φαινόμενο (αυθεντικούς) και με απλά στησίματα που έχουν δείξει φίλοι στα αντίστοιχα νήματα δεν έχω ποτέ διαρροή μέχρι την τελευταία σταγόνα του υγρού. Ειδικά στον τηλέμαχο μου κάνει φοβερή εντύπωση διότι τον θεωρώ από τους πιο εύκολους και "στεγανούς" άτμο που είχα. Μήπως κάποιοι κλώνοι έχουν κατασκευαστικό λάθος που προκαλεί τις διαρροές? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #673 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 11:44 »

είναι πολύ πιθανό
αυτό που δείχνει το παραπάνω video μπορεί να λύση το πρόβλημα ακόμα και αν έχουν κατασκευαστικό λάθος

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #674 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 12:18 »
Γιωργο το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλα αφενός δεν είμαι αρχάριος, αφετέρου αν ήταν θέμα στησίματος, τότε θα συνέβαινε καθόλη τη διάρκεια του tank και όχι σε συγκεκριμένο σημείο στάθμης του υγρού. Τείνω να πιστέψω οτι έχει να κάνει με την πίεση μέσα στο tank η οποία για κάποιο λόγο αλλάζει.

Για να είμαι σαφής και να μην γίνομαι άδικος, διαρροή δεν υπάρχει με όποιο τανκ γεμίζει από κάτω. Γι' αυτά που γεμίζουν από πάνω, με τις τρύπες, δεν γνωρίζω αλλά όντως έχουν αναφερθεί προβλήματα υποπίεσης. Τέλος το off-topic :-[
Άντε να παραλάβω κι εγώ τον Τηλε, να είμαι on-topic ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343471 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207289 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542591 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31668 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50832 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358893 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193781 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1574 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1609 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595145 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios