vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

167 επισκέπτες, 8 χρήστες
joki, gfilip, lionor, Sergios, camber, dvelev, antre, nuts

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1275 στις: Μαρτίου 23, 2016, 22:30 »
Εκτός από τα πρώτα πλυσίματα για να καθαρίσει από την λαδίλα του cnc που τον έλυσα όλο, νομίζω ότι είναι περιττό σε κάθε πλύσιμο να λύνω τελείως τον πόλο.

Άσε που μειώνεις έτσι και τις πιθανότητες να χάσεις το ροδελάκι  :)) :))
Συμφωνώ και με τους 2. Όλον τον λύνω εκτός από τα oringακια τις βίδας του πόλου, μόνο στα πρώτα 2 πλυσίματα τα έβγαλα. Από τότε δεν τα ξαναέβγαλα και την πλένω αυτή την βίδα "απέξω-απέξω" μαζί με τα oringακια της. Δεν είχα και ποτέ κάποιο ατύχημα με διαρροές, δάκρυα, κλάματα. 2 βδομάδες τώρα δουλεύει καλύτερα από κάθε άλλο ατμο που έχω και ας είναι κλώνος. Καταπληκτική κατασκευή, εύκολη και απροβλημάτιστη. Να είχε και πιο σφικτή τζούρα, ρε γμτ... :( Σκέφτομαι να κάνω καμιά πατέντα για να κάνω πιο μικρή την τρύπα που είναι κάτω από την αντίσταση αλλά η καλύτερη που μου πέρασε ήταν :eyesplash: να σφηνώσω ένα κομμάτι μιας οδοντογλυφίδας μέσα της... . ;D

Καταπληκτική κατασκευή 1000 μπράβο στον GG ...  ....άσχετα αν δεν τα έχουμε βρεί γιατί είναι πολύ αεράτος για μένα.

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1276 στις: Μαρτίου 23, 2016, 22:35 »
Για οποιον εχει χασει ή θελει απλα να αντικαταστησει τα ορινγκς/πλαστικα του κλωνου μπορει παντα να παραγγειλει τα γνησια απο τον γκουρού των τζιτζι.ειναι σε χαμηλη τιμη και αξιζει κατα την γνωμη μου. Παιρνεις και ενα γνησιο επιστομιο και απολαμβανεις οτι πλησιεστερο στον αυθεντικό μαχο.
φιλε αυτο το μαγαζι  που λες ειναι σαλονικα;;

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1277 στις: Μαρτίου 23, 2016, 22:37 »
Γιώργη πρόσεξε πότε λύνεις έτσι το τηλέμαχο να μην έχεις πιεί ρακές πιο πρίν :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1278 στις: Μαρτίου 23, 2016, 22:38 »
Όχι φίλε μου Αθήνα ειναι http://www.esmokeguru.com/el/

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιάννη Πλύσιμο μονο νηφάλιος και ρακεσ παντα με γεμάτο τανκ και πλήρη φόρτιση μπαταρίας

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1279 στις: Μαρτίου 23, 2016, 23:05 »
Παιδες driptip T1 απο steamtuners η str15 vapeland?Σκεφτομουν για το αυθεντικο αλλα δεν θελω να μπω σε διαδικασια να το ανοιγω σε 4mm κτλ!

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1280 στις: Μαρτίου 23, 2016, 23:09 »
Το  esmokeguru εννοώ. Παραγγέλνεις και την άλλη μέρα στην πόρτα σου με κουριερ.

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1281 στις: Μαρτίου 23, 2016, 23:19 »
Παιδες για καλυτερη τζουρα παρτε τον θςρικο πολο του v2 plus.Ειναι πιο στενη η τρυπα.

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1282 στις: Μαρτίου 24, 2016, 00:47 »
Είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί, αλλά μην πέσετε πάνω μου να με φάτε. Όποιος επιθυμεί να βοηθήσει, καταναλώνει λίγους πόρους από το σύστημα και λίγο bandwidth από τη γραμμή του.  :))

Σε όσα στησίματα και αν έχω δοκιμάσει, πάντοτε ξεκινάει ομαλά και σωστά όμως ύστερα από λίγο σε κάθε τζούρα θα έχω ένα σκάσιμο. Τι ψηλά την αντίσταση, τι χαμηλά, τι μικροκολιά, τι ανοιχτές σπείρες... Πάντα. Έχει γίνει κανόνας.

Το άλλο θέμα είναι η υπερτροφοδοσία, με αποτέλεσμα να έχω διαρροές από την εισαγωγή αέρα. Στρίβω σε 2.5ρι. Βαμβάκι σωστό...
Αυτό το πρόβλημα δεν το είχα όταν έστριβα βάζοντας μισό από το βαμβάκι στο αυλάκι και μισό μέσα στο ντεκ. Το τελευταίο καιρό, όμως, που στήνω με τον τρόπο που διάβασα εδώ (βάζοντας όλο το βαμβάκι εσωτερικά), έχω διαρροές. Δοκίμασα να ανεβάσω την αντίσταση λίγο, και φαίνεται να λύθηκε μεγάλο μέρος του προβλήματος. Δεν έχω διαρροές εξωτερικά, όμως έχω μπουρμπουλήθρες και πρέπει να "φυσήξω" τις εισαγωγές αέρα για να καθαρίσει το περίσσιο υγρό. Παραθέτω και κάνα 2 εικόνες επί ευκαιρίας μιας που θα αλλάξω τώρα την αντίσταση, έτσι, για το καλό.  :)) (η μία είναι θολή, αλλά φαίνεται το ύψος του coil - πριν το είχα πιο χαμηλά... το σήκωσα λίγο και έτσι μειώθηκαν, κάπως, οι διαρροές-)




Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1283 στις: Μαρτίου 24, 2016, 01:40 »
Προσωπικά πιστεύω ότι ο Τηλέμαχος θέλει μπόλικο βαμβάκι στο coil (2,5άρι για τον ν2 plus - δεν ξέρω για τον v2 που έχει μικρότερα κανάλια για το υγρό ) κι όταν λέω μπόλικο εννοώ αρκετά σφιχτό. Και μέσα στην αντίσταση αλλά και στις εγκοπές που έχει το housing.
Αυτό του δίνει τη δυνατότητα να "αποθηκεύει" όσο υγρό χρειάζεται στο βαμβάκι κι όχι την περίσσια ποσότητα που επιτρέπει ένα "αφράτο" στήσιμο, κύριος λόγος και της υπερτροφοδοσίας που παρουσιάζει συχνά πυκνά..
Το βαμβάκι μέσα στο housing δεν είναι απαραίτητο, ίσως μάλιστα να δημιουργεί και προβλήματα στο τέλος. Για όσους όμως το προτιμούν (μαζί κι εγώ ) ας φροντίζουν να βάζουν ελάχιστο, ίσα ίσα να "μαζεύει" ότι τυχόν πέφτει εκεί μέσα. Το να μπαίνει μεγάλη ποσότητα "μέσα" μπορεί πολύ εύκολα να συσσωρεύει και υγρό που παίρνει άνετα την "κάτω βόλτα" προς τις τρύπες του αέρα.. ;)

Βάζετε το βαμβάκι λίγο σφιχτό στο coil και στις δύο εγκοπές και θα δουλέψει. :)

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1284 στις: Μαρτίου 24, 2016, 01:47 »
Θα δοκιμάσω πάλι αύριο που έχω παραλαβή, διότι ξέμεινα από κανθαλάκι. Το άλλο που σκέφτηκα είναι μη τυχόν έχει ψιλολασκάρει το ντεκ και περνάει από εκεί μέσα.
Για το πρώτο θέμα με τα τσαφ-τσουφ, τι μπορεί να παίζει; Βάζω σε λάθος ύψος το coil;
Γενικά, βέβαια, έχω αρκετές φορές θέμα με το στήσιμο του. Με ni200 που δοκίμασα, άλλες φορές λειτουργεί απροβλημάτιστα, άλλες δεν δίνει καθόλου. Ίσως φταίει και η default τιμή TCR του VTC Mini, όμως καταντάει εκνευριστικό. Βέβαια, ίσως είναι και από δικό μου σφάλμα, διότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία με στησίματα για TC Mode. Θα δοκιμάσω και με SS κάποια στιγμή.

Πάντως, από εκεί που ήμουν του αεράτου (Griffin καθημερινά, παντού), πλέον μόνο Τηλέμαχο. Ειδικά χθες με το στήσιμο που είχα (νομίζω 7-8 σπείρες UD Kanthal, 2.5), πήρα την καλύτερη γεύση που έχω εισπράξει ποτέ στο διάστημα που ατμίζω.  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2016, 01:53 από gPal »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1285 στις: Μαρτίου 24, 2016, 07:26 »
gPal το βαμβάκι όπως είπε και ο Μάκης  χρειαζεται όχι μονο στων Μάχο αλλά σε όλουςτουσ ατμό  να περνά με κάποια ευκολία χωρίς να συμπαρασύρει τισ σπείρες αλλά ουτε και να είναι μποσικο μέσα και πρεπει να είναι όσο αφρατο πρεπει όσο στισ άκρες τόσο και στο εσωτερικό του πυρήνα..εχω κανει και εγώ πολλά πειράματα με το βαμβάκι ΖΘΙ και οτι άλλο μπορεί να φανταστείς αλλά σε αυτό που περνώ  ικανοποιητικό αποτέλεσμα κοβο ελαχιστο ποιο εξω απο το husing αφρατευω ρίχνω υγρό και γυρνάο τόσο μέσα όσο να καλύπτο το κενό  U χωρίς να το μπουκονο   σε καμια περιπτωση το βαμβάκι που έχω στο husing μέσα δεν πατάει κάτω σε καμια περιπτωση ..στο θέμα σκασιματα οφείλεται απο την ποσότητα βαμβακιού και απο το ποσο καλά και ομοιόμορφες σπείρες έχεις κανει   παρατηρεισα στην πανω φωτο οτι πατασ κάτω το κατσαβίδι  στη βαση και μετα σφίγγεις με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερη απόσταση σύρμα στα ποδαράκια ...λύση φτιάξε 6η7 σπείρες ανοιχτές όσες εσύ θέλεις με ομοιόμορφα κενά πριν βγαλεισ το σύρμα απο το κατσαβίδι με ενα πενσακι τράβα  λίγο τισ άκρες να σμίξουν πανω πυρήνα που στρίβεις γύρνα λίγο ακόμα τουσ πόλους διαγώνια να μείωσης την απόσταση απο το κοιλ στους πόλους το δε ύψος να είναι η πανω μεριά του κοιλ με την πανω μεριά του husink  και λίγο ποιο ψιλά για την υπέρ τροφοδοσία πρόσεχε το βαμβάκι να είναι ποιο μέσα λίγο από τις σπειρωματα του ντεκ να μην το συμπαρασύρει  η καμπάνα εαν κλείνεις πολύ την ρυθμίσει του αέρα για ποιο σφιχτή τζούρα  και έχεις και σε συναρτηση λιγα βατ προκαλείς απο μονο σου υπέρ τροφοδοσία   κοίτα όλα αυτά και εδώ ήμαστε όλοι μια παρέα έτοιμη να βοηθήσουμε παντα  βαση με αυτά που ξέρουμε

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1286 στις: Μαρτίου 24, 2016, 13:35 »
Πυροβόλο ο μάχος. Έχω μια απορία αισθητικού περιεχομένου. Πώς ευθυγραμίζεται όλοι το σήμα στο τανκ με τις εισόδους αέρα και ο Γιωρίκας μάλιστα τα έχει και ευθυγραμισμένα ακριβώς στην φάτσα του VTC????? :confused1: :confused1: :confused1:
Τι δεν καταλαβαίνω ???

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1287 στις: Μαρτίου 24, 2016, 13:56 »
Νικόλα μονο στο άσπρο vtc έχει ευθυγραμμιστεί το λογκο GG ευθεια με την οθόνη το σήμα στο τάνκακι έχω 2 και τα 2 έρχονται απο μόνα τουσ στην ίδια ευθεία

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1288 στις: Μαρτίου 25, 2016, 09:02 »
ξεκιναει  δευτερη μερα με τον κλωνο τηλεμαχο :sign_trelaaa:λεμε
ολα οκ βγηκε λιγο μεγαλυτερη η αντισταση απο οτι ηθελα αλλα την αφησα ετσι, κοντα στα 2 ωμ
βαραει κανονικα, ιχνος διαρροης ουτε καμμενο με μιση στροφη και κατι η καμπανα.
Σαβ/κυρ θα δοκιμασω και αλλα στησιματα.
και ρωταω τωρα επειδη σκεφτομαι να χτυπησω και τον phenomenon εκτος απο γευση θα μου δωσει και την τζουρα του τηλεμαχου, την εχει?? η ειναι πιο αερατος ?στην ρυθμιση που εχω τον μαχο τωρα ?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1289 στις: Μαρτίου 25, 2016, 09:15 »
Φίλε μου αφού είσαι ευχαριστημένος με των Μάχο σίγουρα θα τα βρείτε  και με των φαινόμενο τώρα όσο αφορα την ρύθμιση που δείχνεις στη φωτο ο κλώνος που έχω απο χθες απο φαστεκ και με τισ 3 τρύπες ανοιχτές έχει σχεδόν την ίδια τζουρα με των Μάχο V2plus και γίνεται ακόμα και ποιο σφιχτός αν σε ενδιαφέρει...  για να μην ξανά γράφο περί απόδοσης του ενός προσ του αλλου διάβασε εδώ την προσωπική μου άποψη     http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=28311.msg976170.msg#976170

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190657 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1151949 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11208 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345807 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147451 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8181 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209093 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545419 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33027 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52663 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600649 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361124 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed