vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, Tem, camber, Milarepa, manoslykos, nXtLs, itinenkoaz

Twitter

Μπαταρίες και mah

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 03:15 »
Παντως ρε παιδια διαβαζω για τις μπαταριες και ακομη ακρη δεν εχω βγαλει τι ακριβως πρεπει να παρω.εχω το ggts - stealth και σκεφτομαι AW IMR(κοκκινες) λετε οτι εχουν διαρκεια μεγαλυτερη , αποδοση πολυ καλυτερη απο αλλες ,αλλα μετα ερχοντε στην συζητηση και ολα αυτα μπαμ που κανουν εκρηξης , κτλ κτλ με αποτελεσμα να χανω την μπαλα και παλι.Ενα αλλο μετα ειναι ο φορτιστης ( και εκει αν γινεται χαμος :laugh1: :laugh1: ) .Τελικα εχει κανεις να προτεινει κατι αξιολογο για :

1.Stealth(οι καλυτερες ειναι τελικα οι 18350 - 3.7 v - max 700 mah ) ?(Αw ΙΜR κοκκινες ή μαυρες και γιατι , με ενδιαφερει η ποιοτητα στο ατμισμα και η  διαρκεια)
2. GGTS στα 18650 - 3.7 v για μεγαλη διαρκεια ? ποια προτεινεται ? (Αw ΙΜR κοκκινες ή μαυρες και γιατι ,με ενδιαφερει η ποιοτητα στο ατμισμα και η  διαρκεια)
3. GGTS στα 6 v ποιες να παρω ? (Αw ΙΜR κοκκινες ή μαυρες και γιατι ,με ενδιαφερει η ποιοτητα στο ατμισμα και η  διαρκεια)  - ποιος ειναι ο τυπος των μπαταριων στα 3.0v ? (ICR 123A) ?

Με τον φορτιστη παλι ακουω για τον pila ( φορτιζει τους τυπους μπαταριων που θα χρειαστω ) ? οτι κανει τρομερη δουλεια - καλη φορτιση εκφορτιση.οκ κατανοητο.Με αυτον που εχω εγω τι γινεται ?http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=380 ο δικος μου απλα ειναι της trustfire oxι της Good power που λεει στο λινκ.Μετα παλι με το θεμα protected.τι εστι protected?οτι και καλα αν γινει καμια στραβη δεν θα κανουν μπαμ - εκρηξη - κατεδαφιση οικειας :laugh1: οι μπαταριες - φορτιστης ?Με λιγα λογια δεν θελω να εχω τον φοβο μηπως γινει τιποτα απο τα παραπανω το βραδι που θα βαλω τις μπαταριες για φορτιση(θελω να κοιμαμαι ησυχος )  :thumpup:
protection circuit built in---> Αυτο παλι τι ειναι .......τι γινεται ωρε ? απο ποτε οι μπαταριες εχουν γινει τοσο περιεργες ?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αυτα προς το παρων .Αν καποιος μπορει να με κατατοπισει του ειμαι υποχρεοs :bye: :bye: :bye:.Ρωταω διοτι πλεον δεν μπορω να διαθεσω αλλα ευρα και να πανε χαμενα αυτην την φορα .Ευχαριστω πολυ και καλο ξημερωμα .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2011, 03:37 από leader133gr »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 03:52 »
Eίναι πλέοn γνωστό,νομίζω,πως οι AW IMR είναι αυτές(ως τώρα) που προτείνονται ως καλύτερες για τις ιδιοκατασκευές(mods).Kαι αν θέλει κάποιος να ανεβάσει τα stats των μπαταριών του παίζει βασικό ρόλο ο φορτιστής και πάλι ως τώρα ο καλύτερος φορτιστής προτείνεται ο Pila IBC!
Τώρα όσο για το θέμα των μπαταριών σε σειρά σε GGTS,κλπ ωστέ να φτάνεις 6V κ 7.4V μπορείς,τουλάχιστον έτσι ξέρω,άφοβα να χρησιοποιήσεις τις AW IMR αλλά αν θες να νοιώσεις πέρα απ την απόδοση μια παραπάνω ασφάλεια τότε AW Protected(μαύρες).
Τα παραπάνω,φυσικά,προτείνονται...αλλά είναι αναλόγως τη τσέπη που διαθέτει κάποιος.Για πιο οικονομικές λύσεις πας σε ταχυφορτιστές(τους γνωστούς όπως το link που παρέθεσες) και μπαταρίες protected μεν αλλά με μια εικονική εκφόρτηση στα mah μιας και άλλα γράφουν και άλλα είναι(π.χ. 1800mah GTL = μετρήσιμα mah 980-1075).
Έχω,φίλε leader,GG stelth και Provari και στα δυο χρησιμοποιώ AW IMR και είμαι υπέρκαλυμένος με 3x18350(700mah) και 3x18650(1600mah)...αυτονομία υπερεπαρκής.
Ελπίζω να σε κάλυψα. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2011, 03:57 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 08:34 »
Παντως ρε παιδια διαβαζω για τις μπαταριες και ακομη ακρη δεν εχω βγαλει τι ακριβως πρεπει να παρω.εχω το ggts - stealth και σκεφτομαι AW IMR(κοκκινες) λετε οτι εχουν διαρκεια μεγαλυτερη , αποδοση πολυ καλυτερη απο αλλες ,αλλα μετα ερχοντε στην συζητηση και ολα αυτα μπαμ που κανουν εκρηξης , κτλ κτλ με αποτελεσμα να χανω την μπαλα και παλι.Ενα αλλο μετα ειναι ο φορτιστης ( και εκει αν γινεται χαμος :laugh1: :laugh1: ) .Τελικα εχει κανεις να προτεινει κατι αξιολογο για :

1.Stealth(οι καλυτερες ειναι τελικα οι 18350 - 3.7 v - max 700 mah ) ?(Αw ΙΜR κοκκινες ή μαυρες και γιατι , με ενδιαφερει η ποιοτητα στο ατμισμα και η  διαρκεια)
2. GGTS στα 18650 - 3.7 v για μεγαλη διαρκεια ? ποια προτεινεται ? (Αw ΙΜR κοκκινες ή μαυρες και γιατι ,με ενδιαφερει η ποιοτητα στο ατμισμα και η  διαρκεια)
3. GGTS στα 6 v ποιες να παρω ? (Αw ΙΜR κοκκινες ή μαυρες και γιατι ,με ενδιαφερει η ποιοτητα στο ατμισμα και η  διαρκεια)  - ποιος ειναι ο τυπος των μπαταριων στα 3.0v ? (ICR 123A) ?

Με τον φορτιστη παλι ακουω για τον pila ( φορτιζει τους τυπους μπαταριων που θα χρειαστω ) ? οτι κανει τρομερη δουλεια - καλη φορτιση εκφορτιση.οκ κατανοητο.Με αυτον που εχω εγω τι γινεται ?http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=380 ο δικος μου απλα ειναι της trustfire oxι της Good power που λεει στο λινκ.Μετα παλι με το θεμα protected.τι εστι protected?οτι και καλα αν γινει καμια στραβη δεν θα κανουν μπαμ - εκρηξη - κατεδαφιση οικειας :laugh1: οι μπαταριες - φορτιστης ?Με λιγα λογια δεν θελω να εχω τον φοβο μηπως γινει τιποτα απο τα παραπανω το βραδι που θα βαλω τις μπαταριες για φορτιση(θελω να κοιμαμαι ησυχος )  :thumpup:
protection circuit built in---> Αυτο παλι τι ειναι .......τι γινεται ωρε ? απο ποτε οι μπαταριες εχουν γινει τοσο περιεργες ?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αυτα προς το παρων .Αν καποιος μπορει να με κατατοπισει του ειμαι υποχρεοs :bye: :bye: :bye:.Ρωταω διοτι πλεον δεν μπορω να διαθεσω αλλα ευρα και να πανε χαμενα αυτην την φορα .Ευχαριστω πολυ και καλο ξημερωμα .

Απλός μπούσουλας

1) Πάντα aw (μπαταρίες)
2) Πάντα Pila (φορτιστής)
3) Και οι IMR και οι IC είναι Protected (οι IC με κύκλωμα, οι IMR safe chemistry)

4) 18650 ->aw ΙC 2600 (για NR και LR)
5) 16340 αν ατμίζεις έως 1,5Α (NR) ->aw IC 750και αν ατμίζεις με >1,5Α (LR) aw ΙΜR 550
6)  18350 IMR γιατί η aw δεν βγάζει IC

7) Για 6V ας σου απαντήσει άλλος

Δηλαδή όπου σε καλύπτει σε Αμπέρ η aw IC (μεγαλύτερη διάρκεια) και όπου δεν σε καλύπτει aw ΙΜR (Περισσότερα αμπέρ).

Οι aw IC καλύπτουν σε Αμπέρ mah X 2 δηλαδή πχ 750mah x 2 = 1,5A
Oι aw IMR καλύπτουν περισσότερα Αμπέρ π.χ. mah x 8

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2011, 09:27 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 19:54 »
Εγώ πάντως με τις λιγοστές και ταπεινές μου γνώσεις στο θέμα μπαταρίας, διάβασα σε κάποια φόρουμ του εξωτερικού ότι αυτές http://www.dealextreme.com/p/trustfire-protected-18650-3-7v-true-2400mah-rechargeable-lithium-batteries-2-pack-20392
αν και δευτεράντζα σε τιμή και σε κατηγορία, κρατάνε λέει πιο πολύ από κάποιες AW..
και είναι αξιόλογες ως προς τη σχέση απόδοσης/τιμής.
Δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει, πάντως κάπου και εδώ πήρε το μάτι μου, ο alex νομίζω το είχε αναφέρει
ότι οι συγκεκριμένες έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από τις AW IMR

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:08 »
Ισχυει αυτο, κρατανε σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια σταθερά απόδοση ικανοποιητική σε σχέση με τις IMR, σε απολυτά νούμερα η εκφορτιση τους ειναι μικρότερη αλλά αυτο δεν ειναι πρόβλημα γιατι υπερκαλύπτει στην πράξη τις απαιτήσεις.
Για μένα 18350 IMR αλλά 18650 IC απο AW οχι IMR

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:14 »
Εγώ πάντως με τις λιγοστές και ταπεινές μου γνώσεις στο θέμα μπαταρίας, διάβασα σε κάποια φόρουμ του εξωτερικού ότι αυτές http://www.dealextreme.com/p/trustfire-protected-18650-3-7v-true-2400mah-rechargeable-lithium-batteries-2-pack-20392
αν και δευτεράντζα σε τιμή και σε κατηγορία, κρατάνε λέει πιο πολύ από κάποιες AW..
και είναι αξιόλογες ως προς τη σχέση απόδοσης/τιμής.
Δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει, πάντως κάπου και εδώ πήρε το μάτι μου, ο alex νομίζω το είχε αναφέρει
ότι οι συγκεκριμένες έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από τις AW IMR

Αυτές είναι πραγματικά 2400mah και σαφώς διαρκούν περισσότερο από τις aw IMR 18650 που είναι 1600mah.

Δίνουν ρεύμα 1C δηλαδή μέχρι 2,4Α αρκετό για άτμισμα και είναι η μοναδική φθηνή λύση στις 18650.

Σε απόδοση δεν φθάνουν τις aw IC 2600mah που προτείνω σε 18650 με τίποτα (εσωτερική αντίσταση, ποιότητα προστασίας, καμπύλη απόδοσης τάσης).

Αν κάποιος έχει τόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα που να σκέφτεται τη διαφορά τιμής για 2 μπαταρίες που θα κρατήσουν περισσότερο από 1 χρόνο, είναι η μοναδική φθηνή λύση.

Αν και δείχνει περίεργο οι μπαταρίες στο άτμισμα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:21 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:27 »
Για εμένα προσωπικά δεν έπαιξε ρόλο τόσο το οικονομικό, όσο το ότι διάβασα
ότι είναι αξιόλογες μπαταρίες, σταθερές σε απόδοση, και με μεγάλη διάρκεια.

Σίγουρα όμως η τιμή τους είναι μεγάλο δέλεαρ για κάποιον που μετράει
και το 50λεπτο, και ειδικά στις δύσκολες μέρες μας.
Εντέλει νομίζω ότι οι συγκεκριμένες μπαταρίες είναι μια τίμια
και αξιόλογη εναλλακτική πρόταση από την trustfire.

Αποσυνδεδεμένος chris1983

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:28 »
Τελικά παιδιά παρηγγειλα αυτές :
http://www.dealextreme.com/p/trustfire-protected-18650-3-7v-true-2400mah-rechargeable-lithium-batteries-2-pack-20392

Και αυτές
http://www.dealextreme.com/p/trustfire-protected-16340-880mah-3-7v-rechargeable-li-ion-batteries-2-pack-24980

Μόνο που μετά διάβασα οτι είναι λέει λίγο μακρυτερες σε μήκος απο τις άλλες του ίδιου τύπου. Παίζει να έχω κανά προβλημα? :hmmm:

Drakos, τις συγκεκριμένες τις έχω παραγγείλει κι εγώ από 19/9 και παρότι φαίνονται να είναι ιn stock,
αλλά παρά τις επανειλημμένες επικοινωνίες, μόλις εχθές με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχουν και να επιλέξω κάτι άλλο....


Dear customer,

Sorry for inconvenience.

Due to the unstable market, I am sorry that your product 20392,24980 are temporarily unavailable from our warehouse.

Would you like to login our website to research other items instead of the pending items as shipment? If available, please kindly tell me the item sku number you picked.

Thanks for your understanding.


Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #83 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:33 »
Τι ήθελες και μου το είπες τώρα αυτό..
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι.. :'(
Μα καλά τόσο μ@4κες είναι?
Και τις έχω παραγγείλει και με το γρήγορο να φανταστείς..
Τη μαμήσαμε.. :-\

Αποσυνδεδεμένος chris1983

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #84 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:35 »
Στο είπα μπας και γλυτώσεις τον χρόνο που έχασα εγώ... (από 19/9 ελεος...)
Σκέψου ότι έχω ήδη το DD στα χέρια μου και περιμένω μπαταρίες....

Εφόσον έχεις βάλλει και την γρήγορη αποστολή ίσως ασχοληθούν πιο γρήγορα με το θέμα σου, αλλά αν θες, στείλε ένα μήνυμα ή αν πετύχεις κάποιον στο Live chat ρώτησε τον.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #85 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:37 »
Σκέψου ότι έχω ήδη το DD στα χέρια μου και περιμένω μπαταρίες....

Κ εγω στην ιδια κατασταση ειμαι περιμένω.... :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #86 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:43 »
Ώρε μάγκες τι έχουμε πάθει.. :wall:
Μας βλέπω στο τέλος να ατμίζουμε το dd με αλκαλικές.. :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #87 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:51 »
Εγω εβαλα παραγγελία στις 5/9 με τετοιες μπαταριες μεσα καναν ship στις 22/9 και βεβαια ακομα Ελλαδισταν δεν εχει φτάσει τίποτα
Απο Αμερικη η AW μου ηρθαν σε 4 μέρες πάντως!!!
Υπομονη

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #88 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 21:05 »
Alex είχες προβλήματα σε τελωνείο από Αμερική;

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 21:22 »
Απο το 2005 και μετά που κάνω συστιματικά αγορές απο Αμερική και Κινα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τελωνείο, φρόντιζα απλά τα δέματα μου να μην ειναι τεράστια (π.χ 4αδα λαστιχα για 18αρες ζάντες! αυτο το έφερα απο Αγγλία) και να μην έρχωνται με courier παρα μονο αν ηταν για ποσα κάτω απο 20 ευρώ η δηλωμένα έτσι τουλάχιστον

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix