vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 3 χρήστες
gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #315 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 12:42 »
ξεκιναμε απο το γεγονος οτι οι subom...ατμιζονται και με λεπτα συρματακια 20αρια -25αρια 17αρια...και τα ντουμανακια ειναι εξισου ιδια και δεν χρειαζεται ουτε να ανοιξεις τον αερα τερμα να αποφυγεις τα καψιματα ουτε  ρυθμιση θερμοκρασιας...

στο δικο μου μυαλο υπαρχει μια ιστορια...οταν εσκασαν μυτη οι επισκευασιμοι παιζαμε με συρματακια μεχρι 20...και ego μπαταριουλες...μετα ηρθε το προβαρι και κατι αλλα που τα προσπαθησαν, αντε και κανενα κεραμικο ντριπ τιπ γιατι θεωρουσαμε οτι ειχαμε υψηλες θερμοκρασιες  ;D ...το στησιμο για πολλους και για εμενα ηταν δυσκολο με το 20αρι ...ανακαλυφθηκε το μικροκολι...ομως χρειαζοταν χοντρο συρμα αρα και περισσοτερα βατ...ηταν ποιο ευκολο για τον καθενα...ακομα ποιο ευκολο οταν χωσαμε μεσα σε αυτο τα μπαμπακια...χαμος...δεν παιρναμε καμενο...ομως ηθελες και 25αρια και πανω wattakia...και περισσοτερο αερα να μην καουν τα χειλη μας ...ετσι ηρθε το subomm...ομως πρεπει να κανουμε πνευμονικες αλλιως δεν ειχε χτυπημα..οι πνευμονικες  ομως δεν ειναι για πολυ και πρεπει να κλεισουμε τον αερα...ομως παλι ερχεται ζεστος ατμος...οπ...ρυθμιση θερμοκρασιας...

και με ενα σβουμ πισω στο 20αρι...νορμαλ ατμισματα...κατεμε....

προσφατα συζητουσα με ενα παλικαρι που ηθελε να ξεφορτωθει το tιny cup απο steam tuner γιατι δεν αντεχοταν ο ατμος...ηταν γιατι το ντριπ τιπ ηταν πολυ κοντα στην αντισταση...οντως με μικροκολι και 25 βατακια ....καιει...με 20αρι και 12 βατακια πυροβολαει διαρκως...

μοδα ειναι και θα περασει...οι περισσοτεροι απο εδω περασαμε και δοκιμασαμε την μοδα της εποχης...

και θα το επαναλαβω και ας γινομαι κουραστικος...πισω εμεινε το προβαρι γιατι δεν ακολουθησε αυτην την ιστοριουλα ναι...δεν εδωσε πανω απο 20 βατ...δεν εδωσε ελεγχο θερμοκρασιας ...και βγηκε σε γεροντισικο κουτι....to evic to vtc με 60 watt (η προφατη μοδα...και το μινι που δεν διαβαζει σωστα τις αντιστασεις κα καιει τα βαμβακια)που οι περισσοτεροι αγορασατε ειναι νεανικοτατο παιζει σωστα και εχει και 60 και βαρος κιλου,και παιζει μονο απο 30 wat...γιατι προχωρησε...το smok με το bluetooh προχωρησε ...δεν θα αναφερω για το dna γιατι θα μπορουσε να μπει στην ιδια κατηγορια οταν προσφερει σαν εταιρεια ολοκληρωμενη προταση και οχι ενα τσιπακι...

απλα καντε ενα πειραμα δοκιμαστε στους σαμπομ ατμο να βαλετε λεπτο συρματακι...ουτε θερμοκρασιες ουτε ανοδος θερμοκρασιας ουτ μουδιασμενα χειλη και ουμανακια εξισου δυνατα...και οταν θελετε κανετε και πνευμονικες και σφιχτες διχως να καειτε διχως ελεγχο θερμοκασιας...

τα γουστα του καθενα εινα διαφορετικα ...καμια φορα ομως καλο ειναι να δοκιμαουμε και αλλα πραγματα ετσι μπορουμε να ξεχωριζουμε και να επιλεγουμε με καλυτερα κριτηρια.,..

αργει ακομα το ραδιο? ??? ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2015, 12:52 από stavraetos »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #316 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 13:18 »
Δοκίμασα σήμερα μετά από πολύ καιρό με  σύρματα ni200, kanthal 30 awg (25mm)  στο sx mini m class (7 σπείρες σε 2.5 mm τρυπανάκι, 2.17 ohm αποτέλεσμα στα 9.5 watt) και έχω μιά χαρά αποτέλεσμα.

Μετά από ένα κύκλο (rdna40, sx mini, evic vtc, ipv d2 κλπ), επιστρέφω σε provari (μόλις έγινε παραγγελία στην fabvape, ένα μαύρο).

Υ.Γ. ο λόγος που είχα "φύγει" και είχα πουλήσει το p3, ήταν ότι δεν καλυπτόμουν από το σωληνοειδές μέχρι πρότινος σχήμα, συν η δυνατότητα για το ni200 (και άλλα σύρματα), που όμως δεν μπορώ να πω ότι μου έδωσαν το "κάτι" παραπάνω από το kanthal.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #317 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 13:47 »
ξεκιναμε απο το γεγονος οτι οι subom...ατμιζονται και με λεπτα συρματακια 20αρια -25αρια 17αρια...και τα ντουμανακια ειναι εξισου ιδια και δεν χρειαζεται ουτε να ανοιξεις τον αερα τερμα να αποφυγεις τα καψιματα ουτε  ρυθμιση θερμοκρασιας...

στο δικο μου μυαλο υπαρχει μια ιστορια...οταν εσκασαν μυτη οι επισκευασιμοι παιζαμε με συρματακια μεχρι 20...και ego μπαταριουλες...μετα ηρθε το προβαρι και κατι αλλα που τα προσπαθησαν, αντε και κανενα κεραμικο ντριπ τιπ γιατι θεωρουσαμε οτι ειχαμε υψηλες θερμοκρασιες  ;D ...το στησιμο για πολλους και για εμενα ηταν δυσκολο με το 20αρι ...ανακαλυφθηκε το μικροκολι...ομως χρειαζοταν χοντρο συρμα αρα και περισσοτερα βατ...ηταν ποιο ευκολο για τον καθενα...ακομα ποιο ευκολο οταν χωσαμε μεσα σε αυτο τα μπαμπακια...χαμος...δεν παιρναμε καμενο...ομως ηθελες και 25αρια και πανω wattakia...και περισσοτερο αερα να μην καουν τα χειλη μας ...ετσι ηρθε το subomm...ομως πρεπει να κανουμε πνευμονικες αλλιως δεν ειχε χτυπημα..οι πνευμονικες  ομως δεν ειναι για πολυ και πρεπει να κλεισουμε τον αερα...ομως παλι ερχεται ζεστος ατμος...οπ...ρυθμιση θερμοκρασιας...

και με ενα σβουμ πισω στο 20αρι...νορμαλ ατμισματα...κατεμε....

προσφατα συζητουσα με ενα παλικαρι που ηθελε να ξεφορτωθει το tιny cup απο steam tuner γιατι δεν αντεχοταν ο ατμος...ηταν γιατι το ντριπ τιπ ηταν πολυ κοντα στην αντισταση...οντως με μικροκολι και 25 βατακια ....καιει...με 20αρι και 12 βατακια πυροβολαει διαρκως...

μοδα ειναι και θα περασει...οι περισσοτεροι απο εδω περασαμε και δοκιμασαμε την μοδα της εποχης...

και θα το επαναλαβω και ας γινομαι κουραστικος...πισω εμεινε το προβαρι γιατι δεν ακολουθησε αυτην την ιστοριουλα ναι...δεν εδωσε πανω απο 20 βατ...δεν εδωσε ελεγχο θερμοκρασιας ...και βγηκε σε γεροντισικο κουτι....to evic to vtc με 60 watt (η προφατη μοδα...και το μινι που δεν διαβαζει σωστα τις αντιστασεις κα καιει τα βαμβακια)που οι περισσοτεροι αγορασατε ειναι νεανικοτατο παιζει σωστα και εχει και 60 και βαρος κιλου,και παιζει μονο απο 30 wat...γιατι προχωρησε...το smok με το bluetooh προχωρησε ...δεν θα αναφερω για το dna γιατι θα μπορουσε να μπει στην ιδια κατηγορια οταν προσφερει σαν εταιρεια ολοκληρωμενη προταση και οχι ενα τσιπακι...

απλα καντε ενα πειραμα δοκιμαστε στους σαμπομ ατμο να βαλετε λεπτο συρματακι...ουτε θερμοκρασιες ουτε ανοδος θερμοκρασιας ουτ μουδιασμενα χειλη και ουμανακια εξισου δυνατα...και οταν θελετε κανετε και πνευμονικες και σφιχτες διχως να καειτε διχως ελεγχο θερμοκασιας...

τα γουστα του καθενα εινα διαφορετικα ...καμια φορα ομως καλο ειναι να δοκιμαουμε και αλλα πραγματα ετσι μπορουμε να ξεχωριζουμε και να επιλεγουμε με καλυτερα κριτηρια.,..

αργει ακομα το ραδιο? ??? ::)

Ωραια η αναδρομη στο παρελθον που εκανες αλλα την ερμηνευεις διαφορετικα. Αυτο που εσυ ονομαζεις μοδα εγω το ονομαζω εξελιξη. Μια νεα τεχνολογια δεν ειναι δυνατον να μενει στα αρχικα της σταδια. Γινονται πειραματισμοι, εξελισσεται, προοδευει. Απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι δεν εχεις μεγαλη εμπειρια σε πνευμονικες. Γιατι αν ειχες θα γνωριζες οτι μπορεις πολυ χαλαρα να εισαι ολη τη μερα με χοντρα συρματα και πνευμονικες με ανοιχτο αερα. Οχι συνεχεια βεβαια στα 100 βατ, αλλα ανετα στα 40-50, ειδικα με ντριπερ και διπλες αντιστασεις. Δεν εισαι της πνευμονικης, το καταλαβαμε, γουστο σου και καμαρι σου, ασε τους αλλους να ειναι. Εγω κανω μονο πνευμονικες, δεν μπορω την τσιγαρισια τζουρα πλεον, αισθανομαι οτι με πνιγει, την χρησιμοποιω σε ελαχιστες μονο περιπτωσεις. Δεν προσπαθω ομως να πεισω κανεναν για το ορθο της επιλογης μου, αυτο με αρεσει, αυτο κανω, ουτε υποτιμω κανεναν επειδη δεν ατμιζει οπως εγω. Οσο για τις συσκευες που ανεφερες, μπορω να μιλησω για το evic vtc mini που κατεχω και εχω να πω οτι ειναι μια αψογη συσκευη με παρα πολυ καλα ρευματα και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Στα καμενα βαμβακια και στο διαβασμα των αντιστασεων που αναφερεσαι, εννοεις προφανως τη λειτουργια του ελεγχου θερμοκρασιας οπου εχουν ακουστει παραπονα. Ελεγχος θερμοκρασιας ομως δεν υπαρχει καν στο provari οποτε δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Οι νεες τεχνολογιες εννοειται οτι θα παρουσιασουν προβληματα μεχρι να τελειοποιηθουν, ετσι δουλευει η προοδος. Δεν κανει λαθος, αυτος που δεν κανει τιποτα (βλεπε provari radius). Κλεινω με την τελευταια σου προταση που ερχεται σε αντιθεση με αυτα που εγραψες πριν :

τα γουστα του καθενα ειναι διαφορετικα ...καμια φορα ομως καλο ειναι να δοκιμασουμε και αλλα πραγματα ετσι μπορουμε να ξεχωριζουμε και να επιλεγουμε με καλυτερα κριτηρια...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #318 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 13:58 »
Σόρυ αν σε πρόσβαλα φίλε , δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου :)
Εμένα προσωπικά δεν με πρόσβαλες καθολου και δεν θεωρώ καν ότι είχες τέτοιο σκοπό.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #319 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 15:21 »
το Vtc mini ξεβάφει, ξεβάφει;  ;D

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #320 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 15:25 »
Αν και δεν είναι σχετικό με το νήμα, έχει κουράσει το θέμα με τα λεπτά σύρματα. Όταν βλέπω άτομα να γράφουν πως παίρνεις το ίδιο άτμισμα από 20άρι σύρμα στα 15 Watt και 50άρι σύρμα στα 50 Watt, νιώθω ότι δεν έχουν μπει καν στον κόπο να το δοκιμάσουν.

Δεν με ενδιαφέρει αν ατμίζετε 2,4 ή 6 χρόνια και θεωρείτε τον εαυτό σας γκουρού των συρμάτων και της ατμοποίησης. Όταν συγκρίνετε ανόμοια πράγματα δεν εκφέρετε αντικειμενική άποψη.


Αν δουλέψω τον Tugboat με 20άρι σύρμα στα 14 Watt και δεν μ' αρέσει, τι συμπέρασμα θα βγάλω; Ότι το λεπτό σύρμα είναι χάλια; Ότι ο ατμοποιητής δεν δουλεύει σωστά; Ότι η βότκα δεν πίνεται με Coca Cola;


Κάποιοι κάνουν στριφτά, κάποιοι κάνουν Marlboro. Κάποιοι κάνουν πνευμονικές, κάποιοι "τσιγαρίσιες". Κάποιοι θα πάρουν το ProVari, κάποιοι όχι. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, μόνο προτιμήσεις.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #321 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 15:26 »
Αν και γνήσιος αντι-provari, εδώ θα συμφωνίσω με τον stavraeto. Τα subohm δεν είναι η εξέλιξη του ατμίσματος, είναι η εξέλιξη των χομπιστών. Όποιος αρχίζει το ητ, ψάχνει να βρει ένα απλό αντικαταστάτη του κτ και όχι ένα εργοστάσιο παραγωγής ατμού. Το subohm δεν ξέρω αν είναι μόδα, σίγουρα όμως απευθύνεται σε λίγους. Οι περισσότεροι ατμίζουν με φτηνούς εργοστασιακούς και ego άντε istick. Μην κρίνεις από το φόρουμ. Εδώ μπαίνουν καθημερινά 150 άντε 200 άτομα. Αν προσέξετε από αυτούς γράφουν 50 άτομα όλα κι όλα. Εγώ σας έχω μάθει πια όλους. Σχεδόν ξέρω τις συσκευές σας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι επειδή 45 άτομα του φόρουμ ατμίζει subohm δε σημαίνει ότι ατμίζει η πλειοψηφία.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #322 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 15:37 »
Μην κρίνεις από το φόρουμ. Εδώ μπαίνουν καθημερινά 150 άντε 200 άτομα. Αν προσέξετε από αυτούς γράφουν 50 άτομα όλα κι όλα. Εγώ σας έχω μάθει πια όλους. Σχεδόν ξέρω τις συσκευές σας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι επειδή 45 άτομα του φόρουμ ατμίζει subohm δε σημαίνει ότι ατμίζει η πλειοψηφία.

+1000

Aυτή είναι η αλήθεια

Μπράβο altan678 και γραπτώς :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #323 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 15:43 »
Είναι πάντως πολύ εσφαλμένη η εντύπωση πως τα λεπτά σύρματα δεν οδηγούν σε υψηλές και επικίνδυνες θερμοκρασίες. Και τούμπαλιν.


Ίσα ίσα, μικρές μεταβολές στα W είναι πολύ πιο δραστικές και "επικίνδυνες" σε όσο πιο λεπτά σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #324 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 16:05 »
Αν και γνήσιος αντι-provari, εδώ θα συμφωνίσω με τον stavraeto. Τα subohm δεν είναι η εξέλιξη του ατμίσματος, είναι η εξέλιξη των χομπιστών. Όποιος αρχίζει το ητ, ψάχνει να βρει ένα απλό αντικαταστάτη του κτ και όχι ένα εργοστάσιο παραγωγής ατμού. Το subohm δεν ξέρω αν είναι μόδα, σίγουρα όμως απευθύνεται σε λίγους. Οι περισσότεροι ατμίζουν με φτηνούς εργοστασιακούς και ego άντε istick. Μην κρίνεις από το φόρουμ. Εδώ μπαίνουν καθημερινά 150 άντε 200 άτομα. Αν προσέξετε από αυτούς γράφουν 50 άτομα όλα κι όλα. Εγώ σας έχω μάθει πια όλους. Σχεδόν ξέρω τις συσκευές σας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι επειδή 45 άτομα του φόρουμ ατμίζει subohm δε σημαίνει ότι ατμίζει η πλειοψηφία.
Δηλαδή στην Αμερική ο νέος ατμιστής θα αγοράσει ego & clearomizer αντί για μοντάκι και κάποιον sub-XXXΧ με εργοστασιακή κεφαλή kanthal ή ni200 για tc?
Γιατί αν μιλάμε για αγορά και τάσεις, η Αμερική δίνει τον δρόμο... Ειδικά οι περισσότεροι νέοι εργοστασιακοί, με subohm κεφαλές βγαίνουν και διαφημίζουν την μεγάλη παραγωγή ατμού.
Με τα στοιχεία που βλέπω εγώ, το subohm είναι η εξέλιξη του ατμίσματος, ειδικά αν συνυπολογίσεις τα βραχυκυκλώματα του tc  :laugh1:
Τώρα αν μου αρέσει αυτή η τάση ή όχι, είναι άλλο θέμα.
 

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #325 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 16:06 »
σε αυτο εχει απολυτο δικιο ο Γιαννης. το 0,16 δινει καμενο για πλακα. οποιος δουλευε ιατυ το εχει νιωσει στο πετσι του. :)) :))
αλλα και το χοντρο συρμα δεν χρειαζεται οπωσδηποτε τρελα βατ.
εγω παιζω με 0.28-0.35 μεχρι 15 βατ και εχω και ντουμανι και χτυπημα και γευση.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #326 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 16:24 »
Καλό το debate περί πάχους συρμάτων, αλλά γίνεται σε ακατάλληλο νήμα.
Εδώ μιλάμε για provari

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #327 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 16:32 »
Εδώ "μαλώνουμε" για provari :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #328 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 21:14 »
Το αν είναι μόδα ή εξέλιξη το subohm θα φανεί πιο καθαρά στη συνέχεια.
Όμως πλέον βγαίνουν εργοστασιακοί με έτοιμες χαμηλές αντιστάσεις και προτείνονται πακέτο με δυνατά μποξάκια.
Οι ατμιστές εκτός φόρουμ δεν είναι όλοι πια με ego και όσο περνά ο καιρός θα είναι όλο και λιγότεροι.
Προς το παρόν η τάση είναι προς μικρές αντιστάσεις και πολλά βατ -και αυτή την τάση δεν θα μπορούσαν να την εξυπηρετήσουν κάποια από τα μοντάκια που θαυμάζαμε προ 2 ετών. Ακόμα κι ένας αρχάριος με Ρ3 μπορεί να βρεθεί σύντομα σε κατάστημα όπου θα βλέπει διάφορα καλούδια που θα ζηλεύει αλλά το Ρ3 δεν θα τα χειρίζεται επαρκώς!
Η θρυλική διάρκεια ζωής ενός Provari μπορεί να αποδειχτεί πολύ σχετικό πράγμα όταν για να ψαχτείς σε κάποιον νέο άτμο ή τεχνική θα πρέπει να αγοράσεις άλλο μοντάκι.

Το τι καλύπτει ποιόν είναι τελείως άσχετο. Κανείς δεν αγοράζει τίποτα απλά και μόνο επειδή τον "καλύπτει" εκτός αν δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Οπότε μέχρι να κηρυχθεί η Προβαρική δικτατορία, τα "άλλα" δεν θα τα πάρει μόνο το 1-2-3-4% αλλά πάρα πολλοί. Αλλιώς θα είμασταν όλοι με μια σπίνερ που καλύπτει το 80% των ατμιστών μια χαρά.

Δεν θα αρχίσει κανείς να αλλάζει τα σύρματά του ειδικά με σκοπό να προσαρμοστεί στο τι μπορεί να κάνει μια συσκευή. Βασικά κανείς δεν θα κάνει τίποτα απλά και μόνο επειδή βγήκε νέο Provari. Το ερώτημα είναι αν θα βρει αυτή η συσκευή καλή θέση στην αγορά όχι αν η αγορά θα κάνει τούμπες για να "βολευτεί" με την συσκευή -αυτά απλώς δεν γίνονται!

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ProVari Radius (Προ-επισκόπηση)
« Απάντηση #329 στις: Οκτωβρίου 19, 2015, 22:17 »
Από τον Απρίλιο μέχρι και χθές, έχω ατμίσει - δοκιμάσει, όλων των ειδών τα σύρματα ni200 {..τόσο σε διαστάσεις, όσο και σε εταιρείες (..μέχρι και από το εξωτερικό έφερα γνωστές μάρκες συρμάτων)}.

Παρόλα αυτά, το άτμισμα που "έπαιρνα" με το kanthal {..και αργότερα με το νούπι (..που δυστυχώς είναι σε έλειψη τώρα τελευταία)}, δεν το πήρα με τίποτα από το ni200 {..η ακόμα και με το τιτάνιο (..εκ των οποίων κάποια σύρματα και διατομές δοκίμασα)}. Πάντα ένιωθα το άτμισμα λίγο πιό smooth (..ελαφρύτερο και υποδιέστερο σε γεύση - ένταση).

Σήμερα λοιπόν ξαναδοκίμασα στους ατμοποιητές μου το kanthal ...και ναί, ξαναθυμήθηκα το post που είχα γράψει τον Μάρτιο αυτού του έτους: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24021.msg823063.html#msg823063

Ετσι λοιπόν συνειδητοποιημένα και με γνώμονα το τι μου αρέσει ατμιστικά καλύτερα, κατέληξα στο να προβώ στην αγορά του radius.

Το αν αύριο - μεθαύριο, βρούν στην provape (..και δώσουν στην αγορά), έλεγχο θερμοκρασίας ..σίγουρα θα είναι ένα θετικό βήμα (..και πιστεύω όταν θα το κάνουν, θα το έχουν ψάξει σε επίπεδα ΝΑΣΑ ..όπως είπε και ο Τρύφωνας).

Οπως και να έχει, ήμουν από τους πρώτους που είχα διατυπώσει θετική άποψη για το tc: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23711.msg804182.html#msg804182, οπότε δεν κάνω κάτι μόνο και μόνο, λόγω "τάσης" αγοράς, ούτε για τίποτα άλλο. Απλά κοιτάω τι πραγματικά (προσωπικά) με καλύπτει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342274 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206484 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31059 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597233 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357762 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11518 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193061 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591893 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios