vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

409 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Tem, manoslykos, Sergios

Twitter

Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 20, 2011, 19:46 »
πολύ ωραίο άρθρο! και μας αφορά όλους. μια μικρή διόρθωση. δεν εννοείς το έργο αλλά την ισχύ. δηλαδή P=I*V
το έργο W μετριέται σε Joule και είναι το W=P*t.

Σωστός και δεκτό θα το αλλάξω. :fight_hammered2:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 30, 2011, 02:08
Οποτε σύμφωνα με τον τύπο (εφόσον δεν είναι λάθος οι υπολογισμοί μου) θα προσπαθήσω να φτιάξω μια καινούργια αντίσταση στον IATTY
Οι εσωτερικές αντιστάσεις μου ειναι οριακά μηδενικές και ο διακόπτης οπως και τα καλώδια επιτρέπουν φορτιά μέχρι 5A (η μπαταρία μου μπορεί να παράγει 28A, 1400mah-20C)

Τα παλία στοιχεία της αντίστασης ειναι τα απο κάτω και μου προκαλούσαν υπερτροφοδοσια στα άκρα ενω έκαιγαν το κέντρο (το φυτίλι έφταιγε για αυτό).
V=6,6
Ω=3,8
Ι=1,73
P=11,418

Επειδή όταν το υγρό θερμαίνετε πέφτει σε πυκνότητα και η παραγόμενη θερμότητα είναι ανάλογη της παραγόμενης ισχύς (αν θυμάμαι καλά κιόλας).
Καταλήγω εδώ για να κατεβάσω θερμότητα και ισχυ (μιας και ο ατμός ήταν τραγικά ατελείωτος στο απο πάνω, αντιστρόφως ανάλογη η κατανάλωση υγρού δε )
V=6,6
Ω=4,5
I=1,46
P=9,68

Αν δεν κάνω πάλι λάθος για την τροφοδοσία του φιτιλιού ευθύνεται το τριχοειδές φαινόμενο, για αυτό έχουμε τίποτα σχετικούς τύπους μπας και βάση ρευμάτων και θερμοκρασιών καταφέρουμε να καταλάβουμε τι χαρακτηριστικά χρειαζόμαστε για το φιτίλι?

Πολύ ωραίο το άρθρο πάντως, συγχαρητήρια:-)

Κοίτα Alex

Εκτός από τα βασικά στην αντίσταση παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες στην απόδοση μιας μηχανής και σε αυτή τη περίπτωση η τροφοδοσία του φιτιλιού.

Όταν το υγρό είναι πάνω από το φυτίλι εκτός από το τριχοειδές φαινόμενο έχεις και την βαρύτητα που υπερχειλίζει το φιτίλι.

Όταν το υγρό είναι χαμηλότερα έχεις την βαρύτητα αντίθετη στο τριχοειδές φαινόμενο.

δηλαδή θα μπορούσες ίσως να λύσεις το πρόβλημά σου με μια συσκευή ματαβλητής τάσης ώστε ρυθμίζεις ανάλογα με τη στάθμη υγρού.

Πολύ υγρό, πολλά watt λιγότερο υγρό λιγότερα watt.

Ή ίσως θα μπορούσες να το λύσεις, γεμίζοντας το tank με πολυεστερικό βαμβάκι με πειραματισμό στην πυκνότητά του ώστε να έχεις μόνο το τριχοειδες φαινόμενο.

Με κάθε επιφύλαξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2011, 02:08 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 20, 2011, 20:25 »
Συμφωνώ σε αυτά που λες συνολικά σαν λύσεις, προς τα εκει κινούμε ουτως η αλλως
Δεν θα το συνεχισω σαν συζητηση γιατι αλλάζει το θέμα

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 20, 2011, 20:59 »
Πολύ καλή και κατανοητή η ανάλυσή σου, kkostas.
Σε θεωρητικό-τεχνικό επίπεδο δεν μπορώ παρά φυσικά να συμφωνήσω.
Σε πρακτικό επίπεδο προτιμώ τα 6V (γιατί εχω άμεσα πυκνό και γευστικότερο ατμό) και η εξήγηση που δίνω (μιας και χρησιμοποιώ GGTS και άρα μηδενικές σχεδόν απώλειες στη διέλευση toy ρεύματος, τόσο της τάσης όσο και της έντασης) είναι οι απώλειες της μπαταρίας (18650 trustfire 2400mA, gray).

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 20, 2011, 21:07 »
Έχεις δίκιο για τις μπαταρίες.

Δεν είναι καλές.

Οι πιο φθηνές καλές μπαταρίες είναι οι trustfire 2400 red.

Για καλύτερες aw IMR 1600 και aw 2900.

Πρόσεξε όμως και το Mod σου γιατί αν δεν κάνεις συντήρηση με Noalox ανεβάζει αντιστάσεις στις ενώσεις (βόλτες) και το διακόπτη.

Σε όλα τα Mods συμβαίνει αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2011, 02:09 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 20, 2011, 21:10 »
Πρόσεξε όμως και το Mod σου γιατί αν δεν κάνεις συντήρηση με Noalox ανεβάζει αντιστάσεις στις ενώσεις (βόλτες) και το διακόπτη.
Πολύ σημαντικό αυτό που λες και όντως το έχω διαπιστώσει. Αν βάλω άλλο λιπαντικό, κάνει?
Πάντα (πιθανά όμως λανθασμένα) πίστευα ότι το noαlox δεν είναι απαραίτητο και είναι εμπορική υπερβολή-τρικ.

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 20, 2011, 21:13 »
Βαζελίνη θέλει μόνο πιστεύω, οι σπείρες είναι πολύ μεγάλες και απομακρυσμένες στα gg και τον IATTY
Ισώς και ελαχιστο megabrite για γυάλισμα στην nickel επαφή του κουμπιού

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 20, 2011, 21:17 »
Πολύ σημαντικό αυτό που λες και όντως το έχω διαπιστώσει. Αν βάλω άλλο λιπαντικό, κάνει?
Πάντα (πιθανά όμως λανθασμένα) πίστευα ότι το noαlox δεν είναι απαραίτητο και είναι εμπορική υπερβολή-τρικ.

Βαζελίνη ως β' επιλογή ή καλύτερα επιλογή ανάγκης.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 20, 2011, 21:21 »
Η βαζελίνη δηλαδή αυξάνει ή διευκολύνει την αγωγιμότητα στα σπειρώματα (πέρα από τον λιπαντικό της ρόλο)?
Γιατί αν είναι μόνο για λίπανση βάζω και λάδι.
Προς το παρόν για να μην είναι και μαγνήτης βρωμιάς βάζω ...γλυκερίνη. 

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 20, 2011, 21:48 »
Η βαζελίνη στις επαφές δουλεύει όπως το γράσσο στις μπαταρίες αυτοκινήτου. Δεν υπάρχει οξυγόνο ανάμεσα στις επαφές ώστε να υπάρχει δημιουργία μικροσπινθήρα, καρβουνάκι και μείωση αγωγιμότητας. Από μόνη της δεν είναι αγώγιμη.

Το Noalox είναι αγώγιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2011, 02:10 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 20, 2011, 21:58 »
Γκε-γκε Κώστα! Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2011, 02:10 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος billishere

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 20, 2011, 22:14 »
Μερικες διαφωνιες μου στο Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
 
Παράθεση
A) 3,7V 1,5Ω
      Ι=2,46 Α
      P=9,13 Watt

      6V  3,9Ω
      Ι=1,52 Α
      P=9,13 watt
Εδω δεν καταλαβα γιατι στις δυο περιπτωσεις χρησιμοποιεις διαφορετικη αντισταση ωστε να φερεις την ισχυ  στα ιδια επιπεδα. Θα σου προτεινα κατι πρακτικο, δοκιμασε ενα καρτομαιζερ ή ego t ωμικης αντιστασης 2Ω στα 3,7 βολτ και στα 6 βολτ.  Η διαφορα ειναι αισθητη σε ποσοτητα και ποιοτητα. Η δικια μου μοντα εχει να κανει με τα 4,8 βολτ / 2 αμπερωρια (4 μπαταριες ΑΑ σε σειρα επαναφορτιζομενες).
Το συμπερασμα μου , Ατμος πολυ περισσοτερος, γευση αισθητα καλυτερη , χτυπημα γερο (μεχρι βηχα), διαρκεια μπαταριων παρα παρα πολυ μεγαλυτερη μιας κλασικης λιθιου.


Παράθεση
Β) Ασφάλεια, γιατί οι μπαταρίες εν σειρά έχουν κίνδυνο έκρηξης.

Ειλικρινα δεν καταλαβα απο που προκυπτει αυτο?

Παράθεση
Η ego μπαταρία βγάζει περίπου 3V υπό φορτίο και στρεσάρεται για να αποδώσει περισσότερο από 1Α (1C). Άρα με 1,5Ω Ι=2Α (δεν μπορεί να τα αποδώσει) P=6 watt (Θεωρητικά), ενώ τα mods 9,13 στην πράξη.[/

Λοιπον οταν μια ego μπαταρία ειναι καλη και πληρως φορτισμενη εχει ταση 4,1-4,2 βολτ (χωρις φορτιο). Με την εφαρμογη φορτιου η καταναλωση ρευματος δεν ειναι αναγκαια αυτη που αναγραφεται στην μπαταρια. Δηλαδη οταν εγω εχω μια μπαταρια 3.7 βολτ στα 680mAh αυτο δεν σημαινει οτι η αντισταση καταναλωνει και τα  680mAh συνεχεια. Για μια αντισταση των 2 Ωμ η απαιτηση για καλη λειτουργια ειναι  γυρω στα 250 mAh . Οταν μετα απο χρηση ξεπεραστει προς τα κατω αυτο το οριο βλεπουμε το λαμπακι της μπαταριας να αναβοσβυνει.
Παράθεση
B) Όχι Tα mods που οι κάτοχοί τους βιώνουν ποιοτικότερο
                 άτμισμα στα 6V.
Διαφωνω καθετως... αφου  οι κάτοχοί τους βιώνουν ποιοτικότερο άτμισμα στα 6V ή στα 4,8 ...καλα κανουν
"Οποιος ξεφυγε απο τα 3,7 βολτ και πηγε προς τα πανω δυσκολα γυρναει πισω..."
Υ.Γ. Χωρις καμμια διαθεση παρεξηγησης ....
Υ.Γ.2 Να εισαι σιγουρος οτι η συνηθης καταναλωση ισχυος στο ηλ. τσιγαρο ειναι αρκετα μικροτερη των 6-8 Watt  που γραφεις...Θα το αναλυσουμε some other time

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 20, 2011, 22:21 »
αφου  οι κάτοχοί τους βιώνουν ποιοτικότερο άτμισμα στα 6V ή στα 4,8 ...καλα κανουν
"Οποιος ξεφυγε απο τα 3,7 βολτ και πηγε προς τα πανω δυσκολα γυρναει πισω..."

+1000 :respect: :respect: :respect:
Και να προσθέσω ότι αν δεν βίωνα το ατμισμα στα 5 βολτ τώρα θα ήμουνα με ένα κτ στο χέρι :yes:

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 20, 2011, 22:27 »
Μερικες διαφωνιες μου στο Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
 Εδω δεν καταλαβα γιατι στις δυο περιπτωσεις χρησιμοποιεις διαφορετικη αντισταση ωστε να φερεις την ισχυ  στα ιδια επιπεδα. Θα σου προτεινα κατι πρακτικο, δοκιμασε ενα καρτομαιζερ ή ego t ωμικης αντιστασης 2Ω στα 3,7 βολτ και στα 6 βολτ.  Η διαφορα ειναι αισθητη σε ποσοτητα και ποιοτητα. Η δικια μου μοντα εχει να κανει με τα 4,8 βολτ / 2 αμπερωρια (4 μπαταριες ΑΑ σε σειρα επαναφορτιζομενες).
Το συμπερασμα μου , Ατμος πολυ περισσοτερος, γευση αισθητα καλυτερη , χτυπημα γερο (μεχρι βηχα), διαρκεια μπαταριων παρα παρα πολυ μεγαλυτερη μιας κλασικης λιθιου.

Συγνώμη αλλά αν δεν κατάλαβες αυτό, τότε δεν κατάλαβες το άρθρο.

Πρέπει να το ξαναδιαβάσεις.

Όσο για το Mod σου δεν αμφιβάλλω ότι σε ικανοποιεί αλλά ψάξε το λίγο περισσότερο από άποψη ασφάλειας γιατί έστω και μικρή να είναι η πιθανότητα, αν σου σκάσει στο πρόσωπο καταστράφηκες...

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 20, 2011, 23:39 »
Η καλύτερη ανάλυση που διάβασα εδώ και καιρό. Μπράβο Κώστα.
Όλα αυτά που αναλύεις τόσο εμπεριστατωμένα στο άρθρο σου, τα είχα διαπιστώσει πρακτικά αλλά δεν είχα (και έχω) τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να τα τεκμηριώσω.
Δέκα μήνες που ασχολούμαι τώρα με τα atomizer A1 και A2 στην πράξη διαπίστωσα ότι το καλύτερο άτμισμα είναι στα 3,7V με καλή μπαταρία 18650 και καλής αγωγιμότητας MOD.
Για κάποιο καιρό έκανα στα 6V και στα 7,2V αλλά σχετικά γρήγορα επανήλθα στα 3,7V με καλή μπαταρία 18650 και 1,5Ω αντίσταση.
Αν κάνεις την κατάλληλη επιλογή MOD Μπαταρίας 18650 και παίξεις με το πάχος αντίστασης και Ω τότε σίγουρα η επιλογή  3,7V είναι η καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 20, 2011, 23:51 »
Λοιπον εγω θα πω οτι ειναι λιγο υποθετικο, εχει να κάνει με το ποιο ειναι το ζητούμενο αποτέλεσμα ατμος, χτύπημα η γεύση
Καλύτερη γεύση παίρνεις σε χαμηλά volt με ελαφρώς υψηλή αντίσταση
Καλύτερο χτύπημα παίρνεις με χαμηλή αντίσταση σε υψηλά η χαμηλά volt ( στα ψηλά έχει και περισσότερο ατμό)
Περισσοτερο  ατμό παίρνεις στα υψηλά volt με υψηλή αντίσταση

Το θέμα με τις μπαταρίες και την απόδοση τους και τις εσωτερικές αντιστάσεις επίσης ειναι υποθετικό
Δεν είναι απαραίτητο να μην εχω αντιστάσεις εσωτερικές η να δώσω 500 ευρω για να το πετύχω μπορώ απλά να βάλω ποιο δυνατή μπαταριά, υπάρχουν regulatοrs μαζι με άλλα καλούδια που βοηθάνε και η απόδοση στις lipo και στις life έχει φύγει στο υπερπέραν πλέον, όσοι ασχολούνται με μοντελισμό έχουν εικόνα για το τι εννοώ.

Οπως ολα τα πράγματα που μας αρέσουν να ασχολούμαστε είναι try and cry έτσι και αυτο, για όσους τώρα δεν θέλουν να ασχοληθούν τόσο πολύ η όπως και εγω θέλουν απλά να βγάλουν απροβλημάτιστα το καθημερινό κάπνισμα οι κινέζοι για άλλη μια φορά μας έχουν απολυτα καλυμμένους για το βράδυ τώρα οι πειραματισμοί είναι μια χαρά.

Ξεπερνώντας και όλα τα απο πάνω η απόδοση ενός ΗΤ αποτελείται απο τρία συνδυαστικά πράγματα, τροφοδοσία υγρού-παροχή ρευματος-ατμοποίηση και τα τρία είναι άρρηκτα δεμένα μεταξύ τους για αυτό το λόγο βλέπουμε ανθρώπους να ικανοποιούνται απο ενα ego η ενα hydrib !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem