vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 6 χρήστες
I.P, manoslykos, zamploutos, white varadero, Milarepa, john67

Twitter

ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #660 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 17:47 »
έτσι φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος login

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #661 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 19:45 »
καλησπέρα σε όλους.
Είμαι χρήστης ipvd2 και θέλω να ρωτήσω κάτι.
όταν πατάω το κουμπί να τραβήξω την τζουρίτσα μου, δεν μου αλάζει την ένδειξη της αντίστασης.είναι φυσιολογικό? έχω δει σε άλλα οτι αλάζει.


Δουλεύω με kyfun , Ni200 se 2αρι, 6 σπείρες 0,1.


Ευχαριστώ!












Αποσυνδεδεμένος Fanis66

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Ia Khalá! issi-nui Ittataer-tilha Nak thal-ha thus
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #662 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 20:33 »
Λογικα ειναι η v3 γιαυτο δε μεταβαλει την αντισταση οταν πατας fire.

Αν ειναι οντως ν3 τοτε μην ανησυχεις. Αυτος ειναι ο τροπος που δουλευει

Αποσυνδεδεμένος fiouman

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #663 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 14:37 »
Παίδες το άνοιξα σήμερα το πρωί το μοντ και μου εμφάνισε στην οθόνη
"Sx130h v3" και δεν κάνει τπτ τα έχω πατήσει όλα τα κουμπιά με συνδυασμούς αλλα δεν κάνει τπτ!!!

Αποσυνδεδεμένος Fanis66

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Ia Khalá! issi-nui Ittataer-tilha Nak thal-ha thus
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #664 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 14:59 »
Εχει κολλησει πατημενο το fire button. Αν εισαι σε εγγυηση πηγαινε να στοναλλαξουν. Αν οχι θες αλλαγη μπουτον

Αποσυνδεδεμένος fiouman

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #665 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 15:07 »
Βασικά το άνοιξα να δω τι παίζει όποτε θεωρώ πλέον ότι είναι εκτός εγγύησης!!!Σε τεχνικό δηλαδή για αλλαγή Fire button

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #666 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 19:14 »
Εγώ το παρέλαβα σήμερα και είναι version 3,4 δηλαδή τι διάφορα έχει από την 3?

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #667 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 21:21 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #668 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 20:53 »
Mε αρκετή καθυστέρηση είπα να παρουσιάσω ένα μοντάκι που ενώ έχω καιρό στα χέρια μου, από την πρώτη στιγμή το πήρα με στραβό μάτι κι απέφευγα να το δουλέψω αρκετά ώστε να εξοικειωθώ με τα καλά του και τα στραβά του. Iσως η παρουσίαση να βοηθήσει κάποιους νέους στο χώρο, ίσως να πέσει η τιμή του με την κυκλοφορία του νέου μοντέλου και να αποτελέσει μια καλή αγορά.

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά νομίζω ότι είναι γνωστά: 7-75W, λειτουργίες VW και TC με ni200 & Ti, 3.6-7V (VW) 1-7V (TC ή joule, όπως το αποκαλεί η εταιρία) 10-50J, 1-25A, 0.2-3ohm (VW) 0.05-0.3Ohm (TC) 100-300oC/212-572oF, με το τσιπ SX130H της YIHI.

Δέχεται μονή αποσπώμενη μπαταρία και έχει διαστάσεις 78X40X25

Στις λειτουργίες του περιλαμβάνονται επίσης προστασίες από χαμηλά ομ ατμοποιητή, χαμηλά ή ψηλά βολτ μπαταρίας, ανάποδη μπαταρία, βραχυκύκλωμα και υπερθέρμανση.





Ο πόλος του είναι αυτορυθμιζόμενος 510, διαθέτει μαγνητικό πορτάκι μπαταρίας, στη συσκευασία περιλαμβάνεται μια βολική θήκη σιλικόνης. Τέλος, διαθέτει δικό του καλώδιο φόρτισης, όχι micro USB όπως τα άλλα, αλλά με καρφάκι, όπως κάποια παλιά ΝΟΚΙΑ αν θυμάμαι σωστά.



Εχουν γραφτεί αρκετά γι΄αυτό το μοντ, θα είμαι σύντομη. Στο μενού μπαίνει κάποιος με 5 κλικ. Με τον ίδιο τρόπο κλειδώνει και ξεκλειδώνει το μοντ. Με ξεκλείδωτο το μοντ, 5 κλικ εμφανίζουν system off. Αν πατήσετε το +, το μοντάκι κλείνει. Αν ξαναπατήσετε το power, σκρολάρουν τα μενού vw/tc, oC/oF, βαθμών θερμοκρασίας, Ti/ni200, EXIT. Με το + γίνεται η επιλογή και με +και- ρυθμίζεται η θερμοκρασία.



Στη λειτουργία TC μπορεί ο χρήστης να ρυθμίσει πόσα βατ… συγνώμη, joule μπορεί να δώσει ως μάξιμουμ το μοντάκι για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Καθόλου κακό.
Bάζοντας ατμοποιητή και πατώντας + και – μαζί, η οθόνη δείχνει την αντίσταση του ατμοποιητή.



Τα καλά του μοντ;
Στιβαρό
Ισχυρό
Καλή απόδοση σε VW χωρίς πτώσεις ισχύος (το δούλεψα ως 50 βατ με διπλή αντίσταση sub)
Εξτρά θήκη σιλικόνης
Καλή απόδοση σε Ni200, εξαιρετική σε τιτάνιο με έλεγχο θερμοκρασίας.
Καλή διαχείριση μπαταρίας.
Βολική και λειτουργική η χρήση ορίου joule στη λειτουργία TC
Η οθόνη του φωτίζει σαν φάρος. Το χρησιμοποιησα στο σκοτάδι σαν φακό για να ανέβω σκάλες.
Η μαγνητική θήκη κλείνει καλά και με σιγουριά
Ο πόλος του παίζει τα πάντα.

Τα στραβά του;
Η τάση του να διαφοροποιηθεί ως κάτι το ξεχωριστό είναι η πηγή όλων των στραβών του. Να τα πάρουμε ένα ένα..


Ο φορτιστής του είναι tragic. Micro usb όλος ο κόσμος, καρφάκι η Yihi. Oύτε καν μπήκα στον κόπο να το βγάλω από το κουτάκι του το καλώδιο. Άλλη δουλειά δεν είχαμε, να το σέρνουμε μαζί μας. Κυκλοφορούν στο χώρο μου καλώδια micro usb, αν θέλει κάτι φόρτιση, φορτίζει από κει. Αν δεν είναι συμβατό, δεν φορτίζει. Κι αν αυτό το κάνει δυσλειτουργικό, παίρνει δρόμο. (για την ιστορία, φροντίζω να φορτίζω από τον φορτιστή)
Οι μπαταρίες στα μοντ είθισται να μπαίνουν με τον θετικό πόλο προς τα πάνω. Όχι… εδώ πρέπει να μπαίνει ανάποδα. Γιατί; Μα επειδή όλοι οι άλλοι το κάνουν αλλιώς.

Το σύστημα πατώ το fire κι αντί να κλείσω το μοντ, το ξαναπατώ και μπαίνω στο μενού είναι άλλη μια πρωτοτυπία της εταιρίας. Εχω αρκετά μοντ και δε θέλω να διαβάζω μάνουαλ για να τα λειτουργήσω. Θέλω να λειτουργούν όλα με την ίδια λογική. Δεν είναι βέβαια τόσο κακό στην τελική, συνηθίζεται. Μπροστά στο απόλυτο tragic του dna40, είναι απλό πταίσμα

Εψαχνα το μοντ όντως σίγουρη ότι περίσσεψαν πυρότουβλα από θερμοσυσσωρευτές παλαιού τύπου στην Κίνα και τα έσπασαν κομματάκια να τα βάλουν στο μοντάκι για μόνωση. Είναι απίστευτα βαρύ για το μέγεθός του το d2.
Για το μέγεθος θα πω κλασικά πως ό,τι είναι μεγαλύτερο από istick40 μου φαίνεται μεγάλο, αλλά αντικειμενικά δεν είναι πολύ μεγάλο, αλλά ούτε και μικρό για μοντ μονής μπαταρίας.

Βαρύ λοιπον, μεγάλο για το χέρι μου και με σκληρά κουμπιά. Πιάνω μετά το στικάκι και το παλιό μου dna και μου φαίνονται πουπουλα.

Για τη βαφή του διάβασα διάφορα, σε μένα πάντως δεν έχει ξεφτίσει, ίσως επειδή το έχω πάντα στη θήκη του.

Δεν κάνει step down σε VW mod, για όσους ενδιαφέρονται να παίξουν πχ 1.5 ομ στα 8 βατ  ή διπλή αντίσταση 0.6 ομ στα 20 βατ.

Σε όλα τα μοντάκια βλέπεις την αντίσταση στην οθόνη μαζί με τα βολτ/βατ/μπαταρία/βαθμούς. Όχι σ΄αυτό. Είπαμε, αυτό το κάνουν οι άλλοι. Εμείς εδώ στην pioneer/yihi θα το κάνουμε ανάποδα. Θέλεις να δεις σε τι ομ έστησες; Πάτα τα +,-. Στην οθόνη θα βλέπεις τι αντίσταση έχει εκείνη τη στιγμή ο ατμοποιητής. Σε VW λειτουργία οι διαφοροποιήσεις είναι μικρές, σε TC μεγάλες. Τώρα πόσο ακριβείς είναι οι μετρήσεις των αντιστάσεων; Το έχω δει σε απανωτές μετρήσεις του ίδιου ατμοποιητή να δίνει διαφορετικές μετρήσεις (φαίνεται και στο βίντεο) Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αντικειμενικά δεν είναι κακό μοντάκι, αλλά δεν έχει κι εκεινο το κατιτίς που θα το κάνει must. Λίγο οι πρωτοτυπίες του τσιπ, λίγο το θέμα με τις αντιστάσεις και το stepdown... με χάλασαν. Σε μια καλή τιμή όμως, αξίζει τον κόπο, τη στιγμή που δίνει τουλάχιστον ισχυρό ρεύμα. Για τους λάτρεις του τιτανίου η κατάσταση είναι καλύτερη, μια κι αυτό είναι το δυνατό του σημείο. Δουλεύει καλά και δουλεύει στα χαμηλά, χωρίς να ξελιγώνει την μπαταρία.




Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #669 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 21:43 »
Όταν πατάς + και - ταυτόχρονα, βλέπεις την τιμή της αντίστασης και ταυτόχρονα την κλειδώνεις όταν είσαι σε tc mode. Στη συνέχεια, μέχρι την V2, το μοντ σου δείχνει την τρέχουσα τιμή της αντίστασης η οποία είναι προφανώς υψηλότερη αφού έχει ζεσταθεί. Στην V3 όμως σου δείχνει σταθερά την τιμή που έχεις κλειδώσει αρχικά, δηλαδή αυτή που έστησες.
Στην V2 δεν πατάς ξανά τα δύο πλήκτρα, για να δεις τι έστησες, γιατί τότε θα ξανακλειδώσεις σε διαφορετική και λανθασμένη τιμή, εκτός κι αν έχει κρυώσει το πακέτο μοντ-ατμοποιητής.
Αυτά σε tc mode γιατί σε power, ισχύει ότι και με όλα τα άλλα μοντάκια. Ότι έχεις στήσει, αυτό σου δείχνει.
Αν επίσης κάποιος θέλει οπωσδήποτε το step down, τότε δουλεύει και το κάνθαλ σε tc mode κλειδώνοντας επίσης την αντίσταση όπως θα έκανε με νικέλιο/τιτάνιο ή στρέφεται σε άλλο μοντ :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Fanis66

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Ia Khalá! issi-nui Ittataer-tilha Nak thal-ha thus
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #670 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 21:58 »
Πολυ ωραια παρουσιαση. Το εχω σχεδον απο τουε που πρωτοηρθε στην Ελλαδα κ δεν εχω κανενα παραπονο.

Μια διορθωση μονο. Το πορτακι συγκρατειται με μπιλιες υπο ταση με ελατηριο κ οχι μαγνητες.

Αλλο ενα αρνητικο που θα προσεθετα ειναι η χαλαροτητα  του πορτακίου :) μπαταριας η οποια βεβαια λυνεται με λιγο πατημα του καπακιου.

Τελος, θεωρω οτι στην τιμη του ειναι οτι καλυτερο μπορεις να εχεις σε TC

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #671 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 11:26 »
Ribot, το έκανα κάποιες φορές σε TC, να τσεκάρω την τιμή της αντίστασης δηλαδή, με τα +,-. Αλλες φορές ήταν κρύος ο ατμοποιητής, άλλες όχι, αλλά διακυμάνσεις τρελές δεν είχα. Μιλάω για τιτάνιο και αντιστάσεις γύρω στο μισό ομ, όπου οι αναγνώσεις ήταν της τάξης 0.54, 0.535 κλπ.
Διαφορά στο άτμισμα δεν είδα.

Σύμφωνα με όσα άλλα μοντάκια έχω δοκιμάσει, όντως αποδίδει καλά σε TC, ειδικά σε τιτάνιο, οπότε θεωρώ ότι είναι μια από τις καλές επιλογές σε μοντ με αποσπώμενη μπαταρία και οικονομική τιμή. Παλιό μοντέλο θεωρείται εξαιτίας της τάσης της εταιρίας να βγάζει συνέχεια νέα μοντέλα. Κατά τα άλλα, δεν είναι παλιό τεχνολογικά σε σχέση με μοντέλα άλλων εταιριών που κυκλοφόρησαν πριν από αυτό, αλλά ακόμη θεωρούνται νέα μοντέλα επειδή η εταιρία τους δεν κυκλοφόρησε διάδοχο. Ισα ίσα, ευκαιρία είναι αν πέσει η τιμή, για μια καλή αγορά. Πριν λίγες μέρες παρουσίασα το nano subox mod+nano subtank, που η τιμή του στην Κίνα έπεσε στα 33$ μόλις κυκλοφόρησαν το ίδιο μοντ με TC. 22$ έχει στα κινεζομάγαζα μόνο ο ατμοποιητής. Αν με 11$ παραπάνω αγοράζει κάποιος ένα απλό VW mod με 50 βατ, τότε μάλλον η τιμή του μοντ είναι σκοτωμένη.

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #672 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 22:23 »
Στο δικό μου με Version 3 πως γίνεται κ παίζει το step down κανονικά?
μόλις το ξαναδοκίμασα με φρεσκοφορτισμένη μπαταρία κ αντίσταση στα 1,42
Στα 7w είναι ψόφιο κ όσο ανεβάζεις W στρώνει
 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #673 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 22:42 »
Κανε μια αντίσταση στα 0.5 ohms ας πούμε, κατέβασε στα 7 watts και τότε θα καταλάβεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #674 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 03:39 »
Παιδιά μόλις το πήρα και εγώ. Λόγο του ότι κόβει σύντομα για τα δικά μου ατμιστικά γούστα πατάω επενειλημενα το κουμπί. Αυτό που μου έτυχε είναι η οθόνη να παραμένει συνεχώς αναμενη  (5 λεπτά +) και για σένα σβήσει πρέπει να πατήσω μιάκωβος το κουμπί. Έχει τύχει σε κάποιον?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 12 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248814 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767061 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 176 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181508 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 371 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 337 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573485 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2482 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8647 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr