vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 5 χρήστες
maprix, costasibiza84, pngtszs1976, swtos, grag

Twitter

ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #45 στις: Αυγούστου 25, 2015, 11:11 »
το εχει δουλεψει κανεις με aw? (η ειναι πλεον ξεπερασμενες;)

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 25, 2015, 11:15 »
Δεν ξέρω για το μοντάκι αλλά οι AW και οι NITECORE σε φόρουμ για φακούς λεντ που συζητάω είναι ότι καλύτερο,ακριβότερο και καθόλου ξεπερασμένες. Μακρυά από Trustfire έχω πετάξει πολλές είναι εντελώς μούφα.

Αποσυνδεδεμένος alexyari

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 25, 2015, 12:06 »
Σημερα παρελαβα κι εγω το δικο μου, αγορα απο Ελλαδα, σε μαυρο χρωμα.
Προερχομενος απο evic VT και Yihi SX mini, ειπα να δοκιμασω κι αυτο. Σαν αρχικη εντυπωση, με φοβιζει λιγο η αντοχη της βαφης του, αλλα, το θεωρω πολυ στιβαρο σαν κατασκευη. Πολυ μικρη οθονη, φανταζομαι θυσιαστηκε, χαριν του συνολικου μεγεθους. Λιλιπουτειο, χανεται στο χερι, ελπιζω να ευχαριστηθω κι αυτο, οπως το Sigelei mini, το οποι ακομη εχω στην κατοχη μου!!

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 25, 2015, 12:16 »
θα το παρω σημερα
ερωτηση

μη νικελιο , ποσες στροφες ειναι ικανοποιητικες και σε τι θερμοκρασια ?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 25, 2015, 13:16 »
Αυτές οι μπαταρίες έχουν αποφόρτιση 6.8Α αν δεν κάνω λάθος. Αν ατμίζεις σε φυσιολογικά επίπεδα, μια χαρά σε βολεύουν.


..............και σκυλια αθανατα...........






το εχει δουλεψει κανεις με aw? (η ειναι πλεον ξεπερασμενες;)


Δεν υπαρχει διαφορα απο μπαταρια σε μπαταρια σαν λειτουργια.  Και η μια και η αλλη , ηλεκτρικη ενεργεια αποφορτιζουν.
Το θεμα ειναι οτι με μπαταριες που εχουν μεγαλη ικανοτητα αποφορτισης , θα δουλεψει ακομα καλυτερα για περισσοτερο χρονο.






Δεν ξέρω για το μοντάκι αλλά οι AW και οι NITECORE σε φόρουμ για φακούς λεντ που συζητάω είναι ότι καλύτερο,ακριβότερο και καθόλου ξεπερασμένες. Μακρυά από Trustfire έχω πετάξει πολλές είναι εντελώς μούφα.




Ο Αντρεας Βανγκ  (AW), δεν ειναι κατασκευαστης .
Αγοραζει μπαταριες απο τις μεγαλες εταιριες (Panasonic/Sanyo - Samsung - LG - Sony - Toshiba....κλπ.) και βαζει τη δικη του ετικετα επανω.


Το ιδιο κανει και η Nitecore , Efest , AWT , Basen , Vapecell , Shockli , Vappower , EagleTac , Enerpower (Enerdan) , Keeppower , EH (Eizfan,Efan), MXJO , Olight , Obtronic ..................  και παρα πολλες αλλες.






θα το παρω σημερα
ερωτηση

μη νικελιο , ποσες στροφες ειναι ικανοποιητικες και σε τι θερμοκρασια ?




http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25365.msg874959.html#msg874959
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.msg874960.html#msg874960


Kαι ενα νημα με ιατρικο χαρακτηρα
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26391.msg872957.html#msg872957

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 25, 2015, 14:22 »
Πήρα κι εγώ τιτάνιο 0,29mm για να το δοκιμάσω στο μοντάκι σε TC. Άσχετος ως προς το υλικό αυτό, έστριψα μια αντιστασούλα για δοκιμή σε Κ4, σε 2mm αξονάκι, 7 σπείρες και μου βγήκε 0,52Ω στο ωμόμετρο αλλά και στο μοντάκι αμέσως μετά.
Η αλήθεια είναι ότι την περίμενα αρκετά μικρότερη αλλά μετά που το έψαξα στο steam-engine είδα ότι έτσι πρέπει να είναι.
Επειδή μου βγήκε πολύ καλοφτιαγμένη και λυπόμουν να την χαλάσω, έβαλα τον ατμο πάνω στο ipv και την αντίστοιχη ρύθμιση και δουλεύει μια χαρά στα 20 Joule, 190C. Το τιτάνιο μου έδωσε την πιο καθαρή γεύση από κάθε άλλο σύρμα από την πρώτη κυριολεκτικά τζούρα :yes:

Έλα όμως που στο μεταξύ χτυπάει το τηλέφωνο κι ακούγεται η φωνή του γείτονα:
- Έλα Γιώργο, είσαι έτοιμος, όποτε θες έλα να το πάρεις.
- Έρχομαι τώρα αν μπορείς.

Μπορούσε. Πήγα και το πήρα λοιπόν κι αφού δεν είχα άλλον ατμο ετοιμοπόλεμο, τι να κάνω κι εγώ, βγάζω από το ipv-d2 τον Κ4 με αυτή την αντίσταση τιτανίου του 0,5Ω και τον βιδώνω πάνω στο νέο μοντάκι. Εκεί τα είδα όλα, ΤΟ άτμισμα, Η γεύση...

Α ξέχασα, για το ξυλομοντάκι του craven ο λόγος.

Συμπέρασμα: το ipv μου δούλεψε εξίσου καλά και με αυτή την πρώτη μου αντίσταση τιτανίου αλλά το ερώτημα παραμένει.
Τι τα θέλω εγώ τα μοντάκια με TC? Αφού ερωτεύτηκα παράφορα τα μηχανικά και ειδικά αυτό το ξυλομοντάκι είναι από άλλη διάσταση :thumpup:
Πάντως θα συνεχίσω τις δοκιμές και με το ipv και βλέπουμε. Μέχρι στιγμής πάντως και στο δεύτερο στήσιμο μου δούλεψε άψογα :yes:

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 25, 2015, 14:50 »
Ribot, αν θες να το ξεφορτωθείς το  IPV σε βγάζω άμεσα από τη δύσκολη θέση!  ;D
(Μόλις έβγαλα το Sigelei Mini από το καλάθι μου και κάνω χώρο, πολύ μου αρέσει το μοντάκι)

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 25, 2015, 14:58 »
Ερώτηση. Για να κλειδωσω την αντίσταση πρέπει να είναι στεγνώσει η διαβρεγμενη ;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 25, 2015, 15:44 »
Aκομα το περιμενω και δεν ειμαι ικανος να δωσω μεγαλη βοηθεια , αλλα οπως διαβαζω και 'γω , το μοντακι δεν κλειδωνει την αντ/ση .
Απλα δειχνει τη μεταβολη της απο τη θερμοκρασια  συνεχως .  Λενε οτι σωστα δουλευει και ετσι ομως.






Πήρα κι εγώ τιτάνιο 0,29mm για να το δοκιμάσω στο μοντάκι σε TC. Άσχετος ως προς το υλικό αυτό, έστριψα μια αντιστασούλα για δοκιμή σε Κ4, σε 2mm αξονάκι, 7 σπείρες και μου βγήκε 0,52Ω στο ωμόμετρο αλλά και στο μοντάκι αμέσως μετά.
Η αλήθεια είναι ότι την περίμενα αρκετά μικρότερη αλλά μετά που το έψαξα στο steam-engine είδα ότι έτσι πρέπει να είναι.
Επειδή μου βγήκε πολύ καλοφτιαγμένη και λυπόμουν να την χαλάσω, έβαλα τον ατμο πάνω στο ipv και την αντίστοιχη ρύθμιση και δουλεύει μια χαρά στα 20 Joule, 190C. Το τιτάνιο μου έδωσε την πιο καθαρή γεύση από κάθε άλλο σύρμα από την πρώτη κυριολεκτικά τζούρα :yes:

Έλα όμως που στο μεταξύ χτυπάει το τηλέφωνο κι ακούγεται η φωνή του γείτονα:
- Έλα Γιώργο, είσαι έτοιμος, όποτε θες έλα να το πάρεις.
- Έρχομαι τώρα αν μπορείς.

Μπορούσε. Πήγα και το πήρα λοιπόν κι αφού δεν είχα άλλον ατμο ετοιμοπόλεμο, τι να κάνω κι εγώ, βγάζω από το ipv-d2 τον Κ4 με αυτή την αντίσταση τιτανίου του 0,5Ω και τον βιδώνω πάνω στο νέο μοντάκι. Εκεί τα είδα όλα, ΤΟ άτμισμα, Η γεύση...

Α ξέχασα, για το ξυλομοντάκι του craven ο λόγος.

Συμπέρασμα: το ipv μου δούλεψε εξίσου καλά και με αυτή την πρώτη μου αντίσταση τιτανίου αλλά το ερώτημα παραμένει.
Τι τα θέλω εγώ τα μοντάκια με TC? Αφού ερωτεύτηκα παράφορα τα μηχανικά και ειδικά αυτό το ξυλομοντάκι είναι από άλλη διάσταση :thumpup:
Πάντως θα συνεχίσω τις δοκιμές και με το ipv και βλέπουμε. Μέχρι στιγμής πάντως και στο δεύτερο στήσιμο μου δούλεψε άψογα :yes:


Γιωργηηηη , σου αρεσε ;;;
Τελειο το πατημα ετσι ;;


Σε σχεση με το Wood box by Craven , το ΙPV D2 τι μεγεθος εχει ;;;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 25, 2015, 16:48 »
7χιλ. πιο κοντό, 1,7χιλ πιο λεπτό και 4,5χιλ πιο φαρδύ είναι το ipv. Όταν βρω χρόνο θα βάλω φωτό στο νήμα του craven.
Αν μου άρεσε? Χε χε χε... πλάκα έχεις!
Όσο για το πάτημα δεν υπάρχει όμοιό του σε κανένα άλλο, χαϊδεύεις και ατμίζεις :yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 25, 2015, 17:27 »
xexe
Στο ειχα πει....... ;D


Παμε παρακατω τωρα......




Μια ερωτηση προς τους εχοντες IPV D2.


Εχετε μετρησει , εστω και στο περιπου  (δεν με νοιαζει το μισαωρο), τα ml  στα οσα  WATTS  και με τι μπαταρια ;;;

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 25, 2015, 21:39 »
Κατοχος και εγω απο σημερα!


Τελειο.Μικρο ελαφρυ και κουμπωνει στην παλαμη αψογα.
Η θηκη που το συνοδευει παρα πολυ καλη και υφη της μοιαζει με το rdna.


Aν κλειδωνε και η αντισταση οπως στο SX θα αγγιζε την τελειοτητα!

Αποσυνδεδεμένος george1981

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 25, 2015, 21:52 »
κλειδωνει την αντισταση!απλα μετα σου δειχνει live την μεταβολη της,το ατμισμα δεν αλλαζει ομως!  με sony vtc5 και 12w με 1.4 αντισταση στο περιπου γυρο στα 8 ml πολυ χοντρικα και εχω την εντυπωση οτι εχει καλυτερη διαχειρηση σε οικονομια μπαταριας απο το ipvmini2!

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 25, 2015, 22:07 »
Βασιλη με TC το θεμα αυτονομιας παει περιπατο..
0.07Ω διπλη αντισταση με ni200 0.32mm, 220C, 30j ~~ 5-6ml με την lg hg2 (ειναι ακομη στην 2η φορτιση)


με κανθαλακι,
0.47Ω διπλη αντισταση με 0.40mm, 30W ~~ 7-8ml με την ιδια μπαταρια (σε 2η φορτιση κ αυτη).


Mε μια αρκετα δουλεμενη Samsung 25r που εχω, ειχα κανα ml λιγοτερο κ στις 2 περιπτωσεις.


Φυσικα, φυσικα, οι ενδειξεις ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ στο περιπου. Δεν καθησα να μετρησω, αλλα η διαφορα μεταξυ watts-joules
ειναι αισθητη.

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 25, 2015, 22:11 »
Παιδιά μια χαζή ερώτηση.είναι λογικό όταν τελειώνει το υγρό να βγάζει καμένο; είναι το πρώτο μου με ελέγχω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4698 504674 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 11, 2024, 08:18
από Buliwyf
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8523 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153671 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567652 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292904 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1369 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761785 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3734 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13565 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis