vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, camber, I.P, mathimatikos1966, thanos1071, Razor.QQ15

Υγρά ELiquid France

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #240 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 23:06 »
Ναι, το relax είναι το μόνο υγρό που ατμίζω εδώ και 3 μήνες χωρίς διάλειμμα...

Το Supreme είναι το δεύτερο αγαπημένο μου από την αρχή. (Αυτά τα δύο έχω "ψηφίσει" στην ερώτηση). Απλά όταν πέρασα σε επισκευάσιμους άρχισε να μου φαίνεται αρκετά έντονη η γεύση, οπότε το έχω αφήσει σε ένα gs air m και το ατμίζω μια στις τόσες... Βέβαια όταν το θυμάμαι και το ατμίζω απορώ γιατί δεν το ατμίζω πιο συχνά  :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #241 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 00:26 »
Επανέρχομαι για να επιβεβαιώσω αυτό που είχα γράψει πριν 2-3 εβδομάδες, πως δηλαδή τα μπουκαλάκια δεν περιέχουν ΠΟΤΕ 20 ml. Έχω αγοράσει 8 μπουκαλάκια (4 αρώματα) από 2 διαφορετικά μαγαζιά και όλα είχαν 18 με 19 ml. Έλα όμως που τα υγρά δεν παίζονται! Το supreme έχει γίνει το βασικό μου και το relax ακολουθεί λίγο πίσω. Χτες αγόρασα το 32 και το 24 και φαίνεται πως κι αυτά μάλλον πιπίλα θα γίνουν! Χαλάλι του του Γάλλου που μας δουλεύει λίγο με τις ποσότητες...

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #242 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 21:20 »
Καλησπερα,συμφωνω.Μιλησα με το καταστημα που τα αγοραζω και με τους ιδιους τους Γαλλους.Θα το ψαξουν,οι δε Γαλλοι με παρεπεμψαν στον κο Ξυλο εισαγωγεα δλδ το καταστημα μπιχλιμπιδι.Οταν επιστεψω Αθηνα θα παρω τηλ.Οποιος φιλος θελει μπορει να το κανει.Αυτα σαν νεα. :bye:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #243 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 22:42 »
Εισαγωγή

Η σειρά αυτή μας έρχεται από την γνωστή πλέον Eliquid France, και αποτελείται από πέντε γλυκές και κρεμώδης (ή γιαουρτώδεις σε μία περίπτωση) γεύσεις. Βγαίνουν σε αναλογία 50/50 και σε νικοτίνες 0, 3, 6, 12 και 18 mg/ml. Μετά την ομολογουμένως επιτυχημένη πορεία της πλειοψηφίας των υγρών από τις σειρές Classic και Premium, είναι απόλυτα αναμενόμενη η υψηλή προσδοκία που δημιουργείται και από αυτά τα υγρά. Με ιδιαίτερη ανυπομονησία θέλω να δοκιμάσω το Νο. 9 για το οποίο έχω διαβάσει μέχρι στιγμής διθυραμβικά σχόλια. Σημειώνω ότι οι περιγραφές τους προέρχονται από ελληνική ιστοσελίδα που τα διαθέτει. Με πρόχειρη έρευνα, είδα ότι και άλλες σελίδες στην Ελλάδα που τα πουλάνε, την ίδια περιγραφή χρησιμοποιούν. Με πάσα επιφύλαξη καθώς όπου ακούω κρέμες και καραμέλες συνήθως ατμίζω βούτυρο, πάμε να τα δούμε ένα ένα!

No. 7, 3mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.95Ω, Nakamitchi

Το νούμερο 7 της Sweet Cream σειράς είναι μια λαχταριστή ανάμειξη από γιαούρτι και βατόμουρο.

Να πω την αλήθεια, άλλο υγρό με γιαούρτι δεν έχω ατμίσει. Μια εποχή ψαχνόμουν για γιαουρτάκι της FA σε άρωμα καθώς για κάποιο λόγο ήθελα να φτιάξω υγρό τζατζίκι. Ευτυχώς ήρθα στα συγκαλά μου και δεν προχώρησε το πείραμα. Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, μια ωραία μυρωδιά berries εμφανίζεται, με κρεμώδης απαλότητα και αρκετή οξύτητα. Καλή πρώτη εντύπωση. Έβαλα υγρό στον κλώνο και προχώρησα στο δια ταύτα.

Δεν ενθουσιάστηκα, ούτε και απογοητεύτηκα. Το γιαούρτι δεν φαίνεται πουθενά με τη μορφή που θα το περίμενα, αλλά καθώς υπολείπομαι σε εμπειρία με γιαούρτι σε ατμό, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το κατά πόσο έχω δίκιο. Τα μούρα έχουν λιγότερη ένταση από όσο θα περίμενα και ο συνολικός συνδυασμός περισσότερο θυμίζει δημητριακά με μούρα παρά αυτό που περιμένει κανείς διαβάζοντας την περιγραφή. Η εισπνοή από τη μύτη είναι δυσάρεστη αλλά απροσδιόριστη όσον αφορά λεπτομέρειες, ενώ η ρινική εκπνοή ελάχιστα θυμίζει κάτι από καραμέλα με γεύση βατόμουρο. Η επίγευση άφαντη όσον αφορά τα γευστικά στοιχεία, αφήνει όμως μια βελούδινη αίσθηση στο στόμα και αυξάνει κάπως την παραγωγή σάλιου. Το χτύπημα θυμίζει υγρό τουλάχιστον διπλάσιας νικοτίνης, ενώ η παραγωγή ατμού, καλή μεν, από το χρώμα δε σε συνδυασμό με το αυξημένο χτύπημα, θεωρώ ότι παραπέμπει σε PG based υγρό. Τίποτα το ιδιαίτερο αυτό το υγρό, απλά ατμίζεται ευχάριστα και νομίζω ότι έχει τα φόντα να αρέσει σε μια μερίδα ατμιστών. Ένα απλό υγρό χωρίς πολλά πολλά, ούτε σε απόδοση, αλλά ούτε και σε υποσχέσεις. 61/100

No. 9, 3mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.95Ω, Nakamitchi

Το νούμερο 9 της Sweet Cream σειράς είναι μια λαχταριστή ανάμειξη από Ντόνατ και σοκολάτα.

Αυτό το υγρό έχει προκαλέσει και το μεγαλύτερο ντόρο από όσο διαβάζω. Και μάλιστα παρατηρώ ένα trend στις εταιρείες που ειδικεύονται στα φρουτογλυκά να επιδίδονται σε κατασκευή υγρών ντόνατ. Η προσωπική μου εμπειρία με τις βόμβες θερμίδων τύπου ντόνατ, είναι εκτεταμένη καθώς ως φοιτητής κατανάλωνα πολύ πράμα. Τα καλά του εξωτερικού, καθώς ο φούρνος του σούπερ μάρκετ στην περιοχή μου τα παρέδιδε ζεστά ακόμα, γεμιστά είτε με μήλο και κανέλα, είτε με μύρτιλα είτε με custard. Όσοι με παρακολουθείτε, μπορείτε να φανταστείτε την αρχή της αντιπάθειάς μου για τις κρέμες... Το μηλαράκι με την κανέλα πάντως το τιμούσα δεόντως! Στο θέμα μας, φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, δεν ανιχνεύεται κανένα ίχνος ντόνατ, η μυρωδιά της κρέμας σοκολάτας όμως, σπάει τα ρουθούνια. Γλυκιά σε βαθμό «sickly sweet», ελαφρώς αλκοολική και θυμίζει πολύ τη σοκολάτα της Innovation για την οποία πολύς κόσμος είναι έτοιμος να σκοτώσει αν χρειαστεί! Υπερβολές, αλλά από άρωμα σκίζει. Υγρό στον ατμοποιητή λοιπόν και πάμε.

Είναι ένα αληθινό μυστήριο αυτό το υγρό. Για να καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ, επιβάλλεται να πεταχτείτε μέχρι κάποιο μίνι μάρκετ και να προμηθευτείτε μια τετράδα ντόνατ «Στεργίου». Και εξηγούμαι: το ντόνατ αυτού καθ’ αυτού, δεν υπάρχει πουθενά. Τη στιγμή που ο ατμός χτυπάει το στόμα όμως, νιώθεις πραγματικά σαν να έχεις καταπιεί μια μπουκιά από αυτά που σας έστειλα να πάρετε. Η σοκολάτα αποδίδεται επακριβώς όπως στο εν λόγω γλύκισμα, ενώ στο τελείωμα της τζούρας εμφανίζεται αυτή η λιπαρή αίσθηση που περιμένει κανείς. Σε κανένα μα κανένα σημείο, δεν γεύτηκα όμως τη ζύμη, γεγονός που αποτελεί μέγιστο μειονέκτημα για μένα. Η αίσθηση του ντόνατ, ενισχύεται αρκετά στη ρινική εισπνοή, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη είναι γλυκιά και ανάλαφρη, με τη σοκολάτα να έχει εξαφανιστεί. Η παραγωγή ατμού καθώς και το χτύπημα είναι στο απολύτως αναμενόμενο επίπεδο. Η επίγευση, βρίσκει τη σοκολάτα να έχει χαθεί τελείως, ενώ η αίσθηση της ζύμης έρχεται και φεύγει. Ένα πολύ καλό υγρό, όχι όμως αυτό το οποίο μας υπόσχεται. Αν ονομαζόταν Choco Dough ας πούμε, θα έπεφτε μέσα, αλλά στην παρούσα μορφή, όχι. Σε τυφλή δοκιμή, ο μόνος λόγος για τον οποίο θα υποπτευόμουν ντόνατ, θα ήταν η σοκολάτα και οι καταδρομικές που είχα κάνει στα «Στεργίου», αν δεν είχα δοκιμάσει ούτε αυτά, μάλλον θα θεωρούσα ότι πρόκειται για ωμή ζύμη. Και πάλι όμως, όχι σε πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά ως πρόσθετο για να στρογγυλέψει τη γεύση και να απαλύνει κάπως αυτή την κατά τα άλλα πολύ ωραία σοκολάτα. Κατά το ήμισυ λοιπόν, δίκαιος ο ντόρος για το υγρό. Μόνο στα σημεία του ότι πρόκειται για καλό και ευχάριστο υγρό το οποίο δεν κουράζει και δεν μπουχτίζει. Ντόνατ σοκολάτα, δεν είναι πάντως.

No. 16, 3mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.95Ω, Nakamitchi

Το νούμερο 16 της Sweet Cream σειράς είναι μια λαχταριστή ανάμειξη από ροδάκινο και σαντιγί.

Λοιπόν, δεν συνηθίζω να ανεβάζω πολλές φωτογραφίες όταν γράφω για ένα υγρό, αλλά αυτό πρέπει να το θαυμάσετε! Ιδού:



Ροδάκινο με σαντιγί μας λέει η εταιρεία, ψάρεμα με σαντιγί μας λέει το μπουκαλάκι. Για το θεαθήναι, ας πιστέψω την περιγραφή που τσίμπησα από το ίντερνετ, καθώς παρά τη μεγάλη φαντασία μου και το ανοιχτό μυαλό που θεωρώ ότι έχω στη γεύση, η ιδέα του ψαρέματος με σαντιγί δεν με ενθουσιάζει. Δεν ξέρω αν οι ετικέτες τυπώθηκαν στην Ελλάδα ή τις τύπωσε ο κατασκευαστής, αλλά το Google Translate, δεν είναι η λύση! Επιστρέφω στο υγρό, ανοίγοντας το μπουκαλάκι και φέρνοντας το στη μύτη, διαπιστώνοντας ταυτόχρονα ότι δεν υπάρχει ψαρίλα στο άρωμα! Γλυκό και φρουτένιο το άρωμα, που σαφώς παραπέμπει σε ροδάκινο, όχι όμως τη μορφή του φρούτου. Περισσότερο θυμίζει μαρμελάδα ροδάκινο, από αυτές που συναντάμε σε γεμίσεις διαφόρων κρουασάν, μπριός και τσουρεκιών. Έχω την εντύπωση ότι στο άρωμα υπάρχει μια σπιρτάδα που οφείλεται σε κάποιο άλλο φρούτο, και στο μυαλό μου έρχεται παπάγια, βερίκοκο ή λίγο πορτοκάλι. Μπορεί και να είναι η ιδέα μου όμως. Υγρό στον ατμοποιητή και πάμε να δούμε τι έχει να μας πει.

Λοιπόν, έχω ατμίσει πολλά ροδάκινα, από αρκετές εταιρείες. Τα περισσότερα έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό, μια γεύση που θυμίζει ψωμί παρά την ωραία τους μυρωδιά. Όχι ότι έχω πρόβλημα με το ψωμί, αλλά όταν ακούω ροδάκινο, θέλω να γεύομαι ροδάκινο. Το συγκεκριμένο, είναι καλό. Έχει κάποια χημικά στοιχεία που έρχονται στη γεύση, αλλά συγκριτικά με τα άλλα που έχω δοκιμάσει, είναι καλό. Και χωρίς ψωμί. Σαντιγί αυτού καθ’ αυτού δεν καταλαβαίνω στη γεύση, αλλά στην ουσία τι είναι η σαντιγί? Κρέμα χτυπημένη με ζάχαρη και για τους μερακλήδες αρωματισμένη και με κάτι της αρεσκείας τους. Εδώ σαν ξεχωριστή γεύση δεν υπάρχει, αλλά το σύνολο γίνεται πιο απαλό με την προσθήκη της κρέμας, καλύπτοντας αρκετά τη γλυκύτητα και την οξύτητα του φρούτου και δίνοντας την αίσθηση ότι στην ουσία πρόκειται για την κρέμα ροδάκινο με την οποία ευχαρίστως θα γεμίζαμε μία τούρτα. Αν του βάζανε και ένα μπισκοτάκι, νομίζω ότι θα είχαμε ένα πολύ ωραίο cheesecake ροδάκινο. Η εισπνοή από τη μύτη δεν είναι και πολύ ευχάριστη καθώς το ροδάκινο αποκαλύπτει όλα τα χημικά του χαρακτηριστικά. Και δυστυχώς, οι περισσότεροι ατμιστές, δεν ατμίζουν ούτε με κλειστή, ούτε με βουλωμένη μύτη. Στην εκπνοή από τη μύτη, το ροδάκινο ακόμα διακρίνεται και γίνεται αρκετά κρεμώδες. Εδώ εμφανίζεται και εκείνη η αίσθηση για κάποιο δεύτερο φρούτο στο υγρό, το οποίο ακόμα δυσκολεύομαι να προσδιορίσω. Αν όντως υπάρχει πάντως, τείνω τελικά προς το βερίκοκο. Η παραγωγή ατμού είναι αναμενόμενη ενώ το χτύπημα κάπως πιο δυνατό από το αναμενόμενο. Η επίγευση κρατάει λίγο και περιορίζεται σε εξασθενημένα αρώματα από ροδάκινο μαζί με μια κρεμώδη αίσθηση η οποία όμως στερείται γεύσης. Ευχάριστο υγρό, κάπως πιο ιδιαίτερο από τα προηγούμενα το οποίο δεν βαριέται κανείς εύκολα. Ούτε μπουχτίζει. Δεν το βλέπω όμως ικανό να συντροφεύει τον Έλληνα ατμιστή στον αγαπημένο του πρωινό (ή οποιασδήποτε ώρας) καφέ. Δεν το θεωρώ μειονέκτημα, αλλά απαραίτητο να το γνωρίζει κάποιος γιατί κακά τα ψέματα, ο καφές αποτελεί μεγάλο κριτήριο για πολλούς, και τεστ παραμονής στο άτμισμα για περισσότερους. 74/100

No. 24, 3mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.95Ω, Nakamitchi

Το νούμερο 24 της Sweet Cream σειράς είναι μια λαχταριστή ανάμειξη από Cupcake, Cheesecake, κρέμα και καραμέλα.

Περίεργη περιγραφή καθώς κατά τη γνώμη το Cupcake δεν είναι γεύση αλλά είδος. Υπάρχουν δηλαδή cupcakes σε διάφορες γεύσεις. Υπο κανονικές συνθήκες, εάν διάβαζα για υγρό με cheesecake, κρέμα και καραμέλα, δεν θα το δοκίμαζα καν, καθώς η εμπειρία έχει μέχρι στιγμής δείξει ότι συνήθως σε τέτοιες υλοποιήσεις, το βούτυρο πάει σύννεφο. Η σειρά μέχρι στιγμής, έχει δείξει καλά δείγματα σε παρόμοιες περιπτώσεις, οπότε οι άμυνές μου χαλαρώνουν κάπως και προχωράω στην οσφρητική δοκιμή. Σημειώνω εδώ ότι στην ετικέτα αναφέρονται επίσης ξηροί καρποί και πεκάν. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου καθώς στην αμέσως προηγούμενη ετικέτα, αναφερόταν «ψάρεμα». Επαναλαμβάνομαι, το ξέρω, αλλά είναι κάτι που θα μου μείνει στη μνήμη για πολύ καιρό. Στη μύτη τα αρώματα είναι φανταστικά, και θυμίζουν αφράτο κέικ με καραμέλα. Αν το υγρό είχε μηδέν νικοτίνη, είναι πολύ πιθανόν να κατέληγε στο στομάχι μου αντί για τον ατμοποιητή μου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Άλλα αρώματα, δεν είναι διακριτά, οπότε διατηρώντας πάντα την επιφύλαξή μου, αποφάσισα για μια ακόμη φορά να ντριπάρω τον κλώνο KF4 μου.

Την πατήσαμε για άλλη μια φορά! Η καραμέλα φαίνεται αλλά επίσης φαίνεται και το βούτυρο! Με τίποτα στον αηδιαστικό βαθμό που έχουν άλλα παρόμοια υγρά αλλά είναι αισθητό. Και για κάποιον που δεν την παλεύει καθόλου με αυτή τη γεύση, αυτό είναι αρκετό για να στείλει τον ατμοποιητή για πλύσιμο και να τον οδηγήσει στο να μην βαθμολογήσει καθόλου αυτό το υγρό. Δεν θα ήταν δίκαιο. Οπότε το αφήνουμε ευγενικά στην άκρη και προχωράμε παρακάτω!

Μένει ακόμα να δοκιμάσω το Νο. 32 του οποίου αγνοείται η τύχη, στα άδυτα της οικίας του κου metallinos. Μόλις εμφανιστεί και το δοκιμάσω, θα γράψω και τα συμπεράσματά μου.

Αυτό όπως και όλα τα υπόλοιπα review μου, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου, το οποίο σήμερα ξεπέρασε τις 50000 προβολές κάτι το οποίο δεν περίμενα να συμβεί τόσο σύντομα, ιδιαίτερα όταν ο σκοπός του blog είναι να έχω κάπου μαζεμένα όλα όσα έχω γράψει για υγρά. Σας ευχαριστώ λοιπόν, και πάμε για τις εκατό χιλιάδες!


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2015, 23:20 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #244 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 23:10 »
Απλά κλαιω με την ετικέτα, δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το review :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #245 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 23:11 »
πρεπει να το διορθωσουν αυτο.... τι πραγματα ειναι αυτα....

παντως πολυ σκαλωμα το ροδακινο!!!!!! ρουφαω ασταματητα !!!!

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #246 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 12:22 »
Αγορασα χτες το ροδακινο το 16 αν θυμαμαι καλα  :( :( , το οποιο το πηρα γιατι ηθελα ενα φρουτωδες δροσιστικο μανιωδος .
Γεμιζουμε ατμοποιητη (expromizer v2 ) και παθαινω λαλα , απο τα λιγα ροδακινα που μου αρεσουν τοσο και χωρις να με χαλαει η σαντιγη γιατι σε οσα και οχι μονο ροδακινα που εχω κανει η κρεμα που μπορει να περιειχαν με κανανε κ δεν μπορουσα να τα ατμισω , με χαλουσε .
Δινω απο την χαρα μου να δοκιμασει ενας φιλος και μου παιρνει το μπουκαλι και φευγει  >:( >:( , εμεινα να φωναζω στην πολυκατοικια , σοβαρα τωρα  :eyesplash: .
Ειναι αρκετα ωραιο και πιο ωραιο απο οτι το ειχα δοκιμασει στο μαγαζι .


Ειχα παρει πριν λιγο καιρο και το 9 που εγραψα οτι μου αρεσε τρελα ειδικα στο μαγαζι με kanger subtank . Σπιτι με expro ηταν καλο αλλα οκ , οχι για να χοροπηδαω δεν καταλαβαινα ολες τις γευσεις , ηταν  ενα γλυκο ωραιο σοκολατενιο υγρο σε κατι σαν ντονατ ( απο το λιπαρο του ) .
Το βαζω πριν απο μερες σε ατμοποιητη με μικρο αρκετα χωρο ατμοποιησης ( τον τηλεμαχο 2+ ) και εβγαλε ολα του τα αρωματα και γευσεις , σοκολατα υπεροχη σαν σε κρεπα πανω πιο πολυ , εχει και πραλινα φουντουκιου που σου ερχετε ανα διαστηματα και τελος  μου βγαζει αχνη ζαχαρη , ναι παιδια καταλαβαινω την αχνη ζαχαρη στο υγρο  :)) :)) .
Δοκιμαστε το οπωσδηποτε το τελευταιο αν το εχετε σε ατμοποιητη με μικρο χωρο ατμοποιησης γιατι αλλαζει κατα παρα πολυ σε αυτο που θα σας βγαλει .
Εν αντιθεση το πρωτο το 016 θελει πιο μεγαλο χωρο ατμοποιησης .


Αρκετα εγραψα πρεπει να φυγω να ξανα αγορασω αυτο που μου πηρανε . :D

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #247 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 12:45 »
Και εμενα απο ολη την σειρα που δοκιμασα αυτο μου αρεσε πιο πολυ. Το "Ψαρεμα κρεμα σαντιγυ"!  :laugh1:   Το Νο16..

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #248 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 18:26 »
No32, 3mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.95Ω, Nakamitchi

Το νούμερο 32 της Sweet Cream σειράς είναι μια λαχταριστή ανάμειξη από φυστικοβούτυρο, μπισκότο και σαντιγί.

Πολύ ωραίος ακούγεται ο συνδυασμός, τουλάχιστον μέχρι να διαβάσω την ετικέτα πάνω στο μπουκαλάκι. Εκεί μας λέει ότι πρόκειται για βούτυρο, μπισκότο, φιστίκι και σαντιγί. Κάποιος από τους δύο έχει κάνει λάθος. Και φυσικά, ορμώμενος και από το κλασσικό πλέον παράδειγμα του Νο. 16, ελπίζω να είναι η ετικέτα! Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη λοιπόν, τα πράγματα μπερδεύονται. Μία υποψία μπισκότο με τη μυρωδιά της καραμέλας να υπερισχύει. Με τις ίδιες αλκοολικές νότες που έχω βαρεθεί να απολαμβάνω στη μύτη, και καταλήγουν να έχουν γεύση βούτυρο και να με αηδιάζουν. Με φειδώ λοιπόν, έκλεισα τα υγρά του ατμοποιητή κάνοντας την προσευχή μου στον μέγα SvoeMesto που έδωσε τέτοια λειτουργία στον ατμοποιητή και στον Κινέζο που τον κλωνοποίησε, τράβηξα τις τζούρες μου να στεγνώσει το βαμβάκι και έσταξα πέντε σταγόνες.

Δόξα τον πανάγαθο! Υπάρχει βούτυρο, αλλά τόσο λίγο που ακόμα και εγώ το ανέχομαι. Αυτομάτως, αυτό σημαίνει ότι οι λάτρεις των βουτύρων παίζει και να μην το καταλάβουν. Νότες από ψημένο φιστίκι χωρίς όμως να επιβάλλεται στη συνολική γεύση και μια κρεμώδης υφή σχετικά ανεπαίσθητη στο τελείωμα της τζούρας. Το μπισκότο είναι εκεί αλλά πραγματικά παιδεύτηκα πολύ για να το βρω και στην ουσία μοιάζει με καμένες γωνίες από κέικ. Καθόλου δεν με χάλασε αυτό, αλλά το να ανακατεύεις δύο παρόμοιες γεύσεις με μεγάλη ένταση όπως το ψημένο φιστίκι και το καμένο κέικ, δεν μπορεί να έχει και πολύ καλό αποτέλεσμα καθώς η μία γεύση καλύπτει την άλλη. Μερικές τζούρες μετά, αυτή η αρχική ένταση που θύμισε βούτυρο εξαφανίστηκε εντελώς και το υγρό έγινε πολύ πιο ευχάριστο για τα γούστα μου. Η ένταση από τις ψημένες νότες αυξήθηκε κατά πολύ και η κρέμα πέρασε σε δεύτερο επίπεδο. Στη ρινική εισπνοή ξενέρωσα αρκετά καθώς εκεί που είχα αρχίσει πραγματικά να απολαμβάνω το υγρό, έσκασε πιο έντονο το βουτυράκι, ακολουθούμενο από αγνώστου ταυτότητας γεύση που θύμιζε καμένα φιστίκια. Φάουλ! Στην εκπνοή από τη μύτη, μπισκοτόκρεμα πολύ καλού επιπέδου με αρκετά αυξημένη τη γλυκάδα σε σχέση με την υπόλοιπη αίσθηση του υγρού. Το χτύπημα αυξημένο και μπορεί άνετα να το μπερδέψει κάποιος με 5ρι, ενώ η παραγωγή ατμού αυξημένη. Η επίγευση είναι σύντομη και καθόλου επίμονη, και δείχνει φυσικό επακόλουθο της εκπνοής. Αυτό το λίγο λοιπόν, παραπέμπει σε κάτι σαν παραψημένο μπισκότο με φιστίκι. Και μετά εξαφανίζεται. Ένα καθόλου άσχημο υγρό το οποίο θεωρώ ότι με λίγες διορθώσεις θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Συγκεκριμένα, με ένα πιο απαλό μπισκότο, με ένα φιστικοβούτυρο αντί για φιστίκι και με αύξηση της VG στο 60%, νομίζω ότι και πιο γεμάτο θα ήταν στο στόμα, και πιο κρεμώδες και η ένταση του «ψημένου» θα μετριαζόταν, αφήνοντας έτσι τις υπόλοιπες γεύσεις να ξεδιπλωθούν. Έχω την εντύπωση ότι γευστικά, θα ταίριαζε πολύ όμορφα με πρωινό καφέ, όχι ελληνικό, ή από βράδυ με ένα σκούρο ρούμι, λικέρ καφέ ή ακόμα και μπράντι. 81/100, το οποίο θα ήταν αρκετά περισσότερο, αν δεν έσκαγε το βούτυρο στην ρινική εισπνοή και στην αρχή της τζούρας.

Συμπέρασμα

Παρόλο που ήμουν κάπως επιφυλακτικός με τη σειρά, καθώς σύμφωνα με την εμπειρία μου ότι έχει ως τίτλο τη λέξη cream συνήθως καταλήγει σε πάταγο και πλύσιμο ατμοποιητή, η σειρά δεν είναι καθόλου άσχημη. Σίγουρα είναι πολύ πίσω από τις προσδοκίες που δημιουργούν τα συστατικά, αλλά ιδιαίτερα όσοι ασχολούνται με ιδιοκατασκευές, γνωρίζουν ότι δεν παίζει μόνο ρόλο η ποιότητα και η ποσότητα των υλικών, αλλά και οι σωστές και μετρημένες αναλογίες, σε αρώματα, PG και VG. Θεωρώ ότι αυτά τα υγρά θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα αν υπήρχε λίγο περισσότερη έρευνα σε σχέση με αυτά. Από την άλλη, σίγουρα δεν έχουμε την απαίτηση κάθε υγρό που δοκιμάζουμε να μας κάνει να πούμε «wow». Μπορεί να βαθμολόγησα περισσότερο το Νο. 32 αλλά προσωπικά περισσότερο μου άρεσε το Νο. 16 με το Νο. 9 και το Νο. 32 να βρίσκονται πολύ κοντά και ίσως σε κάποιες στιγμές να το ξεπερνάνε κιόλας. Από κουβέντες με άλλους ατμιστές, βλέπω το Νο. 7 και το Νο. 16 να υπερισχύουν στις προτιμήσεις, χωρίς όμως αυτό να είναι και 100% σίγουρο. Θα τα κατέτασσα στην κατηγορία των μέτριων προς τα πάνω υγρά και αν συνδέσουμε απόλυτα κατ’ αναλογία την τιμή με την απόδοση, τότε θα περίμενα μια τιμή της τάξεως των €14-15/30ml. Δυστυχώς όμως, κυκλοφορούν σε συσκευασίες των 20ml μόνο, οπότε μόνο αναλογικά μπορούμε να κρίνουμε. Για παραγγελία χωρίς δοκιμή, μόνο το Νο. 16 θα μπορούσα να συστήσω ανεπιφύλακτα. Τα άλλα, με δικό σας ρίσκο. Αν τα βρείτε πάντως δοκιμάστε τα καθώς δεν είναι καθόλου απίθανο σε ένα από τα πέντε να βρείτε αυτό το κάτι διαφορετικό το οποίο μπορεί να αποτελέσει διάλειμμα από το συνηθισμένο σας ή τη σκέτη βάση, προσωρινό, ή ακόμα και πιο μόνιμο!

Και για να μην ξεχνιόμαστε:



Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #249 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 18:40 »
Ελπίζω να ΜΗΝ ακούσουν τις προτάσεις σου και το αλλάξουν έστω και στο ελάχιστο γιατί έχει γίνει το βασικό μου υγρό εδώ και δύο εβδομάδες. :)

ΥΓ. Τι ουρανίσκο έχεις αδελφάκι μου και πιάνεις όλες αυτές τις διαφορετικές γεύσεις; Εγώ μετά από σαράντα χρόνια και τρία πακέτα την ημέρα δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω την μαρμελάδα φράουλα από την μελιτζανοσαλάτα...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #250 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 19:10 »
 :laugh1: :laugh1:

Μάλλον φταίει το ότι ατμίζω 3 χρόνια περισσότερο από σένα και κάπνιζα 20 χρόνια λιγότερα!  ;D

Υπομονή φίλε μου. Η γεύση φτιάχνει μέρα με τη μέρα. Αν και βάζω στοίχημα ότι και εσύ όπως και οι περισσότεροι τις πιάνουν αυτές τις γεύσεις. Μόνο που στην πλειοψηφία, υπάρχει μια δυσκολία να "τις βάλουν κάτω" οπότε τη γεύση που δεν πιάνεις, την μεταφράζεις απλά ως "κάτι που μ' αρέσει". Το όμορφο είναι ότι ο εγκέφαλος το αποθηκεύει αυτό, έτσι με το που θα φας κάτι που θα θυμίζει αυτό το υγρό (πχ αν της αρπάξει λίγο το κέικ της κυράς), θα κάνεις το συνδυασμό αυτόματα! Ε, μετά, δεν πρόκειται να σου διαφύγει ξανά τέτοια νότα σε υγρό!

Όσο για τις προτάσεις μου, και εγώ ελπίζω να μην με ακούσουν, γιατί μετά θα αναγκαστώ να αγοράζω συνέχεια το υγρό για να τιμήσω το λόγο μου!

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #251 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 19:46 »
Με εχει απογοητεύσει η καινούρια σειρά. Εχω πάρει τα 24 και 32 και τα δυο πολυ ελαφριά. Το φυστικοβουτηρο δεν ήταν κακό αλλα καμία σχεςη με τα παλιά. Με Το cheesecake cupcake κλπ έκανα αλλη μια προσπαθεία  τωρα....αυτο ακόμα πιο ελαφρυ απο το φυστικοβουτηρο...αδιάφορο. Θα πάρω και το ροδάκινο αν και αυτο ελαφρύ μου φάνηκε απο δοκιμή και θα μείνω στις δυο πρώτες σειρές που ειναι τουλάχιστον 5 τα αγαπημένα μου. Ιςως επειδή εχω αδυναμία σε αυτήν την εταιρεία ειχα μεγάλες προσδοκίες.
@cruiser79 μήπως εχεις να προτείνεις κανένα υγρό με κρέμες σε συνδυασμό με φρούτο η κάτι άλλο? να ειναι λιγο βαρύ όχι όπως αυτα. να πάω για unicorn milk και boss?

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #252 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 23:03 »
Και βρήκες τον άνθρωπο να ρωτήσεις για κρέμες!!!

Νομίζω πάντως ότι με τα Cuttwood μια χαρά θα είσαι!

Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #253 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 16:45 »
Τρύφωνα, το άφησες καμιά μέρα το 32 να ωριμάσει λίγο; όταν το πήρα το έβαλα κατευθείαν στον ατμοποιητή και πήρα πολύ έντονο το μπισκότο που λές. Μετά από μία μέρα που ανέπνευσε λίγο έχει απαλύνει. Θα ήθελα το φυστικοβούτυρο λίγο πιό τονισμένο, αλλά είναι πολύ καλό υγρό. Βέβαια το δοκίμασα σε εργοστασιακό, ακόμα δεν το έχω βάλει στον εβίβα, όπου εκεί θα αναδειχθούν οι γεύσεις καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #254 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 17:03 »
Aυτο με την ετικετα ''ψαρεμα'' μου εβαλε ιδεες...

Μηπως να βαλω λιγο στο ζυμαρι που φτιαχνω όταν πηγαινω για ψαρεμα;

Μπορει να κανει την διαφορα στα τσιμπηματα των ψαριων;

Να εισαι καλα φιλε Cruiser. Ακομα γελάω!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2015, 17:11 από dodos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354848 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191185 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 698 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588941 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797146 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312678 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6658 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13188 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711