vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

223 επισκέπτες, 7 χρήστες
filikos4, chkontog, lagoudakis, bloodlessz, Parolos, Xxristos, manoslykos

Twitter

Eleaf iStick 40W TC

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1230 στις: Απριλίου 17, 2016, 14:51 »
Alex42 το μαθα κι εγ παρότι νέα στο σπορ και στο...λέω!
Είναι φυσιολογικό! Επαναπροσδιορίζει την αντίσταση, την μετράει. Μου το παν τα παιδιά εδώ. :)

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1231 στις: Απριλίου 23, 2016, 10:01 »
Καλημέρα σε ολες καί όλους! Μια ερώτηση για την ασφάλεια του μοντακιου... διαβάζοντας αυτο το άρθρο για τις μπαταρίες και τις ιδιαίτερες προφυλάξεις που πρέπει να παίρνουμε...
Το στικάκι μου λοιπόν περί ου το νήμα έχει ενσωματωμένη μπαταρία λιθίου... αγνώστου ποιότητας...δεν έχει τρυπούλες διαφυγής αερίων... παρά μόνο την θύρα usb που δεν ξέρω εάν μπορεί να παίξει τέτοιο ρόλο και αναρωτιέμαι... πόσο ασφαλής μπορώ να νιώθω;
Σκέφτομαι να το φορτίζω πάνω σε παγοκύστη τυλιγμένη σε πετσέτα γιατί έχω παρατηρήσει υπερθέρμανση κατά την διαδικασία αυτή... αλλά μήπως δημιουργούνται άλλα προβλήματα τότε;
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να μαζέψω λεφτά για πολύ ακριβό μοντάκι που λέει οτι παρέχει ασφάλεια...θα ναι όμως και καλό; Όμως αυτός ο προβληματισμός πάει σε άλλο νήμα...
Βασική ερώτηση τώρα αυτή: να το φορτίζω πανω σε παγοκύστη σε τυλιγμένη πετσέτα ή θα με πράρετε με τις ντομάτες; :tongue_smilie: κερδίζω τίποτα ή εναι αδιάφορο; και αν είναι αδιάφορο αυτή η υπερθέρμανση... είναι κάτι φυσιολογικό;
 
Υγ: όχι δεν το γυροφέρνω για να ξαναρχίσω το κ.τ. ίσως για να υποστηρίξω κάπως την όρεξη που μου άνοιξαν κάποια πολύ πολύ ακριβά μοντ και ατμοποιητές... Ακόμα η κοινωνία είναι ταξική ...  ;D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Οχι ακριβώς, Λάμπρο.
για να δουλέψει σωστά το tc θέλει ειδικά σύρματα σχεδόν χωρίς αντίσταση, με κράματα νικελίου ή τιτανίου.
Οπότε, η χαμηλή αντίσταση προκύπτει λόγω συρμάτων, δεν είναι αυτοσκοπός.
Αν πχ φτιάξεις σε kanthal ή nichrome μια αντίσταση 0.15 ομ και την βάλεις να δουλέψει σε tc mode, δεν θα δουλέψει.
το δεύτερο θέμα είναι ότι τόσο χαμηλές αντιστάσεις, το tc mode τις διαχειρίζεται με περισσότερη ασφάλεια από τις ίδιες αντιστάσεις σε kanthal και vw mode, όπου το μοντ πρακτικά δουλεύει στα όρια βραχυκυκλώματος.
Εννοείται, ότι και σε tc mode όταν δουλεύεις 0.15 αντιστάσεις και πάλι ζορίζεις τις μπαταρίες περισσότερο από το να πετάξεις αντίσταση 1.5 ομ σε vw mode.
Πόσο μάλλον που το κύκλωμα ανεβοκατεβάζει τα βατ για να πετύχει τη διατήρηση της θερμοκρασίας.


Γι΄αυτό μίλησα για πιθανή αντικατάσταση της μπαταρίας του μοντ με κάποια imr με πολύ καλά τεστ και αντοχές. Με την όποια επιφύλαξη ότι μπορεί να είμαι υπέρ το δέον συντηρητική σε θέματα ασφάλειας.

Επειδή ήταν μεγααααααααααλο το νήμα βλέπω ότι εδώ λύνεται η απορία μου για την ασφάλεια και  την αντικατάσταση! Πολύ πιθανό να αγοράσω μια imr για τις οποίες στο νήμα αυτό είχα διαβάσει τόσα πολλά!

#το δεύτερο θέμα είναι ότι τόσο χαμηλές αντιστάσεις, το tc mode τις διαχειρίζεται με περισσότερη ασφάλεια από τις ίδιες αντιστάσεις σε kanthal και vw mode, όπου το μοντ πρακτικά δουλεύει στα όρια βραχυκυκλώματος.#
Για το παραπάνω πάλι.... νιώθω μια ανησυχία μεγαλύτερη αλλά έτσι όπως ατμίζω σε vw mode με 1,6ohm στα 8w το θεωρώ σχετικά"καλό" από την άποψη της μη καταπόνησης της μπαταρίας όπως λέει κι η petra. 
Πάντως Τουλάχιστον δεν εχω διαβάσει ακόμα για ανατίναξη istick 40w  ;D προς το παρόν....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2016, 13:39 από Zelatini »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1232 στις: Απριλίου 26, 2016, 01:28 »
To ποστ μου είναι παλιό, όταν νομίζαμε ότι το 40ρι φοράει Lipo 18650, στις ίδιες διαστάσεις με τις li-ion
Τελικά διασαφηνίστηκε ότι το 40ρι φοράει άλλης διάστασης lipo... 20600 νομίζω (έπαθα διάλειψη τώρα  :)))
Οπότε, δεν αλλάζει η μπαταρία του με λιθίου του εμπορίου. 

Οπως όμως λες κι εσύ, για τις αντιστάσεις που δουλεύεις μια χαρά είναι. 
Στη φόρτιση ζεσταίνεται λίγο, είναι φυσιολογικό. Ως μοντ, το στικάκι δεν προορίζεται για χρήση με πνευμονικούς με κάτω από μισό ομ. Ακόμη και ως μοντ tc, με μόνο λειτουργία νικελίου, έχει περιορισμένη χρήση. Κράτα το, όπως λες δεν αναφέρθηκε έκρηξη μέχρι στιγμής. Κάποια στιγμή θα πάρεις ένα δεύτερο. ή για να αντικαταστήσεις το 40ρι, ή για να έχεις δυο συσκευές, μια και στο η.τ. ένα ίσον κανένα. Πάντα μπορεί να σε αφήσει κάτι στα κρύα του λουτρού και να ψάχνεσαι. 

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1233 στις: Απριλίου 26, 2016, 01:47 »
Βρε ακομη και  2μοντακια =κανενα,ετσι την επαθα, την μια μερα εχασα το ένα spinner 2 και μετα από 2 μερες  παρεδωσε  πνευμα το άλλο και ετρεχα να αγορασω μοντακι!

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1234 στις: Απριλίου 26, 2016, 07:38 »
Ευχαριστώ petra!! Θελω δευτερο αλλα μαζεύω.. ρόγες! Θέλει και πολύ μελέτη το πράγμα  :kafediavasma: :grapse: :argh:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1235 στις: Απριλίου 26, 2016, 10:54 »
Καλά, μην τρελαίνεσαι... Ολα τα επώνυμα μοντάκια σήμερα θα σου κάνουν δουλειά. Χωρίς απαραίτητα να είναι ακριβά. Εχει πολλά. Μικρά, μεγάλα, με ενσωματωμένη, με αποσπώμενη... διάλεξε τι σου αρέσει περισσότερο. Το καινούριο της eleaf, το pico θα είναι το επόμενο best seller της. Σε καλύπτει για όλα όσα θέλεις σήμερα, με προοπτική να σε καλύψει και στο μέλλον (περισσότερα βατ και πλήρεις λειτουργίες tc)

Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1236 στις: Μαΐου 02, 2016, 13:58 »
Χρονια πολλα σε ολους καταρχας!Μετα απο 9 μηνες συμβιωσης με το tc 40 πριν λιγο εμεινα με το mod στο χερι!Ουτε αναβει η οθονη ουτε δειχνει,σημαδια ζωης..υποθετω εκαψε πλακετα.

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1237 στις: Μαΐου 02, 2016, 15:01 »
Πριν από λίγο καιρό, μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο στο eVic VT μετά από πιθανό βραχυκύκλωμα που του προξένησα. 
Επανήλθε, όταν το έβαλα να φορτίσει με το usb. Δοκίμασε το, και τα δύο έχουν ενσωματωμένη μπαταρία.
Καλή τύχη. 

Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1238 στις: Μαΐου 03, 2016, 01:44 »
Οντως επιασε!με το που το εβαλα για φορτιση συνηλθε...παλι καλα γιατι θα εμενα απο ατμο!thanks για την βοηθεια.

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1239 στις: Μαΐου 07, 2016, 23:47 »
Νομιζω οτι το istick 40 watt (Eleaf) μου εχει αρχισει να μου δειχνει σημαδια ανταρσιας  :(  
Τη μια διαβαζει την αντισταση μου στα 0.87 την αλλη στα 0.82  :confused1: 
Δεν ειναι κανα 0.1 αντε 0.2 να πεις οκ αλλα 0.5,οποτε δεδομενου του οτι τα istick 40 watt εχουν βγαλει αρκετα προβληματα απο οτι διαβασα εδω σε διαφορους συνατμιστες (φυσικα ολος τυχαιως μετα το τελος της εγγυησης,αυτο το 3μηνακι που σου δινει)
 λετε να μου λεει σιγα σιγα και με τροπο ''so long and thanks for all the fish ''  :)) η δεν ειναι τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1240 στις: Μαΐου 08, 2016, 00:17 »
Το κάνουν και άλλα μοντ αυτό. Το istick 30w που έχω, κάθε φορά που βγάζω τον ατμο απο πάνω για γέμισμα, μου αλλάζει τιμη όταν τον ξανακουμπώνω, αλλά καλά κρατεί ένα χρόνο μετά. 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1241 στις: Μαΐου 08, 2016, 02:21 »
Καλώς τηνε την πέρδικα που περπατεί λεβέντικα...


Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1242 στις: Μαΐου 08, 2016, 10:19 »
Χα χα χα ευχαριστώ Σερλοκ!!

Στάλθηκε από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1243 στις: Μαΐου 08, 2016, 22:30 »
Καλησπέρα μια απορία μου παρκάρουν διαρκώς οι βίδες στο kato μέρος υπάρχει κάποιος που το έχει πάθει και αν ναι πως το αντιμετώπισε;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λασκαρουν

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2016, 00:44 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #1244 στις: Μαΐου 08, 2016, 22:43 »
Η @izamel ειναι η αιτια για την αγορα του ποιο απροβληματιστου modακιου μου ( istick 30 ) :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246394 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572279 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1950 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 714 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326910 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8656 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298084 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827700 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios