vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

50 επισκέπτες, 5 χρήστες
chkontog, manoslykos, camber, bloodlessz, white varadero

Twitter

Eleaf iStick 40W TC

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #855 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 23:40 »
Τον gs tank δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά απο ότι ξέρω είναι κυρίως για τσιγαρίσιες τζούρες αν όχι μόνο. Ο subtank mini είναι κυρίως για πνευμονικές αν και κάποιοι τον δουλεύουν απροβλημάτιστα και σε τσιγαρίσιες, εμένα πάντως δε με βόλεψε. Είναι πολύ αεράτος. Εγώ πάντως τον προτίμησα απο τον πρώτο μου ατμοποιητή που ήταν ένας gs air ms. Και απο γεύση αλλά και ντουμάνι. Ειδικά γεύση.
Με το iStick μου έχει δουλέψει απροβλημάτιστα με οτι στήσιμο και αν του έκανα. Και όχι μόνο με τον subtank, το stickάκι τα πάει καλά και με διπλές αντιστάσεις και σε πολύ χαμηλά Ohm.

Αποσυνδεδεμένος nikosss

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #856 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 01:59 »
Βλέπω ότι ο GS tank τουλάχιστον με την αντίσταση 0,15 δεν με καλύπτει στη τζουρα και στο ντουμάνι όσο θέλω! Θα δοκιμασω 1,2.. Θα δω διαφορές ή να πάω σε άλλο ατμοποίητη;

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #857 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 02:01 »
Που μπορούμε να βρούμε 1,2??

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #858 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 17:25 »
Καλησπερα,επισης συμβατη η 1,5 απο eGrip.


Διόρθωση μεγέθους γραμματοσειράς.
Μπήκα σε λάθος νήμα; Για το istick40 ή για τον GS της eleaf συζητάμε εδώ;

 :OnTopicPlease:
 :sign_sygnomi:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2016, 18:01 από EΡΕΒΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #859 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 17:18 »

[youtube]NltfmqsTCSA[/youtube]

Καλησπέρα! Παρακολούθησα το video και διαβάζοντας και άλλα λινκ ήθελα να μου επιβεβαιώσετε/διευκρινήσετε τα εξής
1. Ο οδηγός γράφει πως για TC mode βάζουμε αντίσταση έως 1 ohm. Εγώ που έχω αντίσταση 1,8 δηλαδή να το αφήσω στο VW?
Ο Busardo μάλιστα είπε -ενδιαφέρον- πως εάν λειτουργήσουμε το η.τ. έχοντας ρύθμιση TC και αντίσταση μεγαλύτερη του 1ohm, τότε αυτομάτως μας "πετά" έξω απ την ρύμιση αυτή.
2. Ποιά η ιδανική θερμοκρασία για TC mode?  τι σημασία έχει αν είσαι σε F ή Celsiou?
3. Πρέπει να κλειδώνω την ασφάλεια αμέσως με κάθε "φόρεμα" του ατμοποιητή στην μπαταρία? Δεν το ήξερα και δεν το έκανα εδώ και 10 μέρες που έχω η.τ. και δεν συνέβει κάτι... Βέβαια δεν αλλάζω ατμοποιητές  Έναν έχω
4. Έχοντας κλειδωμένη την οθόνη μπορώ και πάλι πατώντας το μεσαίο κουμπάκι παρατεταμένα να αλλάξω mode σε tc? διότι βλέπω πως αλλάζει στην οθόνη έστω και κλειδωμένο. Αλλά δεν είμαι σίγουρη διότι έχω αντίσταση 1,8 κ μπορεί απλά να με πετά στην ρύθμιση W αυτόματα όπως λέει και ο κύριος στο βίντεο.
Αυτά τα ολίγα αρχικά....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #860 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:40 »
Κατ΄αρχήν, φαίνεσαι πολύ άπειρη από τις ερωτήσεις που κάνεις. Θα σου πρότεινα λοιπον για αρχή να μην μπλέξεις με περίπλοκα πράγματα, αλλά να παραμείνεις με νορμάλ αντιστάσεις σε λειτουργία βατ, μέχρι να μάθεις περισσότερα. Είναι πιο εύκολο και ασφαλές.
Από όσα λέει ο συμπαθής ριβιούερ σε ένα βίντεο τεράστιο, δεν ξέρω πόσα πραγματικά καταλαβαίνεις με βάση τις γνώσεις σου.
Θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου, αλλά μπορεί να σου γεννήσουν άλλες απορίες.


1. Σαφέστατα, για να σου λέει ο οδηγός όχι πάνω από 1 ομ στο TC, δίκιο έχει. Αν κάποιος σου πει όχι, βάλε την 1.8 στο TC, θα την βάλεις; ή θα ρωτήσεις και τρίτον; Εδώ λοιπόν φαίνεται η απειρία σου. Το 1 ομ πάει συνδυαστικά με το κατάλληλο σύρμα. Στο μοντ αυτό, το σύρμα είναι το Ni200. Δε σε μπερδεύω με το τιτάνιο, που είναι κλειδωμένη λειτουργία ξεκλειδώνει σε κάποια μοντ. Με το ni200 λοιπόν, που είναι σύρμα με ελαχιστότατη αντίσταση και να θέλεις, δεν μπορείς να χωρέσει σε ατμοποιητή 1.8 αντίσταση. Αυτή θα είναι 0.12-0.25 κατά μέσο όρο. Αρα η αντίστασή σου είναι από ακατάλληλο σύρμα για έλεγχο θερμοκρασίας στο istick40 και δεν πρέπει να το βάλεις σε TC mode, ακόμη και αν από το ίδιο σύρμα είχες αντίσταση 0.8. Αν βάλεις το μοντάκι να δουλέψει με έλεγχο κι έχεις ακατάλληλη αντίσταση, ναι θα σε πετάξει σε λειτουργία VW


2. F είναι φαρενάιτ, C είναι Κελσίου. Οι ιδανικοί βαθμοί είναι οι λιγότεροι δυνατοί που σου προσφέρουν ευχαρίστηση. Είναι συνάρτηση του ατμοποιητή, του πόσο παλιά είναι η αντίσταση κλπ. Οσο παλιώνει η αντίσταση ανεβάζεις λίγο τους βαθμούς. Ενίοτε, αν ο πόλος δεν κάνει καλή επαφή ή είναι βρώμικος, το μοντ δεν θα αποδίδει καλά και θα πρέπει να ανεβάζεις βαθμούς. Αυτή την τόσο έντονη ευαισθησία δε θα τη δεις στο VW


3. Καλό είναι να την κλειδώνεις.


4. Tι εννοείς κλειδωμένη οθόνη; Μήπως κλειδωμένη αντίσταση; Και με κλειδωμένη αντίσταση είδες κι εσύ ότι αλλάζουν τα Mode, αλλά αν πατήσεις το fire κι έχεις 1.8 αντίσταση, θα σε γυρίσει βέβαια σε VW.


Να ξέρεις πάντως ότι πριν ασχοληθείς με ελέγχους θερμοκρασίας καλό είναι να μελετήσεις κάποια πράγματα. Ποια σύρματα είναι κατάλληλα, πώς δουλεύουμε το καθε ένα και σε ποια μοντ, αν υπάρχουν παράπονα χρηστών για συγκεκριμένους συνδυασμούς ατμοποιητών με μοντ κλπ.






Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #861 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 19:26 »
Petra κατ' αρχήν εγώ θα σ ευχαριστήσω για τις πληροφορίες, βοήθησαν πολύ, δεν είναι και τόσο περδεμένα... Θέλω απλώς να χρησιμοποιήσω την συσκευή μου σε ΤC και δεν έχουν τελικώς την κατάλληλη αντίσταση στο κουτί. Δεν φαντάζομαι αυτό να είναι "περίπλοκο".....
Κατά 2ον φυσικά είμαι άπειρη (10 ημερών χρήστης η.τ.) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα διαβάσω/ρωτήσω προκειμένου να κάνω την σωστότερη χρήση προσαρμοσμένη στις ιδανικές υποκειμενικές μου ανάγκες, χωρίς αυτό να "περιγράφει" ή να "χαρακτηρίζει" την καταναλωτική μου συμπεριφορά!!!!
Κατά 3ον δεν είναι μαθηματικά πανεπιστημιακού επιπέδου και δεν χρήζουν υψηλού IQ. Προσωπικά δεν "ψάχνομαι" με συνδυασμούς ποικίλλους και "τρισδιάστατους" ούτε σημαίνει πως θα κάνω το οτιδήποτε επειδή το είπε εδώ "κάποιος"....
Ο λόγος που έθεσα έτσι την ερώτηση για τα 1,8 είναι, διότι ενώ αγοράζω μπαταρία με δυνατότητα TC και γράφει μόνο με κεφαλή έως 1ohm, από το εργοστάσιο σου έχουν 2 αντιστάσεις στα 1,8 και οι δύο και μου φάνηκε παράξενο. Δεν είχα πρόθεση για γκάλοπ.
Διάβασα και για την προϋπόθεση αντίστασης με σύρμα Νi200 για TC mode, οπότε απλώς θα αγοράσω συμβατές για την χρήση που θέλω...
Και τέλος, όχι δεν εννοώ κλειδωμένη αντίσταση εννοώ το κλείδωμα της οθόνης κρατώντας ταυτόχρονα πατημένα τα βελάκια < > Ξέρω πως κλειδώνει η αντίσταση οκ.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:30 από Nelli »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #862 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:01 »
υπαρχει καποια καμπυλη στο νετ που να δειχνει την αποφορτιση της μπαταριας?

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #863 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:09 »
καλησπέρα Antonelo Εννοείς εκτός απ' την ένδειξη της μπαταρίας στην οθόνη? Εκεί δείχνει πόσο "έχει" ακόμα. Μοιάζει με την ένδειξη της μπαταρίας στα κινητά μας

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #864 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:10 »
Φίλη Nelli να σου πω οτι το οτι αγόρασες μπαταρία που έχει τη δυνατότητα ελέγχου θερμοκρασίας δεν έχει καμία σχέση με τον ατμοποιητή που αγόρασες και τις αντιστάσεις. Μπορείς να του βάλεις πάνω όποιο ατμοποιητή θέλεις και με όποια αντίσταση θέλεις. Δεν το αποφασίζει ο κατασκευαστής αυτό, εσύ το αποφασίζεις σύμφωνα με τις ανάγκες και τις προτιμήσεις σου   :)   Άσε που δεν έχει καμία σχέση και ο κατασκευαστής της μπαταρίας με τον κατασκευαστή του ατμοποιητή, απο οτι είδα έχεις το ναυτίλο.
Απο ότι κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα, όταν λες ασφάλεια εννοείς την αντίσταση, σωστά? Αν ναι λοιπόν, να σου πω οτι δεν χρειάζεται να κλειδώνεις αντίσταση σε VW mode παρά μόνο σε λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας, με τις κατάλληλες αντιστάσεις φυσικά, που για το iStick TC40 είναι Ni200. Όπως είπε και η Petra, ας μην αναφερθούμε σε τιτάνιο   :)
Ελπίζω να κατάλαβα καλά τις απορίες σου και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #865 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:13 »
καλησπέρα Antonelo Εννοείς εκτός απ' την ένδειξη της μπαταρίας στην οθόνη? Εκεί δείχνει πόσο "έχει" ακόμα. Μοιάζει με την ένδειξη της μπαταρίας στα κινητά μας
οχι δεν λεω αυτο
θελω να δω πως αποφορτιζει το μοντ με 10Α φορτιο πχ

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #866 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:17 »
Ναι estrifan αυτό ακριβώς εννοούσα Σ ευχαριστώ  :)


Antonelo sorry δεν κατάλαβα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #867 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:26 »
Nelli, τώρα κατάλαβα τι κάνεις.
Σε λειτουργία VW δεν κλειδώνει η αντίσταση.
Αν πας να την κλειδώσεις, γυρνάει αυτόματα σε λειτουργία ΤC, διότι μόνο εκεί κλειδώνει στο istick40 η αντίσταση
Πατώντας λοιπόν μετά το fire, αυτόματα σε ξαναγυρνάει σε VW.


Η μπαταρία είναι εντελώς ανεξάρτητη βέβαια με τον ατμοποιητή. ή μάλλον σχεδόν ανεξάρτητη, διότι κάποιοι ατμοποιητές θέλουν πάνω από 40 βατ για να δουλέψουν καλά. Θα μπορούσες να είχες πάρει μοντάκι που δουλεύει VW, έλεγχο θερμοκρασίας με ni200, ti, ss. Δεν θα σου έδιναν βέβαια 4 διαφορετικές κεφαλές.
Να ξέρεις επίσης, ότι αν έχεις μόνο το στικάκι, με λειτουργία TC η μπαταρία θα κρατάει λίγο παραπάνω από το μισό, σε σχέση με VW. Ο ατμός μπορεί να μην είναι μαθηματικά πανεπιστημίου αλλά είναι τόσο terra incognita για κάποιον πρώην καπνιστή, ώστε πράγματα που δεν φαντάζεται καν ότι υπάρχουν, δεν θα μπει στη διαδικασία να τα ρωτήσει ή - πολύ περισσότερο - να τα υπολογίσει.
Διάβασε και έχεις χρόνο μπροστά σου για όλα.




Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #868 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:39 »
Nelli,

1. Πάιζει ρόλο το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένη η αντίσταση. Το συγκεκριμένο μοντάκι δουλεύει σε έλεγχο θερμοκρασιας ΜΟΝΟ με αντιστάσεις νικελίου(ni200) [και τιτανίου(ti) αν ξεκλειδώσεις την αντίστοιχη ρύθμιση]. πχ Αν έχεις kanthal αντίσταση(σαν την 1.8 που έχεις δηλαδή) κάτω του ενός ohm ΔΕΝ θα λειτουργήσει σε TC διότι το συγκεκριμένο  κράμα μετάλλων δεν μπόρει να υποστηρίξει τέτοιου είδους λειτουργία.

2. Το ιδανικό είναι υποκειμενικό. Εγώ τις δουλεύω σε εύρος 210-230 βαθμών κελσίου, το οποίο θεωρώ "ασφαλές". Δεν έχει σημασία αν είσαι σε C ή σε F απλά κάποιες χώρες έχουν σαν μονάδα μέτρησης της θερμοκρασίας το C και κάποιες άλλες το F. 

3. Την αντίσταση την κλειδώνεις μόνο σε TC mode και μονό την πρώτη φορά (και κάθε φορά που βάζεις καινούργια αντίσταση). Για να την κλειδώσεις στα σωστά ohms (αυτά που αναγράφονται πάνω στην κεφαλή) πρέπει η αντίσταση να έχει την θερμοκρασία του χώρου στον οποίο βρίσκεται. Γιατι αν χρησιμοποιήσεις την αντίσταση πρώτα και μετά την κλειδώσεις ζεστή, θα ανέβουν τα ohms, το μοντάκι θα κάνει λάθος υπολογισμούς και θα πυρώνει το μέταλλο (πράγμα επικινδύνο για την υγεία σου/μου γιατί πχ το νικέλιο όταν πυρώνεται παράγει οξείδια το νικελίου τα οποία είναι άκρως βλαβερά)

4. Το κλείδωμα της οθόνης επιτρέπει την αλλαγή λειτουργίας από σε VW σε TC αλλα δεν επιτρέπει τις αυξομειώσεις των Watts η της θερμοκρασίας αντίστοιχα.

Αυτά τα ολίγα από εμένα και καλη αρχή...

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #869 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 08:37 »
Καλημέρα σε όλους.Νέος ατμιστής και τις τελευταίες μέρες  δοκιμάζοντας 2 αντιστάσεις μου βγάζει το μοντάκι πως η αντίσταση είναι 0,13 και όχι 0,15.Άτμο έχω τον gs-tank.Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181156 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 210 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 01:21
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572826 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 827 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 528 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327606 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8954 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis