vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

1072 επισκέπτες, 0 χρήστες

Eleaf iStick 40W TC

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9640
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #315 στις: Αυγούστου 15, 2015, 03:04 »
Να προσθέσω επίσης οτι όσο περισσότερο είναι πατημένο το fire button τόσο περισσότερο πέφτουν τα watt.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2015, 09:39 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #316 στις: Αυγούστου 15, 2015, 08:31 »
Το καθε μοντ με tc που δουλεύει αψωγα ρειχνη τα βατ παντα αναλογα την αντισταση που εχουμε κανη ασχετοσ αν ειναι μονιμοσ αυτο στα 40 τωρα οσο πατασ το φαιρ μπουτον η τροφοδοσία  του υγρου στο βαμβακι στουσ  πιο πολλουσ  ατμο δεν προλαβενη να το υγρανη λογο απανοτεσ τζουρεσ η μεγαλων πνευμονικών  και ενα μοντ οπωσ ξαναπα με σωστη λειτουργεία φυσικο ειναι ν  κατεβαση ακομα πολλυ χαμηλοτερα τα βατ για να μην παρησ καμένο

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #317 στις: Αυγούστου 17, 2015, 16:32 »

Μετά από αρκετές μέρες συμβίωση με το νέο istick 40W που μου έστειλε η cvapor.com νομίζω ότι ήρθε η ώρα για την παρουσίασή του.








Καταρχήν, τα τεχνικά του χαρακτηριστικά
1-40W, δέχεται αντιστάσεις 0.05-1 ομ σε tc mode και 0.15-3.5ohm σε vw mode
Εχει ενσωματωμένη μπαταρία 2600mah και εύρος λειτουργίας tc 100-315oC/200-600oF
Χρώματα: μαύρο, μπλε, ασημί, γκρι
Διαστάσεις 36.2, 22.3, 77.3
Πόλος ρυθμιζόμενος ατσάλινος.





Το sn είναι χαραγμένο στο πάνω μέρος του, δίπλα από την υποδοχή για το λουράκι λαιμού.
Στο κάτω μέρος υπάρχει ο usb φορτιστής. Καλώδιο και φορτιστή περιλαμβάνει η πλήρης έκδοση.





Σε σχέση με το 30ρι, οι οπτικές αλλαγές είναι οι εξής:
στρογγυλό κουμπί, ελάχιστα πιο φαρδύ και πλατύ, τα κουμπιά δεν είναι τοποθετημένα κάτω από τον ατμοποιητή, αλλά απέναντι. Τέλος, η οθόνη στο 40ρι είναι πιο σκοτεινή.








Λειτουργίες:
5 γρήγορα πατήματα το fire για να ανοίξει και να κλείσει
ταυτόχρονο πάτημα fire + < για λειτουργία stealth, όπου η οθόνη δεν ανάβει όταν ατμίζουμε
ΜΕ ανοιχτή την μπαταρία, ταυτόχρονο πάτημα <+> για να κλειδώσουν τα πλήκτρα
Με κλειστή τη μπαταρία το ίδιο για να αλλάξει η οθόνη για δεξιόχειρες ή αριστερόχειρες.
Παρατεταμένο πάτημα του κεντρικού κουμπιού για αλλαγή TC/VW
Με τα < > ανεβοκατεβάζουμε βατ ή βαθμούς C/F
Με > και fire ταυτόχρονα και παρατεταμένα κλειδώνουμε ή ξεκλειδώνουμε την αντίσταση.





Προστασίες: βραχυκυκλώματος, cut off 10 δευτερολέπτων, υψηλής θερμοκρασίας μοντ, χαμηλής μπαταρίας, υψηλής θερμοκρασίας ατμοποιητή.


Ατμίζοντας:
Καταρχήν, σε σχέση με το dna40 είναι πολύ πιο βολικό για τον χρήστη και εύκολο στη λειτουργία του. Με ένα πάτημα κουμπιών γίνονται τα πάντα. Αλλαγή mode, αύξηση μείωση βατ και βαθμών, κλείδωμα ξεκλείδωμα ατμοποιητή. Αντίθετα, στο dna40 πρέπει να κλειδώσουμε με 5 κλικ και να ξεκλειδώσουμε πριν από κάθε σχεδόν ρύθμιση.
Βέβαια στο dna μπορούμε να συνρυθμίσουμε τα βατ μαζί με τους βαθμούς, δλδ να δώσουμε 230ο πχ αλλά με όριο τα 15 βατ. στο στικάκι, αυτόματα το μέγιστο όριο των βατ στην λειτουργία tc είναι 40.


Το κυρίως θέμα όμως είναι πώς δουλεύει η πλακέτα.
Και πάλι θα κάνω παρένθεση, καλές οι lipo των φτηνών στικ, αλλά τώρα μιλάμε για σοβαρή αντιμετώπιση με 40 βατ και καταπονήσεις tc. Η διαφορά των 400mah δεν γίνεται αντιληπτή. Πέραν τούτου όμως, το μοντ το δουλεύω αυστηρά σε νορμάλ βατ και σπάνια το καταπονώ με 30ρια και πιο πάνω βατ. Αν όμως το έκανα σε μόνιμη βάση, θα άλλαζα την μπαταρία του με μια LG imr ή παρόμοια.


Πώς δουλεύει λοιπον η πλακέτα;
Εξαιρετικά για την τιμή του.
Καλά, συγκριτικά με ένα κορυφαίο dna40, όπου γίνονται εμφανείς οι διαφορές κόστους κατασκευής.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι τον ίδιο ατμοποιητή αν τον κάνω βόλτες μεταξύ istick40-dna40 παρατηρώ τα εξής:
συνήθως η ανάγνωση των Ohm συμφωνεί. Ελάχιστες φορές βρήκε μικροδιαφορές.
Και στα δυο μοντ, κάποιες φορές που βάζω τον ατμοποιητή με ξεκλείδωτη την αντίσταση, δεν μου βγάζει ερώτηση αν είναι ο ίδιος ή άλλος (και στα δυο μοντ)
Στους βαθμούς, πάντα το istick πρέπει να δουλεύει ένα 10% πιο ψηλά για το ίδιο αποτέλεσμα.
Σε VW mode οι διαφορές είναι οριακά υπέρ του dna40
Σε σχέση με το istick30, το 40ρι δίνει οριακά καλύτερα ρεύματα στο VW. Δλδ πιο δυνατά.
Στο τεστ του στεγνού βαμβακιού, τη μια φορά το dna40 το έβγαλε λευκό, την άλλη ελαφρώς καφετί. Το istick έβγαλε και τις δυο φορές κιτρινωπό το βαμβάκι.
Οταν το υγρό αδειάσει και τα δυο κόβουν το ίδιο την παροχή ρεύματος στο ελάχιστο.





Θεματάκια: κατά διαστήματα τρώει κάποια σκαλώματα και παίζει ασθενικά τον ατμοποιητή δείχνοντας ότι έπιασε το όριο θερμοκρασίας στα 2''. Αν δεν το κάνει λόγω άδειου τανκ, θέλει αφαίρεση κι επανατοποθέτηση του ατμοποιητή. Προσοχή, όσο παλιώνει η αντίσταση, θέλουν τσίμπημα οι βαθμοί για να αποδίδει το ίδιο. Το παρατήρησα και στο dna, αλλά ίσως λίγο περισσότερο στο στικάκι. Ισως είναι αδυναμία της πλακέτας ή του πόλου, πάντως είναι κάτι που πατώντας το > λύνεται σε κλάσματα του δευτερολέπτου.
Την αντίσταση την κλειδώνω, αλλά δεν παρατήρησα θέματα με ξεκλείδωτη αντίσταση, εκτός αν βγάλω και ξαναβάλω ζεστό τον ατμοποιητή, κάτι που βέβαια δεν ενδείκνυται.
Τα τεστ τα έκανα με eviva και KL+. Ο KL+ δουλεύει καλά με tc, ο eviva απογειώνεται. Δοκίμασα και με goblin minι αλλά δε μου άρεσε το αποτέλεσμα.
Γενικά, η γεύση βελτιώνεται σε tc νομίζω και το άτμισμα είναι πιο βελούδινο.


Συμπερασματικά:
100% αξίζει κάθε σεντς του, όσο κι αν παραμένει ένα generic mod σε λειτουργίες tc/vw.
Αυτό που αντισταθμίζει τη μη κορυφαία λειτουργία του είναι το πραγματικά πολύ μικρό μέγεθος και η ευκολία χρήσης του, λόγω της απλότητας χειρισμού του. Με το dna υποφέρω κάθε φορά που θέλω να αλλάξω 5 βαθμούς τη θερμοκρασία ή να αλλάξω τον tc ατμοποιητή με έναν απλό.
Στο στικάκι οι διαδικασίες αυτές είναι εντελώς συνοπτικές, κάτι ελκύει τον χρήστη. 
Περίμενα να πιάσω στα χέρια μου ένα καλό vw μοντάκι, χωρίς κορυφαίες αποδόσεις, αλλά ξαφνιάστηκα όταν είδα ότι το tc δουλεύει καλά.
Αν κάποιος δεν επιθυμεί μεγάλο σε όγκο μοντ ή διπλή μπαταρία ή κορυφαία πλακέτα, θα το βολευτεί πραγματικά. Αν μάλιστα αλλάξει την μπαταρία του, θα μπορεί πολύ άνετα να το χρησιμοποιεί με subohm στο vw ή με αρκετά ψηλές θερμοκρασίες σε tc.


https://www.youtube.com/watch?v=ZkFr7hiFioE&feature=youtu.be






Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #318 στις: Αυγούστου 17, 2015, 16:50 »
Έχει δει κανείς την μπαταρία του; (εκτός τα ρεβιου)
Αλλάζει εύκολα;

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #319 στις: Αυγούστου 17, 2015, 17:10 »
Αν υποθεσουμε οτι πανω κατω εχει ιδιεσ διατομεσ με το 30ρι ναι...εγω εχω κανη αλαγη στο 30ρι πολλυ ευκολα υπαρχουν πολλα βιντεακια που μπορη καπιοσ να παρη μια πρωτη ιδεα πωσ μπορη να αλαξη μπαταρια

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #320 στις: Αυγούστου 17, 2015, 17:18 »
Η μπαταρία αλλάζει σε σέρβις. ή σε κάποιο της ecig (επί πληρωμή βεβαίως) ή σε κάποιο κατάστημα που ο πωλητής είναι και τεχνικός ή συνεργάζονται με τεχνικό.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #321 στις: Αυγούστου 17, 2015, 17:39 »
Συμφωνο απολυτα με αυτο που λεσ πετρα αλλα στη δυκια μου περιπτωση αν και το μοντακι ηταν ακομα στην εγγυηση απο το καταστημα στην ιεραπετρα μου διαβεβεωσαν οτι η εταιρια δεν κανη αλαγη σε αλλη μπαταρια περα απο αυτη που φωραη το μοντακι για λογουσ ασφαλειασ και ομαλησ λειτουργιασ γυατο αγωρασα μια τησ επιλογησ μου πηγα σε φιλο ηλεκτρονικο που ειχαι τα απαρετιτα εργαλεια του το  ελυσα και αυτοσ μονο ξεκολησε τα καλοδια και τα ξανακολισε και χωρισ να δωσο ουτε 1 ευρω παραπανο εκτοσ απο την μπαταρια

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #322 στις: Αυγούστου 17, 2015, 20:53 »
Παντως η αυτονομία του άσχετα με τι γράφουν τα spec μου φαίνεται ιδια με το 30αρι. Δεν βλέπω διαφορά σαν να μην ειναι 2600. Κατα τα αλλα ειναι πολύ βολικό

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #323 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:07 »
To κατάστημα ξέρει ότι θα χάσεις την εγγύηση αν αλλάξεις μπαταρία και καλά σου είπε, Γιώργο.
Από κει και πέρα, είναι θέμα δικό σου το τι θα κάνεις. Και το πότε θα το κάνεις. Διότι αν ατμίζεις με καυφούν στα 12-15 βατ και εναλλάσσεις χρήση tc vw τότε μπορείς να κρατήσεις την εργοστασιακή μπαταρία και να την αλλάξεις κάποια στιγμή στο μέλλον. Αν όμως ατμίζεις μόνιμα με tc ή βάζεις ατλαντίδες και σχετικά στα 40 βατ σε vw, τότε η αλλαγή μπαταρίας είναι μια καλή σκέψη. 


Για την αυτονομία θα συμφωνήσω με τον από πάνω μου. Μάλιστα σε tc ξελιγώνεται αρκετά γρήγορα. Για άτομα που έχουν 2-3 μοντ, δεν είναι θέμα, ούτως ή άλλως, κάποιο πάντα θα φορτίζει. ή θα φορτίσουν όλα μαζί το βράδυ. Για κάποιον όμως που θα το πάρει ως ένα και μοναδικό μοντ, καλό είναι να γνωρίζει ότι θα χρειαστεί ενδιάμεσα στην ημέρα φόρτιση αν ατμίζει αρκετά και με tc. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι πλήρης, ούτε να έχει στραγγίξει η μπαταρία. Οταν είναι να μην ατμίσει για κάποια ώρα, ας το συνδέσει με το καλώδιο φόρτισης.


Κατά τα άλλα, είναι 100% value for money.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #324 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:15 »
Εχεις απόλυτο δίκιο και βεβαια δεν φτάνει μια μονο μπαταρια

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #325 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:19 »
Βέβαια, υπάρχει και η άλλη λύση για κάποιον που ατμίζει αρκετά χωρίς να το παρακάνει σε βατ κλπ...
αγοράζει 2 στικάκια και είναι καλυμμένος και από αυτονομία και από "ατυχήματα" που ενίοτε αχρηστεύουν το μοναδικό μας μοντ ή μπαταρία.
Ενα ανάλογο οικονομικό μοντ με αποσπώμενη μπαταρία (και μην ακούσω για μινι κλούπορ, όταν πλέον μιλάμε για tc) 2 μπαταρίες και εξωτερικό φορτιστή στοιχίζει ίσως και περισσότερο από 2 στικάκια 40ρια.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #326 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:22 »
Μπα ούτε τα δυο φθάνουν αν θες εναλλαγές γεύσεων

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #327 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:30 »
Οι εναλλαγές γεύσεων σχετίζονται περισσότερο με τον αριθμό των ατμοποιητών που έχεις και όχι με τα μοντάκια. Αν είσαι σπίτι και θες να αλλάξεις γεύση βγάζεις τον ένα και βάζεις τον άλλο. 2 μοντάκια είναι αρκετά θεωρώ ώστε να έχεις και 2 διαφορετικές γεύσεις γενικά standby.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #328 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:56 »
Έχω και ατμιζω κυκλικά 7 σε μπαταρίες και 5 standby. Είμαι υπερβολικός Ε;

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #329 στις: Αυγούστου 17, 2015, 21:57 »
Εγώ το θεωρώ υπερβολή. Εσύ μπορεί να το θεωρείς απαραίτητο. Όπως βολεύεται ο καθένας. :P

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354623 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10228 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191060 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 655 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 529 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588734 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797065 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7190 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312535 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13109 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711