vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Eleaf iStick 40W TC

Αποσυνδεδεμένος vmaggas

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #165 στις: Ιουλίου 31, 2015, 00:30 »
Πάτησε ταυτόχρονα το πάνω και το κάτω βελάκι με ανοιχτή τη συσκευή

Edit τα tablet μου μέσα. Τώρα είδα ότι απαντηθηκε.

Αποσυνδεδεμένος jimmymaister

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #166 στις: Ιουλίου 31, 2015, 00:33 »
Παιδιά έχει κάνεις άλλος θέμα το να βγάλει το μήνυμα new coil ??  έχω δοκιμάσει αυτά που γράφουν τα παιδιά στα προηγούμενα μηνύματα και με τίποτα δεν μου το βγάζει . Κανονικά στημένη καινούργια αντίσταση με Νi200 ..

Αποσυνδεδεμένος Gooplay

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #167 στις: Ιουλίου 31, 2015, 00:39 »
Αξιζει να παρεις το istick 40w παρα το 30w?

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #168 στις: Ιουλίου 31, 2015, 00:40 »
χαλαρά αξίζει .. και το κουμπί του είναι πολύ πολύ καλύτερο !  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vmaggas

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #169 στις: Ιουλίου 31, 2015, 00:40 »
Αν είναι ίδια ή αντίσταση σε ωμ μπορεί να μην το βγάλει την πρώτη φορά. Εγώ πάντως παταω μια φορά το fire με κλειδωμένη την αντίσταση, μετά  ξεκλειδωνω την αντίσταση, ξεβιδωνω τον ατμοποιητη, παταω ξανά fire να γράψει no atomiser και τέλος αφού αφήσω λίγα δεύτερα να κρυώσει ο ατμο ξαναβιδωνω παταω fire και ως εκ θαύματος την διαβάζει σαν καινούργια. Ελπίζω να βοηθησα.
Εννοείται ότι αξίζει. Και καλύτερη αυτονομία και πιο όμορφο και επιλογές στα βατ και στα σύρματα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2015, 00:46 από vmaggas »

Αποσυνδεδεμένος jimmymaister

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #170 στις: Ιουλίου 31, 2015, 00:54 »
Βασικά μετά απο πολλά κλείδωσε ξεκλείδωσε και μετά απο πολλές βγάλε βάλε τον ατμοποιητή κατέληξα οτι μου έβγαλε new coil όταν με το που βιδώνω τον άτμο πάνω πριν προλάβει να αναγνωρίσει την αντίσταση πρίν βγάλει δηλαδή τα Ω της αντίστασης πατάω το fire.. Μόνο τότε.. Τι να πω δεν ξέρω , είναι ένα θέμα αυτό γιατί αλλιώς μου βγάζει καμένο ίσως γιατί η πλακέτα προγραμματίζεται για προηγούμενη αντίσταση. Ευχαριστώ πάντως :)

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #171 στις: Ιουλίου 31, 2015, 01:11 »
Λοιπον κατι που βρηκα τυχαια ειναι το εξης....
Αμα κλειδωσεις το μοντ και το βαλεις για φορτιση τοτε στην οθονη εμφανιζεται μια μεγαλη μπαταρια με μπαρες που δειχνει την προοδο της φορτησης.... ;)

Αποσυνδεδεμένος vmaggas

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #172 στις: Ιουλίου 31, 2015, 01:13 »
Αυτό το έχει και το 30αρι που έχω. Πρέπει να είναι και στα αλλά mod της eleaf

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #173 στις: Ιουλίου 31, 2015, 01:14 »
Μόλις το δοκίμασα και μαλιςτα το έκλεισα την ώρα που φόρτιζε. Εχεις απόλυτο δίκιο. Στο 30αρι το δοκίμασα

Αποσυνδεδεμένος haris1mee

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #174 στις: Ιουλίου 31, 2015, 03:31 »
Εγώ το έχω εδώ και μια εβδομάδα το δουλεύω αποκλειστικά σε TC (180-220C) με kayfun v4 χωρίς sub ohm kit, veritas rda και όλα ok  :thumpup:


Δε με προβλημάτισε κάτι μέχρι στιγμής......ούτε καμένο, ούτε αγριάδες στα πρώτα πατήματα,ούτε να ξελοκάρει η αντίσταση(σε σχέση με άλλα που ακούω).....μια χαρά για τα λεφτά του 
Φιλε μου σε παρακαλώ μπορεις να μας πεις τι στησιμο έχεις κανει γιατι κι εγω σε kayfun v4 σε tc mode εάν ειναι κρυος ο v4 στις 4-5 πρωτες τζουρες κανει preheat δίνοντας 28-30w το οποιο δεν είναι και πολύ ευχάριστο ,μετα στρωνει βέβαια αλλά ..
Κατα τα άλλα καλό το μοντακι για τα λεφτά του,πολύ καλα ρεύματα σε vw το εχω 3 μέρες το ψαχνω ακομα το tc ..

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος jimmys1

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #175 στις: Ιουλίου 31, 2015, 04:17 »
κατοχος κ εγω του istick και το ψαχνω ακομα το θεμα,εχω μπερδευτει τοσο που το παρατησα τον ελεγχο θερμιοκρασιας,πχ βαζω καινουργια αντισταση νικελιου την διαβαζει πχ 0.17 κλειδωνω αντισταση αρχιζω να ατμιζω ενω ειναι κλειδωμενη την δειχνει υστερα απο λιγο 0.14,μπορει να ειναι κ φυσιολογικο αυτο δεν ξερω,ξεκινω απο 450 φαρεναιτ με κορυφη τα 530 αφου το στρωσω λιγο,βγαζω ατμοποιητη για γεμισμα ,τον ξανα βαζω πανω και πεταει φωτιες δεν μπορω να παω πανω απο 400 φαρεναιτ με τιποτα,αυτο μου εχει συμβει και με την αντιστροφη σειρα να βαζω νεο συρμα να διαβαζει ολα οκ να κλειδωνω και ξεκινω απο 350 φαρεναιτ γιατι πεταει φωτιες πιο πανω με κορυφη τα 400,βγαζω ατμο για γεμισμα κ οταν τον ξαναβαζω ειναι ψοφιο με τα 400 που πριν το γεμισμα ηταν κορυφη ρυθμισης,ολες οι κινησεις σε νεα ααντισταση παντα με ξεκλειδωμα κλειδωμα,εεε τα παρατησα εστησα μια κανθαλ στο 1 ωμ 17βατ και ησυχασα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

υστερα απο ψαξιμο σε ξενα φορουμ ειδα οτι ειχα ενα λαθος,κ εκτος αυτου ακολουθησα κ μια συμβουλη ενος αλλου που εγραφε οτι δεν κλειδωνει την αντισταση στον ελεγχο θερ. να δω συμπεριφορα ,αφου λοιπον δεν κλειδωνω αντισταση κ εκατσα και εκανα πιο ανοιχτες τις σπειρες,γτ μου ακουμπουσαν οι ακρες(τα ποδαρακια) κ στις 2 πλευρες με τις αμεσως επομενες προς εσωτερικο σπειρες,ειδα οτι εστρωσε κ δουλευει αψογα με ντουμανια κ χτυπημα στους 480 φαρεναιτ,θελει προσοχη το στησιμο και εκτος αυτου,αφου το δουλεψα  με κλειδωμενη αντισταση κ ξεκλειδωτη το ιδιιο αποτελεσμα ειχε,δε βλεπω καμια διαφορα παλι στους 480 ως κορυφη ρυθμισης με συρμα 30αρι στα 0.13
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2015, 11:44 από jimmys1 »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #176 στις: Ιουλίου 31, 2015, 12:25 »
σημερα δοκιμασα το tc σε ελπριζ  και NEXTGEN με 30αρι συρμα στα 0,13 και 0,09 αντιστοιχα , και ρυθμισει θερμοκρασιας 200-230 C,γενικα ολα καλα,με τις εξης ομως παρατηρησεις:

1. Kατα την εναλλαγή των ατμο παρολο που εχουν διαφορα στην αντισταση το new coil το ειδα σπανια και μονο απο την μικρότερη προς την μεγαλύτερη.

2. Σε 3-4 απανωτές τζουρες το μοντ ζορίζεται και αρχίζει να ζεσταίνεται και μιας και μεχρι πρότινος δεν το δουλευα πανω απο 12W μου φαινεται λιγο καπως δηλαδη με φοβιζει λιγακι,δεν ξερω τα δικα σας ετσι ζεστενονται?

3. Η εταιρια διαφημίζει οτι το TC κανει οικονομια σε μπαταρια,εγω θα ελεγα το αντιθετο τουλαχιστον αυτη την εντυπωση μου εδωσε

κατα τα αλλα εχω να πω οτι τον NEXTGEN τον απογείωσε....   ;D

Σιγουρα θελει πολυ ψαξιμο και δειχνει να αξιζει  τον κοπο.... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2015, 13:54 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος haris1mee

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #177 στις: Ιουλίου 31, 2015, 14:46 »
Επανέρχομαι ,λοιπον σημερα αγορασα και δοκιμασα συρμα UD 30g 25mm ni200 και ολα ροδινα.Τερμα τα γκαζωματα οταν ειναι κρυα η αντισταση και το tc δουλευει τελεια!Μάλλον το tc του istick δεν τα παει καλα με τα πολυ χοντρα συρματα γιατι αργούν να ζεσταθουν και  χωνει γκαζια αρχικα..
Ολα καλα προς το παρον και..βλεπουμε και στην πορεια..

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #178 στις: Ιουλίου 31, 2015, 14:52 »
Διαβάζοντας τα παραπάνω για το istick 40W TC νιώθω την ανάγκη να γράψω και εγώ τις σκέψεις μου:

Το Temperature Control είναι μία σχετικά καινούργια μέθοδος για να ατμίζουμε.
Επειδή έγινε μεγάλος ντόρος ως "αποδοτικότερος και υγιεινότερος" τρόπος ατμίσματος εμείς ως καταναλωτές όπως ήταν φυσικό αγοράσαμε τα νέα μοντς αμέσως.  ???
Βλέποντας λοιπόν οι εταιρείες κατασκευής ότι αυτή η υπόθεση έχει "ψωμί" βιάστηκαν να φτιάξουν ηλεκτρονικά κυκλώματα που να υποστηρίζουν tο TC, με αρκετά προβλήματα κατά την προσωπική μου άποψη.
Βλέπω μέσα σ' αυτή την βασύνη ότι υπάρχουν πολλά θέματα και ειδικότερα με τη χρήση του Νi 200 σύρματος το οποίο έχει πολύ μικρή ωμική αντίσταση και δεν δουλεύει σε πολλές περιπτώσεις σωστά.
Τα συγκεκριμένα μοντς σε TC δεν μπορούν να υποστηρίξουν άλλα σύρματα εκτός μερικών που έχουν επιλογή και για σύρμα τιτανίου.
Πρέπει να απλοποιηθεί λοιπόν η χρήση τους με την κατασκευή - βελτίωση των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων (αυτό το κλείδωσε - ξεκλείδωσε την τιμή της αντίστασης πρέπει να εκλείψει). H πλακέτα με το που βιδώνεις τον ατμοποιητή πρέπει να την αναγνωρίζει και να την κρατάει στην μνήμη μέχρι να ξεβιδώσεις τον ατμοποιητή και να χάσει την επαφή μαζί της.
Πιστεύω ότι η μέθοδος TC, έχει πολύ δρόμο μπροστά της για να τελειοποιηθεί και δυστυχώς εμείς που δοκιμάζουμε όλα τα νέα αυτά μοντέλα είμαστε τα κατ' εξοχήν "πειραματόζωα", από τα οποία οι εταιρείες κατασκευής θα αφουγκραστούν τα προβλήματα για να κάνουν τις όποιες βελτιώσεις.
Τα παραπάνω απηχούν προσωπικές μου απόψεις
Το istick 40W TC, είναι ένα φθηνό πλήν τίμιο μοντ αλλά επιδέχεται πολλών βελτιώσεων. Επίσης η μπαταρία του κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ήταν αποσπώμενη για να μπορείς να βάλεις μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Μέχρι λοιπόν να βγει ένα μοντ βελτιωμένο που θα έχει την δυνατότητα να δουλεύει το TC  π.χ. και με Kanthal A1, αποσπώμενη μπαταρία, καλύτερη διαχείρηση του ηλεκτρονικού κυκλώματος, εγώ θα είμαι σε αναμονή των εξελίξεων αν και το συγκεκριμένο μοντάκι μου άρεσε πάρα πολύ (εννοώ από εμφάνιση) :)

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #179 στις: Ιουλίου 31, 2015, 14:56 »
Ειναι λιγο μαντεψια να σου βγαλει την ενδειξη αλλα ακολουθα ως εξης.
Ξεκλειδωμα και κλεισιμο μετα περιμενε λιγο και βιδωσε τον ατμο...ανοιξε και πατα φαιρ χωρις να αφησεις και εκεί ακριβως σε ρωταει...πατας βελακι ενω το φαιρ δεν το αφηνεις και κλειδωνει.
Οικονομια κανει με τον εργοστασιακο και με πολυ υποτονικο αποτελεσμα...
Ενα καλο σεταρισμα κανει ντουμανια και με 160 βαθμους που ειμαι τωρα δεν χρειάζεται να το τσουρουφλιζουμε...
Ο ποιοτικος ατμος ειναι ο κρυος ατμος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 21 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248740 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767036 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 171 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181489 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 362 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 328 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573430 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2477 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8643 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123984 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios