vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 6 χρήστες
Blackwolf, zamploutos, camber, manoslykos, Milarepa, lagoudakis

Twitter

Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 15:26 »
https://www.fasttech.com/products/0/10017728/3634200-replacement-900mah-battery-for-hotcig-d-n-a-200w
Στην Fasttech εβαλαν και μονη της την μπαταρια για το hotcig dna200 σαν ανταλακτικο στα 20 ευρω....ενδιαφερων  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 17:38 »
Σύμφωνα με τα λεγόμενα αυτού εδώ του τύπου, το Hcigar VT200 που υποτίθεται ότι φοράει 1300 mAh Lipo (x3), του έβγαζε με το ζόρι 2-3 ώρες ατμίσματος στα 95W, ενώ το SnowWolf 200W με τις δύο 18650 μπαταρίες του έδινε 2-3 φορές μεγαλύτερη αυτονομία στα 110W, λέει ότι του έβγαζε 6-7 ώρες ατμίσματος.

Βάλτε το βίντεο στο έκτο λεπτό, όπου μιλάει για τις αυτονομίες στα δύο μοντ.

[youtube]6lQVS5kQfI0[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 04:43 »

Το οτι αυτος ο τυπος λεει κατι , δε σημαινει οτι ειναι και σωστο.
Αν ειναι δυνατον ομως να ειναι ανωτερες οι Li-Ion απο τις Lipo σε αποδοση...... :eyesplash:


Οι καλυτερες Li-Ion , εχουν 20 Amps με σεβαστα mAh και 30 Amps σε μικροτερα ομως mAh.
Οι ρυθμοι αποφορτισης ειναι της τα ξης των 8 με 15 C.


Οι Lipo στη χειροτερη περιπτωση (και μιλαμε για τις μπαταριες του DNA 200) εχουν 25 C.


Oπως καταλαβαινεις οι διαφορα ειναι τεραστια.
Δε σημαινει οτι επειδη ενας βρηκε προβλημα , θα εχουν ολα.
Και 'γω ξερω ατομα τα οποια αγορασαν διαφορες κατασκευες με DNA 200 και ακομα ψαχνουν να δουν τι φταιει και δεν δουλευει σωστα.
Ξερω ομως και ατομα που απλα πατανε το κουμπι και ατμιζουν . 


Χρηστης με Hotcig 200 λεει οτι κανει 3 τανκακια υγρο μεχρι να αδειασει η μπαταρια.
Ο ατμοποιητης του ειναι ο καινουριος της Smoktech ( :hmmm:  RBST2...SBRT2...BRTS2... δεν θυμαμαι... :hmmm: ) , ο οποιος χωραει 5 ml.
Αρα εχουμε 15 ml την ημερα.
Ειναι καλα ή οχι ;;;;;;;


Yπαρχουν βεβαια και πολλων ειδων Lipo καθως και πολλες μαρκες και ποιοτητες φυσικα.
Αυτη που πρωτεινει η Evolv και αυτη που εχει μεσα το Hotcig , δεν μου γεμιζουν το ματι και ειναι η ιδια εταιρια/μπαταρια.
Πολλες ηταν ψοφιες , αλλες αναστήθηκαν και πολλα αλλα τετοια .......
Η ανασταση ομως σε Lipo ............ προσωπικα δεν μου αρεσει και δεν το επικροτώ.
Υπαρχουν και καλες και μεγαλυτερες και πιο δυνατες κλπ. κλπ. κλπ.΄


Δεν το εχω ακομα στα χερια μου , αλλα απο φωτογραφιες ειδα οτι ειναι ευκολη η αλλαγη.
Οποτε αφου υπαρχει μπαταρια και μπορω να τη βαλω , γιατι να μη το κανω ;;;

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 14:12 »
Για να μην παρεξηγηθώ φίλε shadockan, αναφέρομαι αποκλειστικά στην αυτονομία που μπορεί να δώσει ένα μοντ στα πολύ υψηλά βατ, δηλαδή στα 90-100+. Ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικές ανάγκες, αλλά κάποιος που αγοράζει ένα μοντ με το DNA200, μάλλον θα έχει στο μυαλό του και το subohm, διαφορετικά, για να παίζει με τους Kayfun στα 8-15W, υπάρχουν ένα εκατομμύριο εναλλακτικές επιλογές στην αγορά, και πολύ φτηνότερες από ένα μοντ με το DNA200. Φυσικά και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο κάποιοι να πάρουν ένα μοντ με το DNA200 και να το λειτουργούν αποκλειστικά στα 8-15W, αλλά δεν νομίζω ότι αυτή είναι η κατηγορία του ατμιστικού κοινού στην οποία κυρίως απευθύνεται το DNA200.  :)

Επίσης δεν αναφέρομαι στα μέγιστα Αμπέρ που μπορούν να δώσουν οι Lipo μπαταρίες, ούτε είμαι και ο πλέον ειδικός, φαντάζομαι ότι έχεις δίκιο σε όσα αναφέρεις. Όσον αφορά όμως την αυτονομία που μπορεί να δώσει ένα μοντ με το DNA200 όταν λειτουργεί με έναν ατμοποιητή στα 90W-150W, αρκετοί reviewers φαίνεται να συμφωνούν ότι οι Lipo μπαταρίες δεν τα πηγαίνουν καθόλου καλά, σε σύγκριση πάντα με την αυτονομία που μπορούν να δώσουν οι δυνατές 18650 μπαταρίες. Από τη δική μου εμπειρία, αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι ότι οι δύο LG HG2 μου έδωσαν 15ml αυτονομία στον Χιονόλυκο, με τον TFV4 καρφωμένο στα 90W και την τριπλή κεφαλή των 0.2Ω. Οπότε, εγώ τουλάχιστον σαν ατμιστής, από τη στιγμή που όπως φαίνεται δεν θα ανέβω ποτέ πάνω από τα 120W, ακόμα και ο Χιονόλυκος με τις δύο LG HG2 με καλύπτει πολύ καλά σαν αυτονομία, πόσο μάλλον το Reuleaux που παίρνει τρεις 18650 μπαταρίες!  ;)

Και για να ξαναγυρίσουμε στο Reuleaux, κατά την δική μου ταπεινή άποψη, το μοντάκι είναι σκέτος έρωτας,  :_love_heart: και ανέβηκαν ήδη τα δύο πρώτα βιντεάκια με τις πρώτες εντυπώσεις από το μοντάκι. Και οι δύο reviewers απονέμουν τα εύσημα, και ειδικά ο δεύτερος δηλώνει στο τέλος πολύ απλά, ότι το Reuleaux αποτελεί την πρώτη του επιλογή, παραμερίζοντας με ευκολία τα υπόλοιπα τέσσερα μοντάκια με το DNA200 που διαθέτει, όλα τους με Lipo μπαταρίες. Στο 19ο λεπτό ακριβώς στο βιντεάκι, από τα λεγόμενά του, μάλλον βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι τρεις 18650 μπαταρίες, κατά σύμπτωση μάλιστα έχει βάλει τρεις LG HG2,  :thumpup: δίνουν μεγαλύτερη αυτονομία από τις Lipo μπαταρίες.

[youtube]wpm36cAX5CE[/youtube]


[youtube]jWrHWm1fxfQ[/youtube]


Αν έχω καταλάβει σωστά, σε ένα μοντάκι με τρία στοιχεία Lipo, η ονομαστική χωρητικότητα σε mAh περίπου τριπλασιάζεται, ένα μοντάκι με 1000 mAh Lipo θα έχει περίπου την ίδια αυτονομία με μία δυνατή 18650 μπαταρία στα 3000 mAh, οπότε είναι λογικό να μην συγκρίνεται σε αυτονομία με μοντάκια που φοράνε δύο, πόσο μάλλον τρεις δυνατές 18650 μπαταρίες, όπως είναι οι LG HG2.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό που είναι εκπληκτικό στο Reuleaux, είναι ότι οι δημιουργοί του κατάφεραν να σχεδιάσουν ένα μοντάκι με τρεις 18650 μπαταρίες, που δείχνει (και είναι) μικρότερο σαν συνολική αίσθηση από τα μοντάκια με το DNA200 και τις Lipo μπαταρίες!  :thumpup:

Πάμε καταρχήν στο ύψος, όπου το Realeaux είναι από λίγο έως και πολύ μικρότερο, από τα περισσότερα μοντάκια με τις Lipo μπαταρίες και το DNA200.  :o





Ενώ στην φωτό από επάνω, το Reuleaux είναι περίπου ίδιο στο βάθος, και μόνο στο πλάτος είναι ελαφρά μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα μοντάκια.  :thumpup:




Το Reuleaux έχει ανέβει ήδη για προπαραγγελία στα 169 δολάρια.

Σκέτος έρωτας!  :_love_heart: :_love_heart: :_love_heart:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 17:32 »
Όσον αφορά όμως την αυτονομία που μπορεί να δώσει ένα μοντ με το DNA200 όταν λειτουργεί με έναν ατμοποιητή στα 90W-150W, αρκετοί reviewers φαίνεται να συμφωνούν ότι οι Lipo μπαταρίες δεν τα πηγαίνουν καθόλου καλά, σε σύγκριση πάντα με την αυτονομία που μπορούν να δώσουν οι δυνατές 18650 μπαταρίες. 
Άλλαξε reviewers  :laugh1:
Φίλε zarko δεν μπορείς να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Είναι φυσικό οι Li-ion στα 3000mAh να έχουν καλύτερη αυτονομία από τις LiPo στα 1300mAh. Αν όμως φτιάξεις μοντάκι με ανάλογες LiPo στα 3000mAh τότε θα καταλάβεις την ανωτερότητα τους και θα σου κρατάνε πολύ περισσότερο από τις LG HG2 που χρησιμοποιείς τώρα.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 19:37 »
... αλλά κάποιος που αγοράζει ένα μοντ με το DNA200, μάλλον θα έχει στο μυαλό του και το subohm, διαφορετικά, για να παίζει με τους Kayfun στα 8-15W, υπάρχουν ένα εκατομμύριο εναλλακτικές επιλογές στην αγορά, και πολύ φτηνότερες από ένα μοντ με το DNA200. Φυσικά και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο κάποιοι να πάρουν ένα μοντ με το DNA200 και να το λειτουργούν αποκλειστικά στα 8-15W, αλλά δεν νομίζω ότι αυτή είναι η κατηγορία του ατμιστικού κοινού στην οποία κυρίως απευθύνεται το DNA200.  :)
...

Μην στοιχηματίσεις όμως.
Αφενός1 δεν θα "μπλέξει" κάποιος με το DNA μόνο για την ισχύ του. Έχει εναλλακτικές.
Αφενός2 ούτε Ti δεν παίζει χωρίς εργασία από τον χρήστη.
Αφδευτέρου ο subohmάς τα 50Α θα έχει στο μυαλό του και όχι τα 200W.
Αφετέρου1 δεν νομίζω ότι ο τυπικός αγοραστής του έχει κάτι συγκεκριμένο (από Wattικής απόψεως) στο μυαλό του.
Αφετέρου2 δεν νομίζω ότι απευθύνεται σε συγκεκριμένη κατηγορία (Ohm, Watt, Atomizer) ατμιστών.
Αφεμένα το πακέτο DNA200-EScribe είναι κάτι διαφορετικό και δεν υπάρχει ακόμη κατηγορία για να ενταχθεί.

...
Σκέτος έρωτας!  :_love_heart: :_love_heart: :_love_heart:

Συμφωνώ!   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 21:24 »
αξεπέραστο ειναι
για μενανε αξίζει και σε 800 ευρώ κουστουμάκι ακόμα,
αλλα για κανα αλλονε,  για τα δικά μου δε φτάνουνε

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 22:51 »
Φιλε μου Zarko27,εχεις δικιο σε ενα μερος απο αυτα που εγραψες στο πιο πανω ποστ , αλλα σου διαφευγει κατι.
Αυτο που σου διαφευγει , ειναι οτι το DNA200 θελει 11.1V για να δουλεψει.
Ειτε τις βαλεις σε σειρα , ειτε τις βαλεις παραλληλα , θα εχεις την ιδια αποδοση σαν διαρκεια.
Αυτοματα λοιπον αν υπολογισεις τα 3000mAh που εχει η LG Χ 3 , εχεις 9000mAh (για την ακριβεια ειναι καπου 6000... ;D )
Οποτε οπως καταλαβαινεις , οι 900-1000-1300mAh Lipo των τριων στοιχειων , ειναι πολυ μικροτερες σαν συνολικα mAh σε σχεση με τις LG HG2.

Αυτη που σου εβαλε στο link ο Camber , ειναι και η μπαταρια με την οποια θα επρεπε να συγκρινεις τις τρεις LG HG2.
Ο λογος ειναι οτι εχει τρια στοιχεια των 3000mAh σε σειρα.
Αρα εχουμε τα ιδια Volts και τα ιδια mAh με τις τρεις LG HG2 .
Ακομα κι αυτη η Lipo που δεν ειναι και η αποδοτικοτερη ολων , ειναι καθαρα ανωτερη απο τις τρεις LG HG2 αλλα ειναι οτι πιο κοντινο στην αποδοση που θα παρεις απο τις τρεις LG HG2.
Aν ομως συγρινεις τις τρεις LG HG2 με καποια σαν αυτη
http://www.aerobertics.be/productDetail.php?prod=11525&cat=11&brand=155
τοτε οι διαφορες στην αποδοση διαρκειας και δυναμης , ειναι χαοτικες .
Η LG HG2 μπορει να δωσει το ρευμα της με ανωτερο ρυθμο αποφορτισης καπου στα 8C , ενω η μπαταρια στο link που εβαλα με 35C και δεν ειναι η μπαταρια με το μεγαλυτερο ρυθμο αποφορτισης......... 8)

Υπαρχουν Lipo μπαταριες σ' αυτα τα mAh ακομα και με 60C ρυθμο αποφορτισης.
http://www.hobbypartz.com/77p-sl3000-3s1p-30c-3333.html

Kαι για πιο φτηνες λυσεις , αντιστοιχες με τις τρεις  LG HG2 , υπαρχουν αμετρητες προτασεις με διάφορους ρυθμους αποφορτισης στο Hobby King .

Καταλαβαινεις λοιπον οτι η συγκριση ειναι τελειως ανιση .

Καλο το μποξακι που εβαλες , πολυ ωραιο και σαν οψη και σαν μεγεθος .
Αν δεν ειχα αγορασει το Hotcig μπορει και να το κοιτουσα πολυ σοβαρα φιλε.

O λογος που αγορασα DNA200D.
Το μοντακι φιλε μου δεν το αγορασα για να ''παιζω'' με subohm , αλλα για να μπορω να δωσω οσα Watts χρειαζονται ωστε να μπορω να βαζω πολυ χοντρα συρματα οπως τα 60αρια ή τα 80αρια , γιατι σε τετοια συρματα τα Ωμ δεν εχουν και μεγαλη σημασια.
Και 0.2Ωμ να ειναι , με τοσο χοντρο συρμα δεν ειναι ευκολο να θερμανθει η αντισταση.........
8)

Ο πιο κυριος λογος ομως , ειναι οτι η πλακετα ειναι ότι πιο εξελιγμενο υπαρχει και πιστευω οτι θα ειναι για πολυ καιρο ακομα και δεν εχω σκοπο να αγορασω καποια αλλη...... ::)    (ειμαι του μηχανικου)


Προσωπικα βεβαια σαν καλυτερη πλακετα σε αποδοση , συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι η πλακετα της Dicodes , αλλα η DNA 200 εχει τα πολλα Watts που ζητουσα , σε οσο πιο DC αποδοση υπαρχει σ' αυτα τα Watts .
Δεν λεω οτι εχει αποδοση εφαμιλη με ρευμα DC , αλλα ειναι μικρη η αποκλιση.
Η Dicodes εδω κερδιζει ξεκαθαρα , αλλα δεν εχει αυτα τα Watts...




Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #83 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 01:03 »
HCIGAR VT200
Hotcig DX200
Opus 200
Flawless 200WATT TUGLYFE BOX MOD
VaporShark DNA200
SteamMonkey VERO
VOLCANO LAVABOX DNA200 Box Mod
WISMEC REULEAUX



Και εξελόφυλλο έφτιαξε μπας και καταφέρουμε να αποφασίσουμε.



Με την ευγενική υποκλοπή από τον Nemesis_rds.

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #84 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 02:52 »
Ανάμεσα σε Vaporshark και vt200, μάλλον το πρώτο, προσωπικά.


Εκτός κι αν μέσα στο μήνα βγει κάτι άλλο, βελτιωμένο.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #85 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 03:14 »
Φίλοι microchip, camber και shadockan, συμφωνώ μαζί σας, αλλά εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμο μοντάκι από κάποιον κατασκευαστή με τρεις Lipo των 3.000 mAh, έτσι δεν είναι; Το τι μπορεί να φτιάξει ο καθένας από μόνος του σαν ιδιοκατασκευή, είναι ένα άλλο θέμα.

Από τον πίνακα του PBusardo είναι ξεκάθαρο ότι το Reuleaux και το Vero που παίρνουν τρεις 18650 μπαταρίες, δίνουν διπλάσια έως και τριπλάσια W/h από όλα τα υπόλοιπα μοντάκια με τις Lipo μπαταρίες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.

Αλλά η πιο μεγάλη μου απορία είναι η εξής: άσχετα με το ποια πιστεύει ο καθένας μας ότι είναι η κατηγορία του ατμιστικού κοινού στην οποία κυρίως απευθύνεται το DNA200, κι ας συμφωνήσω εδώ με τον φίλο microchip ότι απευθύνεται σε όλους τους ατμιστές, σίγουρα όμως απευθύνεται και σε αυτούς που θα θελήσουν να κάνουν super subohm. Οπότε, η πολύ εύλογη απορία που πιστεύω ότι σκεφτόμαστε όλοι, είναι το γιατί έβαλαν τόσο μικρές σε χωρητικότητα Lipo μπαταρίες οι κατασκευαστές στις πρώτες υλοποιήσεις του DNA200;

Ειδικά τα στοιχεία των 900 mAh δείχνουν εντελώς ανεπαρκή για κάποιον που θα κάνει άτμισμα στα 100W-150W, οι μπαταρίες θα αδειάζουν στο άψε σβήσε...  :thumpdown:


ΥΓ: Οι μπαταρίες που έβαλε στο link ο φίλος Camber, αναφέρουν στα τεχνικά τους χαρακτηριστικά:
Pack Weight: 195g
Pack Size: 107 x 34 x 26mm

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά εδώ μιλάμε για ένα pack μπαταριών που θα κατέληγε αρκετά βαρύτερο από τις τρεις 18650 μπαταρίες που θα ζύγιζαν κάπου στα 120-130 γραμμάρια και οι τρεις μαζί, αλλά το κυριότερο κάποια πλευρά του μοντ, διαλέξετε εσείς όποια θέλετε, φαντάζομαι το ύψος θα διαλέγατε, θα έπρεπε να καταλήξει κάπου στα 11,5-12 εκατοστά για να χωρέσει το pack.

Με συγχωρείτε, αλλά το Reuleaux θα έδειχνε σχεδόν μικροσκοπικό, μπροστά σε ένα τέτοιο μοντ για το οποίο συζητάτε...  :))



 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2015, 03:30 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #86 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 04:34 »
Σωστό για τις διαστάσεις της LiPo με τα 3000Mah, αλλά από την άλλη μην νομίζεις πως θα έχεις την ίδια απόδοση/διάρκεια με 3 18650....θα έχεις κατά πολύ ανώτερη, οι LiPo μπαταρίες έχουν τρομερές επιδόσεις (χαμηλότερο voltage drop κλπ.).


Για τον ίδιο λόγο που π.χ. μία 3S LiPo στα 900Mah έχει πολύ ανώτερη απόδοση/διάρκεια σε σχέση με μία 18650 στα ~2700Mah.


Ότι απευθύνεται και στους super-subohm ατμιστές; Εννοείται και μάλιστα δεν δίνει ψευτο-ρεύματα (με pulse όπως το Snow Wolf π.χ.) αλλά καθαρά, δυνατά ρεύματα.


Η απάντηση στην ερώτησή σου για τις "μικρές" μπαταρίες μάλλον είναι το κοινό που απευθύνονται. π.χ. εμένα, που ατμίζω περίπου στα 16-20W με καλύπτει και με το παραπάνω η απόδοση μίας 900Mah και έχω και το όφελος της συμμαζεμένης σχετικά συσκευής, ενώ οι άλλες απ' ότι βλέπεις γκουμουτσιάζουν πολύ επικίνδυνα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #87 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 05:26 »
Ζarko27 φιλε μου ,
απλα σου εδειξα οτι μπαταριες με τα ιδια χαρακτηριστικά σε mAh και Volts  αλλα σε μορφη Lipo , ειναι τρομερα ανωτερες σαν αποδοση.
Tωρα αν ειναι μεγαλυτερες σε μεγεθος , ειναι αλλο θεμα.
Αυτες ομως ειναι οι μπαταριες που ειναι σε αντιστοιχια με τρεις 18650 των 3000mAh
Αν ηταν ομως να φτιαξω εγω ενα μοντ με DNA 200 , χαλαλι το μεγεθος φιλε.
Κανεις μας δεν σου ειπε οτι δεν ειναι ωραιο το μοντακι αυτο. 
Αντιθετα σε ολους μας αρεσει το ωραιο και το μοντακι πραγματι ειναι ωραιο.



Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #88 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 09:44 »
zarko τις LiPo που έβαλα στο link τις διάλεξα λόγω μικρού μεγέθους κι εσύ μου τις βγάζεις μεγάλες  :laugh1:
Υπάρχουν άλλα packs πολύ καλύτερα σε επιδόσεις αλλά πιο βαριά και ογκώδη. Αυτή είναι η αχίλλειος πτέρνα των LiPo σε σχέση με τις Li-Ion. Είναι πολύ δυνατότερες αλλά θέλουν περισσότερο χώρο. Και επίσης δεν είναι ασφαλούς χημείας.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο pack
Pack Size: 107 x 34 x 26mm
Μπορείς εύκολα να φτιάξεις ένα mod με διαστάσεις μικρότερες του SMY 180 που είναι 120Χ70Χ30. Τα σύννεφα απαιτούν και θυσίες. Προς το παρόν έχουν εμφανιστεί μόνο τα "μπιζουδάκια" με το DNA200 αλλά νομίζω αργά ή γρήγορα θα κάνουν την εμφάνιση και εκδοχές για πιο πωρωμένους.


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods με πλακέτα DNA 200 [Προεπισκοπήσεις]
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 16:33 »
Ότι απευθύνεται και στους super-subohm ατμιστές; Εννοείται και μάλιστα δεν δίνει ψευτο-ρεύματα (με pulse όπως το Snow Wolf π.χ.) αλλά καθαρά, δυνατά ρεύματα.

Η απάντηση στην ερώτησή σου για τις "μικρές" μπαταρίες μάλλον είναι το κοινό που απευθύνονται. π.χ. εμένα, που ατμίζω περίπου στα 16-20W με καλύπτει και με το παραπάνω η απόδοση μίας 900Mah και έχω και το όφελος της συμμαζεμένης σχετικά συσκευής, ενώ οι άλλες απ' ότι βλέπεις γκουμουτσιάζουν πολύ επικίνδυνα.


Το SnowWolf δίνει pulse μόνο από τα 150W και πάνω έως τα 200W. Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, μια και με τον TFV4 και τις φονικές εργοστασιακές κεφαλές του των 0.15Ω και 0.2Ω, θεωρώ ότι έχω ανακαλύψει, προς το παρόν τουλάχιστον, τα δικά μου ανώτατα όρια σαν ατμιστής, μέχρι και τα 120W ανέβηκα και με τις δύο αυτές κεφαλές, θεωρώντας ότι δεν δίνουν κάτι παραπάνω από τα 90-110W. Ο Χιονόλυκος στην έκδοση 1.5 που έλυσε αρκετές από τις παιδικές του ασθένειες, με καλύπτει απόλυτα σαν ατμιστή, ένα μοντάκι σαν το Reuleaux με το DNA200 θα ήθελα να το αποκτήσω περισσότερο από μανία καταναλωτισμού θα έλεγα. Και για να παίξω φυσικά με τις άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης που προσφέρει το software του DNA200.  :)

Όσον αφορά την άποψη ότι το DNA200 απευθύνεται κυρίως σε ατμιστές που θα το χρησιμοποιούν μέχρι και τα 20W μόνο, θα μου επιτρέψεις να έχω εντελώς διαφορετική προσέγγιση των πραγμάτων. Κατά την ταπεινή μου άποψη, η Evolv για τους δικούς της λόγους, θέλησε αρχικά να "επιβάλλει" τη χρήση του DNA 200 αποκλειστικά με τις Lipo μπαταρίες. Όταν όμως, όπως φαίνεται τελικά για λόγους μεγέθους, οι κατασκευαστές στις πρώτες υλοποιήσεις που βλέπουμε μέχρι τώρα, αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν μικρές Lipo των 900-1100 mAh, τα μοντάκια άρχισαν να θάβονται ασύστολα από αρκετούς reviewers όσον αφορά την αυτονομία που διέθεταν.  :))

Για αυτό και είδαμε την θεαματική κολοτούμπα, και άρχισαν αμέσως να εμφανίζονται και οι υλοποιήσεις με τις δύο 18650 μπαταρίες αρχικά, και με τις τρεις 18650 μπαταρίες αργότερα. Τέλος πάντων παιδιά, ο καθένας μας αποφασίζει για τον εαυτό του και κάνει τις ανάλογες επιλογές. Κι εγώ είχα καψουρευτεί αρχικά το Lavabox και ήμουν και έτοιμος να το τσιμπήσω, αλλά τώρα ούτε καν το συζητάω για μοντάκι με Lipo μπαταρίες των 900-1100 mAh. Από μακριά και αγαπημένοι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem