vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

53 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, infernity, gfilip, Sergios, petr@n, Milarepa

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης The chosen few

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« στις: Ιουνίου 27, 2015, 02:43 »
Η καινούργια σειρά υγρών αναπλήρωσης The Chosen Few έρχεται από την γειτονική Βουλγαρία σε πολύ προσιτές τιμές και χαρίζοντας πολλές επιλογές στον πελάτη- ατμιστή. Η σειρά περιλαμβάνει τέσσερα υγρά αναπλήρωσης (και μόλις πριν από λίγο παρατήρησα ότι ακόμη ένα θα είναι σύντομα διαθέσιμο). Οι παρασκευαστές ισχυρίζονται ότι τα υγρά τους είναι ελεύθερα δικετονών και διακετυλίου και ότι επίσης έχουν αποφύγει να χρησιμοποιήσουν διάφορα πρόσθετα όπως αιθυλική μαλτόλη κ.α. Επίσης προσφέρουν επιλογές στη σύσταση του υγρού αλλά και στην ωρίμανση, μιας και τα υγρά ετοιμάζονται κατόπιν  παραγγελίας και σύντομα θα είναι διαθέσιμα και αρώματα για την παρασκευή των συγκεκριμένων υγρών. Τέλος τα ταχυδρομικά έξοδα για Ελλάδα (αλλά και για την υπόλοιπη Ευρώπη) κινούνται σε πολύ λογικά επίπεδα δίνοντας σε όλους την ευκαιρία να παραγγείλουν χωρίς να χρεωθούν υπέρογκα έξοδα αποστολής.
Εισαγωγή: Έχω στην κατοχή μου ολόκληρη τη σειρά των υγρών αναπλήρωσης (πλην του πέμπτου υγρού που ανακοινώθηκε πρόσφατα και δεν κυκλοφορεί ακόμη) σε συκευασίες των 10 ml, με σύσταση 50/50 VG/PG και 9 mg περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Οι δοκιμές πραγματοποιήθηκαν σε dripper Royal Hunter με διπλή αντίσταση Kanthal A1 0,32 mm, 2,5 mm διάμετρο στα 0,7 ohm σε μηχανικό μοντ.
Συσκευασία: Τα υγρά έρχονται σε πλαστικά μπουκαλάκια των 10 και 30 ml με child proof καπάκι και σταγονόμετρο. Αναγραφόμενα στη συσκευασία είναι η περιεκτικότητα σε νικοτίνη, η σύσταση του υγρού και η ημερομηνία παρασκευής (χειρόγραφα), ενώ στο τέλος υπάρχει η υπόδειξη τα υγρά να ατμίζονται μέχρι και ένα χρόνο από την ημερομηνία παραγωγής και ότι είναι καλύτερο να αφήνονται να ωριμάσουν 12 μέρες από την ημερομηνία παρασκευής.
Περιεκτικότητες σε νικοτίνη: Είναι διαθέσιμα σε 0, 3, 6, 9 και 12 mg νικοτίνης.
Σύσταση: Είναι διαθέσιμα σε αναλογίες 50%/ 50%, 70%/ 30%, 80%/ 20% VG/PG.
Ωρίμανση: Υπάρχουν οι επιλογές χωρίς ωρίμανση (το οποίο δεν προτείνεται), 2ωρο heat-steep και 10ήμερη φυσική ωρίμανση η οποία όμως όπως είναι λογικό καθυστερεί την αποστολή. Στην δική μου περίπτωση τα υγρά είναι με 10ήμερη φυσική ωρίμανση.
Τιμή: Η τιμή τους είναι 4,08 ευρώ για τα 10 ml και 11,27 ευρώ για τα 30 ml.
Ταχυδρομικά έξοδα για Ελλάδα: Με priority shipping και tracking number το κόστος ανέρχεται σε 2,5- 8 ευρώ ανάλογα με το βάρος της παραγγελίας και έρχονται Ελλάδα (ΕΛΤΑ) σε περίπου μία εβδομάδα. Ο συγκεκριμένος τρόπος αποστολής είναι ο ακριβότερος και παρέχονται και άλλες πιο φθηνές επιλογές.
Site: www.thechosenfew.eu

Και τώρα στο δια ταύτα:

Lilith
Ο σεφ περιγράφει το υγρό αυτό ως εξής: ¨A medley of darker berries with a slight tart, combined with a light vanilla cream. A well-rounded vape that will intrigue your taste buds!¨. Ρίχνω λοιπόν μερικές σταγόνες στον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω. Αρχικά η αίσθηση που μου αφήνει το υγρό είναι μια απροσδιόριστη γλυκοφρουτένια γεύση, χωρίς όμως να είμαι σε θέση να προσδιορίσω ακριβώς τα αρώματα. Συνεχίζοντας το τοπίο σιγά σιγά καθαρίζει. Στην εισπνοή εμφανίζεται αρχικά μια γλυκάδα (πιθανόν κρεμώδης βανίλια) συνοδευόμενη από ώριμες γεύσεις μούρων. Στη διάρκεια του ατμίσματος αυτή η γλυκάδα υποχωρεί και επικρατεί η φροτένια γεύση των μούρων ενώ στην εκπνοή κάνει την εμφάνισή της μια ελαφρώς όξινη γέυση τάρτας. Το ωραίο χαρακτηριστικό του υγρού είναι ότι η κρεμώδης βανίλια έχει χρησιμοποιηθεί απλά για να χαρίζει μία γλυκάδα στο υγρό και να το στρογγυλεύει και όχι για να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία της. Γενικότερα παρατηρείται μια ωραία ισορροπία ανάμεσα σε ξινό (τάρτα) και γλυκό (κρεμώδης βανίλια), γεγονός που το καθιστά ένα πολύ ωραίο και παιχνιδιάρικο υγρό.
Βαθμολογία: 84/100

Ishmael
Η περιγραφή του υγρού σύμφωνα με το site είναι η εξής: ¨A creamy banana supplemented by bakery, nutty and caramel undertones. A subtle vape that is guaranteed to leave you wanting more!¨. Φέρνοντας τη μύτη μου κοντά στο μπουκαλάκι μου έρχεται η γεύση ώριμης μπανάνας οπότε, ως λάτρης της μπανάνας, ενθουσιάζομαι. Παίρνω λοιπόν μερικές τζούρες από τον ατμοποιητή και γρήγορα ο ενθουσιασμός μου εξαφανίζεται μιας και η πρώτη εικόνα από το υγρό είναι ξηροί καρποί ανακατεμένοι με καραμέλα και κάπου στο βάθος ένας τόνος μπανάνας. Ξαναδιαβάζω την περιγραφή και συνεχίζω να ατμίζω ώστε να δώσω χρόνο στο υγρό να αποκαλυφθεί παρόλλο που και στην πορεία τα αρώματα δεν ξετυλίγονται όπως ανέμενα. Αν και τα αρώματα είναι σχετικά δυσδιάκριτα μεταξύ τους,  στην εισπνοή γίνεται ιδιαίτερα αισθητή η παρουσία των ξηρών καρπών  και μιας αίσθησης καραμέλας με ώριμη μπανάνα. Κατά τη διάρκεια της τζούρας αλλά και κατά την εκπνοή υπάρχει εναλλαγή ανάμεσα σε διάφορους τόνους μπανάνας,  πότε με καραμέλα και πότε με ξηρούς καρπούς. Πάντως δεν κατάφερα να διακρίνω την κρεμώδη βάση που υπόσχεται το υγρό και πιστεύω πως το συγκεκριμένο είναι το αδύναμο χαρτί της σειράς. (Αν και είναι ένα ευχάριστο και ευκολοάτμιστο υγρό το οποίο πιθανόν να αδικείται από την βαθμολογία.)
Βαθμολογία: 68/100

Ophelia
Η περιγραφή έχει ως εξής: ¨An effervescent blackcurrant grapes blend with menthol and sour tropical fruit notes. Ophelia's light coldness and refreshing taste make her perfect for the warm days!¨. Απογοητευμένος από το προηγούμενο υγρό, στάζω μερικές σταγόνες στον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω αναμένοντας κάτι καλύτερο. Οι πρώτες τζούρες με δικαιώνουν μιας και η πρώτη αίσθηση του φραγκοστάφυλου που αφήνει το υγρό είναι εξαιρετική και προδιαθέτει σε κάτι πολύ καλό. Συνεχίζω να ατμίζω και ο ατμός γίνεται ακόμη πιο απολαυστικός. Στην εισπνοή αρχικά εμφανίζονται κάποιες νότες τροπικών φρούτων που γρήγορα υπερκαλύπτονται από το μοναδικό άρωμα του φραγκοστάφυλου το οποίο παραμένει στο προσκήνιο κατά τη διάρκεια της τζούρας μέχρι και το τέλος. Κάπου στο βάθος γίνεται ελάχιστα αισθητή και η μέντα η οποία μάλλον έχει χρησιμοποιηθεί για να αναδεικνύει τα αρώματα αλλά και για να χαρίσει ένα δροσερό τόνο στο υγρό. Το υγρό αυτό έχει δύο χαρακτηριστικά που το κάνουν ξεχωριστό. Το πρώτο και κύριο είναι ότι το σταφύλι σαν άρωμα δεν συναντάται πολύ συχνά σε υγρό αναπλήρωσης και στο συγκεκριμένο υγρό αποδίδεται με πολύ ωραίο τρόπο και το δεύτερο είναι η ισορροπία ανάμεσα σε ξινή και γλυκιά γεύση (όπως και στο Lilith αλλά με διαφορετικό τρόπο) που κάνουν το άτμισμα του συγκεκριμένου υγρού μια πολύ ευχάριστη εμπειρία. Γενικά. είναι ένα πολύ ευχάριστο και δροσερό υγρό που σίγουρα αξίζει μια δοκιμή τώρα που ήρθε και το καλοκαίρι!
Βαθμολογία: 91/100

Gabriella
Το τελευταίο υγρό της σειράς περιγράφεται ως εξής: ¨A sweet, heavy strawberry with rich cream, swirled with vanilla and a cloud of heaven. Sit back and enjoy the velvet smoothness of Gabby!¨. Ετοιμάζω τον ατμοποιητή και ξεκινάω παίρνοντας μια πρώτη τζούρα. Η πρώτη αίσθηση είναι αυτή της φρέσκιας φράουλας με κρεμώδεις τόνυς βανίλιας. Συνεχίζω να το ατμίζω και το υγρό αρχίζει να ξετυλίγεται με έναν πολύ ευχάριστο τρόπο. Στην εισπνοή επικρατεί η γεύση της φρέσκιας φράουλας ενώ πολύ γρήγορα κάνει την εμφάνισή της η βανίλια προσθέτοντας έναν γλυκό τόνο. Καθόλη τη διάρκεια του τζούρας αλλά και στην εκπνοή επικρατεί αυτή η γλυκιά ισορροπία ανάμεσα στη φράουλα και τη βανίλια. Γενικά είναι ένα πολύ ευχάριστο υγρό το οποίο αποδίδει με έναν ωραίο τρόπο την φράουλα που ενώ σε πολλά άλλα υγρά της αγοράς εμφανίζεται με τον ξινό της χαρακτήρα εδώ παρουσιάζεται πολύ γλυκιά και ευκολοάτμιστη.Διατηρώ μία επιφύλαξη, διότι μπορεί σε κάποιους να φανεί μπουχτιστικό υγρό παρόλλο που εμένα στον ντρίπερ δεν με κούρασε καθόλου. Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλους τους γλυκατζήδες (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)!
Βαθμολογία: 91/100

Επίλογος: Πρόκειται για μια ξεχωριστή σειρά υγρών αναπλήρωσης που αξίζει μια δοκιμή μιας και το κόστος τους αναφορικά με αυτό που προσφέρουν βρίσκεται σε πολύ καλά επίπεδα. Το χτύπημα αλλά και η παραγωγή ατμού κυμαίνονται σε φυσιολογικά επίπεδα.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2015, 02:54 από dallaskdp »

Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 29, 2015, 13:04 »
παρελαβα κι εγω και τα 4 σε 70vg-30pg στα 9mg nic.

θετκες εντυπωσεις σε ολα και προτιμηση στο Gabriella. Με λιγο edit , πλησιαζει το mothers milk. η φραουλα τους μου αρεσε και δε βγαζει κατι τεχνητο/χημικο.

το ιδιο θα ελεγα και για το Ishmael στο οποιο η μπανανα του μου αρεσε στο συνολο/σωμα.

θετικα points και στο φραγκοσταφυλο και berries που πραγματικα εδω δεν μου κανουν τεχνητα/χημικα αλλα θυμιζουν το φρουτο ωριμο ή σε jam. δεν ειναι και μπουχτιστικο για τα γουστα μου.

πιθανως, να  ειναι και το 70vg, αλλα θα ηθελα ενα  κλικ ακομα πιο present τις γευσεις. πιο μπροστα.

Σκοπευουν να βγαλουν συντομα και το Witchfinder, τη δικια τους cream custard αλλα και ολα τους τα ετομα υγρα (5) σε flavor concentrates και μαλλον...ψηνομαι!

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 29, 2015, 14:03 »
Γενικότερα σκοπεύουν να βγάλουν μία καινούργια σειρά υγρών με το πρώτο που ανακοινώθηκε να είναι το Witchfinder (Vanilla custard) η οποία όμως δεν θα είναι ελεύθερη διακετυλίου και άλλων προσθετικών όπως επισημαίνουν οι ίδιοι. Τα αρώματα για αυτά καθεαυτά τα υγρά τους θα καθυστερήσουν λίγο ενώ πολύ σύντομα θα είναι διαθέσιμα αρώματα από TPA και Capella σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Τέλος απ' ότι μου είπαν σε επικοινωνία μαζί τους σύντομα τα υγρά τους θα είναι διαθέσιμα και σε συσκευασίες των 100 ml.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 13, 2015, 16:21 »
Μπράβο για το ρεβιού dallas, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το Ishmael ούτε εμένα μ' άρεσε πολύ, αλλά ο κολλητός που το πήρε ξετρελάθηκε. Ρίχνω το φταίξιμο στην ωρίμανση μιας και το δοκίμασα κατευθείαν απ' το ταχυδρομείο.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 13, 2015, 17:15 »
εχω αναζητήσει άρωμα σταφύλι ανεπιτυχώς, ευχαριστώ Ντάλλας  :) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 16:55 »
Διαθέσιμα από την Foggy.
Από την ίδια πληροφορήθηκα ότι είναι και "Illuminati confirmed...".
Για όσους δεν μένουν στο διακετύλιο, αλλά το ψάχνουν λίγο παραπάνω ή λίγο παραδίπλα...

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 17:06 »
Όχι ρε παιδιά, σήμερα έβαλα παραγγελία από το site των chosen, δεν μπορούσατε να το ανεβάσετε λίγο νωρίτερα;  :wall: :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 17:10 »
Διαθέσιμα από την Foggy.
Από την ίδια πληροφορήθηκα ότι είναι και "Illuminati confirmed...".
Για όσους δεν μένουν στο διακετύλιο, αλλά το ψάχνουν λίγο παραπάνω ή λίγο παραδίπλα...


Μια εξπλικα παρακαλω για δε το πιασα.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 18:51 »
Μη ψαρώνετε μωρέ! Κανένα απ' τα υγρά δεν έχει διακετύλιο και λοιπά.

Αποσυνδεδεμένος LestatMK

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 21:37 »
Τα τιμώ από το καλοκαίρι. Τα cc με πονεσαν και μετά από δίμηνο αποκλεισμό έφερα ξανά 2x100ml Gabriella. Εντάξει παιδιά το υγρό το συγκεκριμένο κοιτάει άνετα στα μάτια επώνυμες γαλατοφραουλες. Από τα καλύτερα strawberry custard κατά τη γνώμη μου. Θα επανέλθω αναλυτικά. ..
Foggy??

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 21:39 »
@LestatMK σε τι PG/VG ειναι?

Αποσυνδεδεμένος LestatMK

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 21:51 »
Τα δίνει σε όλες τις αναλογίες από 50-50 vg/pg μέχρι 80-20. Έχω ψωνίσει 4 φορές όλες 80 vg. Πραγματικό 80%χωρίς εκπτώσεις και αραιωσεις. Πάνω από 200ml στον K4 με κανένα θέμα  (με ανοιχτό αέρα και αντίσταση στο 0.9Ω 2.5mm νόμιζα ότι ήταν ντριπερ ) ίσως από τα καλύτερα ντουμανια και άρωμα και γεύση υγρού για ντριπιν, σε καμία περίπτωση υπότονικα. 3ο τανκ σε Τηλέμαχο v2+ με 0.7Ω 3mm rayon 30G titanium. Μετά την πιπιλα τι επίπεδο είμαστε, κροκοδειλος? Εκεί είμαι. ..

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 18:48 »
Απ τη στιγμή που τα έφερε το foggy θα μπορούσαν να μπούν και στην λίστα με τα υγρά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα .
Οσον αφορά το gabriella που ατμίζω αυτή τη στιγμή μπορώ να πω ότι είναι πολύ ισορροπημένο υγρό και ατμίζοντας νιώθεις τη φράουλα διαρκώς και  συνοδό της τη βανίλια. Συμπλέουν όμως ,όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, σε μια κατάσταση 51% νόστιμη φράουλα 49% κρεμώδης βανίλια .Αξίζει μια δοκιμή .  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 19:41 »
Σήμερα παρέλαβα και εγώ ένα πακετάκι με τα 4 υγρά της εταιρείας. Αν όλα πάνε καλά, μέχρι τη Δευτέρα θα γίνω λίγο πιο "αναλυτικός"!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης The chosen few
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 10:58 »
Έφτασαν λοιπόν και στα χεράκια μου τα 4 υγρά της εταιρείας, ευγενική προσφορά του Foggy Vaping Lounge στο Ν. Ηράκλειο. Από ότι μου είπε στην επικοινωνία μας, σκέφτεται να τα φέρει, αλλά φαντάζομαι το έχει ήδη κάνει. Η Chosen Few λοιπόν, είναι μια εταιρεία που εδρεύει στη Βουλγαρία. Μέχρι στιγμής, παράγει μια σειρά υγρών αναπλήρωσης, με όνομα Bloodbath, που περιέχει 4 υγρά. Στη σελίδα τους, έχουν άλλη μια σειρά ονόματι The Order που περιέχει μόνο ένα υγρό και αυτό «Coming Soon». Τα υγρά είναι διαθέσιμα σε αναλογίες 50/50 ή 70/30 και 80/20 VG, και σε νικοτίνες 0, 3, 6, 9, 12. Τα μεγέθη των μπουκαλιών είναι 10, 30 ή 100ml. Προσφέρει επίσης και 3 επιλογές ωρίμανσης! Καθόλου ωρίμανση, 2ωρη θερμική ωρίμανση ως προεπιλογή(μας εξηγεί ότι αντιστοιχεί σε 2μερη φυσική ωρίμανση αλλά με τον χρόνο αποστολής όταν το πιάνουμε στα χέρια μας είναι ωριμασμένο κατά δέκα μέρες) ή 10μερη φυσική ωρίμανση που καθυστερεί την αποστολή κάποιες μέρες. Εκτός από τα υγρά, εμπορεύεται αρώματα και πρόσθετα από TPA, FA και Capella, καθώς και μια βάση HisVape PG 48mg. Επίσης, βλέπω και Muji, Koh Gen Do και Rayon στη σελίδα τους. Τα υγρά που ήρθαν σε μένα, είναι όλα με 6mg Νικοτίνη, 70/30 σύσταση σε μπουκαλάκια των 10ml.

Ophelia, 6mg, Phenomenon Zest, 0.28mm Ni200, 2.5mm MC, 0.12Ω TC, Nakamitchi

Ένα γαργαλιστικό χαρμάνι από φραγκοστάφυλα, μενθόλη και νότες από τροπικά φρούτα. Η ελαφρά δροσιά και αναζωογονητική γεύση της Ophelia, την κάνει ιδανική για τις θερμές ημέρες. Δεν περιέχει diacetyl, acetyl propionyl ή acetoin. Δεν περιέχει πρόσθετη Αιθυλική μαλτόλη, υγρή στέβια ή σουκραλόση.

Είναι πολλές οι φορές τις οποίες θυμάμαι να δοκιμάζω υγρά με berries, σταφύλια κλπ τα οποία μου θύμισαν μαθήματα χημείας στο σχολείο, με αποκορύφωση ένα υγρό blueberry που είχε γεύση σαλάμι και ένα υγρό σταφύλι που είχε γεύση τριαντάφυλλο. Το άρωμα του Ophelia μου έφερε στο νου αρκετές χημικές νότες, με μια ιδέα από Ribena. Επειδή το ίδιο έπαθα και με το Lilith όμως, είχα κάποιες ελπίδες και έβαλα το υγρό στον ατμοποιητή.

Η γεύση του λοιπόν με τίποτα δεν φέρνει στη μυρωδιά. Γλυκιά και ταυτόχρονα όξινη, με μία δροσιά να εμφανίζεται στο πίσω μέρος του στόματος, ανεπαίσθητη όμως χωρίς να κουράζει, να αφήνει δροσερό στόμα ή παρόμοιες παρενέργειες. Τροπικές νότες δεν αναγνώρισα, το υγρό ήταν ίδιο με το Lilith με διαφοροποίηση στη γεύση και στην ελάχιστη δροσιά. Στη ρινική εισπνοή η δροσιά είναι ανύπαρκτη και το άρωμα του φραγκοστάφυλου έρχεται όξινο και δυστυχώς στα τελειώματα χημικό. Στην εκπνοή από τη μύτη, το άρωμα είναι πιο φυσιολογικό και ταυτόχρονα άτονο. Το χτύπημα όπως ακριβώς περιμένει κανείς ενώ η παραγωγή ατμού αρκετά μεγάλη. Ευχάριστο υγρό, από το οποίο άτμισα άφθονο, απλό χωρίς πολλά πολλά. 83/100

Ishmael, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 1.90Ω, Nakamitchi

Μία κρεμώδης μπανάνα που συμπληρώνεται από νότες ζύμης, ξηρών καρπών και καραμέλας. Ένα διακριτικό υγρό το οποίο εγγυάται να σας κάνει να θέλετε κι άλλο. Δεν περιέχει diacetyl, acetyl propionyl ή acetoin. Δεν περιέχει πρόσθετη Αιθυλική μαλτόλη, υγρή στέβια ή σουκραλόση.

Κατά κανόνα, οι καραμέλες, οι ξηροί καρποί και οι ζύμες, έχουν καλή απόδοση στα υγρά αναπλήρωσης. Όλα λοιπόν σε τέτοιες μίξεις, εξαρτώνται από την ποιότητα της μπανάνας. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, το άρωμα που κυριαρχεί είναι της μπανάνας. Κάνει από μακριά μπαμ ότι πρόκειται για τεχνητή μπανάνα καθώς διαφαίνεται μια οξύτητα. Τα άλλα αρώματα δεν φαίνονται καθόλου ως αυτούσια, το σύνολο πάντως του αρώματος θυμίζει κάτι γεμιστά μπισκότα Παπαδοπούλου με γεύση μπανάνα, δεν ξέρω καν αν κυκλοφορούν ακόμη. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα.

Το πρώτο πράγμα που χτυπάει στο στόμα, είναι η μπανάνα. Ακριβώς όπως στη μυρωδιά, είναι εντελώς τεχνητή και η γεύση της είναι ολόιδια με την κρέμα μπανάνας που υπάρχει στα μπισκότα που ανέφερα. Αυτό δεν ενοχλεί καθόλου, καθώς η μυρωδιά από το μπουκάλι μας έχει προϊδεάσει και δεν περιμένουμε καμία μεγάλη έκπληξη. Μία γλυκάδα εμφανίζεται επίσης, η οποία ίσως και να οφείλεται στην καραμέλα, ενώ οι ξηροί καρποί είναι άφαντοι, περισσότερο μια αίσθηση ξηράδας. Το ίδιο και με την υποτιθέμενη ζύμη, καθώς περισσότερο θυμίζει γκοφρέτες βρώμης. Στην εισπνοή από τη μύτη, κρέμα μπανάνας ταυτόχρονα γλυκιά και ελαφρά όξινη, ενώ στην ρινική εκπνοή μία ξηρότητα που θυμίζει βρώμη. Το χτύπημά του είναι αναμενόμενο και ταιριαστό ενώ η παραγωγή ατμού μεγάλη. Δεν είναι κάτι σπουδαίο, ούτε είναι υγρό το οποίο θα προκαλέσει προσκύνημα. Είναι ένα ευχάριστο υγρό, χωρίς φλυαρίες και φανφάρες το οποίο μπορεί να δουλέψει καθημερινά και ολοήμερα. Παρόλα αυτά βρέθηκα να έχω ατμίσει το μισό μπουκαλάκι χωρίς καν να το καταλάβω. Μάλλον τα γεμιστά Παπαδοπούλου μου άρεσαν υπερβολικά όταν ήμουν μικρός και δεν μπόρεσα να αντισταθώ... 77/100

Lilith, 6mg, KF3.1ES Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.05Ω, Nakamitchi

Ένα κοκτέιλ από σκούρα berries με ελαφρά οξύτητα, σε συνδυασμό με κρέμα βανίλιας. Ένα στρογγυλεμένο υγρό που θα κεντρίσει το ενδιαφέρον των γευστικών σας καλύκων. Δεν περιέχει diacetyl, acetyl propionyl ή acetoin. Δεν περιέχει πρόσθετη Αιθυλική μαλτόλη, υγρή στέβια ή σουκραλόση.

Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι, δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα berries παραπέμπουν σε πείραμα χημείας που δεν γνωρίζουμε αν έχει πάει και πολύ καλά, ενώ η βανίλια έχει έντονα αλκοολική μυρωδιά. Που το έχω συναντήσει αυτό ξανά... Α, ναι, σε όλα τα υγρά με βούτυρο τα οποία απεχθάνομαι. Πήρα το ρίσκο και έβαλα υγρό στον ατμοποιητή μου και πολύ καλά έκανα.

Η χημική μυρωδιά δεν εμφανίστηκε ποτέ στον ατμό, με γεύσεις που θυμίζουν υγρά φρούτων του δάσους να κυριαρχούν. Είναι καθαρό ότι φαίνεται η τεχνητότητα του αρώματος, αλλά και πάλι δεν πειράζει καθόλου καθώς ο τελικός συνδυασμός του υγρού είναι ωραίος. Κυριαρχεί το μαύρο μούρο στο υγρό και ειλικρινά δεν κάθομαι καν να ασχοληθώ με το αν υπάρχουν και άλλα φρούτα, καθώς αυτό το αποτέλεσμα μου αρέσει μια χαρά. Προφανώς έχει γίνει ήδη αντιληπτό ότι η κρέμα βανίλιας είναι καλή και ευχάριστη χωρίς βούτυρα και γαλατίλες, αφού ακόμα περιγράφω και δεν έχει φύγει ο ατμοποιητής από το παράθυρο. Μια βελούδινη αίσθηση και μια ευχάριστη γεύση βανίλιας στρογγυλεύουν όντως το υγρό και κάνουν μια ευχάριστη αντίθεση με τα μούρα και την οξύτητά τους. Και εδώ είναι φανερή η τεχνητότητα του αρώματος και πολλοί θα σκεφτούν ότι έχουν να κάνουν με σκόνη βανίλιας και σε ότι αυτή παραπέμπει. Στη ρινική εισπνοή μούρα και βανίλια ακολουθούνται από μια ευχάριστη οξύτητα ενώ στην εκπνοή από τη μύτη αρώματα μούρων και μια απαλή αίσθηση, προερχόμενη από τη βανίλια, είναι τα στοιχεία που κυριαρχούν. Το χτύπημα και εδώ αναμενόμενο και ευχάριστο, ενώ η παραγωγή ατμού και εδώ άφθονη. Αν κάποιος που θέλει να το ατμίσει δεν λάβει υπ' όψιν την μυρωδιά από το μπουκαλάκι, τότε νομίζω ότι θα το εκτιμήσει σε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι εύκολο να βρει κανείς καλές υλοποιήσεις υγρών που να θυμίζουν φρούτα του δάσους ή παρεμφερή, τουλάχιστον σε λογικά πλαίσια τιμής, αυτό εδώ όμως μπορεί να αποτελέσει ευχάριστη έκπληξη. Και πάλι δεν θα προκαλέσει κραυγές θαυμασμού, αλλά στο επίπεδο των entry level ή και λίγο παραπέρα νομίζω ότι επάξια θα διεκδικήσει μια καλή θέση. 83/100

Gabriella, 6mg, KF4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 1.90Ω, Nakamitchi

Μια γλυκιά και βαριά φράουλα με πλούσια κρέμα, βανίλια και ένα σύννεφο από τον Παράδεισο. Δεν περιέχει diacetyl, acetyl propionyl ή acetoin. Δεν περιέχει πρόσθετη Αιθυλική μαλτόλη, υγρή στέβια ή σουκραλόση.

Δεν μπορώ να πω ότι συμπαθώ ιδιαίτερα τις περιγραφές που υπόσχονται «λίγο Παράδεισο», «μια ιδέα από Νιρβάνα», «την ψυχή σου στο Σατανά» και παρόμοιες πατέντες. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, μου κάνει εντύπωση η δυνατή μυρωδιά φράουλας, σε σημείο να νομίζω ότι πρόκειται για λικέρ. Αυτή η αλκοολική μυρωδιά σε συνδυασμό με την περιγραφή, καθώς και το προειδοποιητικό μήνυμα από το Foggy «έχω την εντύπωση ότι κουσταρντίζει λίγο», με οδήγησαν ψυλλιασμένο στην δοκιμή. Έβαλα λοιπόν υγρό, τράβηξα δυο τζούρες και αμέσως άδειασα τον ατμοποιητή και τον έβαλα για πλύσιμο. Είπαμε τα βούτυρα δεν είναι το φόρτε μου. Για το συγκεκριμένο υγρό λοιπόν θα πρέπει να περιμένετε εντυπώσεις από κάποιον που να μην τον χαλάνε αυτές οι γεύσεις.

Συμπέρασμα

Θα παρατηρήσατε ότι πουθενά δεν μιλάω για επίγευση. Αυτό γιατί πολύ απλά από τη στιγμή που εκπνέουμε τον ατμό, δεν μένει τίποτα στο στόμα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό καθώς δεν πρόκειται για σύνθετες γεύσεις. Είναι απλά υγρά, χωρίς αυτό να τα κάνει μη ευχάριστα, και το προφίλ τους μου θυμίζει κάποια υγρά της Innovation: εξαιρετική σχέση τιμής με απόδοση, δεν θα φύγω από το σπίτι μου με βροχή έξω θέλοντας οπωσδήποτε να αγοράσω κάποιο της σειράς αλλά παρόλα αυτά τα μπουκαλάκια τα άτμισα με χαρά. Για 70/30 υγρά, ήταν εξαιρετικά παχύρρευστα, σε σημείο να φάω κάποιες υποτροφοδοσίες και να πρέπει να κάνω μερικές τζούφιες ώστε να ποτίσει η αντίσταση, σε γενικές γραμμές όμως τα υγρά είναι καλά. Οι πιο γκουρμεδιάρηδες και ερευνητές παράξενων και εξωτικών συνδυασμών, δεν θα βρουν κάτι το φανταστικό σε αυτά τα υγρά. Μια δοκιμή τη συστήνω ακόμα και σε αυτούς όμως, μόνο και μόνο για να δουν ότι υπάρχει μεγάλη πρόοδος και στις πιο απλοϊκές γεύσεις και στις εταιρείες που δεν έχουν σκοπό να προσελκύσουν μόνο τους έμπειρους ατμιστές. Σίγουρα θα τα ξανακουβεντιάσω τα πράγματα, περισσότερο με την Lilith, μετά με τον Ισμαήλ και τέλος με την Οφηλία. Η Gabby καλά θα κάνει να μείνει μακριά μου όμως!!!

Αυτό όπως και όλα τα review που έχω κάνει, θα τα βρείτε μαζεμένα και στο blog μου


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499864 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos