vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

34 επισκέπτες, 5 χρήστες
white varadero, Lazy Dog, tony1976, Aoratix, Sergios

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #195 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 16:21 »
Νέο σετάπ για εμένα, παλιό για άλλους...



0,32 σύρμα, 7 σπείρες, 1,36 Ω, 2,5 διάμετρο coil...


Βαμβάκι Cotton Bacon V2...


Όποιος θέλει ας με ακούσει... Το βαμβάκι σε Ζήτα είναι πολύ αξιόπιστη τοποθέτηση!!!! Τροφοδοτεί άψογα χωρίς κάποιες ενοχλητικές υπερτροφοδοσίες... ;)


Το σετάπ "βαράει" άσχημα ενώ δεν λείπει και ο μεγάλος όγκος ατμού... Προσωπικά δεν είμαι αυτού του στυλ ατμίσματος...


Ομολογώ οτι δεν περίμενα τόσο υψηλά επίπεδα γεύσης!!!











Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #196 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 16:31 »
 :thumpup:


Dem το συγκεκριμένο στήσιμο με βαμβάκι σε ζήτα σχήμα, είναι πλέον το μόνιμο μου και στον lite και στον momentus.
Με δοκιμές σε ff2 pads, cotton bacon και  KGD επιβεβαιώνω και εγώ την αξιοπιστία του set up σε τροφοδοσία και έλλειψη διαρροών.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #197 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 16:37 »
Αν σου πω ότι πλέον μόνο Ζήτα στήνω?


Ε, θα σου το πω!!! :))


Μόνο Ζήτα στήνω!!


Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #198 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 18:14 »
Εγώ μέχρι σήμερα ήμουν αποκλειστικά με βεντάλια. Αλλά αφού προτείνετε Ζ αύριο θα στήσω και θα επανέλθω.
Αλήθεια demkoni εκείνο το στήσιμο στον momentus με τα φυτίλια εκτός καμπάνας το δουλεύεις ακόμα? Εγώ όπως θα είδες σε άλλο μου ποστ δοκίμασα κάτι παραπλήσιο και μου δούλεψε πολύ καλά με Νι200 και TC.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #199 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 18:30 »
Demkoni...βιντεάκι παρακαλούμε.  :D
Ποσότητα-μήκος-κόψιμο βαμβακιού. Βρέξιμο και "χτίσιμο" σε  Ζ.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #200 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 18:37 »
Βίντεο για την ώρα μόνο από τη λειτουργία του...

Είναι φρέσκο το σετάπ στο βίντεο και βιάστηκα αρκετά θα έλεγα για να του ανεβάσω watts... Τα ντουμάνια είναι λίγα σχετικά με τώρα...



Περιμένω σύρματα για να κάνω σωστό σετάπ γεύσης με Ζήτα...

Που σημαίνει οτι θα με ανεχτείτε να στρώνω κανα πεντάλεπτο σπείρες... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #201 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 18:43 »
Φίλε ωραία τα ντουμάνια αλλά ωραίοι και οι motorhead :thumpup: .

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #202 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 18:55 »
Giorgos F εύκολο είναι.
Το μήκος φαίνεται στην τρίτη φωτο του dem. Περίπου από ακρη σε ακρη της βάσης, ισως και ένα κλικ λιγότερο. Επειδή η ποσότητα θα είναι αρκετή, ειδικα αν εχεις και μεγαλη διατομή (2,5-3mm) ψαλίδισε διαγώνια τις πανω ακρες του βαμβακιού. Βρεξε και στησε στο ντεκ κανοντας S και φροντισε να καλυψεις ολο το κατω ντεκ και να μην ακουμπά, οσο γίνεται, στο επανω που είναι οι τρύπες του αερα....Λεπτομέρεια, αλλα εγω προσπαθω το S να ξεκινα από το μερος που είναι το ποδι της αντίστασης μου.

Με ριμπον δε, το στήσιμο τα σπαει !!!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #203 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 19:07 »
Μπράβο παιδιά, ήδη μεράκλωσα με το παλιό μου στήσιμο, ανέβασα στα 15watt, άνοιξα μετά απο καιρό και τις 3 τρύπες, και κάνω..."πνευμονικές"...Zest επιτρέποντος. Και φουλ τα ηχεία Παντελίδη....εεεε....Motorhead ενοούσα  :D
Άντε αύριο θα δοκιμάσω και με Ζ, και με πιο χοντρό σύρμα.
 

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #204 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 19:16 »
Το "Καμαρωτό" στήσιμο του ntonto το είχα δοκιμάσει με επιτυχία σε φυτίλι γιατί είχα δυσκολία να δώσω καμπύλο σχήμα στο φυτίλι ώστε να μένει σταθερό πάνω στο deck. Η καμάρα οδηγεί ακριβώς το φυτίλι στα κανάλια ή πάνω στο deck.
Εναλλακτικά φυσικά κανείς μπορεί να το κάψει κρατώντας το με ένα τσιμπιδάκι στα δύο άκρα ώστε να σχηματιστεί η καμπύλη και να εφαρμόσει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #205 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 19:30 »
Αν πρόκειται για φυτίλι : αν κρατήσουμε το φυτίλι από τις δυο άκρες με τσιμπιδάκι και το κάψουμε με το φλόγιστρο η καμπύλη μένει...

Βάζω απλά φωτό στην οδηγία του Βλαδίμηρου...

Κρατάμε έτσι...



Και το καίμε... Αυτό κοκκαλώνει και κρατάει το σχήμα...
Προσοχή!!! Οχι πολύ κάψιμο γιατί αρχίζει και τρίβεται!!!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Οι οδηγίες του chzamp είναι αυτές που κανω και εγώ στο Ζήτα...

Λόγω του ότι πρώτη φορά έκανα Ζήτα σε 2,5 διάμετρο coil (δεν παίζω καθόλου σε αυτή τη διάμετρο, αλλά λόγω πάχους σύρματος το θεώρησα αναγκαίο) δεν ήξερα τη σωστή ποσότητα...

Το μήκος ας είναι και ελάχιστα μεγαλύτερο από τη βάση (1 χιλιοστό) και η πάνω πλευρά του βαμβακιού που φαίνεται στη φωτογραφία 3 θέλει κι άλλο κόψιμο... Πάντα διαγώνια οπως λέει και ο Χρήστος...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2015, 19:43 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #206 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 22:41 »
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς οι Ζητάδες :tongue_smilie:
εγώ τις τελευταίες μέρες ζω στον παράδεισο με rayon :yes:
Για κοπιάστε και πείτε εντυπώσεις γιατί εμένα αυτή η τροφοδοσία μου φαίνεται από άλλο πλανήτη!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #207 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 23:15 »
0.32 σύρμα στο φαινόμενο ε? χμμ δεν το έχω δοκιμάσει, αυτά τα σύρματα τα έχω για τους dripper μου.
Θα το δοκιμάσω να δω τι γεύση δίνει σε σχέση με το 0.28 και το ni200, αν και εγώ Ζ δεν κάνω στο βαμβάκι, βεντάλια το στήνω.

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #208 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 23:35 »
Το "Καμαρωτό" στήσιμο του ntonto το είχα δοκιμάσει με επιτυχία σε φυτίλι γιατί είχα δυσκολία να δώσω καμπύλο σχήμα στο φυτίλι ώστε να μένει σταθερό πάνω στο deck. Η καμάρα οδηγεί ακριβώς το φυτίλι στα κανάλια ή πάνω στο deck.
Εναλλακτικά φυσικά κανείς μπορεί να το κάψει κρατώντας το με ένα τσιμπιδάκι στα δύο άκρα ώστε να σχηματιστεί η καμπύλη και να εφαρμόσει καλύτερα.


έχω στον νου μου ένα υβριδικό στήσιμο "καμαρωτό" με Mesh στο κέντρο. 2 σπείρες δεξιά 2 αριστερά εκεί που ποτίζεται το βαμβάκι και mesh στο κέντρο όπου δεν θα υπάρχει βαμβάκι και το Mesh θα διαβρέχεται από τις άλλες 2 άκρες του βαμβακιού  :fight_hammered2:


Ακόμη το δουλεύω στο μυαλό μου και θα το επιχειρήσω όταν θα έχω κέφια  :yawnstretch:

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #209 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 23:50 »
Μηπως να καναμε εναν ερανο να αγοραζαμε για τον Lemmy ενα phenomenon και κανα μοντακι πακετο μπας και κοψει το marlboro??
Μονο να δωσουμε προσοχη στο υγρο, να μην θυμιζει jack-cola για ευνοητους λογους!χαχαχα!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2917 421252 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:35
από xristos99
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41658 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250262 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158856 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16035 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131533 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 299 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 316 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 320 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 468 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 293 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 768132 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966