vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

164 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, Sergios, camber, domaze

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Φυσικότατα και είναι σωστή η επισήμανση.Θα το βρω και το βάζω.(Είμαι λίγο γκαγκά στης παραθέσεις κλπ sory  το παλεύω και αυτό :) )
Λοιπον εδώ ( https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/the-end-of-microcoils.675754/  ) είναι το φόρουμ,το είχε βάλει ένας άλλος συνατμιστής,κάθισα με την μετάφραση της google ( help!!!   ) και διάβασα όσες σελίδες άντεχα,και όσο καταλάβαινα από τα συμφραζόμενα ,γιατί δεν το κατέχω καλά το αγγλιστι,ειδικά με κώλυσε γιατί έλεγαν πολλά για τον Δρ.Φαρσαλινο.Τώρα την σελίδα ακριβώς sory άλλα δεν έχω την υπομονή να ψάξω πάλι να την βρω αυτή την στιγμή,άλλα από την αρχή λένε πολλά και ενδιαφέροντα για όποιον γνωρίζει ,και έχει όρεξη να διαβάσει.Σωστά,λάθος ,δεν κρίνω αν δεν γνωρίζω κάτι .Θα χαρώ και εγώ να μάθω από κάποιον που είναι καλύτερος από εμένα στα αγγλικά και κάτι νέο.Την καλημέρα μου σε όλους με υγεία.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2016, 13:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Όσον αφορά τώρα το Kanthal A-1
 
When heated, resistance heating alloys form an oxide layer on their surface, which slows down further oxidations of the material. To accomplish this function the oxide layers must be dense and resist the diffusion of gases as well as metal ions. It must also be thin and adhere to the metal under temperature flunctuations.
The protective oxide layer on Kanthal alloys formed at temperatures over 1000C consists mainly of alumina. the colour is light grey, while at lower temperatures under 1000 the oxide colour becomes darker. The alumina layer has excellent electrical insulating properties and good resistance to most compounds.


http://www2.kanthal.com/sandvik/0971/internet/s003237.nsf/F6421C7808255963C12572BB001C8704/$file/1-A-2-3%20appliance%20handbook%20US.pdf?OpenElement
(απλά copy-paste μέχρι και το openelement παρακαλώ).

12η σελίδα κάτω από την επικεφαλίδα ¨Operating Life" (google translate is your friend)


Στην ουσία το dry burning δημιουργεί μια ασπίδα στο Kanthal το οποίο το προστατεύει από οξειδώσεις, την διάχυση αερίων και μεταλλικών ιόντων.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Φυσικότατα και είναι σωστή η επισήμανση.Θα το βρω και το βάζω.(Είμαι λίγο γκαγκά στης παραθέσεις κλπ sory  το παλεύω και αυτό :) )
Λοιπον εδώ ( https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/the-end-of-microcoils.675754/  ) είναι το φόρουμ,το είχε βάλει ένας άλλος συνατμιστής,κάθισα με την μετάφραση της google ( help!!!   ) και διάβασα όσες σελίδες άντεχα,και όσο καταλάβαινα από τα συμφραζόμενα ,γιατί δεν το κατέχω καλά το αγγλιστι,ειδικά με κώλυσε γιατί έλεγαν πολλά για τον Δρ.Φαρσαλινο.Τώρα την σελίδα ακριβώς sory άλλα δεν έχω την υπομονή να ψάξω πάλι να την βρω αυτή την στιγμή,άλλα από την αρχή λένε πολλά και ενδιαφέροντα για όποιον γνωρίζει ,και έχει όρεξη να διαβάσει.Σωστά,λάθος ,δεν κρίνω αν δεν γνωρίζω κάτι .Θα χαρώ και εγώ να μάθω από κάποιον που είναι καλύτερος από εμένα στα αγγλικά και κάτι νέο.Την καλημέρα μου σε όλους με υγεία.

Στο παρον νημα εχουν συζητηθει εξαντλητικα (μεχρι σημειου αηδιας) ολα τα παραπανω. Τιποτε δεν λεγεται για πρωτη φορα. Οποτε δε χρειαζονται ουτε αγγλικα ουτε τιποτα αλλο παρα μονο να ανατρεξετε στις προηγουμενες σελιδες αυτου του νηματος. Ορεξη για διαβασμα να εχετε μονο.

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Θα σχηματίσει καλό προστατευτικό στρώμα σε ένα σύρμα.Η λεπτή κλίμακας επικάλυψη  οξείδιο του αλουμινίου που προκαλείτε από την  θέρμανση είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μέσον στην προστασία του πηνίου από την περαιτέρω οξείδωση, ιοντική διάχυση και χημική έκλυση.Χρησιμεύει για να βοηθήσει να σφραγίσει την επιφάνεια της σπείρας, την παγίδευση και την προστασία του σιδήρου, αλουμινίου και χρωμίου κάτω από αυτό.
Με όλο τον σεβασμό caros στην γνώμη του οποιουδήποτε φίλου και συνατμιστή εδώ ( έτσι τουλάχιστον σας θεωρώ εγώ ) και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης , μέχρι να γράψω στην σελίδα 41 του παρόντος νήματος ,ότι σωστά η' λάθος έγραψα ,δεν είχα παρατηρήσει να αναφέρονται τα άνωθη πουθενά και πίστεψε με κοντεύω να διαβάσω μέχρι και τον κώδικα του παρόντος forum( υπερβολικός όπως πάντα  :) ) )( Αν αναφέροντο κάπου και δεν το είδα καλό ξεστράβωμα ο παλιόγερος ) και για αυτό το λόγο θεώρησα καλό να μοιραστώ ότι θεώρησα σωστό κατ' εμέ ότι ίσως κάτι προσφέρει( Μην ξεχνάτε τον "πανικό" που είχε ας πούμε δημιουργηθεί εκείνες της μέρες) Τώρα αν κάτι είναι αηδία εγώ προσωπικά είτε το πετάω είτε δεν το ξαναπλησιάζω.Οπότε η επιλογή είναι απλή.Όποιον τον κούρασε το θέμα απλώς δεν ξαναμπαίνει στο συγκεκριμένο νήμα να διαβάσει κάτι.Με τιμή και σεβασμό ένας συνοδοιπόρος στον πόλεμο κατά του ακατονόμαστου.Ευχαριστώ.




Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Καμια αντιπαραθεση τουλαχιστον απο μερους μου. Καλως ανεφερες αυτα που ανεφερες. Ο,τι εγραψα, το εγραψα για να σε βοηθησω να μαθεις περισσοτερα στο φορουμ, μιας και στα αγγλικα εχεις θεμα οπως ειπες.  Αν λοιπον διαβασεις απο το μυνημα που αναφερει πιο πανω ο xxpistoss (και στο οποιο εδωσες μπραβο), το θεμα συζητειται αναλυτικα.  Τον αγωνα μαζι θα τον κερδισουμε. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2016, 22:43 από caros »

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Όταν λέω πως είμαι για τα μπάζα δεν με πιστεύουν.Τώρα κατάλαβα τι έγραφε ο xxpistoss ,τώρα τι λες εσύ caros  ,και τώρα ότι στην ουσία επανέλαβα τα λεγόμενα του.Το μόνο καλό ίσως  που μου απομένει είναι να μπορώ να παραδέχομαι ένα μου λάθος.Είχα να γράψω 2 χρόνια και ήταν τόση η χαρά που το αποφάσισα συν το αλτσχαιμερ του μπουζουκοκέφαλου μου ( μα καλά χάζεψα? ) που δεν το πρόσεξα.όντως το κάναμε Τιραμόλα ( για τους παλιούς) εγώ ήμουν μάλλον το παιδί μπουζί.Με αγάπη και χαμόγελο Γιώργος.sory για το λιγουλάκι off topic..
υ/σ Τα μάγια της πεθεράς μου φταίνε.Φτου φτου φτου στον κόρφο μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2016, 22:54 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Χαιρετώ τους συνατμιστές.
 Μέχρι να καταλήξει κάπου το πράγμα για το αν είναι καλό ή όχι το πύρωμα των αντιστάσεων, δες τε τι κάνει ο γέροντας:
 Στρίβω τις αντιστάσεις με μικρά κενά μεταξύ των σπειρών. «Βίδες» έχω φτιάξει μόνος μου γιατί δεν έβρισκα όλα το διαμετρήματα (π.χ. κάτω από 2 χιλιοστά δε βρήκα, συμπεριλαμβανομένων), αλλά και ούτε τα ενδιάμεσα μεταξύ των υπαρχόντων (οι διαβαθμίσεις πάνε κατά 0.5 χιλιοστά). Πώς; Τύλιξα σφιχτά (όπως κάνουμε το mc) σύρμα 0,40 χιλ. σε κεντρικό αξονάκι με διάφορα πάχη. Π.χ. μικρούς και μεγάλους συνδετήρες, χοντρές βελόνες κ.λ.π.  Οι καιροί είναι δύσκολοι: υπολόγισα πως, αν βάζω σε κουμπαρά το ποσό αγοράς βιδών για 57 χρόνια, θα μπορούσα να αποκτήσω επιτέλους ένα γνήσιο ατμοποιητή και να μην κλωνοατμίζω. Θα μπορούσα αλλά, όταν περάσουν αυτά τα χρόνια, θα είμαι πλέον σοφός και δε θα τα δώσω χοντρά γιατί κλώνος- authentic τάδε, τύπου τάδε κ.λ.π. δε βλέπω γιατί δεν κάνουν την ίδια δουλειά με τον όποιο γνήσιο. Έτσι κι αλλιώς θα ψάχνουμε εμείς οι καταναλωτοδιαταραγμένοι την ιδεατή τελειότητα και θα παροπλιστεί σύντομα το τέλειο χάριν του … τελειότερου. Μη βαράτε, ελευθερία έκφρασης έχουμε, μην ξαναπιάσουμε όμως το θέμα κλώνος ή γνήσιος, παραχέστηκε .  
Πριν περάσω το βαμβάκι καίω την αντίσταση σε χαμηλά βατ, για δοκιμή αλλά και για καθαρισμό-απολύμανση, με στιγμιαία πατήματα του κουμπιού του μοντ, όπως συνιστούν πολλοί εδώ μέσα. Πολύ σπάνια δεν ανάβουν ομοιόμορφα έτσι που είναι ανοιχτές οι σπείρες και ισαπέχουσες  λόγω της βίδας, αλλά μου έχει μείνει από τότε που έκανα mc.  
 Αν μου έχει προκύψει μια αντίσταση που είναι πολύ επιτυχημένη, την καθαρίζω μετά 5-6 κυβικά εκατοστά ( ελληνιστί ml ). Λέω «αντίσταση πολύ επιτυχημένη»  γιατί, παρά τη μακρόχρονη εμπειρία-εξάσκησή μου, εξακολουθούν να έχουν μικρές διαφοροποιήσεις σε απόδοση οι αντιστάσεις που στρίβω, αν και επαναλαμβάνω επακριβώς την ίδια διαδικασία, χρησιμοποιώντας τα ίδια μέσα. Μυστήριο το οποίο χρήζει επιστημονικής διερεύνησης, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους. Τέλος πάντων.
Την αντίσταση την καθαρίζω, δεν την καίω. Τα εργαλεία μου μια οδοντόβουρτσα και τα μακρόστενα βαμβακερά καθαριστικά πίπας.
 Έκοψα σύριζα τις τρίχες της οδοντόβουρτσας πλην μιας μόνον σειράς. Τις τρίχες αυτής της σειράς τις κούρεψα στο ένα εκατοστό για να έχω ένα σκληρό βουρτσάκι.
Όταν αφαιρέσω το βαμβάκι, καθαρίζω την καρβουνίλα από το εξωτερικό μέρος της αντίστασης με την οδοντόβουρτσα. Το βούρτσισμα το κάνω όπως αυτό που κάνουμε στα δόντια, επικεντρωνόμενοι στα μεσοδιαστήματα και με φορά παράλληλή τους. (Άντε, χώνω εμβόλιμο ένα ακόμα μάθημα, αυτό του βουρτσίσματος δοντιών, έτσι στο κουφό και λόγω επαγγελματικής διαστροφής).  Με προσεχτικό χειρισμό και αν είναι «σωστό» το βουρτσάκι καθαρίζεται και το κάτω μέρος της ακόμα κι αν δεν είναι πλήρως στον αέρα π.χ. τύπου orchid. Το εσωτερικό το καθαρίζω με το βουρτσάκι πίπας (έχει λεπτή τη μια άκρη, παχύτερη την άλλη κι έτσι μπαίνει σε αντιστάσεις κάθε διαμετρήματος). Το ζεύγος αυτών των καθαρισμών το κάνω κάτω από το νερό της βρύσης με πάχος ροής όσο 104,58 αλογότριχες, από την ουρά όχι τη χαίτη (προσοχή σ΄αυτό το τελευταίο αν θέλετε σωστό καθαρισμό).
Με την παραπάνω διαδικασία ο καθαρισμός είναι εξίσου αποτελεσματικός με τον καθαρισμό μέσω πυράκτωσης. Καρατσεκαρισμένο… Απλά το χρώμα παραμένει περισσότερο σκούρο σε σχέση με τον τρόπο της πυράκτωσης. Η απόδοση δε διαφοροποιείται. Δεν είναι βέβαια σα να στρίψεις νέα αντίσταση ακριβώς, πράγμα που είναι πάντα προτιμότερο αλλά έτσι καραδοκεί η αποτυχία.
Αυτά.
Ατμοευτυχείτε.
Υ.Γ. Όποιος κατάφερε να ολοκληρώσει την ανάγνωση μονορούφι, να βγάλει άκρη από αυτό το κείμενο πρότυπο αφαιρετικής ικανότητας και να διαχωρίσει τα σοβαρά από τις μαλακίτσες, να σηκώσει το χέρι (ωχ, μου ξέφυγε πάλι, επαγγελματική διαστροφή είπαμε).
Υ.Γ.2 Όποιος ξαναείδε τόσο μεγάλο κείμενο με την υπογραφή μου και ασχολήθηκε με την ανάγνωσή του, καλά θα κάνει να αποχωρήσει από αυτό το φόρουμ των (αποδεδειγμένα) ευφυών χρηστών. Λίγα είναι αυτά τα κείμενα αλλά, αν πέτυχε κάποιος ένα τέτοιο και διάβασε όλο το παρόν, είναι μπουνταλάς (κρητιστί η λέξις)
Υ.Γ.3 Μεγάλα παιδιά είμαστε. Κάποιοι μάλιστα πολλών χρονών παιδιά (κοίτα αλλού, όχι εμένα, ο καθρέπτης μου με δείχνει νέο). Παρ΄όλ΄αυτά ο συντονιστής έχει το δικαίωμα να αντικαταστήσει με το γνωστό « @ » ό,τι θεωρήσει βωμολοχία…
Υ.Γ.4 Δεν πιστεύω να υποπτευθεί κανείς πως είχα κατεβάσει τσι ρατσές μου όταν το έγραφα…
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2016, 14:53 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Φίλε sarchos59.

 Όπως πολύ ευθαρσώς μας αποκάλυψες, εσύ είσαι ένας ηλικιωμένος άνθρωπος (γεννημένος το 1959) άρα και χρόνο διαθέτεις αλλά και υπομονή. Εγώ απ’ την άλλη, μικρό παιδί είμαι ακόμα (γεννημένος το 1960) και δεν διαθέτω ούτε το ένα ούτε το άλλο. Γι’ αυτό προτιμώ κάθε φορά που το στήσιμο μου μοιάζει σαν να το έχω βουτήξει μέσα σε πίσσα, να στρίβω μια απαστράπτουσα καινούργια αντίσταση. Πρόβλημα όρασης δεν έχω (ούτε δυο εκατοστά πάχος δεν έχουν οι φακοί στα γυαλιά που αναγκαστικά φοράω για να δω που στο διάβολο είναι αυτές οι κωλοβίδες) ούτε τα χέρια μου τρέμουν καθόλου (όταν μου τα κρατάει η γυναίκα μου για να μην βγει η αντίσταση σαν μαλλί ράστα). Και πάντως απείρως ευκολότερη μου φαίνεται αυτή η διαδικασία από την περίτεχνη ιεροτελεστία πλύσης που μας περιέγραψες και εγώ διάβαζα με ιδιαίτερη προσοχή στην αρχή και δάκρυα απελπισίας στο τέλος...

 ΥΓ. Εγώ πάντως τις έχω κατεβάσει τσι ρατσές μου σήμερα... ;D


Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Από την ώρα που άρχισε το νήμα μέχρι τώρα πάντως, δεν άλλαξε κάτι στις συνήθειες μου προσωπικά.
Σύρματα πάντα καθαρά ( ασετον-ξέπλυμα ) και όπου χρειαστεί πυρωμα, γίνεται.
Ο ένας λέει ότι "έτσι" είναι το σωστό, ο άλλος "αλλιώς".
Περιμένω να δω τα αποτελέσματα των ερευνών στα σύρματα και το tc. Όταν δημοσιευτούν, συζητηθούν και αναλυθούν, θα προσπαθήσω να να προσαρμοστώ στα ασφαλή πλαίσια.
Μέχρι να έρθει αυτή η στιγμή, δεν έχω σκοπό να αλλάξω κάτι λόγο εικασιών :)

Χθες βλεποντας videos στο youtube επεσα πανω σ'αυτο του γνωστου reviewer AresMares.
[...]
Και τελος ειμαστε αργοσχολοι και δεν εχουμε τι να κανουμε στη ζωη μας εμεις που γραφουμε στα φορουμ

Καλά.. Πέθανα στο γέλιο όταν το έβλεπα :laugh1:
Από περιέργεια και μόνο, όποιος θεωρεί ότι έχει να μάθει πάρα πολλά ακόμα από το φορουμ και είναι "νέος" ας πούμε στο σπορ, ας μπει στις ομάδες στο φβ λίγο να καταλάβει το επίπεδο γνώσεων-εμπειρίας της πλειοψηφίας.
Θα νιώσει επιστήμονας με διδακτορικό στο άτμισμα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Φίλε sarchos59.

 Όπως πολύ ευθαρσώς μας αποκάλυψες, εσύ είσαι ένας ηλικιωμένος άνθρωπος (γεννημένος το 1959) άρα και χρόνο διαθέτεις αλλά και υπομονή. Εγώ απ’ την άλλη, μικρό παιδί είμαι ακόμα (γεννημένος το 1960) και δεν διαθέτω ούτε το ένα ούτε το άλλο. Γι’ αυτό προτιμώ κάθε φορά που το στήσιμο μου μοιάζει σαν να το έχω βουτήξει μέσα σε πίσσα, να στρίβω μια απαστράπτουσα καινούργια αντίσταση. Πρόβλημα όρασης δεν έχω (ούτε δυο εκατοστά πάχος δεν έχουν οι φακοί στα γυαλιά που αναγκαστικά φοράω για να δω που στο διάβολο είναι αυτές οι κωλοβίδες) ούτε τα χέρια μου τρέμουν καθόλου (όταν μου τα κρατάει η γυναίκα μου για να μην βγει η αντίσταση σαν μαλλί ράστα). Και πάντως απείρως ευκολότερη μου φαίνεται αυτή η διαδικασία από την περίτεχνη ιεροτελεστία πλύσης που μας περιέγραψες και εγώ διάβαζα με ιδιαίτερη προσοχή στην αρχή και δάκρυα απελπισίας στο τέλος...

 ΥΓ. Εγώ πάντως τις έχω κατεβάσει τσι ρατσές μου σήμερα... ;D

 Φίλε συνατμιστή cpbaroque. Ποια ιεροτελεστία πλύσης; Απλή είναι αλλά χάθηκε η απλότητά της μέσα στο παραληρηματικό κείμενό μου (όταν έχω πιει τσι ρακές μου έρχομαι στα ίσα μου και γράφω απλούστερα).  Είσαι μικρός εσύ και μπορείς να στρίβεις κάθε λίγο. Θα έρθεις κάποτε στα χρόνια μου και θα με κατανοήσεις. Αχ, εσείς τα νιάτα. Πολύ μας τη βγαίνετε.
Υ.Γ. Κρητική ήταν η ρατσή; Αν μιλάς για τσίπουρο, άστο: δικαιολογημένα τα δάκρυα…

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Καλά.. Πέθανα στο γέλιο όταν το έβλεπα :laugh1:

δηλαδη τι παραξενο λεει ο ανθρωπος που ειναι και για γελια?
Οτι οξειδια μεταλλων  λειτουργουν ως καταλυτης  που με οξυγονο (απ τον ατμοσφαιρικο αερα) + θερμοκρασια παραγει Ακρολεινη δεν ειναι κατι καινουργιο (νομιζω αν θυμαμαι καλα το ξερουμε απο τη δεκαετια του 50, ισως και πιο πριν, edit: απ το 1941 αφου την παρηγαγαν απο οξειδιο νικελιου και αλουμινιου αν δεν κανω λαθος και τη χρησιμοποιουσαν στην παραγωγη δισκων βινυλιου η μαλλον για την ακριβεια σε κατωτερης ποιοτητας δισκους που δεν ηταν απο βινυλιο αλλα απο φθηνοτερα πλαστικα )
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B7

οπως επισεις συμβαινει και με τη γλυκερινη οταν φτανει στους 280 βαθμους
https://en.wikipedia.org/wiki/Acrolein

Οπως επισεις ειναι γνωστο πως η ακρολεινη (προπεναλη) ειναι καρκινογονος ουσια σε αρκετες μορφες ζωης, ΚΑΙ για τον ανθρωπο
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/acrolein#section=Top


μπορει καποια πραγματα να εχουν θεωρηθει "must" και να εχουν "κατωχυρωθει" ως "λογικα" απο διαφορους "ψαγμενους" αλλα ισως να μην ειναι και τοσο νορμαλ -οπως συμβαινει και με τις διαφορες "θεωριες" βιασμου των νομων του ηλεκτρισμου απο διαφορους, κυριως Αμερικανους, reviewers που επειδη τα ειπαν οι "ειδικοι" τα εκλαμβανουν πολλοι ως κοσμοθεωριες- αλλα αυτο δεν αλλαζει τους φυσικους νομους της χημειας (να μην πω για τον ηλεκτρισμο γιατι ειναι στην εντατικη μετα απο τον ομαδικο βιασμο)
Το οτι καποιος δε μπορει να φτιαξει μια αντισταση χωρις να καψει μεταλλα ειλικρινα το βλεπω το λιγοτερο περιεργο, και αν τελικα οντως εχει θεμα και δε μπορει... του βραχυκυκλωνουν η κι εγω δεν ξερω τι,  για ποιο λογο δεν παει σε εργοστασιακους που ειναι φτιαγμενες οι αντιστασεις κανονικα απο εργοστασιο στανταροποιημενες και επιμενει να τις φτιαχνει καιγοντας τες? η απορια ειναι ειλικρινεστατη καθως λογο επαγγελματος εχω ερθει απειρες φορες σε κατασκευασμενες αντιστασεις ολων των ειδων αλλα ποτε δεν θα περιμενα ουτε στην Αφρικη να δω να τις καινε πριν τις χρησιμοποιησουν  :confused1:




byw κανεις δε διαφωνει πως ακομα κι αυτο ειναι ασφαλεστερο απ το ΚΤ που προφανεστατα εχει ολες τις τοξινες του πλανητη, αλλα μια πληροφορια για θεματα που απτονται των νομων της χημειας -οι οποιοι δεν εξαρτωνται απο τα βιτσια κανενος ατμιστη η μη και ειναι εκει ετσι οπως ειναι εδω και 15 δις περιπου χρονια και θα υπαρχουν ολοιδιοι μεχρι να σταματησει να υπαρχει υλη και ειτε υπαρχει η ανθρωποτητα ειτε οχι- τουλαχιστο δεν ειναι για γελια. Αν θες φυσικα και το αγνωεις με τη δικαιολογια οτι καμποσα χρονια καπνιζες κατι χειροτερο και εξακολουθεις να καις τα συρματα, αλλα πρακτικα με το να λες οτι γελας δεν το καταριπτεις, αντιθετα δειχνεις να θες να κρυψεις τη σκονη κατω απ το χαλι γιατι βολευτικες να φτιαχνεις τις αντιστασεις σου με το συγκεκριμενο τροπο και δε θες να τον αλλαξεις (σεβαστο, αλλα προσωπικη σου επιλογη)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2016, 19:39 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
δηλαδη τι παραξενο λεει ο ανθρωπος που ειναι και για γελια?
Οτι οξειδια μεταλλων + οξυγονο (απ τον ατμοσφαιρικο αερα) + θερμοκρασια = Ακρολεινη δεν ειναι κατι καινουργιο (νομιζω αν θυμαμαι καλα το ξερουμε απο τη δεκαετια του 50, ισως και πιο πριν, αφου την παρηγαγαν απο οξειδιο νικελιου και αλουμινιου αν δεν κανω λαθος και τη χρησιμοποιουσαν στην παραγωγη δισκων βινυλιου η μαλλον για την ακριβεια σε κατωτερης ποιοτητας δισκους που δεν ηταν απο βινυλιο αλλα απο φθηνοτερα πλαστικα )
Ξαναδιάβασε μιά τον σύνδεσμο για την ακρολείνη από το wikipedia γιατί κάτι κατάλαβες πάρα πολύ λάθος και παραπλήροφορείς τον κόσμο.  
Το οτι καποιος δε μπορει να φτιαξει μια αντισταση χωρις να καψει μεταλλα ειλικρινα το βλεπω το λιγοτερο περιεργο, και αν τελικα οντως εχει θεμα και δε μπορει... του βραχυκυκλωνουν η κι εγω δεν ξερω τι,  για ποιο λογο δεν παει σε εργοστασιακους που ειναι φτιαγμενες οι αντιστασεις κανονικα απο εργοστασιο στανταροποιημενες και επιμενει να τις φτιαχνει καιγοντας τες? η απορια ειναι ειλικρινεστατη καθως λογο επαγγελματος εχω ερθει απειρες φορες σε κατασκευασμενες αντιστασεις ολων των ειδων αλλα ποτε δεν θα περιμενα ουτε στην Αφρικη να δω να τις καινε πριν τις χρησιμοποιησουν  :confused1:
Δηλαδή η Αφρική είναι τριτοκοσμική απολίτιστη και αμόρφωτη χώρα και μαζί με αυτούς και όλοι όσοι κάνουν dry burn? 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Ξαναδιάβασε μιά τον σύνδεσμο για την ακρολείνη από το wikipedia γιατί κάτι κατάλαβες πάρα πολύ λάθος και παραπλήροφορείς τον κόσμο.
τα χω διαβασει πολυ καλα και γνωριζω -απο τριτους παντα, δεν ειμαι χημικος- για τη συγκεκριμενη ουσια απ την εποχη που υπηρχε minos emi. Αν θες να μου υποδειξεις κατι συγκεκριμενο πες μου ποια ειναι η ενσταση σου σε συγκεκριμενο σημειο


Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Άλλαξες το ποστ σου έξυπνο...... (άλλα η παράθεση μου στο αρχικό σου έχει μείνει)
Οξείδια των μετάλλων + οξυγόνο + θερμοκρασία = ακρολείνη........ Αυτή ήταν η ένστασή μου, γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας σε όλους τους τομείς. 
Όσον αφορά τα βινύλια της minos emi ή οποιασδήποτε άλλης δεν υπάρχει δυστυχώς το κατάλληλο emoticon για το πόσο ενδιαφέρει αυτούς που διαβάζουν για την πύρωση των συρμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Ε ΚΑΙ?
Αλλαξα το ποστ μου απλα ξαναδιαβαζοντας το για να γινει πιο ακριβες ΣΤΙΣ 17.39 ενω ειχα απαντησει στις 17.37 (αν γινοταν σκοπιμα θα ηταν αναποδα ) γιατι δεν εβγαζε νοημα κι οχι γιατι θεωρησα πως κατι μου πες -κι επισεις εχει υποστει ηδη 3-4 τροποποιησεις οπως ΟΛΑ μου τα ποστ σε οποιοδηποτε φορουμ η blog εχω γραψει οτιδηποτε- (φαινεται κι απ την απαντηση μου που σου ειπα να με παραπεμψεις στο σημειο του wiki που θεωρεις πως λεει αλλα πραγματα).
Επι πλεον αν προσεξεις σχεδον ολα μου τα μυνηματα εχουν edits γιατι τα ξαναδιαβαζω και βλεπω ειτε ατελειες ειτε φραστικα λαθη (το χω χρονια αυτο το συνηθειο).
Το θεμα δεν ειναι να αντιπαρατεθουμε σε αυτο αλλα καπου πρεπει να λεμε τα πραματα ως εχουν κι οχι να αγιοποιουμε τα παντα επειδη ειναι συνηθειες μας που δε θελουμε να κοψουμε.
Το ΗΤ φυσικα και ειναι καθ αυτο υγειηνοτατο σε συγκριση με το ΚΤ αλλα αν το δουμε αυτουσιο δεν ειναι καλο να βλεπουμε ποια ειναι τα κουσουρια του και αν γινεται να τα λυσουμε?
Ειναι δηλαδη τοσο σημαντικο πραγμα στη ζωη καποιου να ...καιει τις αντιστασεις πριν τις χρησιμοποιησει και με το που ανοιξε το θεμα ο κος Φαρσαλινος καποιοι νοιωσαν σα να τους πηραν το παιχνιδι?  :confused1:


Αυτο ειναι καλυτερα επεξηγηματικο? (αν και λεει 315 βαθμους γιατι μιλαει για παραγωγη ακρολεινης )

Acidic binary metal oxide catalysts, including SnO2–TiO2, SnO2–ZrO2, TiO2–Al2O3, SiO2–TiO2, ZrO2–SiO2, ZnO–TiO2 and TiO2–ZrO2, were prepared and employed to catalyze the dehydration reaction of glycerol (GL) at 315 °C. Correlation of the catalyst acidities with their catalytic performance demonstrated that the strongly acidic sites at −8.2 < H0 ≤ −3.0 were efficient for the selective production of acrolein (AC) from aqueous GL (10 mol% or 36.2 wt% GL). Micropores in the catalyst textures showed a negative effect on AC selectivity, probably by inducing secondary reactions of AC. The highest AC selectivity obtained over these binary oxide catalysts was in the range between 45 mol% and 52 mol%. A direct use of the anhydrous GL, instead of the aqueous GL, for the dehydration reaction produced much lower AC selectivity but larger amount of heavier products. Among all the catalysts investigated, 10 mol% TiO2–Al2O3 calcined at 600 °C and 50 mol% TiO2–ZrO2 calcined at 550 °C exhibited the best catalytic performance for AC production from aqueous GL. The appropriate reaction temperature range for the production of AC was also reported by using this 50 mol% TiO2–ZrO2 as a representative catalyst.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0920586110002543






« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2016, 20:34 από Nick74 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115885 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824359 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507360 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294176 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1122 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem