vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 1 χρήστης
bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Εγω τα περναω σε χαρτι με οινόπνευμα 3,4 φορες και τίποτα αλλο.

Αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ από εδώ και πέρα στα σύρματα πριν στίσω την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Εδω και μερες διαβαζω περιοδικα το φορουμ γιατι δεν εχω πλεον υπολογιστη και για το νημα εμαθα απο συνατμιστη .

Παιδια δεν ειναι κατι καινουριο αυτο το θεμα. Το αν καποιος θελει να κανει dry burn ή οχι ειναι θεμα προσωπικο , αλλα το εχουμε πει σε διαφορα νηματα πολλες φορες εδω και χρονια οτι δεν ειναι καλο και σωστο.

Συγνωμη αλλα δεν εχω διαβασει ολο το νημα και ακριβως τι εχει γραψει ο καθενας , αλλα λιγο που το ''περασα'' βιαστικά , βλεπω τις ιδιες αποριες που υπηρχαν παντα.

Ο καθαρισμος με οινοπνευμα - σαπουναδα και νερο - ισοπροπ/κη αλκοολη κλπ. κλπ. κλπ. αλλα καθαριστικα που δεν μας κανουν καποια ζημια ειναι το καλυτερο για να τα καθαρισουμε.


Σε μια απορια για το πως θα κανουμε αντ/ση χωρις να εχουμε πυρωμα σε μια ή δυο σπειρες , η απαντιση ειναι πολυ απλη και την εχουμε αναφερει πολλες φορες στο νημα ''micro coil''.
Οι αντ/σεις micro coil δεν εχουν κολλημενες σπειρες , αλλα ισοποσες μεταξυ των σπειρων πολυ μικρες αποστασεις.
Οταν οι αποστασεις αναμεσα στις σπειρες ειναι ιδιες , τοτε και το ρευμα θα εχει την ιδια αβιαστη πορεια.  Αποτελεσμα θα ειναι το να αναψει σωστα η αντ/ση.

Αν οι σπειρες ειναι κολλημενες , τοτε θα εχουμε και πυρωμα καποιων σπειρων.


Συγνωμη αν σας ζαλισα και ενδεχομενως να εχω ξεφυγει λιγο απο το θεμα , αλλα θεωρησα καλο να γραψω τι γνωριζω για το θεμα .

(αντε φευγω παλι........ :bye: )

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Παρόλα αυτά όμως οι έτοιμες microcoil αντιστάσεις έχουν ενωμένες σπείρες. Επίσης, μπορεί όντως κάποιος να καθαρίσει την αντίσταση με άλλους τρόπους αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο. Δηλαδή, είτε χαλάς την ομοιμορφία των σπειρών (διότι προσπαθείς στο εσωτερικό της αντίστασης να καθαρίσεις π.χ.), είτε και δεν την καθαρίζεις τόσο καλά όσο το dry burn διώχνει ό,τι ξένο υπάρχει πάνω στην αντίσταση. Προσωπικά μιλώντας, μου φάινεται λίγο περίεργο να μην κάνω dry burn για να καθαρίσω έστω την αντίσταση αλλά και για το αρχικό στήσιμο.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το προβαρι μου, οπως ειπα και πριν, δεν θα δωσει ρευμα σε περιπτωση που θα νιωσει βραχυκυκλωμα.. ενω ηδη μετα το πλυσιμο που του κανω μεχρι ωρας..ειναι ηδη βρεγμενο το ντεκ/συρμα (εστω και λιγο) οταν του κανω dry burn.. αρα δεν ειμαι μακρια..

Το θεμα μου ειναι¨αν δουλευει και αν καθαριζει..

Αρη.. περιμενω νεα σου αν το δοκιμασεις.. εγω σε μερικες μερες θα ξαναμπω στην διαδικασια..

Και αν αυτο δουλευει και καθαριζει..τοτε και γω μεσα στο κλιμα των ημερων...

..να μην το "καιω το συρμα"...


Δημήτρη.. με το provari δοκιμάζοντας και άρα ξέροντας ότι έχω προστασία έναντι πιθανού βραχυκυκλώματος, δοκίμασα μόνο και μόνο από περιέργεια. Φυσικά το νερό έσταζε μόνο στην αντίσταση. Έγινε ό,τι φαντάστηκα. Δούλευε κανονικά αλλά δε γίνονταν τίποτα. Δυστυχώς έκανα καινούργια αντίσταση και επομένως ήταν ήδη καθαρή ώστε να κρίνω να καθαρίζει αλλά προφανώς αφού το νερό κρυώνει τόσο την αντίσταση και να πατάς το fire button, δε γίνεται κάτι.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Κάτι που βολεύει απίστευτα στο καθάρισμα του εσωτερικού μιας αντίστασης είναι τα μεσοδοντια βουρτσακια ;)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Το θέμα για μένα ήταν να έκανα ένα dry burn και να ξεμπέρδευα μόλις το έβαζα στο νερό, αν είναι να μπλέκω με βουρτσάκια και "τρίβε τρίβε" κάνω καινούργια αντίσταση και τελειώνω πιο γρήγορα. Ειδικά σε ατμοποιητές όπως τον kfl+ που δεν απαιτούν να κάνεις την τέλεια αντίσταση για να δουλέψει μου φαίνεται ότι θα τελειώνω συντομότερα..


Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Μιας και διάβασα έτσι στα πεταχτά το νήμα εδώ, θα καταθέσω την πολύ πρόσφατη εμπειρία μου.
Σήμερα έστησα 2 αντιστάσες για 2 καιφούνηδες αντιστοίχως. Εκανα όλα τα βήματα που έκανα και πριν για mc πλην του πυρακτώματος. Πριν στρίψω τα σύρματα, τα έπλυνα με νεράκι και σαπουνάκι και μετά τα έτριψα με βαμβάκι ποτισμένο σε οινόπνευμα.
Για να κάνω τις σπείρες χρησιμοποιώ το γνωστό μίνι σταυροκατσαβιδάκι με το μπλε χερούλι. Την ώρα που έστριβα, πρόσεχα να μην έχουν πολλή απόσταση μεταξύ τους οι σπείρες, Μάλιστα, σε σημεία, το σύρμα είχε και γωνίες από τον τρόπο που ήταν τυλιγμένο όταν το πήρα (μου τη σπάει πάντα αυτό  :tongue_smilie: ) Με σύρμα 0.28, 8 σπείρες και αντίσταση σταθερά στο 1,6, έβαλα και βαμβάκι προσέχοντας να ακουμπάει στα "ποδαράκια" και άτμισα. Δεν τις ένωσα, δεν τις"χάιδεψα", απλά φρόντισα να τις κάνω όσο πιο ομοιόμορφα γίνεται. Αποτέλεσμα; Σούπερ! Και ίσως ένα κλικ πιο πάνω σε γεύση! :thumpup:
Βέβαια, την αντίσταση την τσέκαρα όταν πότισα το βαμβάκι με υγρό και έσταξα και λίγο πάνω της κατευθείαν, πριν γεμίσω το τανκ δηλαδή. Αλλά νομίζω ότι αυτό δε δημιουργεί πρόβλημα όπως η στεγνή πυράκτωση ναι;

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
με τη συγκόληση τι γινετε , φαντάζομαι ότι πυρώνεται το μέταλλο εστω και τοπικά.
είναι κ αυτό επικίνδυνο φαντάζομαι.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
και αν  έχει πολλά κουνούπια εκεί που ατμίζεις μολύνεται ο αέρας που πετάνε και εισερχόμενος στον ατμοποιητή μπορεί να εκραγεί το μόντ προσοχή για κουνούπια

Εγώ ατμίζω Limoncello και δεν με πλησιάζουν καν τα κουνούπια.  ^-^

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ειμαι στην 3 φορα που στηνω στο πλας αλλα και μια στο Κ4 χωρις πειρωμα αλλα με χαιδεμα το κοιλ με κατσαβιδακι και στριψιμο με κοιλερ  και βρεξιμο βαμβακι και αντισταση και μετα λιγο ανοιγμα με το κατσαβιδακι κοιλ  στρωσιμο αν χρειαστει και δεν εχω παρει ουτε μια άσκημη γευση και ναι θα πω οτι εχει καλυτερη γευση .. Που?  οταν τραβαω τις πρωτες τζουρες δεν περνω αυτο τη υποψια σαν καπνισμενου υγρου βαμβακι ... πηρα αμεσως και με σκετη βαση που εβαλα στην αρχη καθαρη γευση ή αν εχω βαση καμια γευση αλλα ουτε υποψια καπνισμενου βαμβακιου ... οποτε ουτε με κουρασε να το στριψω ουτε βλεπω το λογο οτι θα μου φαει ωρα ...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Θα έχεις πέσει σε καλό σύρμα :)) . Άμα πέσεις σε μάπα χέστ@.

Εγώ το πρωί δοκίμασα να στήσω και να μην το πυρώσω καθόλου και μέχρι τώρα έχω την αηδία στο στόμα. Φυσικά άλλαξα σύρμα και είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
εχουμε δει πολλες φορες να φτιαχνουν microcoil στο youtube μηπως μπορει καποιος που το χει να κανει video με το τροπο του
kostas44να μαθαινουμε και μεις οι νεοι (στους επισκευασιμους οχι στα χρονια) :)
ζηταω πολλα? ::)

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Θα έχεις πέσει σε καλό σύρμα :)) . Άμα πέσεις σε μάπα χέστ@.

Εγώ το πρωί δοκίμασα να στήσω και να μην το πυρώσω καθόλου και μέχρι τώρα έχω την αηδία στο στόμα. Φυσικά άλλαξα σύρμα και είναι μια χαρά.


Λες ρε φιλε για αυτο να ειχα την αηδία ολη την ωρα στο στομα μου ?
Μονο με πυρακτώση δούλεψε καλα

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
ειμαι στην 3 φορα που στηνω στο πλας αλλα και μια στο Κ4 χωρις πειρωμα αλλα με χαιδεμα το κοιλ με κατσαβιδακι και στριψιμο με κοιλερ  και βρεξιμο βαμβακι και αντισταση και μετα λιγο ανοιγμα με το κατσαβιδακι κοιλ  στρωσιμο αν χρειαστει και δεν εχω παρει ουτε μια άσκημη γευση και ναι θα πω οτι εχει καλυτερη γευση .. Που?  οταν τραβαω τις πρωτες τζουρες δεν περνω αυτο τη υποψια σαν καπνισμενου υγρου βαμβακι ... πηρα αμεσως και με σκετη βαση που εβαλα στην αρχη καθαρη γευση ή αν εχω βαση καμια γευση αλλα ουτε υποψια καπνισμενου βαμβακιου ... οποτε ουτε με κουρασε να το στριψω ουτε βλεπω το λογο οτι θα μου φαει ωρα ...  :yes:


κωστα φτιαξε ενα βιντεακι ρε αδερφε,να δουμε και εμεις οι κουλοι  >:(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115907 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824370 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507382 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8936 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568778 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243872 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294184 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1125 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem