vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

187 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, bloodlessz, camber

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας

Και άλλο θέμα(μεγάλο)Πως να το κόψει κάποιος που χει δώσει 4-5 χιλιαρικα για εξοπλισμό και είναι ερωτευμένος με τις συσκευες
και για να μη βγεί @α@ακ@ς από τις επιλογές του δεν το κόβει για να μην πάνε χαμένα τα χαμένα(μεγαλύτερο πρόβλημα απο το μικροκόλι)

Χτύπησες φλέβα χρυσού  :respect:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
H οποία ποιά είναι?

Ότι είμαστε ερωτευμένοι με τις συσκευές?

Και εγώ είμαι ερωτευμένος με το κλουποράκι και με το στικάκι και ας τα πήρα από 10 ευρώ το καθένα... :cigar:

Δεν έχουν σχέση όμως αυτά με αυτους που το πυρώνουν το σύρμα...


Λέω εγώ τώρα... ;D

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά σήμερα είπα και εγώ να στρίψω με ανοιχτές σπείρες και να ξεχάσω το mc αλλά έφαγα τόσα σκασίματα που θυμήθηκα τα παλιά που πάθαινα μικρά εγκαύματα στην γλώσσα. Οπότε ξαναέκανα microcoil με ελαφρό dry burn ίσα για να πατήσω τις σπείρες. Το πολύ πολύ θα αλλάζω το σύρμα κάθε φορά
Τα σκασίματα είναι συνήθως στην αρχή όταν είναι καινούργια η αντίσταση, μετά κατά τη χρήση μειώνονται από ελάχιστα έως καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Η αντισταση θερμαινεται κατα το ατμισμα σε καποιες θερμοκρασιες σαφως χαμηλοτερες απο αυτες που αναπτυσσονται κατα το Dry burn. Μηπως αν μετα την απομακρυνση του βρωμικου βαμβακιου πατησουμε στιγμιαια για να θερμανθει η αντισταση ,χωρις ομως να πυρακτωθει,ωστε ο καθαρισμος της μετα με βουρτσακι να ειναι πιο αποτελεσματικος?Το εχω κανει με καλα αποτελεσματα. Ισως καπως ετσι χρησιμοποιουμε την ιδια αντισταση για πεντε εξι αλλαγες βαμβακιου και μετα στριβουμε καινουργια.

Πολλοι φιλοι μου ατμιστες μου λενε..
''Καθε βραδυ αλλαζω φιτιλι γιατι ατμιζω 5 περιπου ml καθε μερα. Θα ηταν κουραστικο να αλλαζω και αντισταση η οποια μπορει να πετυχει η και οχι .Αν δεν πετυχει τοτε πρεπει να την βγαλω να την ξαναστριψω κοκ...και αυτο θελει χρονο, υπομονη, ηρεμια και συγκεντρωση που ποιος εχει μετα απο μια μερα με στρες,κουραση, ωρες δουλειας και αναδουλειες λογω κρισης...''

Οι περισσοτεροι σκεφτομαστε καπως ετσι. Πιστευω ενα στιγμαιο ζεσταμα χωρις να κοκκινισει ομως και κατοπιν καθαρισμος με μπατονετα η βουρτσακι μπορει να ειναι η ενδιαμεση λυση για οσους δεν εχουν το χρονο η τη διαθεση να στριβουν σε καθε αλλαγη νεες αντιστασεις.




Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγώ αν και ακόμα κάνω dry burn όχι για καθάρισμα (απλά πετάω την αντίσταση και βάζω νέα) αλλά για το αρχικό κόλλημα στις σπείρες, φτιάχνω 8-10 μικροκόλια όταν βρω χρόνο και τα έχω έτοιμα ώστε όταν θέλω να αλλάξω αντίσταση να μην πρέπει να την στρίψω εκείνη τη στιγμή.
Το ίδιο κάνω και για τις n-r-n αντιστάσεις μου που χρειάζονται και τσαφάρισμα για την συγκόλληση άρα περισσότερο χρόνο.
Τον τελευταίο καιρό αντί για dry burn πειραματίζομαι με πολύ καλά αποτελέσματα με κάψιμο της αντίστασης με τον πυρσό, όχι όμως σε σημείο να κοκκινίζει το σύρμα, απλά να ζεσταίνεται για να το πιέσω με το πενσάκι.
Δοκιμάστε το να δείτε αν σας βγαίνει καλό το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Και άλλο θέμα(μεγάλο)Πως να το κόψει κάποιος που χει δώσει 4-5 χιλιαρικα για εξοπλισμό και είναι ερωτευμένος με τις συσκευες
και για να μη βγεί @α@ακ@ς από τις επιλογές του δεν το κόβει για να μην πάνε χαμένα τα χαμένα(μεγαλύτερο πρόβλημα απο το μικροκόλι)

Χτύπησες φλέβα χρυσού  :respect:

Οταν λέμε κάτι (..έστω και για "πλάκα") ..να ξέρουμε ότι αυτό σε κάποιους απευθύνεται (..μπορεί όχι σε εμένα ..αλλά σε "κάποιους")
{..προσωπικά σταμάτησα το τσιγάρο (..που χάλαγα 300+ ευρώ τον μήνα με τα τρία πακέτα που χρειαζόμουν) και μπήκα στον χώρο του ατμίσματος για λόγους υγείας. {"βρέθηκα" υπερτασικός ..οπότε, επειδή δεν μπορούσα να το κόψω ..διάλεξα αυτόν τον εναλλακτικό τρόπο ...ελπίζοντας σε κάτι λιγότερο επιβλαβές}

Και σίγουρα αυτά τα 300+ ευρώ τον μήνα ..πλέον μου "περισσεύουν"!!

 Και το ότι είμαι (..τουλάχιστον ..προσωπικά εγώ) 50 χρονών (..εργάζομαι με ένσημα από τα 16 ..κάποιες φορές ταυτόχρονα και σε δύο δουλειές ...επενδύοντας στο "μέλλον") ..και που τώρα "έτυχε μέχρι στιγμής" ..να μην έχω "άλλες" υποχρεώσεις .....δικαίωμά μου είναι, να τα κάνω ότι θέλω}!!

{..αν "τολμήσω" δε να αναφέρω (..και όχι μόνο "ίσως" εγώ) ...τα πόσα λεφτά έχω "ρίξει" στο αμάξι ....η σε ότι άλλο γουστάρω .....τα εδώ.. (..στο άτμισμα) "ριγμένα" χρήματα ..είναι "ελάχιστα".

Ούτε "ερωτευμένος" νιώθω με τα "μπιχλιμπίδια" μου ..ούτε τίποτα {..πρόσφατα πούλησα το sx mini m class, επειδή το "βαρέθηκα" ...όπως στο μέλλον θα βαρεθώ και κάτι άλλο (...ίσως και όλα)}

Και για να μην εκφέρω μόνο την προσωπική επί του θέματος αποψή μου ...όλες οι συσκευές (mod - ατμοποιητές) ..μέχρι και τα υγρά, μπορούν να πουληθούν κάλλιστα!!
..οπότε δεν νομίζω ότι αυτό στέκεται σαν λόγος μη διακοπής του ατμίσματος, η για να μην σε πεί κάποιος .."κάπως".

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Varaderum μην ασχολείσαι με αυτά... απλά προσπέρνα τα...

Μερικοί (οι πιό πολλοί μάλλον) έχουν εμμονή με τιην ''κατσίκα του γείτονα''

Δεν κοιτάνε να πάρουν δικιά τους... ;D

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Varaderum, εσύ γιατί το πήρες προσωπικά το σχόλιο? Ο συνατμιστής αναφέρθηκε γενικότερα σε μια νοοτροπία, η παρουσία της οποίας είναι ισχυρή και στο φόρουμ, όπως κι εγώ έχω διαπιστώσει. Ενα βίντεο του Ρένου μάλιστα για τις "αμαρτίες της ατμιστικής κοινότητας" ή κάπως έτσι, λέει πολλές αλήθειες.
Από κει και πέρα, ελεύθερος άνθρωπος είσαι και μπορείς να διαθέτεις το πορτοφόλι σου όπως νομίζεις, δε χρειάζεται να απολογείσαι.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά δεν είναι ακατόρθωτο το "σχεδόν microcoil" χωρίς πύρωμα  :D
Όσο  για το καθάρισμα του χωρίς κάψιμο, που απασχολεί αρκετούς η λύση είναι απλή  :fight_hammered2:
Ανοίγουμε την βρύση, βάζουμε από κάτω με προσοχή το μοντάκι με την αντίσταση ανοιχτή
ακουμπάμε με την αντίσταση το νερό που τρέχει και πατάμε fire.
Κατάλοιπα τέλος !





Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
αυτο δεν το εχω δοκιμασει ποτε...
δεν σου βραχυκυκλωνει...?

Με νερο (χωρις πατημα του fire) καθαριζω αρχικα παντα... αλλα ποτε δεν γινεται καλο καθαρισμα και κανω dry burn μετα..
Αν με τετοιου τυπου τροπο καθαριζει καλα και χωρις προβληματα.. εγω αντικαθιστω ανετα την πυρακτωση της αντιστασης...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Έχει ξαναειπωθεί αυτό παιδιά...


Προσοχή μεγάλη θέλει!!!!


Μην συμβεί τπτ και μετά θα μας δούμε και στις ειδήσεις.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Τελικά δεν είναι ακατόρθωτο το "σχεδόν microcoil" χωρίς πύρωμα  :D
Όσο  για το καθάρισμα του χωρίς κάψιμο, που απασχολεί αρκετούς η λύση είναι απλή  :fight_hammered2:
Ανοίγουμε την βρύση, βάζουμε από κάτω με προσοχή το μοντάκι με την αντίσταση ανοιχτή
ακουμπάμε με την αντίσταση το νερό που τρέχει και πατάμε fire.

Κατάλοιπα τέλος !


Πλάκα κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
εγω να κανω μια ερωτηση μιας και νεος ατμιστης 6 μηνων ...τοσο δυσκολο ειναι η πολυ χρονοβορο να αλλαζουμε βαμβακι με αντισταση μαζι καθε 3 μερες η οποτε νομιζει ο καθενας οτι πρεπει να αλλαξει??
εγω επειδη ασχολουμαι κανα 3 μηνο με τους επισκευασιμους μολις ειδα και το θεμα που ανεβασε ο κωστας(συγχαρητηρια πολλα) αυτο κανω..

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Έχει ξαναειπωθεί αυτό παιδιά...


Προσοχή μεγάλη θέλει!!!!


Μην συμβεί τπτ και μετά θα μας δούμε και στις ειδήσεις.

Επειδη εγω, ως αραιος επισκεπτης πλεον, δεν το εχω ξαναδει...

για πες μου... προσοχη σε τι??

βραχυκυκλωνει ή οχι ο καθαρισμος αυτος? Υπαρχει κατι αλλο?

οκ! να προσεξω... αλλα τι να προσεξω να κανω ή να μην κανω..

το προβαρι σταματα να δινει ρευμα στο βραχυκυκλωμα (οπως εχω πολλες φορες δει και με τα ματια μου) αλλα με νερο δεν εχω παιξει

(χθες εκανα καθαρισμο τελευταια φορα.. οποτε θελω να ξερω αν θα το δοκιμασω στην επομενη)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115850 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824346 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154755 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568760 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243856 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294165 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762749 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem