vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 5 χρήστες
johnath, camber, Milarepa, Doubt, bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Τη γνωμη μου την ειπα, δε θα τη ξαναπω. Απλα να δωσω μια πληροφορια που μπορει να συνεκτιμηθει απο καποιους συνατμιστες ή να αγνοοηθει απο καποιους αλλους, παντως προσωπικα νομιζω εχει την αξια της. Στη σελιδα της στο facebook η Innokin ηδη εχει δημοσιευσει και εν ειδει προειδοποιησης τοσο το αρχικο βιντεακι του καλου μας γιατρου για το θεμα του dry burning οσο και την απαντηση του στο blog του σε συνεργασια με τον Pedro Carvalho (material sciences expert).

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Για δείτε κι αυτό ρε παίδες, ίσως έχει σχέση με το θέμα και την τεχνολογία του μέλλοντος
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16151.msg851877.html#msg851877

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
!!!
« Απάντηση #242 στις: Μαΐου 27, 2015, 22:11 »
Μεχρι το λειζερ εχουμε δρομο ακομα.
Τωρα   ακομη με την  καθημερινοτητα.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά αυτό που πρέπει όσοι ψάχνουμε υγεία να έχουμε στον νου μας ειναι πως απλα και αυτό το τσιγαρο μια ωραία μέρα πρέπει να παει στα τσακιδια. Επειδή έχει την χάρη του και απο ανθρώπους που βγάζουν απο αυτό ακούμε εκφράσεις τύπου-ο υγιεινός τρόπος καπνίσματος κλπ, ξεχνάμε, θυμιζω  πως η αρχή για την πλειοψηφία  ηταν η διακοπή του κτ.  Ε, και αυτό τσιγάρο είναι, λιγοτερο βλαβερό δε, αλλά και παλι.

Φιλε εισαι μεσα στο μυαλο μου μπραβο σου εδω εχει γραφτεί ολόκληρος τόμος με σχολια για το πως να συνεχίζουμε να ατμιζουμε δεν εχω δει ομως κανενα νήμα να λεει πως να απαλλαγούμε απο το ηλεκτρονικό τσιγαρο και αρα απο τη νικοτίνη οριστικά.
Αλωστε η κινηση μας εαν οχι όλων του99,9% να στραφούμε στο ητ ηταν να κόψουμε το κανονικο οχι ομως να εθιστούμε σε ενα αλλο. Περιμενω να δω παιδια που τελικα απαλλάχθηκαν απο το ρημάδι το τσιγαρο ειτε ειναι κανονικο ειτε ηλεκτρονικό να μας πουν πως σταδιακα το εκαναν και πως ειναι τωρα
Ευχαριστω πολυ


Όσον αφορα τωρα τα κατάλοιπα και ολα τα επιβλαβή στα σύρματα θα ηθελα και μια αποψη απο τις εταιρίες που κατασκευάζουν και πουλάνε τα σύρματα ποιος η αποψη τους; Εχουν ερωτηθεί εχουν κανει καμια ερευνα ;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγω ατμιζω μηδενικη σχεδον ενα χρονο, με μονη εξαιρεση το Castle Long σε 6αρι.
Η εξαρτηση δεν προκαλειται μονο απο τη νικοτινη αλλα και για λογους συνηθειας / ψυχολογικους κτλ.
Demkoni θα σου εβαζα πολλα μπραβο για τα προηγουμενα  ποστ σου αλλα μονο ενα γινεται.
Kostas44 μακαρι να ανοιγεις παντα τετοια ουσιαστικα θεματα, εννοειται να μην σταματησεις και τα θεματα στο diy  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2015, 22:54 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep

Off :Κι εγώ με μηδενική,επέστρεψα στην...."κακή συνήθεια",έπειτα από 13 χρόνια αποχής  ::)
On:
Όταν στήνω τα microcoils....φεγγοβολούν όπως το νήμα σε λαμπτήρα πυρακτώσεως  :))

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
παρακολουθω το θεμα με προσοχη και ενδιαφερον,προσωπικα θελω να συγχαρω τον κωστα που μας μετεφερε την πληροφορια και να εκφρασω τα καλυτερα για τον ιατρο και την τεραστια προσφορα του..ευτυχως αναφερθηκε το θεμα γιατι ετσι μας δινεται η ευκαιρια να ανοιξει ο δρομος (με ποιο τροπο το συζηταμε) οπως σιγουρα θα εχουν σκεφτει και αλλοι φιλοι στο πως θα υπαρξουν οδηγιες,πιστοποιησεις και φορεις ελεγχου για να μειωθουν οι αυθαιρετες χρησεις και κατασκευες υλικων αμφιβολου ποιοτητας και προελευσης...καποιοι καποιες εδω ειναι ανησυχοι και προσωπικη μου γνωμη ορθως πραττουν..φιλικα

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Για καλή μου μάλλον τύχη δεν πρέπει να είχα προλάβει να στρίψω πάνω από 5-6 αντιστάσεις μια και είμαι αρκετά φρέσκος στο χώρο και καπάκι έσκασε το θέμα αυτό. Η αντίσταση που έφτιαξα χθες στον erl είναι με κενό στις σπείρες. Διαφορά δεν κατάλαβα. ίσως διότι δεν πρόλαβα να συνηθίσω σε έναν συγκεκριμένο τρόπο. Μεταξύ άλλων διάβασα για μεταλλική γεύση. Ούτε κάτι τέτοιο αισθάνθηκα. Ο erlprinz μου πυροβολεί, διαρροές δεν έχει και εγώ αισθάνομαι κατ άτι καλύτερα ψυχολογικά και γενικά μου φάνηκε πιο εύκολο και λιγότερο μπελαλίδικο.
Από την άλλη χωρίς να το έχω διαβάσει κάπου θεωρούσα αυτονόητο πως μαζί με το μπαμπάκι αλλάζουμε και αντίσταση. Αλλιώς πιο το νόημα περί καθαριότητας, καθαρής γεύσης κλπ; 
Θεωρώ πάντως πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε περισσότερα σχετικά με το ζήτημα.


Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Ερώτηση
Η αναφερόμενη αλλαγή της δομής του σύρματος με το dry burn γίνεται είτε στα 50 βατ, είτε στα π.χ. 5?
Αν δηλαδή "δοκιμάσουμε" αν πέτυχε η αντίσταση που κάναμε πυρώνοντάς την με τα ελάχιστα δυνατά βατ, θα έχουμε πάλι την αλλοίωση του σύρματος?

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Μακράν το πιο ενδιαφέρον νήμα στο forum! Μπράβο στον Κώστα που το ξεκίνησε (δεν είχα ακούσει τη συνέντευξη του Φαρσαλινού) και ήταν η αφορμή για ωραίο διάλογο και πολύ προβληματισμό.

Και εγώ το πύρωνα το σύρμα. Γιατί; Γιατί το είχα δει σε όλα τα βίντεο του YouTube. Είχα μάθει και την απάντηση γιατί το πυρώνουμε πριν ("του τέικ άουτ δε σπρίνκινες") και μετά για να τεστάρουμε/σουλουπώσουμε την αντίσταση. Κάποια στιγμή είχα ρωτήσει γιατί μετά από dry burn αλλάζει το χρώμα του σύρματος (όχι εδώ, γενικά το έψαξα) και οι απαντήσεις ήταν ποικίλες, στην ουσία αβάσιμες και κάποιες από αυτές εξόχως διασκεδαστικές (Rip Trippers: Don't you love it when your kanthal turns out blue???)

Το σημαντικότερο που αποκόμισα από το νήμα είναι πως δεν πρέπει να αποδέχομαι a priori τις απόψεις κανενός για το η.τ. γιατί στο κομμάτι "κάνει/δεν κάνει" δεν μπορούν να βοηθήσουν. Δεν υπάρχει σε ΤΙΠΟΤΑ κάποιο Golden standard. Πίσω από κάθε στήσιμο, πίσω από κάθε καινούρια τεχνολογία ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει ποιο είναι το όφελος υγείας για τον ατμιστή πχ ας πούμε τα μοντάκια με temperature control. Απαιτείται να χρησιμοποιήσεις Ni200 σύρμα. Είναι καλύτερο από το kanthal; Xειρότερο; Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά...
Δεν είναι τυχαίο που ο Busardo ξεκινά όλα τα video με use it at your own risk. Τώρα το πόσο ρίσκο είναι διατεθειμένος να πάρει κάποιος αυτό είναι άλλο θέμα και φυσικά ....κατά τον πόθο σας.

Πρακτικά και επειδή ψάρωσα από τις δηλώσεις του Φαρσαλινού είπα να κάνω σήμερα ένα standard coil χωρίς να το πυρώσω. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό, αλλά γνωρίζοντας πως δεν μπορώ να "σώσω" μια μέτρια αντίσταση με πύρωμα, έφαγα τη διπλάσια ώρα, το 'ξυσα με ένα ίσιο κατσαβίδι καλού κακού, έβαλα βαμβάκι και υγρό, πάτησα fire, βγήκε ατμός, τέλος πάντων...δούλεψε. Καλύτερα από το αν έκανα microcoil; Δεν θα το λεγα. Πιο χρονοβόρο; Standard! Και μόνο η σκέψη πως πρέπει να γίνεται αυτό σε 4 ατμοποιητές 1 φορά την εβδομάδα...άστα να πάνε.

Συμπερασματικά: Ψάχνω να βρω το νήμα (ή να το αρχίσω εγώ): Πήγα στους επισκευάσιμους, βρήκα την υγειά μου για λίγο καιρό και τώρα ψάχνω να γυρίσω στους εργοαστασιακούς...

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Ερώτηση
Η αναφερόμενη αλλαγή της δομής του σύρματος με το dry burn γίνεται είτε στα 50 βατ, είτε στα π.χ. 5?
Αν δηλαδή "δοκιμάσουμε" αν πέτυχε η αντίσταση που κάναμε πυρώνοντάς την με τα ελάχιστα δυνατά βατ, θα έχουμε πάλι την αλλοίωση του σύρματος?
Ολίγον έγκυος γίνετε;Για να καθαρίσει πρέπει να κοκκινίσει ,οπότε...

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Για τον έλεγχο της αντίστασης μιλάω όχι για καθαρισμό με dry burn. Αυτό το έχω ξεχάσει προ πολλού.
Σκέφτομαι ότι άλλο να κοκκινίσει σε σημείο να λιώσει το σύρμα με 50 w και άλλο ίσα ίσα να κοκκινίσει με 5 :confused1:

Αποσυνδεδεμένος jimsiv

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά σήμερα είπα και εγώ να στρίψω με ανοιχτές σπείρες και να ξεχάσω το mc αλλά έφαγα τόσα σκασίματα που θυμήθηκα τα παλιά που πάθαινα μικρά εγκαύματα στην γλώσσα. Οπότε ξαναέκανα microcoil με ελαφρό dry burn ίσα για να πατήσω τις σπείρες. Το πολύ πολύ θα αλλάζω το σύρμα κάθε φορά

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Μέχρι πριν κάποιους μήνες ..έστηνα microcoil {επηρεασμένος τόσο απο το internet (pbusardo, rip tripers) ..όσο και από εδώ μέσα}.

..κάποια στιγμή πρίν από μερικούς μήνες, έγινε συζήτηση για λίγο πιό αραιές σπείρες ..το δοκίμασα, μου άρεσε και το "κράτησα". {..οπότε τέλος το φλόγιστρο για την αρχική αντίσταση}.

Dry burn όμως συνέχιζα και έκανα (..έως δύο ...κάθε φορά που άλλαζα βαμβάκι) ..και μετά αλλαγή σύρματος.

{βαμβάκι (..και αναλόγως την "μάκα" που βγάζει το κάθε υγρό) ..αλλάζω από τα 7ml (πχ στο sin cookies) ...έως και τα 15 - 20ml (πχ στο gin's addiction)}. Βεβαια και εδώ έχω την απορία - ερώτηση.. {..μήπως να επιλέγω υγρά που αφήνουν το δυνατόν λιγότερη μάκα; Μήπως η μάκα που μένει πάνω στο σύρμα (..ιδίως όταν μαζεύεται πολύ) .."δημιουργεί κάτι";;}..

Τέλος πάντων αυτό είναι άλλο ένα ερώτημα...

Πάντως εδώ και κάποιο διάστημα στήνω αποκλειστικά με ni200.

Η διαδικασία σε αυτό το σύρμα έχει αλλάξει τελείως και εδώ "κολητές" σπείρες δεν υφίστανται.

Στήσιμο λοιπόν αντιστάσεων - σπειρών με αποστάσεις μεταξύ τους ..και πλέον κανένα dry burn. To δε βαμβάκι το αλλάζω με βάση τα προηγούμενα στησίματά μου {..από 7 έως και 15 - 20ml ..και αναλόγως το υγρό και την μάκα που αφήνει πάνω στην αντίσταση {..με το που βλέπω πλέον "λίγη" μάκα ...αλλαγή (..οπότε καλό είναι για εμένα, να υπάρχει εύκολη οπτική πρόσβαση στην αντίσταση)}..

Και εδώ το σύρμα το κρατάω για μέχρι δύο αλλαγές βαμβακιού και το "καθαρίζω" με νερό και ηλεκτρική οδοντόβουρτσα.

..ναι, καλά διαβάσατε!! Την κάνει "καινούρια"!! Δεν αφήνει επάνω στο σύρμα τίποτα!!
{..εκεί που αγοράζω καινούριες κεφαλές για τα δόντια μου ..παίρνω και μιά επιπλεόν (..με μαλακή τρίχα) ..για αυτόν τον σκοπό}.

Και "κλείνω" συμφωνώντας, με αυτούς που ήδη είπαν ..ότι το άτμισμα, τα υγρά και όλα τα παρελκόμενα ....έχουν μέλλον μπροστά τους (..και έχουμε σίγουρα να μάθουμε και να αλλάξουμε πολλά στον τρόπο που ατμίζουμε στο μέλλον). {..το καλύτερο βέβαια θα ήταν να το κόψουμε και αυτό ....αν και προσωπικά μου αρέσει πλέον σαν χόμπυ και ενασχόληση (..ήδη πάντως κατέβασα σταδιακά την νικοτίνη στο 4.5 - 6, από 12mg  ..και όσο πάω περιορίζω - ελέγχω και την κατανάλωση)}.

Υ.Γ. ...{μέσα σε αυτό το forum υπάρχουν πολλές "χρυσές πληροφορίες"} ..και προσωπικά είμαι υπέρ τέτοιων ενημερωτικών θεμάτων..
 ...από εκεί και πέρα ...ο καθένας ότι κρίνει καλύτερο ας πράτει..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 09:31 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σας!Πολυ καλό το θέμα και έχει δημιουργήσει πολλές
σκέψεις στο μυαλό όλων μας.Είναι πολύ θετικο πως ασχολούμαστε με λεπτομέρειες
που φτιάχνουν την ιστορία και το μέλλον του ατμίσματος και μπράβο που υπάρχει αυτο το νήμα
γιατί όλοι έχουμε το δικαίωμα να γνωρίζουμε και να πραττουμε αναλόγως.
Πιστεύω πως το κάψιμο του coil δεν είναι το πρόβλημα αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα είναι το μυαλό μας.
Το η.τ θέλει σωστή διαχείρηση ειδικά όσο περνάν τα χρόνια,να κάνεις και λίγο την κοροιδα και να προσπαθείς να μην ατμίζεις σαν τρελός.
Να το χρησιμοποιείς όσο λιγότερο μπορείς και όχι όλη την ώρα παφα πούφα.
Δεν φαίνεται κάπως να λες ότι έκοψα το τσιγάρο και σε βλέπει ο ευατός σου να μπαφιάζεις χειρότερα?
(και ας μην έκανε κακό το καψιμο του σύρματος και ούτε τα βαμβάκια,υγρά,η μπριζόλα στην ψησταριά της ταβέρνας
που την γλύφει η γάτα,τα πλαστικά μπουκάλια του νερού που τα χει ο άλλος στο ψυγείο του 3 χρόνια επειδή δεν είναι ενημέρομένος
πως δεν κάνει,τα μεροκάματα εργατών με ελενιτ,ψευδοροφες με αμίαντους και νιτρικές αμμωνίες χωρίς μάσκα)
Το η.τ είναι εδώ για να μας δώσει τον χρόνο να σκεφτούμε πως είναι η ζωή χωρίς τσιγάρο και να ωριμάσουμε.
Κοψαμε το κανονικό γιατί μπουχτίσαμε με τα χαρτάκια τα φιλτράκια τα κιλά τους αγρινιώτικους για να ξενοιάσουμε
και τώρα τι?Πολυ κούραση παίδες.Πολύ καλή η ενημέρωση για το κάψιμο του coil(και που σαι ακόμα)
και μη μου πείτε πως δε σας πέρναγε από το μυαλό..αλλα δεν είναι αυτό το πρόβλημα.το πρόβλημα είναι πως θα αποκοπούμε και απο αυτό?
Αυτη τη φορά δεν πιστεύω να βγεί αλλο μέσο διακοπής του μέσου διακοπής(αντικατάστασης συγνώμη)
Αυτή τη φορά ήρθε η ώρα του μυαλού και της θέλησης.
Και άλλο θέμα(μεγάλο)Πως να το κόψει κάποιος που χει δώσει 4-5 χιλιαρικα για εξοπλισμό και είναι ερωτευμένος με τις συσκευες
και για να μη βγεί @α@ακ@ς από τις επιλογές του δεν το κόβει για να μην πάνε χαμένα τα χαμένα(μεγαλύτερο πρόβλημα απο το μικροκόλι)
Συγνώμη αν βγήκα εκτος και για το σεντόνι και καλά ατμίσματα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115924 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824389 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507406 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8943 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154779 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568796 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243889 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762782 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem