vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Yihi SX mini 350J M class

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #75 στις: Απριλίου 27, 2015, 18:07 »
λοιπόν, 10-12 σπείρες με το 40 άρι σε 2mm κατσαβιδάκι, πιστεύω θα με δώσουν
από 0,08 -0,1 ohm.


...λέω τώρα, αφού με 30άρι και 7 σπείρες πήρα 0,067ohm, άρα!!!!








ααα, πριν λίγο, με τον δεύτερο aqua με kanthal A1, σε Joule, ξεχάστηκα και τον άδειασα ??? ,
αλλά καμμένο δεν πήρα, απλά δεν έβγαζε πια ατμο ε........ε και ξυππνησα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2015, 18:30 από BillythekingRhodes »

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #76 στις: Απριλίου 27, 2015, 20:26 »


araditsas, όχι, δεν την έχω στην κατοχή μου τη συσκευή, γι'αυτό και δεν είμαι απόλυτος (και συγγνώμη αν φάνηκα έτσι).

Την είχα όμως στα υπόψιν μου τη συσκευή (είχα και τα χρήματα στην άκρη για να καταλάβεις!) και με χάλασε αυτό που
είδα, that's all.
Μου αρέσουν οι προσεγγίσεις που να προσεγγίζουν όσο το δυνατόν αναλογικές καμπύλες.

Όταν βλέπω στο Yihi αυτό:

(Image removed from quote.)

και στο DNA40 αυτό:

(Image removed from quote.)

εμένα τα διαγράμματα αυτά μου λένε πολλά για την ομαλότητα και προοδευτικότητα των ρευμάτων που μπορώ να περιμένω.

Κι από την στιγμή που είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το DNA40 και λειτουργεί άψογα (αν προσέξω κάποια πράγματα
που γενικά, σε όλες τις συσκευές ελέγχου θερμοκρασίας πρέπει να προσέχουμε), για ποιόν λόγο να ρισκάρω να αγοράσω
κάτι που πιθανώς θα με απογοητεύσει;

Σίγουρα θα επιδιώξω να σχηματίσω γνώμη από κοντά, με χρήση της συσκευής εξ ιδίων. Αλλά στα τυφλά να την αγοράσω δεν πρόκειται πλέον.....

2η σύγκριση διαγραμμάτων:

Yihi:

(Image removed from quote.)

DNA40:

(Image removed from quote.)

Κατά την προσωπική μου άποψη, δεν υπάρχει σύγκριση, ο χειρισμός του DNA40 είναι πολύ πιο σωστός και real time.

Και τα λέω αυτά εγώ, που τόσο με έχει ταλαιπωρήσει το DNA40 με τις παιδικές του ασθένειες (2 φορές επιστροφή του
VS RDNA 40 μου). Και ήταν πιστεύω και ο κύριος λόγος που αμφισβητήθηκε και από τους reviewers.*

Και συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός ή απόλυτος, απλά περίμενα μετά από τόσο καιρό η Yihi να παρουσιάσει κάτι εξαιρετικά ακριβές και να αναφωνώ "έτσι έπρεπε να είχε κάνει η Evolv, αλλά βιαζόταν να το βγάλει στην αγορά πρώτη".
Απογοητεύτηκα (χωρίς να αμφισβητώ πως μπορεί η συσκευή να λειτουργεί παραπάνω από ικανοποιητικά).


*Άλλος ένας λόγος που αυτή τη φορά είναι πιο θετικοί οι reviewers είναι πως πλέον, μετά από τόσο καιρό, είναι πλέον
σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό εξοικειωμένοι με τις "ιδιοτροπίες" του ελέγχου θερμοκρασίας, άρα και περισσότερο δεκτικοί
στο να εξετάσουν τα θετικά σημεία της τεχνολογίας αυτής.

Φίλε δεν μπορώ να σου το εξηγήσω με σχεδιαγράμματα αλλά είναι πολύ καλύτερη του rdna όσο αφορά την διαχείριση θερμοκρασίας.
Πίστεψε με και δοκίμασε το αν θες.

Έγραψες.
Κατά την προσωπική μου άποψη, δεν υπάρχει σύγκριση, ο χειρισμός του DNA40 είναι πολύ πιο σωστός και real time.

Θα αλλάξεις γνώμη για αυτό. Βάζω στοίχημα  χαχαχαχ
Τελικα πηγα και το πηρα

Δεν ξερω γιατι αλλά δουλευει πολυ καλυτερα απο του φιλου που δοκιμασα(σε temp mode παντα).

Σε αυτο που πηρα δεν καταλαβαινω το παλμικο ενω προχθες το καταλαβαινα με την πρωτη.  :dontknow:

5 σπειρες σε 2.5ρι αξονακι με 26 gauge(~0.4) εβγαλε 0.05 στον Κ4  :yes:

Θα επανελθω το βραδακι με foto's και τα συμπερασματα απο τις πρωτες ωρες χρησης
Καλορίζικο και να το χαρείς. Που είμαι σίγουρος ότι θα το χαρείς γιατί φυσάει το κινεζομοντακι.

Θέλουμε να ακούσουμε την άποψη σου.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #77 στις: Απριλίου 27, 2015, 21:04 »
Απο το φατσοβιβλιο


Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #78 στις: Απριλίου 27, 2015, 23:02 »
Τι ακριβώς είναι αυτό;
Έσκασε, έσπασε η απλά το άνοιξαν;

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #79 στις: Απριλίου 28, 2015, 01:12 »
απλά το άνοιξαν έχει πολλές φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #80 στις: Απριλίου 28, 2015, 01:23 »
Σε μαυρο που το πηρα ,εχουν αρχισει και φαινονται σημαδακια-ξεφλουδισματα, μετα απο  βδομαδα χρησης, τα καλα του ipv mini  >:(

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #81 στις: Απριλίου 28, 2015, 01:29 »
Το ipv που κολλάει;
Βάλε μια φώτο να δούμε τη φθορά αν μπορείς

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #82 στις: Απριλίου 28, 2015, 01:50 »
από το ιντερνετ
 λύση


http://www.jwraps.com/

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2015, 02:01 από globalzero »

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #83 στις: Απριλίου 28, 2015, 02:08 »
Το ipv που κολλάει;

Τα μαυρα ipv ξεβαφουν , οπως και τα sx σε 4 ημερες μονο  :))




« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2015, 12:42 από panagosg »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #84 στις: Απριλίου 28, 2015, 13:38 »
Αυτα ειναι. Απλα απαραδεκτο για 200€ συσκευη..
Anyway, απαραδεκτο ειναι, αλλα δεν με ενδιαφερει καθολου σε προσωπικο επιπεδο  :tongue_smilie:


Ηρθε πριν λιγο και το δικο μου.
Τα κουμπια ρυθμισης κροταλιζουν εντονα, ακομα αγγιζοντας το.
Δεν υπαρχει περιπτωση να το γυρισω πισω βεβαια για αυτο. Το πολυ πολυ να περασω δυο πολυ μικρα οριγκακια πισω απο τα κουμπια αφου ο σχεδιασμος το επιτρεπει.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #85 στις: Απριλίου 28, 2015, 13:42 »
Αν και υπαρχουν στο εξωτερικο ετοιμα κουστουμακια(jwraps κτλ) εγω εχω διαφανη μεμβρανη αλλά ψαχνω το σχεδιο για να κοψω ακριβως τα κομματια...

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #86 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:50 »
Ατμίζω σε λίγα βατ, 8 συνήθως, αντε και 9 καμιά φορά, σε μεγάλες αντιστάσεις 1.5ομ με τουλάχιστον 8 σπείρες και διάρκεια τζούρας το πολύ 3 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να έχω σχετικά δροσερό ατμό. Ποτέ δεν έχω πάρει καμμένη γεύση με αυτές τις συνθήκες, παίζει να ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία και να δημιουργούνται τοξικά υποπροιόντα καύσης ακόμα και σε αυτές τις συνθήκες ατμίσματος και να μην το παίρνω χαμπάρι?
Έχει δοκιμάσει κανείς κάτοχος σε παρόμοιες συνθήκες να δεί αν μπαίνει ποτέ το TC?
Γιατί αν δεν μπαίνει ποτέ σε λειτουργία ο κόφτης σε τόσο light συνθήκες ατμίσματος μάλλον τζάμπα θα δώσω τόσα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #87 στις: Απριλίου 30, 2015, 14:03 »
το θέμα είναι ότι πρέπει να βάλεις νικέλιο σαν σύρμα για να λειτουργήσει η TC.


Οπότε και δε μπορείς να βγάλεις άκρη. Θέλει πολύ πειραματισμό πάντως για να βρεις αυτό που είχες πριν.


Εγώ ήμουν στα 10-13 watt και 1.2 - 1.4 αντίσταση και ακόμα δε μπορώ να πάρω αυτή τη γεύση αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #88 στις: Απριλίου 30, 2015, 14:08 »
Ατμίζω σε λίγα βατ, 8 συνήθως, αντε και 9 καμιά φορά, σε μεγάλες αντιστάσεις 1.5ομ με τουλάχιστον 8 σπείρες και διάρκεια τζούρας το πολύ 3 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να έχω σχετικά δροσερό ατμό. Ποτέ δεν έχω πάρει καμμένη γεύση με αυτές τις συνθήκες, παίζει να ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία και να δημιουργούνται τοξικά υποπροιόντα καύσης ακόμα και σε αυτές τις συνθήκες ατμίσματος και να μην το παίρνω χαμπάρι?
Έχει δοκιμάσει κανείς κάτοχος σε παρόμοιες συνθήκες να δεί αν μπαίνει ποτέ το TC?
Γιατί αν δεν μπαίνει ποτέ σε λειτουργία ο κόφτης σε τόσο light συνθήκες ατμίσματος μάλλον τζάμπα θα δώσω τόσα χρήματα.



δεν υπάρχουν ακόμα στοιχεια για το ποσο καλύτερα είναι για την υγεία μας όταν έχουμε έλεγχο θερμοκρασίας
κατά πασα πιθανότητα έτσι όπως ατμιζεις δεν θα έχεις σοβαρή διαφορα με τον έλεγχο θερμοκρασίας αλλα δεν έχουμε ακόμα τα αποτελέσματα του k. φαρσαλινού και τίποτα δεν είναι βέβαιο
στον λίγο αυτόν καιρό που ατμίζω με έλεγχο θερμοκρασίας βλέπω αισθητή διαφορα στο ατμισμα
δεν είναι ανάγκη να δόσης τόσα χρήματα για να έχεις έλεγχο θερμοκρασίας υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις
εγώ σου προτείνω να περιμένεις λιγάκι ακόμα και θα βγούνε πολύ περισσότερα και οικονομικότερα mod στο άμεσο μέλλον

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #89 στις: Απριλίου 30, 2015, 15:24 »
Σίγουρα ώσπου να βγουν τα αποτελέσματα της μελέτης δεν είναι τίποτα βέβαιο, αλλά μια ένδειξη μπορούμε να έχουμε αν ανεβαίνει υπερβολικά η θερμοκρασία έστω και προσεγγιστικά.
 Έχετε παρατηρήσει αν σας κόβει ποτέ το TC με λίγα βατ? Αν ναι υπό ποιές συνθήκες(απανωτές τζούρες κ.τ.λ.)
 Εννοείται με καλή τροφοδοσία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 52 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [AIO (Όλα σε ένα)] 0 53 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:46
από zamploutos
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 601041 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190989 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152428 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11442 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346107 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147654 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8377 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545878 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F