vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, John K, migoleon, dallaskdp

Yihi SX mini 350J M class

Αποσυνδεδεμένος kostas21

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #585 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 15:08 »
τελικα φαινεται ηρθε σε ολους μαζι.. σε ολους ξαφνικα διαθεσιμο αποχθες..
το τσιμπισα σε μαυρο .. υπεροχο ..

ξερει κανεις αν η λειτουργια σσ304 δουλευει κομπλε με σσ316L
η μηπως εχει αλλο συντελεστη ?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #586 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 15:29 »
Απο βάρος τι λέει σε σχέση με το παλιό , ιδιο πράγμα?

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #587 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 15:39 »
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Ακόμα και ίδιο να είναι το κράμα, από κατασκευαστή σε κατασκευαστή υπάρχουν διαφορές στα σύρματα.
Καλύτερα να δουλεύουμε σύρματα που ο κατασκευαστής δίνει το tcr του για να έχουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #588 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 18:18 »
Πάμε και στην ηλίθια ερώτηση της ημέρας  :)) 

Φαντάζομαι το να ζεσταίνεται λίγο το μοντάκι υπό «αντίξοες» συνθήκες (άτμισμα πιπίλα για μιάμιση ώρα, 5μλ στα 40-50J), όχι σε σημείο να μην μπορώ να ατμίσω, απλά να το νιώθω ζεστό στην αφή, δεν είναι περίεργο, έτσι;  :hmmm:
 




Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #589 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 19:36 »
Οντως ενα Facelift εγινε!
Και σε αυτα τα λεφτα παλι καλυτερα boxer 150w :idiot1:
Ίδιες πλακέτες δεν είναι και το ipv  έχει την ίδια αλλά με λιγότερες λειτουργίες

τελικα φαινεται ηρθε σε ολους μαζι.. σε ολους ξαφνικα διαθεσιμο αποχθες..
το τσιμπισα σε μαυρο .. υπεροχο ..

ξερει κανεις αν η λειτουργια σσ304 δουλευει κομπλε με σσ316L
η μηπως εχει αλλο συντελεστη ?

Δουλεύει αλλά καλύτερα να το ρυθμίσεις βάση αυτού του πίνακα
Απο βάρος τι λέει σε σχέση με το παλιό , ιδιο πράγμα?
Τα ίδια είναι αλλά αν το βάλεις μέσα στο χέρι σου θα το ερωτευτεις

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #590 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 19:50 »
Πάμε και στην ηλίθια ερώτηση της ημέρας  :)) 

Φαντάζομαι το να ζεσταίνεται λίγο το μοντάκι υπό «αντίξοες» συνθήκες (άτμισμα πιπίλα για μιάμιση ώρα, 5μλ στα 40-50J), όχι σε σημείο να μην μπορώ να ατμίσω, απλά να το νιώθω ζεστό στην αφή, δεν είναι περίεργο, έτσι;  :hmmm:


Θεωρητικά όχι,


αν ζεσταθεί στο σημείο που δεν πρέπει βγάζει το μήνυμα "Too Hot !  Please Wait 10S!" όπως δείχνει και αυτό το βίντεο στα 25:46



Αποσυνδεδεμένος kostas21

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #591 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 00:27 »
δεν ειχα το παλιο αλλα στο μαγαζι που τα τσεκαρα και τα 2 ιδιο βαρος ειχαν
οι διαφορες που ειδα ειναι οι εξης :hmmm:
- ειναι 2-3 χιλιοστα πιο κοντο
- δεν εχει γωνια αυτη που λενε οτι ενοχλουσε στο χερι στο παλιο
- ειναι πιο στρογγυλεμενο γυρω απ την οθονη που και εκει ενοχλουσε λιγο
- λογω νεου design δειχνει πιο μικρο μοντ
- και τα 2 ειναι πανεμορφα  8)

εν ολιγοις δεν υπαρχει λογος αλλαγης για οποιον εχει το παλιο
αν καποιος θα παρει τωρα ενα ας παρει οποιο του αρεσει και οποιοτον βολεψει   ;D ;D ;D (δηλαδη to ML) ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #592 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 03:31 »
Η sx130 όμως φίλε ataditsas σε όλες της τις εκδοχές, είναι εμφανέστατα αρκετά κατώτερη της 350j.
Όπως και να χει, δεν χρειάζεται να κάνει καφέ το μοντ για να πούμε ότι αξίζει. Επιλογές πρέπει να υπάρχουν και φυσικά βελτιώσεις.
Προσωπικά θα το προσπεράσω αφού δεν έχει να μου δώσει κάτι παραπάνω και χαίρομαι που δεν απαξιώθηκε καθόλου στην ουσία το m class :)

Αποσυνδεδεμένος haris231

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #593 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 09:14 »
Νομίζω πως έχει μια λειτουργία για τη γεύση που δεν θα δοθεί στα παλαίοτερα μοντέλα. Το κοιτουσα εχθές. http://www.yihisxmini.com/news/New-driver-software-of-SXi-Q-n230.html

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #594 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 19:56 »

Το ML σε σχέση με το Μ έχει τις εξής διαφορές. Και συγχωρέστε με αλλά δεν ξέρω τι από αυτά πέρασε στο update του Μ.
- Διαφορετικό τσιπάκι (V2) το οποίο θα έχει τη δυνατότητα πρώτον να προγραμματίζεται μέσω υπλογιστή (το πρόγραμμα από την επίσημη ιστοσελίδα έρχεται από μέρα σε μέρα και απ'ότι φαίνεται θα είναι μακράν πιο εύχρηστο από της evolve) και δεύτερον θα μπορεί να διαχειριστεί μεγαλύτερα ποσά ενέργειας. Γι'αυτό ειδικά όλοι στο εξωτερικό είναι στην αναμονή γιατί είναι σίγουροι πως το ML θα είναι το μικρό αδελφάκι ή αν θέλετε το ενδιάμεσο βήμα για κάποιο μοντάκι με 2 ή 3 μπαταρίες, για να ανταγωνιστεί το DNA200.
- Δυνατότητα πλήρους απενεργοποίησης του αισθητήρα βαρύτητας.
- Δυνατότητα επιλογής βαθμών C ή F (χωρίς να χρειάζεται να τερματίζουμε τη μία για να πάμε στην άλλη)
- Δυνατότητα λειτουργίας junior (επιτρέπει αλλαγή στα βασικά, δηλ δουλεύει μόνο σαν VW) και senior (πρόσβαση στα πάντα-όλα). Πιθανώς για να μην περνάνε ένα κάρο μενού όσοι το χρησιμοποιούν σαν VW ή να μη μπλέκουν οι νεοεισερχόμενοι.
- Υποστήριξη πολλών συρμάτων, ακόμα και custom που ο χρήστης θα περνάει χαρακτηριστικά (TCR) από μόνος του (φήμες λένε κατευθείαν από τη συσκευή χωρίς ανάγκη υπολογιστή. Είδωμεν...)
- Εκτός από τις μνήμες ρυθμίσεων, έξτρα μνήμες προφίλ.
- Οι αντιστάσεις πλέον διαβάζονται με ακρίβεια 3 δεκαδικών ψηφίων (που κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει τρελή ακρίβεια στη ρύθμιση ή έστω στην προσπάθεια ρύθμισης θερμοκρασίας).
- Και last but not least δυνατότητα για temperature compensation. Δηλ αν βάλουμε ατμοποιητή και διαπιστωθεί ότι αυτός έχει διαφορετική θερμοκρασία από το μοντάκι, προτείνει μια τιμή που νομίζει αυτό (η που μπορούμε μόνοι μας να βάλουμε) για να υπολογιστεί η διαφορά αυτή στις μετρήσεις.


Ο busardo στο site του ανακοίνωσε πως έχει το ML έτοιμο στη σειρά για παρουσίαση, απλά περιμένει και το software για να είναι πλήρης η παρουσίαση. Έχω μια εντύπωση ότι θα δούμε τρελά πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #595 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 20:58 »
Η sx130 όμως φίλε ataditsas σε όλες της τις εκδοχές, είναι εμφανέστατα αρκετά κατώτερη της 350j.
Όπως και να χει, δεν χρειάζεται να κάνει καφέ το μοντ για να πούμε ότι αξίζει. Επιλογές πρέπει να υπάρχουν και φυσικά βελτιώσεις.
Προσωπικά θα το προσπεράσω αφού δεν έχει να μου δώσει κάτι παραπάνω και χαίρομαι που δεν απαξιώθηκε καθόλου στην ουσία το m class :)
Σήμερα μια ολόκληρη μέρα μαζί του και οι διαφορές πολλές.
Βασικά μετράει τις αντιστασεις τέλεια σίγουρα έχει διαφορά και στο πως δίνει τα ρεύματα δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά είναι πολύ ανώτερα θα μας τα πει αυτά ο μπουρσαντο.
Πραγματικά και όταν το πείρα δεν πίστευα ότι έχει να δώσει κάτι περισσότερο από το πρώτο αλλά με διέψευσε . Έστησα με νι200 40αρι και παίζει ακόμα καλύτερα από το 32αρι να σημειώσω ότι με το πρώτο δεν έχω καταφέρει να δουλέψω σωστά το 40αρι  οι δοκιμές έγιναν σε καιφουν ν4.

Δεν μπορώ να σας εξηγήσω περισσότερα αλλά αυτό που μπορώ να πω σίγουρα είναι ότι 5 τζουρες φτάνουν για να καταλάβεις την διαφορά βάζω τον ίδιο ατμόποιητή στο ένα και στο άλλο και είναι εντυπωσιακό ότι κατάφεραν το πολύ καλό μοντακι να το κάνουν ακόμα καλύτερο.
Είμαι σίγουρος ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #596 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 01:54 »
Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω, για να το λες, έτσι θα είναι!
Ανυπομονώ για το φουλ ριβιου

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #597 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 11:09 »
Εδώ και 2 μέρες παίζω με το M ,Ml και το dna200 και αναρωτιέμαι τι πως ατμοιζαμαι τόσο καιρό! Το ml ειναι το κάτι άλλο ! Έχει μια απλότητα σαν το παλιό και ταυτόχρονα ειναι ακριβές σαν το DNA . Άντε να δω και το software για να προσκυνήσω τι yihi

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #598 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 11:14 »
Αυτα γραφετε τωρα και το βλεπω με αλλο ματι  8) :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #599 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 12:27 »
Από μέρες εμένα με τρώει το δάχτυλό μου να παραγγείλω το ML αλλά κάνω υπομονή μέχρι να δω όλες τις λεπτομέρειες και τις μετρήσεις από τον busardo. To DNA καλό-χρυσό αλλά πολύ ογκώδες για τα γούστα μου (αφού δε χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ πάνω από 40-50W και προτιμώ τα διακριτικά μοντάκια) και επίσης με προβληματίζουν οι πολλές ελαττωματικές πλακέτες που αναφέρονται συνέχεια. Και καλά, στην Αμερική είναι ζήτημα μερικών ημερών η όλη διαδικασία της αντικατάστασης ή επισκευής. Εδώ θα φας κανένα δίμηνο στα πήγαινε-έλα. Πολλούς επίσης τους ενοχλεί άλλους ο θόρυβος, μερικούς η γεύση του παλμικού. Εγώ στην γεύση δεν κατάλαβα την παραμικρή διαφορά, ενώ με τον ήχο στην αρχή μου φάνηκαν παράξενοι οι παλμοί, μόλις είδα όμως ότι δεν είχε απολύτως καμμία επίπτωση στον ατμό (να νιώθω δηλ αυτό το δώσε-κόψε) το ξεπέρασα.
Επίσης τόσο στο DNA όσο και (ένα κλικ λιγότερο) στο SX μου είχαν κακοφανεί αρχικά τα πολλά βήματα που έπρεπε να κάνω για να ρυθμίσω κάτι, αλλά τελικά θέμα συνήθειας είναι. Υπ'όψην, αυτά που λέω είναι από εμπειρία 1 ώρας περίπου με το SX mini M ενός φίλου και ενός μισαώρου με ένα HCigar VT200 ενός άλλου. Και αν δίνετε σημασία στον "έρωτα με την πρώτη ματιά" με κέρδισε το SX αν και το δοκίμασα 2ο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας! Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1275 218324 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 08, 2024, 00:52
από treloneritis
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2918 421627 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 07, 2024, 19:39
από chkontog
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41797 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250515 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 159071 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16136 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131645 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 328 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 347 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 353 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 513 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 316 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos