vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #135 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 16:43 »
Όταν λέμε "καλύτερος ατμοποιητής" πρέπει να το διευκρινίσουμε. Σε τι είναι καλύτερος;
Οι παράγοντες που παίζουν είναι:
- Ποιότητα κατασκευής
- Ευκολία στησίματος (ειδικά από αρχάριους)
- Απροβλημάτιστη λειτουργία (τροφοδοσία, διαρροές κτλ)
- Ευκολία χρήσης (γέμισμα, ρύθμιση αέρα, πρόσβαση σε ντεκ χωρίς άδειασμα υγρών κτλ)
- Τιμή
- Γεύση
- Ντουμάνι
- Μορφοποίηση (customization)
Και πολλά άλλα.

Οι kayfunηδες λοιπόν έχουν γίνει ανάρπαστοι γιατί είναι πολλοί καλοί στα περισσότερα (όχι σε όλα) επιμέρους στοιχεία και ειδικά σε αυτά που είναι σημαντικά για τους νεοεισερχόμενους στους επισκευάσιμους. Σύμφωνοι, ο χ ατμοποιητής μπορεί να δίνει πχ καλύτερη γεύση, αν όμως υστερεί πχ σε ευκολία στησίματος ή σε ευκολία χρήσης οι περισσότεροι δε θα "ανταλλάξουν" αυτές τις ευκολίες μόνο για τη γεύση που στο κάτω κάτω είναι αρκετά ψηλά στους kayfun. Γι'αυτό πριν είπα ότι τα πάντα είναι "δούναι και λαβείν". Γιατί οι kayfun είναι σε γενικές γραμμές άνω του μέσου όρου στα περισσότερα από τα επιμέρους στοιχεία. Εκεί οφείλουν την επιτυχία τους.

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #136 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 10:28 »
Αυτό ακριβώς, εμένα πχ από γεύση μου αρέσουν οι genesis, με τον καυφούν γλύτωσα απο τη φασαρία που είχε το mesh. Οχι, για εμένα οι genesis έχουν καλύτερη γεύση και προυπήρχαν του kayfun αλλά δεν έχω το κουράγιο πλέον να καίω mesh μέχρι τα ξημερώματα μιας καθημερινής. Αυτό το πρόβλήμα ήρθε και μου έλυσε ο kayfun.
Με λίγα λόγια για εμένα kayfun ισον
1. καλή γεύση (οχι την καλύτερη απο όλους)
2. απλότητα στο στήσιμο
3. σταθερότητα στην απόδοση.
 
edit σαν διαφήμιση ακούστηκα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #137 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 10:42 »

Αν λοιπόν ήταν και το νήμα εκτός εποχής και υπήρχαν πολύ ανώτεροι ατμοποιητές από τους KF, ο SvoeMesto θα το είχε κλείσει το μαγαζί και θα πούλαγε κάστανα.

Ως Θεσσαλονικιά απεύχομαι κάτι τέτοιο. Δεν θα ήθελα να δω τον svoe κυκλωμένο από 9 ζητάδες, να τον τραβάνε στην ψειρού α) επειδή πουλούσε κάστανα χωρίς άδεια α) επειδή το γεγονός ότι δεν κυνηγάνε τα μεγαλύτερα εγκλήματα δεν είναι δικαιολογία για να διαπράττονται μικρότερα (ή κάπως έτσι, κατά τη δήλωσή τους)  :)) :))

Ο καυφούν είναι σημείο αναφοράς.
Πουλάει σαν τρελός ακόμη και σήμερα.
Εχει κλωνιστεί περισσότερο από κάθε ατμοποιητή και συνεχίζει να κλωνίζεται, με τους κλωνοποιητές και τους τρίτους κατασκευαστές να επιστρατεύουν τη φαντασία τους για τρελά αξεσουάρ.
Οι ατμοποιητές δεν είναι σαν τα παιδιά στην Κίνα. Μπορούμε να έχουμε περισσότερους από έναν. Πάντα λοιπόν υπάρχει χώρος στην τσέπη μας για έναν καυφούν (νάνο και παρδαλό κατά προτίμηση  :tongue_smilie:) όσους "πιο αναβαθμισμένους" κι αν έχουμε.
Μπορεί να μην είναι ο νούμερο 1 στη γεύση, αλλά η ευκολία χρήσης του είναι απαράμιλλη και παίζει το ίδιο καλά με οποιοδήποτε σύρμα, kanthal, nichrome, ni200, SS, ti κλπ. Γι΄αυτό παραμένει σιγουράκι για προταση σε νεοεισερχόμενο σε επισκευάσιμους ατμιστή. Γι΄αυτό τον λυώνουν οι παλιοί ατμιστές και δεν καταλαβαίνει τίποτα - ούτε ένα ορινγκ δεν άλλαξα 1.5 χρόνο τώρα. Γι΄αυτό και δεν θα τον αφήσουν από τα χέρια τους ατμιστές που ναι μεν θέλουν επισκευάσιμους, αλλά δεν έχουν χρόνο για να ενημερώνονται συνέχεια ή να κάνουν vape shopping therapy.
Και μετά την επιδρομή των πνευμονικών ατμοποιητών και αυτών διπλής χρήσης, ο ΚΛ+ θεωρείται πλέον classic και οσονούπω και vintage τσιγαρίσιος ατμοποιητής.


Αποσυνδεδεμένος dimitris76

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #138 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 11:09 »
Για να δούμε πως θα απαντήσει ο Svoemesto στον ανταγωνισμό?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #139 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 11:23 »
O svoe δεν μπορεί να απαντήσει. Είναι απασχολημένος να φτιάχνει την πολλοστή χιλιάδα lite+ Και V4.
Η λογική του είναι ένα μοντέλο κάθε τόσο. Αυτή τη στιγμή έχει στην κυκλοφορία 2 μοντέλα που πουλάνε ακόμη, ειδικά το φτηνό, ο Lite+
Κάποια στιγμή θα βγάλει ένα ακόμη. Ή μπορεί να βγει στη σύνταξη, με τόσα που έχει πουλήσει.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #140 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 11:27 »
 Ή μπορεί να σχεδιάζει τον αντικαταστάτη του Semovar  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #141 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 11:57 »
@petra
Μου αρέσουν οι σχολιασμοί σου με κοινωνικές προεκτάσεις!  ;D

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Ήτανε και ειναι ο πρωτος μου επισκευασιμος. Ειχα -και εχω- ακουσει τοσα πολλα για αυτον που αγορασα δυο.Ειχα τον φόβο μην την -πατησω- οπως με τον nautilo που περιμενα παρα πολλα και μου φάνηκε λίγος.
Ετσι λοιπόν ακομα πολυ νεος στο ατμισμα, μου εχει γινει σημειο αναφορας.Ολοι οι αλλοι ατμοποιητες που εχω εργοστασιακους, τους θεωρό πιο κατω απο τον KL+.Εχω δοκιμασει και καποιους αλλους επισκευασιμους λίγους η αληθεια αλλα παντα ξαναγυρνάω στον kaufun.Εχει βεβαια και τα αρνητικά του,οπως το ξερουμε ολοι αλλα στο ''ζύγι ΄΄ειναι πολύ λιγοτερα απο τα θετικα.
Δεν εχω δοκιμασει dripper για να αποκρυσταλλωσω γνωμη οσο αφορα την γευση.Αλλα και ετσι να ειναι ο εν λογω...κυριος..., δυσκολα θα απαλλαγεί απο εμενα!

Εχεις δουλεψει bdc;
Απο προχθες προεκυψε.
Απο που προεκυψε το 100% vg σε kayfun και διχως απροβληματιστη λειτουργια;
Κανονικα την αντισταση σημαινει βαζω το βαμβακι με τετοιο τροπο οπως θα το εβαζα με 100% pg.

σε kayfun v4    100% vg χωρις αραιωση και η τροφοδοσια ειναι κανονικη.καμμενο δεν εφαγα ποτε

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Καλησπερες σε ολους
Αφου μασουλιασαμε το κατσικι και τα σχετικα ωρα για το αγαπημενο μας forum
Μεσω φιλου ατμιστη πηρα και εγω τη πρωτη παραγγελια μου,δεν πηραμε απο την fasttech δεν ηθελε να βαλει τη καρτα του στους κινεζους ουτε τους ειχε πολυ εμπιστοσυνη με τους κλωνους τους οποτε μεσω ευρωπης πηραμε τα καλουδια μας...
Αφου ακουσα τοσα και τοσα για τον Kayfun ευκολο σεταρισμα,γευση,ατμο πηρα και εγω ενα κλωνο του Kayfun lite v2 απο την Hcigar
Διαβασα οτι ειναι καλη εταιρια και εχει καλους κλωνους...
Εχει κανεις υποψην τη λεει ο κλωνος αυτος?Τον εχει κανεις σας?
Εχει ερθει απο τις 28 Αθηνα και με το Πασχα και τα λοιπα ακομα αναμενω το ειδοποητηριο μου με τα ΕΛ.ΤΑ οποτε λογικα κατα τη Πεμπτη θα τον εχω θελω να πιστευω
η αναμονη ειναι πραγματικη ξενερα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ καλη η αγορα απο Hcigar οσο αφορα κλωνους γενικα .
Tελεια αγορα οσο αφορα τον Klp v2.......... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Ευχαριστω για την απαντηση shadockan,καλη φαση που θα βγει καλη αγορα γιατι εβλεπα οτι διαφοροι κλωνοι παρουσιαζουν σοβαρα προβληματα,σκουριες,διαροες κακες αποδοσεις κτλ
Αντε να ερθει το ειδοποιητηριο και να παω στο ταχυδρομειο να το παρω...Αυτο με το Πασχα στην Ελλαδα που νεκρωνουν οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι εκνευριστικοτατο
By the way ειναι πολυ γαματο που νεκροκεφαλη απανταει σε νεκροκεφαλη  :)) :))

O svoe δεν μπορεί να απαντήσει. Είναι απασχολημένος να φτιάχνει την πολλοστή χιλιάδα lite+ Και V4.
Η λογική του είναι ένα μοντέλο κάθε τόσο. Αυτή τη στιγμή έχει στην κυκλοφορία 2 μοντέλα που πουλάνε ακόμη, ειδικά το φτηνό, ο Lite+
Κάποια στιγμή θα βγάλει ένα ακόμη. Ή μπορεί να βγει στη σύνταξη, με τόσα που έχει πουλήσει.
Και η Aspire απαντησε με Cleito στα Ντουμανια και γεια σας επισκευασιμοι,
αν θελεις γευση κ ντουμανι on the go

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Μέτρον άριστον!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Και η Aspire απαντησε με Cleito στα Ντουμανια και γεια σας επισκευασιμοι,
αν θελεις γευση κ ντουμανι on the go


Θελεις να πεις οτι η Aspire απαντησε στον Kayfun και γενικα στους επισ/μους  με τον Cleito ????

Δηλαδη ο Cleito εχει ανωτερο ντουμανι και ανωτερη γευση απο ολους τους επισκευασιμους  ;;;;;;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2016, 18:58 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342212 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31029 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50132 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597194 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193016 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1287 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1271 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios