vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

292 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, Milarepa, camber, Buliwyf, manoslykos, GeorgeGTS, dimitraf

Twitter

DanLucas

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: DanLucas
« Απάντηση #480 στις: Μαΐου 24, 2017, 23:30 »
Το πεταξες;

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2017, 23:31 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: DanLucas
« Απάντηση #481 στις: Μαΐου 25, 2017, 00:19 »
Άν κατάλαβα καλά, το έβαλε στον νεροχύτη για ωρίμανση...

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #482 στις: Μαΐου 25, 2017, 13:57 »
εγώ κατάλαβα ότι πήρε το νεροχύτη και έφυγε. Τώρα για θαλασσα ή βουνό δεν ξέρω.

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: DanLucas
« Απάντηση #483 στις: Μαΐου 25, 2017, 14:11 »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: DanLucas
« Απάντηση #484 στις: Μαΐου 25, 2017, 14:14 »
Για να το ξεκαθαρίσουμε γιατι δεν μου αρέσει να αφήνω κενα.

Εχω διαπιστώσει οτι η κουρμπα του σιφωνιού διατηρεί τα αρώματα ζωντανά (οσοι εχουν λύσει σιφωνι για καθαρισμα ξερουν). Αν το αφήσουμε σε εκείνο το σημείο το Spirits για πανω από 2μηνο μπορεί να γίνει καλύτερο.

Εγω παντως στο 2μηνο ανοιξα τη βρυση, μολυνα τον υδροφορο οριζοντα και μετά γράφτηκα στην Greenpeace σε ενδειξη ειλικρινους μετανοιας.

RIP Spirits (βασικά τη βάση κλαίω αλλά ΟΚ - οι κίνδυνοι του σπορ ειναι αυτοί)

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: DanLucas
« Απάντηση #485 στις: Μαΐου 25, 2017, 14:23 »


και τώρα.....


Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #486 στις: Μαΐου 25, 2017, 14:56 »
όταν το αρωμα είναι συνθετο ,ακολουθούμε την αραιωση του κατασκευαστη .
λιγοτερο σιγουρα είναι πιο ατονο ,με ότι σημαινει αυτό .
μπορω να πω ότι σημαντικο ρολο στην οριμανση - γευση  παιζει και η αναλογια της βασης αλλα και η μαρκα της .
αν πλησιαζει κατά 90% το ετοιμο υγρο τοτε είναι επιτυχια !!

επισεις να πω ότι ξεκιναμε με ένα 30μελο και αν μας βγει καλο προχωράμε σε μεγαλυτερη ποσοτητα .
επιπλεων σε μεγαλο γυαλινο μπουκαλι το 30μελο γινετε και πιο γρηγορα

προσωπικα εγω βαζω και ένα κλικ περισσοτερο από αυτό που προτεινει ο κατασκευαστης  

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #487 στις: Μαΐου 25, 2017, 17:02 »
Χθες έβαλα χέρι στο Snake Bite που συμπλήρωσε σχεδόν μήνα και το οποίο έκανα με 10%
και τελικά βγήκε κάπως πιο ελαφρύ οπότε νομίζω το ποσοστό που αναφέρει ο Λουκάς είναι το πιο σωστό.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: DanLucas
« Απάντηση #488 στις: Μαΐου 25, 2017, 17:36 »
Γενικά υπάρχει μια τάση να μειώνονται τα ποσοστά που προτείνουν οι κατασκευαστές γιατί αυτοί δεν ξέρουν από υγρα ή ξέρουν και θέλουν να μας ξεγελάσουν.
Να πω ότι δοκιμάζονται αρχικά στα προτεινόμενα ποσοστά με την σωστή ωρίμανση και κατόπιν αραιώνονται κατα το γούστο του καθένα, δεν γινεται. 
Κάποιος σκέφτηκε ότι η σωστή αναλογία ειναι 30% ως 50% λιγότερη και το σερβίρισε. Και από την άλλη κάνουν τα ίδια σερ έτοιμα υγρα με ποσοστά 25 και 33+ τοις εκατό και μετα γκρινιάζουν που δεν ειναι ίδια. 
Αυτή η κατάσταση εχει καταξιωθεί τα τελευταία 2 χρόνια, ειδικά τον τελευταίο χρόνο που έχουν βγει μαζικά τα λεγόμενα one shot.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: DanLucas
« Απάντηση #489 στις: Μαΐου 25, 2017, 18:00 »
Στα περισσότερα καταστήματα πάντως ισχύει ο άγραφος κανόνας του να προτείνουν 10% στα πάντα...Δεν ξέρανε που δεν ξέρανε την τύφλα τους οι περισσότεροι υπάλληλοι απο DIY ,τώρα που στράφηκε περισσότερος κόσμος σε αυτά έχει πολύ γέλιο η επίσκεψη σε τοπικά μαγαζιά ώρα αιχμής.Ειδικά στο Περιστέρι ο χτύπα τον έναν και κλώτσα τον άλλον είναι

Αποσυνδεδεμένος Αλέξης Φιλ.

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #490 στις: Μαΐου 25, 2017, 20:51 »
Καλησπέρα και από μένα . Σήμερα έβαλα να δοκιμάσω το Outlaw μετά από μία βδομάδα ωρίμανση και 12 % αραίωση σε 50/50 βάση. Δίχως να έχω εικόνα για το πως ήταν το έτοιμο ,το αποτέλεσμα εμένα δεν με ευχαρίστησε καθόλου από αυτό που έφτιαξα . Δοκιμασμένο σε Αvocado και Melo 2 θα συμφωνήσω πως ήταν αρκετά υποτονικό και προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι γεύση μου φέρνει. Ίσως μια φουντουκίλα . Καπνικό δεν θα το έλεγα και σίγουρα δεν καταλαβαίνω πουθενά την καραμέλα. Τι λέτε να το αφήσω και άλλο να ωριμάσει? Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι θέμα αραίωσης


Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #491 στις: Μαΐου 25, 2017, 20:57 »
Σε αυτούς τους ατμοποιητες δεν θα πάρεις τη γεύση του όπως πρέπει. Καπνικο υγρό = τσιγαρισιος ατμοποιητης.
Το έφτιαξα με 10% αραίωση και στον Phenomenon είναι σχεδόν ίδιο με το έτοιμο που είχα τιμήσει αρκετές φορές.
Ωρίμανση ενός μηνός.

Sent from OnePlus 3t

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: DanLucas
« Απάντηση #492 στις: Μαΐου 25, 2017, 21:02 »
Χρειάζεται ωρίμανση. Οτι και να τραγουδάνε, οποιο βιολί και να παίζουν, χρειάζονται ωρίμανση, όχι μονο τα Danlucas, όλες οι έτοιμες συνταγές.
Το Outlaw χρειάζεται τουλάχιστον 3 βδομάδες και σε 70/30 VG/PG ενα 15% για εχει μια στιβαρότητα. Από κει και πέρα όσο ανεβάζεις την PG ανάλογα κατεβαίνεις και σε ποσοστό αρώματος.
Το υγρό δοκιμασμένα σε ένα μήνα ωρίμανση, στα ποσοστα που εγραψα, ειναι φοβερό και τρομερό καπνικό, με δικιά του προσωπικότητα. Αξίζει και τα λεφτά του και την αναμονή.
Ε, βέβαια δεν θα το ατμισεις σε μπουρί, δεν εχει νόημα να παιδευτείς.

Αποσυνδεδεμένος Αλέξης Φιλ.

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #493 στις: Μαΐου 25, 2017, 21:28 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα το αφήσω να ωριμάσει άλλες 3 βδομάδες και θα το ξαναδοκιμάσω σε Fodi αυτή φορά. Είμαι καινούργιος στο θέμα του Diy οπότε ακόμα ψάχνομαι λίγο!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: DanLucas
« Απάντηση #494 στις: Μαΐου 27, 2017, 19:59 »
Λοιπόν βγήκαν απο το κελάρι σήμερα το Snakebite,Outlaw και Honeybrew

To Snakebite σε purple pink mule 3άρα με 15% το άρωμα και 4 βδομάδες ωρίμανση είναι ακριβώς ίδιο με το έτοιμο που κυκλοφορούσε και πιστεύω οτι μπορεί να πάρει αρκετή αραίωση.Η δοκιμή έγινε σε GOON 24 που άτμιζα και το έτοιμο.

Το outlaw έγινε σε green pink mule 6άρα με 10% το άρωμα και 4 βδομάδες ωρίμανση και αυτό.Εδώ πλησιάζουμε το έτοιμο αλλά πολύ άτονο σίγουρα θέλει αρκετό περισσότερο άρωμα και δυστυχώς δεν έχω πρέπει να προμηθευτώ .Οι δοκιμές έγιναν με kayfun 5 , Fodi και Αpollo.

Kαι πάμε στο Ηοneybrew που ήταν μακράν το αγαπημένο μου στην σειρά των έτοιμων υγρών.Αυτό έγινε σε purple pink mule 3άρα,15 % άρωμα και πήρε και αυτό τις 4 βδομαδούλες του ωρίμανση.Κάτι έχει αλλάξει σε αυτό το άρωμα,δεν είναι το ίδιο με το έτοιμο υγρό.Σαν κάτι να του λείπει.Η καρύδα είναι σίγουρα διαφορετική και στο τέλος η επίγευση έχει αλλάξει,όπως και η μυρωδιά που αφήνει στον χώρο.Καλό σαν γεύση δεν λέω αλλά όχι σαν το έτοιμο :'( :'( :'( :'( :'(   Οι δοκιμές έγιναν σε GOON 24,Kennedy 25,SXK Hadaly και Apollo

Έχω και όλα τα υπόλοιπα της σειράς αλλά δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει σε έτοιμα υγρά το yorange και το mele cotogne για να έχω άποψη γι αυτά.Όταν δοκιμάσω τα υπόλοιπα θα ενημερώσω
Λοιπόν η συνέχεια των δοκιμών με σχεδόν 6 βδομάδες ωρίμανση τα υγρά που μείνανε:

Cereal snakers pink mule μωβ 15% άρωμα 3mg/nik ακριβώς ίδιο με το έτοιμο.Λοιπόν οι λάτρεις του Looper της ANML προ TPD βρήκαμε τον παράδεισό μας.Τίποτα λιγότερο ,τίποτα περισσότερο το αγαπημένο μου της σειράς πλέον .Δοκιμή σε GOON 24 και sxk Hadaly 35-80watt

Creme royale pink mule μωβ 15% άρωμα3mg/nik  άτονο το αποτέλεσμα εδώ,θέλει και άλλο άρωμα σίγουρα.Γευστικό μεν αλλά όχι κοντά στο έτοιμο δε...Δοκιμή σε GOON 24 , le mirage με mesh και merlin (τον κανονικό και όχι τον mini ,που παραδόξως μου έδωσε το καλύτερο αποτέλεσμα στημένος με flat ribbon SS της crazy wire)

Spirits pink mule μωβ 15% 3mg/nik το αποτέλεσμα εδώ είναι ένα υγρό διαφορετικό απο το έτοιμο.Κάτι όξινο διακρίνω με τον eviva αλλά δυστυχώς ακόμα και τώρα που το έχω μέσα και το ατμίζω την ώρα που γράφω δεν μπορώ να το προσδιορίσω.Έχω ατμίσει αρκετά μπουκαλάκια απο αυτό το υγρό και πάντα σε eviva και theorem που το απογειώνανε κυριολεκτικά το συγκεκριμένο.Δυστυχώς μου τελείωσαν τα notch coil και δεν μπορώ να έχω μια δεύτερη σύγκριση απο τα παλιά.Εχει την κρέμα του μέσα αλλά κάτι με χαλάει.Σε GOON που το έβαλα σκεπάζεται κατα πολύ αυτή η οξύτητα .Σίγουρα χρειάζονται και πιο εξιδεικευμένοι γευστικοί κάλυκες εδώ να μας πουν τι γίνεται(Τρύφωνα μας διαβάζεις?!?!?!?  :laugh1:  ) .Αν καταφέρω να το ανακαλύψω εγώ η κάποιος γνωστός θα ενημερώσω.
Πάμε τώρα στα 2 τελευταία που δυστυχώς δεν τα δοκίμασα ποτέ σε έτοιμα για να συγκρίνω αλλά πραγματικά είναι και τα 2 πάρα μα πάρα πολύ αξιόλογα και κοντά στα γούστα μου

Υorange  pink mule μωβ 15% 3mg/nik το άρωμα φαινόμενο...Ανάλογα που το βάζεις έχει και άλλη γεύση.Ο Λουκάς λέει γιαούρτι με χυμό πορτοκάλι και ροδάκινο.Ακριβώς αυτό αλλά σε άλλον άτμο έρχεται μπροστά το γιαούρτι και το πορτοκάλι(Goon 24,Mad dog,Apollo),σε άλλους έχουμε πολύ εντονο το ροδάκινο (Τηλέμαχο armed,le mirage με mesh) και σε άλλους χάνεται το γιαούρτι και έχουμε ενα εντελώς φρουτένιο υγρό(Kayfun v5,Hadaly,Kyllin).Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο άρωμα...μείνανε μόνο 20 ml απο χθες που το πρωτοάνοιξα.Δεν ξέρω που να το απολαύσω αν και δείχνει να με κερδίζει ο Kylin,Πάρτε το ,δοκιμάστε το,πειραματιστείτε και θα με θυμηθείτε...Κρίμα που δεν είχα δοκιμάσει το έτοιμο  :'(

Mele cotogne pink mule μωβ 10% 3mg/nik .Γλυκόξινο άρωμα που θυμίζει έντονα σε εμένα ένα σιρόπι που παίρναμε παιδιά σε άσπρο φούξια κουτί και το όνομα του μου διαφεύγει.Θα έλεγα οτι είναι  μαζί με snake bite τα μόνα μπουχτιστικά της σειράς και οτι δεν κάνει για ADV αλλά για ευχάριστα διαλλείματα.Σπάνια γεύση που δεν την έχω ξανασυναντήσει έτσι σε υγρό.Φέρνει κάτι σε κάποιο ODIN που είχα δοκιμάσει παλιά αλλά έχει περάσει πολύς καιρός και σίγουρα δεν θυμάμαι ποιό ήταν.Δεν ήμουν και fun τους εξάλλου..Οι δοκιμές έγιναν πάνω σε Goon,apollo και IJOY EXO που έμεινε και μόνιμα εκεί.

Ενδιαφέρων αρώματα πάντως όλα και διαφορετικά μεταξύ τους.Μπράβο στον Λουκά που τόλμησε κάτι το διαφορετικό σε όλη την σειρά και δεν περπάτησε στα δοκιμασμένα.Μεγάλο μου παράπονο η αλλαγή του Honeybrew που απο τα έτοιμα ήταν το αγαπημένο μου.Το ξαναπήρα απο άλλο μαγαζί,διαφορετική παρτίδα μήπως και....Θα δείξει.Δοκιμάστε τα...τα προτείνω με 1000.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem