vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #645 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:19 »
Kεντρικό θέμα συζήτησης έγινε πλέον..............ως εναλλακτική συσκευή πρόσληψης νικοτίνης ή διακοπής του καπνίσματος. Αύριο μπορεί να είναι κάτι άλλο, παρόμοιο ή και εντελώς διαφορετικό. Θα συζητηθεί και αυτό. Προς το παρόν όμως το IQOS μονοπωλεί το ενδιαφέρον. Φαντάζομαι τι θα γίνει αν βγούν και νέες γεύσεις.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #646 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:26 »
Για μένα το ενδιαφέρον περί αυτού περιορίζεται μόνο στο νήμα γιατί λέμε και κανένα αστείο να περνάει η ώρα...


Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #647 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:27 »
Μπααα...δεν βγάζουν γεύσεις στο λέω σίγουρα.. 
Κάτσε να δεις τι έχει να γίνει όταν μετά τα heets θα βγάλουν και τα teeps.. :)) :))

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #648 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:32 »
Φίλε drakos είμαι σίγουρος ότι δεν συγχέεις το χιούμορ και την ελαφριά γλώσσα με την ειρωνία και τον φανατισμό, γιατί θα καταλήξουμε να διαβαζουμε εγκυκλοπαίδεια




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #649 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:39 »
Για όνομα της Παναγίας στο χιούμορ είμαι αυθεντία και έχω μάθει να το διακρίνω από χιλιόμετρα..

Κάποια post όμως (ευτυχώς λίγα) εμπεριέχουν και φανατισμό και ειρωνεία.

Σε αυτά ακριβώς αναφέρθηκα πριν λίγο.. :D

*Με το edit αφαίρεσα το ουσιαστικό εμπάθεια μιας και αυτή αναφέρεται σε πρόσωπα και εδώ μιλάμε για προϊόντα..και είναι γλωσσικό μου σφάλμα το οποίο όμως δεν επιβεβαιώνει την φράση γλώσσα λανθάνουσα τα αληθή λέγει..  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 01:01 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #650 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:50 »
Φίλοι μου συνατμιστές, θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα οικονομικής φύσης ζήτημα που με απασχολεί..

1. Ατμίζω περίπου 210 ml το μήνα με απλούς ατμοποιητές (MTL) και D.I.Y υγρά και ξοδεύω για υγρά, αντιστάσεις εργοστασιακές κλπ, περίπου 25 ευρώ το μήνα. (και για τα επόμενα 2 με 3 χρόνια γιατί έχω καβάντζα βάσεις και νικοτίνη.)

2. Τα τελευταία 30 χρόνια , (από τα 44,5 συνολικά πού κάπνιζα) , χρειαζόμουν 3,5 πακέτα την ημέρα ήτοι περίπου 70 τσιγάρα 100ρια (More κόκκινο) την ημέρα (15-17 τζούρες το ένα). Με τις σημερινές τιμές θα μου κόστιζε η ιστορία    460 ευρώ το μήνα.

3. Με δεδομένο ότι οι μπάρες τσιγάρου για το IQOS είναι μικρούλες, πιο μικρές από το μισό ενός κ.τ 100mm που κάπνιζα η κάθε μία, υπολογίζω ότι για να μπορέσω να καλυφτώ σε ποσότητα και διάρκεια με τον παλιό τρόπο που κάπνιζα, θα χρειαζόμουν 70 χ 2 = 140 μπάρες τσιγάρου για το Iqos δηλ 6 με 7 πακέτα των 20 μπαρών.
Ακουσα ότι ένα πακέτο των 20 μπαρών τσιγάρου για το Iqos, κοστίζει 5 ευρώ. Αν είναι έτσι,                        τότε θα ξόδευα 900 με 1050 ευρώ το μήνα.

Μιλάω πάντα προσωπικά, για τα δικά μου δεδομένα ατμίσματος και παλιά καπνίσματος  και βλέπω ένα οικονομικό ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ.

Ατμισμα  DIY  Κόστος/μήνα       25 ευρώ   ή  130 ευρώ με τις νέες τιμές στα 10μελα (21 10μελα)
Κάπνισμα           >>    >>       460 ευρώ   ή  230 ευρώ από τα αφορολόγητα. (Φλώρινα γαρ)
ΙQOS                 >>   >>        900 ευρώ  

σίγουρα    κάτι δεν κάνω καλά, αλλά τί  ?
Είμαι και Λογιστής ,τρομάρα  μου. Μπορείτε να με βοηθήσετε ??      
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 11:30 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #651 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:51 »
 Νομιζω οτι δεν απευθυνεται σε ατμιστες, μιας και οι περισσοτεροι (παντως σιγουρα οσοι δεν καπνιζουν κτ ταυτοχρονα με το ατμισμα) εχουμε ξεφυγει απο την γευση και την μυρωδια του καπνου.

 Ομως για εναν καπνιστη, που  σκεφτεται να κανει κατι για το ρημαδι το τσιγαρο, φαινεται πολυ δελεαστικο, εαν οντως φερνει στην γευση του καπνου του κτ.
 Γιατι τα ντουμανια που λετε οτι δεν βγαζει, δεν αφορουν τον καπνιστη, αυτη ειναι αναγκη των ατμιστων.

 Και μου κανει πιο απλο, πιο πρακτικο και πιο κοντα στις συνηθειες των καπνιστων απο το ατμισμα, το οποιο, ας μην ξεχναμε, εχει παρει διαζυγιο  προ πολλου με την απλοτητα και την πρακτικοτητα,(και την οικονομια) μιας και εχουν λυσσαξει οι εταιρειες να μας σπρωχνουν σε ολο και πιο πολυπλοκες καταστασεις, τα watt να ανεβαινουν σε εξωπραγματικα επιπεδα, επισκευασιμοι ατμοποιητες, καταναλωσεις μεγαλες, πολυπλοκες γευσεις στα υγρα, κυνηγουν ολοι την χομπιστικη και την μοδατη πλευρα του ατμισματος και ξεχνουν γιατι το ξεκινησαν εξ αρχης.

 Για το εαν ειναι καλυτερο η χειροτερο απο το ατμισμα απο αποψη υγειας,  εφοσον ο καπνος δεν καιγεται, νομιζω οτι πρεπει να περιμενουμε ερευνες που σιγουρα θα γινουν για να βγαλουμε συμπερασμα, το να λεω εγω και εσεις την αποψη μας για το συγκεκριμενο θεμα, μη οντως επιστημονες ερευνητες, ο.κ, αλλα βαση δεν εχει.

 Δεν θα το δοκιμασω καν, δεν μου αρεσει πλεον η γευση του καπνου, αλλα δεν βλεπω γιατι θα πρεπει να το "εχθρευομαι" ως ατμιστης, ας κοβει ο κοσμος το κωλοτσιγαρο και ας το κανει με μαντολατο..

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #652 στις: Μαρτίου 30, 2017, 01:04 »
Βρε δεν είπα να μην υπάρχει το νήμα, είπα γιατί να υπάρχει :)
....μα γι αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #653 στις: Μαρτίου 30, 2017, 01:08 »
Για ενημέρωση και μόνο.

Το δοκίμασα πρίν δύο μήνες περίπου από φίλο καπνιστή στριφτού,που προσπάθησε και με τον ατμό(δεν τα κατάφερε) και κατέληξε στο iqos μαζί με κάποια στριφτά.
Δεν μου άρεσε.Στήν αρχή της προθέρμανσης μυρίζει λίγο...μεθάνιο(σαν πορδίτσα ένα πράγμα) :D
Λίγος ατμός και γεύση χορταρίλας.

Το δοκίμασα πάλι εχθές από άλλον γνωστό μου,καπνιστής 2-3 πακέτων τσιγάρων ο οποίος με το iqos λέει ότι κάνει περίπου 9-10 στικάκια και λίγα κανονικά τσιγάρα.
Δεν μου άρεσε.Στήν αρχή της προθέρμανσης μυρίζει λίγο...μεθάνιο(σαν πορδίτσα ένα πράγμα) :D
Λίγος ατμός και γεύση χορταρίλας.(ναι,αντιγραφή και επικόλληση έκανα)

Το κόστος περίπου σαν τα κοινά τσιγάρα φίλε Παύλο.
Ακολουθεί μίνι νεκροψία:

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #654 στις: Μαρτίου 30, 2017, 01:08 »
Για να σου λύσω τις απορίες ως προς τι μεταδίδει στον καπνιστή η "καρβουνίλα" που αναφέρεις θα σου πω μετα βεβαιότητος ότι στο IQOS υπάρχει παρουσία ακρολείνης, αμμωνίας, φορμαλδεϋδης, νιτροζαμινών και λοιπών ουσιών που σε σχέση με το συμβατικό τσιγάρο σύμφωνα με τις δικές τους έρευνες περιορίζονται σε ποσοστό πάνω από 90%. Επίσης το μονοξείδιο του άνθρακα (για όσους γνωρίζουν τι ακριβώς προκαλεί και πως παράγεται) είναι κάτω από 5% σε σχέση με ένα συμβατικό τσιγάρο.
@haros
Αν διαβάσεις προσεκτικά το νήμα θα δεις κάποιες αναφορές όπως η παραπάνω που δείχνουν πως πιθανότατα είναι πιο βλαβερό από το η.τ. το οποίο δεν περιέχει τις περισσότερες από τις ανωτέρω ουσίες - όπως έχουν βρει ήδη οι επιστήμονες που ασχολούνται με αυτό.

Επίσης σε πολλούς ατμιστές δε μας αρέσει το ότι λανσάρεται από μεγάλες καπνοβιομηχανίες ως ανταγωνιστικό προϊόν για το η.τ. κι επιπλέον μπορεί να οδηγήσει σε νομικά και άλλα προβλήματα απ΄τη στιγμή που εύκολα μπορεί να παρανοηθεί πως πρόκειται για το ίδιο πράγμα με το η.τ. ενώ αυτό είναι καθαρά καπνικό προϊόν.

Ένα πολύ απλό στήσιμο για η.τ. είναι υπέρ αρκετό για οποιονδήποτε "αρχάριο" (και όχι μόνο...) ατμιστή και δε χρειάζεται καθόλου τεχνογνωσία πραγματικά...

Από κει και πέρα δεν εχθρευόμαστε τίποτα αλλά έχουμε και κάθε δικαίωμα να δηλώνουμε "ευχαριστώ δεν είμαι φίλος" και δη όταν όχι απλά "δε μας αρέσει" αλλά και αναφέρουμε κάποια επιχειρήματα επιστημονικά (όσα υπάρχουν...), οικονομικά και άλλα...

Και φυσικά το αυτονόητο... Σε ένα φόρουμ ΑΤΜΙΣΤΩΝ τα περισσότερα μέλη λογικό και αναμενόμενο είναι να θεωρούν προτιμότερο το η.τ. από τα ανταγωνιστικά του προϊόντα και επομένως να προτείνουν σε κάθε ενδιαφερόμενο να κινηθεί προς το άτμισμα καλύτερα και όχι σε κάποια άλλη κατεύθυνση...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 01:24 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #655 στις: Μαρτίου 30, 2017, 01:11 »
@PGIOURSIS
Για να σας βοηθήσω θα σας πω να παραμείνετε αυστηρά στον ατμό με κόστος 25€/μήνα γιατί σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα σας πάρουν την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος λογιστή κρίνοντας σας ως ακατάλληλο.. :laugh1: :laugh1:

Συγνώμη για το διπλό post αλλά έχω μια απορία.
@Crhris66 o φίλος σου έχει καθαρίσει ποτέ εσωτερικά τη συσκευή τη λεπίδα της και τα καπάκια της με καθαρό οινόπνευμα και με στικάκια καθαρισμού;
Γιατί πραγματικά 2 μήνες + που το έχω δεν έχω δει ποτέ τόση συσσωρευμένη υγρασία από τον καπνό στα εξωτερικά τοιχώματα και στην πτυχωτή κυψέλη πριν από τα φίλτρα.
Εγώ κάθε 10 με 15 το πολύ τσιγαράκια την κάνω πένα τη συσκευή (3 λεπτά υπόθεση) και
τέτοια εμφάνιση δεν έχει ποτέ το τσιγαράκι τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά.

Αν δεν το καθαρίζεις συχνά είναι σα να ατμίζεις με αντίσταση ητ με χρήση ΝΕΤ υγρών για καμιά 10αριά μέρες..


συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 08:51 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #656 στις: Μαρτίου 30, 2017, 01:46 »
@@ριές.

Τσιγάρο :  Εκτός από τη νικοτίνη, το τσιγάρο και ο καπνός του τσιγάρου περιέχουν περίπου 3.700 χημικές ουσίες, μεταξύ αυτών αμμωνία, αρσενικό, πίσσα, υδροκυάνιο, μονοξείδιο του άνθρακα ή βουτάνιο. Πολλές από αυτές είναι γνωστές από άλλες «χρήσεις». Το αρσενικό, λόγου χάρη, χρησιμοποιείται ως ποντικοφάρμακο, ενώ η αμμωνία είναι συστατικό των απορρυπαντικών. Οι ουσίες αυτές ευθύνονται για τις βλαβερές συνέπειες στην υγεία. Εξ αυτών 40 περίπου έχει αποδειχθεί ότι είναι καρκινογόνες.


Περικαλώ κύριε πρόεδρα ,οκ η πίσσα πάσο ,αλλά πόσες από τίς Υπόλοιπες 3699 ,και μέσα σε αυτές τα φυτοφάρμακα ( μην ξεχνάμε οτι ο καπνός ειναι από τά απολύτως ποιό επιβαρυμένα προϊόντα με ραντίσματα ,φυτοφάρμακα ,για να μην χαλάσει ,+++++ και αλλα τόσα πού δέν ειναι τού παρόντος.Πεθερός 70 χρόνια καπνοπαραγωγός...χωραφάκια ΕΤΣΙ? ) ,ΔΕΝ έχει το υπόθετο ? ( Πραγματική ερώτηση ,καθ'όσον αν καί αγράμματος ,πιστεύω ότι τα φυτοφάρμακα κλπ ,μιά χαρά και 3699 τρομάρες θά Εξατμίζονται στα εσωτερικά μας διαλυμένα ειναι.{40 χρόνια 3 πακέτα χαλαρά ).

Οκ ,ειπα η πίσσα ειναι αυτό πού κάνει το ΜΠΑΜ ,στο μπούκωμα ,αλλά τα υπόλοιπα ,σκίζουν παχέα έντερα ,στομάχια , οισοφάγους ,εξωφάγους ( έχουμε και εξωφάγους θα το αναλύσω αλλη μέρα Γιατρέ μου καλέ ) ,και οτι ασκιστο υπάρχει.

Μόνο το καλτσόν το μανταρισμένο δεν το ένοιαζε ο βιασμός πού παθαίνανε.

Πάμε καλά?

Το κόψαμε το ρημάδι ,και ΑΛΛΟ να κάνουμε μιά αναφορά οτι και καλά και διότι ,και ΑΛΛΟΥ παπαλάμπραινου μαντάτο ,τά τσιλιμπουρδίσματα τής παπαλάμπραινας.

Αυτά θά τα συζητούσα ,όταν ήμουν ατρόμητος ,όταν δέν με είχε χαϊδέψει ο μαυρόψυχος ,όταν το πουλάκι δέν ήταν ξένο και ξενιτεμένο.

Κάθε 3-4 μήνες βρογχοσκοπήσεις ,εκτός τα χίλια προβλήματα υγείας ( Ψαγμένο προερχόμενα , από τα υπόλοιπα 3699 τού τσιγάρου ) ,τά οποία ΩΣ δια μαγείας ,από το πρώτο ατμισμα πρίν 4 χρόνια ,άρχισαν να απαλύνονται ,μέχρι πού σχεδόν εξαφανίστηκαν (ΟΚ και με βοήθεια από υγιεινότερη διατροφή...ΟΧΙ καταναγκασμούς ) ,και να συζητήσω ΤΙ? ΤΙ ΤΙ ΤΙ εεεε ΤΙ ΤΙ Αλκαίε μου εσύ?

Αν είμουν 20-30 -35 και ΔΕΝ ήθελα να κόψω το ΡΗΜΆΔΙ ,αντε να τον άχνιζα τόν ξεσκονισμένο κουραμπιέ ..
Τώρα τί να ψάξω τα αυτονόητα?.

 
2-3 diy υγρά ,25 ευρόπουλα το πολύ τόν μήνα ,ο προϋπολογισμός τό παλεύει και αυτός και το σπίτι ,και αν ποτέ το άλαζα ,στά διάτανα και αυτό ,και ΟΧΙ ΠΙΣΩ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ τεράστια η διαφορά στήν ΠΟΙΟΤΗΤΑ ζωής πού τί να συζητήσω.

Μάγκες ΟΣΟΙ ΔΕΝ καπνίζουν ,ατμίζουν ,πιπιλίζουν.

ΔΕΝ αναθεματίζω τίποτα ,γιά εμένα προσωπικά ειναι τα γραφούμενα ,και ουχί τα μελλούμενα ,γιατί αστρόλοτζι ψυχ ΟΛΟΤΖΙ ΔΕΝ είμαι.

Σκέτο ΨΥΧ ειμαι μόνο.



Υ.Γ Ούτε ένα ποστ εδώ,οπότε διαιρούμενο ,δια τίς ατόπου απαγωγής του νιά νιά νιά - τόσο ,ειναι σεντονάκι μου μικρό ,να σε ρίχνω στό γιαλό.

 Υ.Γ 2... Το IQos του ,το έχουν μετρήσει και πόσο είναι?
Επίσης ΤΙ είναι?...................................

Καλή σας Ημέρα.


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #657 στις: Μαρτίου 30, 2017, 01:54 »
@Drakos
Είχε μέρες να την καθαρίσει,όπως μου είπε και γι'αυτό είχε αρκετά κατάλοιπα.Όντως έβγαλε ένα στικάκι και το καθάρισε πολύ γρήγορα.Πάντως τη συσκευή την έχει λιγότερο απο ένα μήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 02:01 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #658 στις: Μαρτίου 30, 2017, 04:00 »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ το φίλο @JoeBarTeam που αναγνώρισε στα γραπτά μου τον χαρακτήρα μου.
Και έχω να του δώσω μια συμβουλή. Να μην δοκιμάσει ποτέ το Iqos.
Ας μείνει στον ατμό που τόσο αγαπάει και ας αφήσει τα πειράματα για πιο αδύναμους χαρακτήρες.. ;)

O σκοπός που φτιάχτηκε αυτό το νήμα φαντάζομαι πως είναι για να ακουστούν κάποιες απόψεις από ανθρώπους που έχουν χρησιμοποιήσει ή τουλάχιστον έχουν δοκιμάσει τη συσκευή και έχουν κάποια άποψη γι αυτή και νομίζω ότι είναι καθαρά ενημερωτικός.

Εγώ πρώτος έγραψα ότι δεν είναι για όλους το συγκεκριμένο προϊον και επεσήμανα πολλές φορές ότι κατά την προσωπική μου άποψη το ητ είναι ασφαλέστερο. Η επιλογή του να βρίσκεται αυτό το θέμα
σε ένα ατμιστικό φόρουμ είναι καθαρά θέμα των διαχειριστών. Αν θέλουν το κλειδώνουν.
Αν όχι, ας συνεχιστεί μια κόσμια συζήτηση χωρίς ειρωνείες φανατισμούς και υπερβολές από φίλους συνατμιστές.

Όπως είπα και πιο πριν δεν έχω συμφέροντα ούτε από καρκινοκαπνοβιομηχανίες ούτε από ηλεκτροτσιγαροβιομηχανίες για να προμοτάρω τα προϊοντα τους.
Και προσωπικά δεν παρακινώ ούτε παρακίνησα ποτέ κανέναν να αγοράσει είτε το iqos είτε παλαιότερα το ητ. Δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνει και τι θα αποφασίσει ο κάθε καπνιστής. Είμαστε όντα με ελεύθερη βούληση και δεν χρειαζόμαστε ινστρούχτορες.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλους και συγνώμη αν σας κούρασα.. :)

[justify]@Drakos, καλημέρα. Αν και διαφωνούμε στο συγκεκριμένο θέμα του IQOS, θυμώνω όταν διαπιστώνω σε μία συζήτηση πως οι πολλοί χτυπούν τον έναν. Απ’ αυτή την άποψη είμαι μαζί σου.[/justify]

[justify]Γνώμη μου, το νήμα έχει τη δική του αξία και θέση μέσα στο φόρουμ, δεν πιστεύω σε κλειστές λέσχες μοχθηρών ξερόλων. Εξάλλου, τι έχει να φοβηθεί το άτμισμα ώστε να πρέπει να κλειδωθεί ένα τέτοιο θέμα ή μήπως να περιφερόμαστε σαν παρθένες που πρώτη φορά βλέπουν άντρα; Το θεωρώ αστείο να κλείνω τα μάτια σε κάτι, στο οτιδήποτε, και να τρέχω στους δρόμους με μοντάκια στα χέρια σαν ατμιστική Λουκά.[/justify]

[justify]Να θεωρώ κάτι τόσο λάθος χωρίς να διορθώνω και τα τέρατα που υπάρχουν και στα ατμιστικά θέματα, ε, είναι λίγο υποκρισία, (π.χ. να μαγειρεύω εξωπραγματικές νικοτίνες, έτσι όπως μου είπε ο Κούλης και ο Σούλης, και να κοκκινίζω μπροστά στο IQOS, ε, είναι ανέκδοτο).  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #659 στις: Μαρτίου 30, 2017, 05:39 »
Για ενημέρωση και μόνο.

Το δοκίμασα πρίν δύο μήνες περίπου από φίλο καπνιστή στριφτού,που προσπάθησε και με τον ατμό(δεν τα κατάφερε) και κατέληξε στο iqos μαζί με κάποια στριφτά.
Δεν μου άρεσε.Στήν αρχή της προθέρμανσης μυρίζει λίγο...μεθάνιο(σαν πορδίτσα ένα πράγμα) :D
Λίγος ατμός και γεύση χορταρίλας.
Το κόστος περίπου σαν τα κοινά τσιγάρα φίλε Παύλο.
Ακολουθεί μίνι νεκροψία:
Μία εικόνα 1000 λέξεις.

Επανέρχομαι στο πρώτο μήνυμά μου πριν καμιά 20αριά σελίδες  σε τούτο εδώ το υπερτιμημένο θέμα  βλέποντας την εικόνα
του καλού εικονολήπτη chris66 (από τα σύννεφα :yes: )  και ενθυμούμενος και τη  ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ η οποία ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ
100%. :thumpup:
Πιστεύω πως είναι ο κύριος λόγος που η Φ.Μ.φροντίζει "με τον τρόπο της" να μη βρίσκεις εικόνες χρησιμοποιημένων φίλτρων
στο youtube.
Μετά  ποιος θα έμπαινε στο πειρασμό να δώσει 70 ευρώ για το δυσκίνητο αυτό μαραφέτι.Θα έμενε στο εύκολο τσιγαράκι
αφού στην ουσία και όπως αποδυκνείεται από την εικόνα όλα είναι παραμύθια.

Edit. Δεν είπε κανένας ότι όσοι κόψαμε το καρκινοτσίγαρο ήταν εύκολο πράγμα με το άτμισμα.
Δώσαμε σκληρή μάχη.
Υποφέραμε μετα στερητικά μας.
Για μήνες για χρόνια.
Πιθανόν κάποιες δύσκολες στιγμές να αναπολούμε.
Όπως τα είπε και ο φίλος cpectrum παραπάνω. :thumpup:
Το IQOS για μένα είναι σαν τις Σειρήνες με τον Οδυσσέα.
Κλείστε τα αυτια σας.

Μείνετε μόνο στον ατμό.Μόνο έτσι μπορεί κάποτε να απαλαγείτε από το καρκινοτσίγαρο.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499093 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy