vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

106 επισκέπτες, 2 χρήστες
Sergios, Aspirecigs

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 13:06 »
Απ ότι φαίνεται πάντως η συσκευή δεν έχει εντυπωσιάσει τους καπνιστές και άρχισαν να την δίνουν δωρεάν! Έτσι τουλάχιστον μου είπε ένας συνάδελφος και ατμιστής που την απέκτησε ο πεθερός του. Λεπτομέρειες δεν ρώτησα καν. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 14:46 »
Το πήραν τρία άτομα στη δουλειά. 
-Ο ένας το χρησιμοποιεί ακόμα αλλα τον βλέπω έτοιμο να γυρίσει στο Μαρλμπορο. 
-Ο δεύτερος δεν το κράτησε ούτε μια ημέρα και την επόμενη ήρθε με πακέτο. 
-Ο τρίτος το πήρε και αφού έκανε δυο μαζεμένα μου ζήτησε να δοκιμάσει από το ηλεκτρονικό μου για να δει τι θα αποφασισει τελικά. Εδώ και ένα μήνα κυκλοφορεί με ντριπερ και κάνει κλώνο castle...
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλα νομίζω ότι βγήκε αποκλειστικά για να ανακόψει τη φυγή προς το ηλεκτρονικό τσιγάρο που σκέφτονται αρκετοί. Να πουν "χάλια είναι και το iqos σαν το τσιγαράκι δεν έχει και εκείνο το μαραφετι που ατμιζει ο συνάδελφος δείχνει περίπλοκο". 

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 15:12 »
Δε νομίζω. Θα το έιχανε και φτηνό αν ήταν. Πάνε για μία αρπαχτή (ίσως και συνδιασμό με αυτό που λές). Απο τους 100 να κρατήσουν 5 κέρδος έχουν. Συν ότι αν γίνει καμία επανάσταση να γράφουν κιόλλας EST.2016

edit δεν ήξερα ότι τις μοιράζουν και δωρεάν.

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 15:29 »
Είχα πάρει μέρος σε έναν διαγωνισμό προ 3ετίας και με θυμήθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 15:38 »

Δε νομίζω. Θα το έιχανε και φτηνό αν ήταν. Πάνε για μία αρπαχτή (ίσως και συνδιασμό με αυτό που λές). Απο τους 100 να κρατήσουν 5 κέρδος έχουν. Συν ότι αν γίνει καμία επανάσταση να γράφουν κιόλλας EST.2016

edit δεν ήξερα ότι τις μοιράζουν και δωρεάν.
 Και ομως. Αν καποιος σκεφτεται το Iqos, προφανως σκεφτεται εναλλακτικους τροπους ικανοποιησης του εθισμου στη νικοτινη. Ο ορκισμενος μανιωδης καπνιστης δεν ενδιαφερεται για τετοια μαραφετια. Συνεπως εχει δυο δρομους οποιος θελει να αφησει το τσιγαρο για κατι αλλο : το ηλεκτρονικο και το iqos. Και επειδη αν στην πρωτη επαφη με το ατμισμα καθοδηγηθεις σωστα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να γυρισεις πισω, εβγαλαν κατι ευκολοχρηστο που ομως ξερουν εξαρχης οτι θα αποτυχει και ο πρωην καπνιστης θα γινει ξανα νυν. Ο λογος ειναι απλος : οσο καποιος συνεχιζει να προσλαμβανει νικοτινη με γευση κοντα στου τσιγαρου χωρις αλλη γευστικη επιλογη, το μυαλο του θα γυριζει παντα εκει στην προηγουμενη, "αυθεντικη" τσιγαρισια εμπειρια.
Δεν εχεις αναρωτηθει γιατι οι "βετερανοι" του ατμισματος επιλεγουν πιο πολυπλοκα στη γευση υγρα; Ποιος πεπειραμενος ατμιστης θα επιλεξει υγρο με γευση τασακι οταν υπαρχουν τοσες υπεροχες επιλογες; 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 15:59 »
Βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν έχει γεύση τασάκι. Μπορεί να θυμίζει γεύση τσιγάρου αλλά δεν έχει κάποια σχέση με το τσιγάρο. Γεύση καπνού έχει,χωρίς αυτό το πικρό της πίσσας. Προσωπικά δεν μου άφησε κακές εντυπώσεις, αλλά δεν είμαι καπνιστής εδώ και 8 χρόνια περίπου. Αν ήμουν καπνιστής το πιθανότερο είναι ότι δεν θα με κάλυπτε. Σαν εναλλακτική του καπνίσματος είναι μια λύση καλύτερη από το κάπνισμα αφού δεν αφήνει αυτή την άσχημη οσμή του τσιγάρου. Μπορεί να είναι και λιγότερο επιβαρυντικό στην υγεία.    

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 10:26 »
Παιδιά καλησπέρα.
Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο forum και θα ήθελα πρώτα από όλα να χαιρετίσω παλιούς καλούς και αγαπημένους φίλους που έκανα εδώ.

Να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου για το IQOS μιας και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά εδώ και έναν μήνα κάνοντας παράλληλα και ελάχιστη χρήση του ηλεκτρονικού.

Είμαι βαρύς καπνιστής τα τελευταία 32 χρόνια και με εξαίρεση ενα περίπου εξάμηνο αποχής μου από το κάπνισμα με χρήση ηλεκτρονικού εδώ και 5 περίπου χρόνια ξαναγύρισα στο τσιγάρο με τεράστιες επιπτώσεις στην υγεία μου. Παράλληλα όποτε μπορούσα χρησιμοποιούσα και το ηλεκτρονικό μου για να μην καπνίζω υπερβολικά αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να απεξαρτηθώ ίσως λόγω αδυναμίας χαρακτήρα.

Τον τελευταίο μήνα όπως έγραψα κάνω αποκλειστική χρήση του IQOS και έκτοτε δεν έχω ξανακαπνίσει ή τουλάχιστον δεν μου έχει λείψει το κ.τ. Όσον αφορά την γεύση του καθαρά υποκειμενικά εμένα μου άρεσε από την πρώτη στιγμή.

Θα συμφωνήσω με τον Θέμη (Tem) ότι δεν μου αφήνει ούτε πικρίλα στο στόμα ούτε άσχημη μυρωδιά ούτε τασακίλα στη γεύση. Μόνο μια αίσθηση επίγευσης του καπνού όπως πχ όταν ανοίγεις ένα πακέτο τσιγάρα.

Δεν ξέρω πόσο βλαπτικό είναι και σε τι ποσοστό αυτό προσδιορίζεται αλλά σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το κ.τ μιας και δεν υπάρχει θεωρητικά καύση. Αυτοί υποστηρίζουν ότι είναι 90 με 95% ασφαλέστερο αλλά μιας και το παρελθόν τους είναι ένοχο όπως και όλων των καπνοβιομηχανιών διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μέχρι νεωτέρας.

Πάντως από την μέχρι τώρα εμπειρία μου τον τελευταίο μήνα έχω δει σαφέστατη βελτίωση στο αναπνευστικό μου που ήταν αρκετά επιβαρυμένο από το κ.τ. Παράλληλα συνεχίζω να ατμίζω έστω και ελάχιστα μιας και το ηλεκτρονικό ήταν και θα είναι πάντα από τις μεγάλες μου αγάπες. Απλά σε εμένα προσωπικά δεν έκατσε για αποκλειστική χρήση.

Σαν υποσημείωση θέλοντας να κλείσω την αναφορά μου είδα να γράφονται απίστευτες ανακρίβειες για το IQOS σε ένα blog που θέλει να διαφημίζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο και θέλοντας να απαντήσω με μορφή σχολίου κατηγορήθηκα από τον τύπο που διατηρεί τη σελίδα ως υπάλληλος της Philip Morris..
H ανοησία και η κακοήθεια σε αυτόν τον τόπο πάνε σύμφωνα με την παιδεία μας.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο όμως μαζί του μιας και δεν το αξίζει..
Το μόνο που κάνει γράφοντας ανοησίες και παραπληροφορώντας είναι να κάνει ζημιά στο χώρο του η.τ.
Λυπάμαι. Μόνο αυτό.

Προσωπικά πιστεύω πως το IQOS απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε καπνιστές που ψάχνουν να βρουν εναλλακτικούς (ίσως πιο ασφαλείς) τρόπους καπνίσματος και όχι σε άτομα που θέλουν να το κόψουν. Γι αυτούς απλά δεν κάνει μιας και προσομοιάζει επικίνδυνα το κανονικό τσιγάρο.

Αθώο δεν είναι όπως αθώο δεν είναι τίποτα ειδικά στις μέρες μας. Αλλά αν αυτό το μαραφέτι ενέχει μικρότερο κίνδυνο από το κ.τ δεν βρίσκω το λόγο να μην το δοκιμάσει κάποιος ειδικά αν τον καλύπτει τόσο γευστικά όσο και από θέμα νικοτίνης.
Το συγκεκριμένο προϊον δεν έχει καμία σχέση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο παιδιά. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και καλό θα ήταν να αποφεύγεται η όποια σύγκρισή τους.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 10:39 »
Καλημέρα φίλε μου και καλώς μας ξανάρθες!

Πολύ χρήσιμα τα γραφόμενά σου καθώς επιβεβαιώνουν αυτό που οι περισσότεροι υποψιαζόμασταν, ότι δηλαδή η εν λόγω συσκευή δεν έχει καμία σχέση με το ηλεκτρονικό και ότι απευθύνεται καθαρά σε καπνιστές.

Αν δε σου κάνει κόπο, στείλε μου με πμ το μπλογκ το οποίο αναφέρεις, να του ρίξω μια ματιά για σκοπούς έρευνας...

Αποσυνδεδεμένος CaptainNemo

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 13:27 »
Εγώ πάλι, ως γνήσιος αντιρρησίας θα πω ότι για μένα η συσκευή στην οποία αναφέρεται το τόπικ είναι έχει πάρα πολλά ενδογενή ελαττώματα, και εξηγώ:

1) Ισχυρίζεται πως δεν κάνει καύση. Φυσικά και κάνει καύση. Το λέει και ο λαός. Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.
    Απλά η καύση γίνεται σε χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή του κανονικού τσιγάρου και πιθανώς επιτρέπει την απελευθέρωση
    μικρότερης ποσότητας χημικών από αυτή σε υψηλότερη θερμοκρασία. Εκτός αν υπάρχει απλά εξάτμιση υγρού το οποίο έχει
    εμποτιστεί στον καπνό, αλλά τότε θα μιλούσαμε για ατμιστική συσκευή.

2) Σαφώς και δεν απευθύνεται σε όσους θέλουν να κόψουν το τσιγάρο. Θα ήταν αστείο η Phillip Morris να βγάλει προϊόν που θα
    κάνει πόλεμο στην Phillip Morris. Είναι λοιπόν κατανοητό πως απευθύνεται σε εκείνους οι οποίοι προβληματίζονται και σκέφτονται
    να περάσουν σε άλλες μεθόδους. Σε αυτό το κομμάτι όμως ειδικά, μειονεκτεί δραματικά από τις ατμιστικές συσκευές οι οποίες
    θεωρούνται μέθοδοι διακοπής - ασχέτως αν για μένα προσωπικά παίζουν τον ρόλο της αντικατάστασης - και έτσι δεν θα υπάρξει
    ποτέ ευθεία σύγκριση μεταξύ των δύο. Τουλάχιστον, όχι χωρίς να είναι εκ του πονηρού.

3) Είναι φανερό πως η συσκευή αυτή που κυκλοφόρησε σχετικά πρόσφατα, σχεδιάστηκε με γνώμονα τις συσκευές η.τ που υπήρχαν 
    πριν 2-3 χρόνια. Ούτως ή άλλως δεν νομίζω πως πέρνει λιγότερο χρόνο η μελέτη, ο σχεδιασμός και η φάση παραγωγής ενός 
    προϊόντος. Είμαι επίσης σίγουρος πως τον καιρό που σχεδιάστηκε η συσκευή δεν ήταν δυνατό να προβλέψει κανείς την 
    κατακόρυφη εκτίναξη της τεχνολογίας των η.τ και του αντίκτυπου που αυτά θα είχαν στο κοινό.
    Ως εκ τούτου, θεωρώ πως και γι αυτό δεν είναι δυνατή η ευθεία σύγκριση με το η.τ καθώς νομίζω πως και τεχνολογικά μιλάμε για 
    άλλη κατηγορία.

4) Για μένα, και σοκολατάκια νικοτίνης να έβγαζε η Phillip Morris, από την στιγμή που μιλάμε για μια εταιρία που έχει σκοτώσει 
    εκατομμύρια με μοναδικό σκοπό το κέρδος τόσες δεκαετίες και έχει άκρες σε κάθε μορφή της εξουσίας, το θέμα είναι άνευ 
    συζήτησης. Για μένα το Phillip Morris ως brand name είναι όχι ανασταλτικός αλλά αποτρεπτικός παράγοντας.

    Το μόνο καλό είναι πως με την παρουσίαση αυτού του προϊόντος, η Phillip Morris στην ουσία αποδέχεται πως υπάρχει σοβαρό θέμα γύρω από το κ.τ. και αυτό είναι κάτι. Αυτό θα πρέπει να οδηγήσει όλους όσους ακόμη καπνίζουν κ.τ να προβληματιστούν - αν δεν το έχουν ήδη κάνει από μόνοι τους - για να σκεφτούν άλλους τρόπους να ξεφύγουν από αυτά.
    Αυτή είναι μια σημαντική νίκη η οποία οφείλεται αποκλειστικά στην επιτυχία που είχε ως σήμερα το η.τ και το οποίο ανάγκασε - έστω δια μέσου της ανησυχίας για τα μειωμένα κέρδη των Big Tobacco.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 14:13 »
Θα θυμίσω κάτι που έχω ξαναγράψει εδώ:
Η συσκευή αυτή δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο. Έχουν ξαναβγεί ανάλογες. Αυτό που διαφέρει είναι η εκτεταμένη καμπάνια της στην χώρα μας. Οι προηγούμενες προσπάθειες δεν πήγαν καλά εμπορικά. Δεν ξέρω τις διαφορές με την τωρινή συσκευή διότι δεν δοκίμασα καμία.

Άσχετα με την άποψή μας για τις καπνοβιομηχανίες, εφόσον το προϊόν στρέφεται σε όσους θέλουν να σταματήσουν το τσιγάρο (αντικαθιστώντας το με κάτι άλλο) έχει μεγάλο κομάτι πελατείας κοινό με το άτμισμα. Οπότε αναγκαστικά θα γίνουν συγκρίσεις. Οι βιομηχανίες θέλουν χρήματα. Δεν τις νοιάζει αν θα τα βγάλουν από το παραδοσιακό τσιγάρο, από το IQOS ή από... υπόθετα νικοτίνης! Συνεπώς η προϊστορία της Phillip Morris δεν λέει κάτι για τους εμπορικούς σκοπούς της αυτή την χρονική στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος CaptainNemo

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 15:13 »
Εντάξει, εσύ λες πως δεν παίζει ρόλο, εγώ λέω πως παίζει ρόλο.

Απόψεις είναι αυτές.

Η προϊστορία της εταιρίας, φανερά παίζει ρόλο στους εμπορικούς της σκοπούς.
Πόσο λογικό φαίνεται σε έναν εν δυνάμει πελάτη μια εταιρία να πουλά ταυτόχρονα δύο προϊόντα.
Ένα που σκοτώνει αποδεδειγμένα και ένα....λιγότερο βλαπτικό, το οποίο θα το διαφημίζει εις βάρος του πρώτου;
Σόρρυ αλλά εγώ δεν βλέπω κάποια λογική σε αυτό.

Είναι φανερό πως το κ.τ αποτελεί τεράστιο βαρύδι για την Phillip Morris και η μόνη διέξοδος από αυτό το αδιέξοδο θα ήταν να βγει και να πει πως σταματάει την παραγωγή κ.τ και τα αντικαθιστά πλήρως με την νέα της συσκευή.
Δεν ξέρω αν έχει τις αντοχές να κάνει κάτι τέτοιο μόνη της ή σε συμφωνία με τις άλλες tobacco.

Όπως επίσης, δεν γίνεται ένας γίγαντας σαν την Phillip Morris να χτυπήσει την αγορά του η.τ στα ίσα, ασχέτως με το πόσο μεγάλες επενδύσεις κάνει. Μπορεί να έχει κεφάλαια, δεν έχει όμως ευελιξία και στην παρούσα φάση δεν μετράει το μέγεθος αλλά το πόσο γρήγορα μπορεί μια εταιρία να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Οι καπνοβιομηχανίες προς το παρόν δεν μπορούν.

Αυτό τον ρόλο κλήθηκαν να παίξουν οι διάφορες νομοθετήσεις. Στο να βάλουν φρένο στις εξελίξεις ώστε να μπορούν να τις προλαβαίνουν οι αργοί γίγαντες όπως η Phillip Morris. Σε πρώτη φάση τουλάχιστον.



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 18:07 »
Η διαδικασία που περιγράφεις συμβαίνει εδώ και χρόνια. ΟΛΕΣ οι καπνοβιομηχανίες έχουν εισβάλλει και στην βιομηχανία του ΗΤ, ενώ παράλληλα εξελίσσον προϊόντα σαν το IQOS. Δηλαδή δεν ενδιαφέρονται ειδικά για το τσιγάρο, αλλά για το τι κομμάτι αγοράς μπορούν να ελέγξουν.
Συνεπώς στους καπνιστές (ή στις βαριά καπνιστικές χώρες) θα πουλάνε τσιγάρα, σε εκείνους που θέλουν την διακοπή (γιατί αυτή είναι η παγκόσμια τάση) θα πουλήσουν μειωμένο κίνδυνο.
Δεν υπάρχει "λογική", γιατί δεν χρειάζονται μια συνεπή στάση προς όλους. Στον ένα θα πουλάνε το τσιγάρο, στον άλλο θα διαφημίζουν πώς θα ξεφύγει από το τσιγάρο.
Υπάρχει κοινό και για τα δυο και όλα στην ίδια τσέπη πάνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2017, 03:26 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος CaptainNemo

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #312 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:11 »
Συμφωνώ με όσα λες. Με την προϋπόθεση πως μιλάμε με τα δεδομένα των προηγούμενων ετών κατά τα οποία οι tobacco είχαν το μονοπώλιο. Μόνο που τώρα δεν το έχουν, εφόσον υπάρχουν αξιόπιστα εναλλακτικά προϊόντα πρόσληψης νικοτίνης (βλ.ατμός) οπότε ούτε να ελέγξουν την αγορά μπορούν πλέον, ούτε και στην ίδια τσέπη πάνε τα λεφτά όσων φεύγουν από το κ.τ.


Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:53 »
1) Ισχυρίζεται πως δεν κάνει καύση. Φυσικά και κάνει καύση. Το λέει και ο λαός. Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.
    Απλά η καύση γίνεται σε χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή του κανονικού τσιγάρου και πιθανώς επιτρέπει την απελευθέρωση
    μικρότερης ποσότητας χημικών από αυτή σε υψηλότερη θερμοκρασία. Εκτός αν υπάρχει απλά εξάτμιση υγρού το οποίο έχει
    εμποτιστεί στον καπνό, αλλά τότε θα μιλούσαμε για ατμιστική συσκευή.


Απλά μιας και το ανέφερες θα σου πω πληροφοριακά πως ο πεπιεσμένος καπνός που χρησιμοποιείται στο Iqos είναι εμποτισμένος με προπυλενογλυκόλη γι αυτό και είναι δυνατή η παραγωγή "αερολύματος"
Σε θερμοκρασίες 300-350 βαθμών Κελσίου θεωρητικά δεν υπάρχει καύση του καπνού και απουσιάζουν βασικά στοιχεία όπως η πίσσα και το μονοξείδιο του άνθρακα τα οποία στο κ.τ είναι παρόντα και δυνητικά από τα πιο επικίνδυνα. Υπάρχουν φυσικά και στοιχεία που παράγονται σε χαμηλότερες θερμοκρασίες και είναι εξίσου επικίνδυνα όπως η ακρολεϊνη το βενζο(a)πυρένιο οι νιτροζαμίνες κλπ..κλπ..που λογικά υπάρχουν και στο IQOS απλά σε σημαντικά χαμηλότερες συγκεντρώσεις από αυτές του κ.τ

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:58 »
Είναι φανερό πως το κ.τ αποτελεί τεράστιο βαρύδι για την Phillip Morris και η μόνη διέξοδος από αυτό το αδιέξοδο θα ήταν να βγει και να πει πως σταματάει την παραγωγή κ.τ και τα αντικαθιστά πλήρως με την νέα της συσκευή.
Δεν ξέρω αν έχει τις αντοχές να κάνει κάτι τέτοιο μόνη της ή σε συμφωνία με τις άλλες tobacco.
Καλά μη το γ...με κιόλας. Ο τζίρος του κανονικού τσιγάρου είναι 150 δις και του ηλεκτρονικού τσιγάρου 8 δις δολάρια παγκοσμίως.
Σίγουρα η Phillip Morris θέλει κάποιο κομμάτι αυτών των 8 δις αλλά δεν θα τα βάψει μαύρα αν δεν το πάρει ούτε θα παρατήσει τα κανονικά της τσιγάρα για χάρη του IQOS.
Περισσότερο κέρδος θα έχει αν κατορθώσει να πάρει μερίδιο αγοράς από τις άλλες καπνοβιομηχανίες στα συμβατικά τσιγάρα παρά από τα ηλεκτρονικά.

Το μέλλον μπορεί να δείχνει προς το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά το παρόν είναι το συμβατικό. Όπως σε όλα τα προϊόντα το μέλλον είναι αβέβαιο. Η μπύρα χωρίς αλκοόλ δεν αντικατέστησε την κανονική.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8825 1115046 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:27
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823806 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506839 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154492 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243515 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293839 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1659 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762486 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1048 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3956 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem