vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

197 επισκέπτες, 4 χρήστες
Parolos, Xxristos, manoslykos, Milarepa

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #600 στις: Ιουλίου 22, 2013, 15:07 »
Ενα vv επιβάλλεται..
Και εγώ το εχω γυρίσει στο μηχανικό αντισταση 0,9-1,3 και οταν ειμαι σπίτι δουλεύω το πρόβατο :P

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #601 στις: Ιουλίου 22, 2013, 15:11 »
Μα η ένταση μεταβάλλεται. Τα βατ όμως είναι τα ίδια. Η ένταση, τα βολτ και η αντίσταση αλλάζουν. Για αυτό λέω πχ στα 12 βατ (2 αμπερ, αντίσταση 3Ω) αν είναι ίδιο με τα 12 βατ (3 αμπερ, 1.3 αντίσταση). Το αποδιδομενο έργο στην αντίσταση ίδιο δεν είναι? Για αυτό έγραψα και πιο πριν μπορεί κάποια πράγματα να είναι ίδια στους μαθηματικούς τύπους αλλά ψάχνω να βρω στην πράξη τι αλλάζει.

Μάλλον θα φτιάξω κάποια αντίσταση 2.7 για τον dripper να δω διάφορα με τις 1.6 που έχω. Στην πρώτη περίπτωση θα μπορώ να πάω μέχρι 9κάτι βατ λόγω 2.5 αμπερ / 5 volt όριο του evic αλλά φτάνουν για την δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #602 στις: Ιουλίου 22, 2013, 15:18 »
Οποιο VV και να παρεις........κανενα δεν παιζει κατω απο 1 ωμ  :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1:
Βεβαια μπορεις να κανεις 2,8 ωμ να το βαλεις στο 5-6 volts και να εισαι αρχοντας,αλλα απο ομορφια........... :thumpdown:
Στο σπιτι ο καθενας ολο και κατι εχει ή κανει (τις πιο πολες φορες και κατι επυκινδινο,οπως εγω :eyesplash: :eyesplash: :idiot1: :idiot1: )
Δεν συνιστω σε κανεναν,προς Θεου να κανει διαφορες μαλ.....ες οπως εγω,με διαφορες ιδιοκατασκευες ή μετατροπες.Αυτο ειναι για  hobby και ενασχωλιση χωρις να θελω να παρασυρω κανεναν.
 

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #603 στις: Ιουλίου 22, 2013, 15:49 »
prof

Για να καταλάβεις καλύτερα, φαντάσου το καλώδιο με ενα αυτοκινητόδρομο.
τα βολτ είναι το πλήθος των αυτοκίνητων που βρίσκονται επάνω στον αυτοκινητόδρομο.
Τα αμπέρ είναι η ταχύτητα που τρέχουν τα αυτοκίνητα. Όταν τα αυτοκίνητα είναι ακίνητα, έχουμε 0 αμπέρ.
Τα βατ είναι το έργο που μπορούν να κάνουν αυτά τα αυτοκίνητα. είναι ο συνδυασμός πλήθος (βολτ) επί την ταχύτητα (αμπερ).
Ετσι, οταν έχεις 10 αυτοκίνητα στον αυτοκινητόδρομο που είναι ακίνητα ΔΕΝ υπάρχει κάποιο έργο γιατί 10 αυτοκίνητα Χ 0 ταχύτητα ίσον 0 έργο.
την αντισταση σκέψου την κατι σαν την ανηφόρα οσο μεγαλύτερη τοσο περισσότερo γκάζι (αμπερ) πρέπει να δώσεις για να σε παει.
Αν τα αυτοκίνητα έτρεχαν με 50 χιλιόμετρα την ώρα, θα είχες 500 βατ έργο, γιατί 10 αυτοκίνητα επί 50 χιλιόμετρα την ώρα ισούται με 500 βατ.


Οποιο VV και να παρεις........κανενα δεν παιζει κατω απο 1 ωμ  :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: 
0.9 provari  :idiot1: :laugh1:




Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2013, 16:31 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #604 στις: Ιουλίου 22, 2013, 15:55 »
Στο 1 ωμ δεν ειναι το Provari;
Οταν εβαλα 1 ωμ ατμοποιητη επανω δεν εδωσε ρευμα.Να ηταν κατι αλλο; :dontknow:
 
 
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #605 στις: Ιουλίου 22, 2013, 15:59 »
έχει περιορισμό λόγο αμπερ μέχρι 3,4 παίζει (volt) και σου δινει E1 ή Ε2 :P

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #606 στις: Ιουλίου 22, 2013, 21:39 »
Οι μικρές αντιστάσεις επίσης πέραν της χρήσης τους για μηχανικά έχουν τη φήμη ότι "αρπάζουν" πιο εύκολα, αλλά και πάλι.. Έχω κάνει δοκιμές από 3,3 Ω μέχρι και 1,3, μηχανικό το αποφεύγω προς το παρόν, (πιο πολύ γιατί δε θέλω να ξαναμπαίνω σε έξοδα τώρα). Αλλά δεν έχω δει τόση διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, πιο πολύ από το είδος σύρματος να είμαι ειλικρινής. Κι ακόμα κι αν αρπάζανε πιο εύκολα, αν είναι να καίω διπλή μπαταρία, τότε νομίζω πως το κέρδος δεν αξίζει.
Οποιο VV και να παρεις........κανενα δεν παιζει κατω απο 1 ωμ

Μην ξεχνάς το dna.. (Ρυθμίζεις τα Volt μεταβάλλοντας τα Watt, για να προλάβω το "δεν είναι VV") Το θέμα δεν είναι πιο τις παίζει τις μικρές, τα μηχανικά τα παίζουν όλα, το θέμα είναι τι "τρώει" για να την παίξει, και πόσο ασφαλώς την παίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2013, 21:47 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #607 στις: Ιουλίου 22, 2013, 21:50 »
Πιο πολυ ειναι θεμα γουστου.Εμενα μου αρεσει το ατμισμα στο 0,7-1,3  (και πολλα λεω  :idiot1: :idiot1: )
δεν ειναι και το πιο ιδανικο ομως και το ξερω αυτο.Εγωιστης,τι να κανουμε.
Σοβαρα τωρα δεν σου δινει και οτι το καλυτερο τοσο χαμηλη αντ/ση,μονο ντουμανι και χτυπημα.Ενας λογος για μενα που ειμαι και κατηγορια florex μεχρι 4-5mg το πιο πολυ
Σαν γουστο να πω και τον σχεδον καυτο ατμο που σου δινει.Δεν αντιλεγω οτι μια αν/ση 1,9-2,5 εχει τα παντα,αλλα εκει θελει VV.
 :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #608 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:54 »
Να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν κι αυτά τα θέματα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2706.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7256.0.html
για όποιον ενδιαφέρεται να δει σχετικές συζητήσεις.

Επίσης, θα αναφέρω ότι, αναλύοντας κι επιλέγοντας διάφορες εναλλακτικές από τις παραμέτρους που επηρεάζουν το ρεύμα και την κατανάλωσή του, τελικά οι συνδυασμοί είναι πρακτικά απεριόριστοι:
-Διατομή σύρματος αντίστασης.
-Υλικό κατασκευής σύρματος.
-Χωρητικότητα μπαταρίας
-Ικανότητα εκφόρτισης
-Επιδόσεις πλακέτας (για νν/νw)
-Ποιότητα επαφών και ηλεκτρικής συνέχειας (ειδικά για μηχανικά)

Κι ας μη ξεχνάμε φυσικά, αφού μιλάμε για άτμισμα, ότι τεράστιο ρόλο παίζουν:
-Τροφοδοσία υγρού (φιτίλι-πλέγμα)
-Χώρος ατμοποίησης (κεραμικό-καμπάνα)
ακόμη κι αν σετάρουμε για τα ίδια βατ, ίδιες αντιστάσεις κ.ο.κ.

Τα μοντ μας έχουν επωμισθεί το ρόλο της τροφοδοσίας με ρεύμα, ανάλογα με τα γούστα μας και την γεύση/ντουμάνι/χτύπημα/θερμοκρασία που επιθυμούμε στον ατμό μας.

Το σίγουρο είναι ότι, έχουμε να δούμε αρκετά καλύτερα πράματα, στο θέμα των ηλεκτρονικών μοντ, όσο περνάει ο καιρός κι εξελίσσονται... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #609 στις: Ιουλίου 23, 2013, 15:32 »
Vangos,ειπαμε,ειπαμε,ειπαμε διαφορα και σ' αυτα που αναφερθηκες εσυ,δεν αναφερθηκε κανεις μας... :)) :)) :))
Πραγματι δεν ειναι μονο ποσα Volts,Watts δουλευει καποιος.
Αυτο που ειπε ο φιλος Exispathi πιο πανω για το αρπαγμα,οσο πιο χοντρο ειναι το συρμα,τοσο πιο αργα αρπαζει,αλλα εχει και μεγαλυτερη θερμοκρασια,μεγαλυτερη διελευση ρευματος,μεγαλυτερη καταναλωση,μεγαλυτερη επιφανεια ατμοποιησης αρα πιο πολυ ντουμανι.
Αυτα για τα μηχανικα mod εχουν μεγαλη σημασια,αλλα οταν κανεις ενα μηχανικο να δουλευει στα 25watts ( 0,7ωμ-4,2volts  καπου τοσο νομιζω ειναι) να μην ξεχναμε οτι η θερμοκρασια που αναπτισεται ειναι υπερβολικα μεγαλη.Μετα απο 5 τζουρες,ολο το mod βραζει,το ελατηριο εχει φτασει στα ορια του και το ατμισμα (εμενα μου αρεσει  :idiot1: :idiot1: ) δεν ειναι και το ιδανικοτερο.Πολυ ζεστος ατμος (σχεδον καιει την γλωσσα),ντουμανι πολυ,γευση σχεδον τιποτα,χτυπημα και με μηδενικη νικοτηνη,αλλα......το mod δεν ειναι και στην καλυτερη του κατασταση.
Απο τις θερμοκρασιες που αναπτισει στα ηλεκτρικα τοξα φθειρωνται και οι επικαλυψεις των επαφων,διμιουργειται πιο γρηγορα μακα και θελει καθαρισμα καθε δυο μερες,τα καταλοιπα στην αν/ση ειναι πολυ περισσοτερα (κανω και vg)  και γενικα δεν εχεις αυτο που λεμε απολαυστικο ατμισμα,αλλα πλεον εχεις μια μαχη με τις θερμοκρασιες και τον.................βηχα  :)) :)) :))
Ωχχχ μακρι βγηκε .    Συγνωμη   :sfyrigma: :sfyrigma: :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #610 στις: Ιουλίου 23, 2013, 15:57 »
Παντως το οτι αναφερεις  οτι εχεις χτυπημα με μηδενικο υγρο νομιζω θα επρεπε να σε προβληματιζει αντι να σε χαροποιεί :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #611 στις: Ιουλίου 23, 2013, 16:07 »
Η αληθεια ειναι οτι πιο πολυ ειναι καψα παρα χτυπημα. :idiot1:
Οχι καμμενο,λογο μεγαλης θερμοκρασιας,ειναι σαν να εχεις χτυπημα  (ειμαι και καμμενος)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #612 στις: Ιουλίου 23, 2013, 16:11 »
Ειναι καψα
Δεν ειναι χτυπημα
Δεν ειναι καμενο
Δεν ειναι acrolein
Τοτε τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #613 στις: Αυγούστου 03, 2013, 01:32 »
εχω ενα mod κλονο ggts αλλα οχι η γνωστη smyrna.
δουλευε μια χαρα μεχρι σημερα και ξαφνικα υπερθερμενετε παρα πολυ το ο κατω αρνητικος πολος του μοντ και μαζι και οι μπαταρειες χορις να δουλευει το μοντ και χορις ατμο πανω,
φυσικα το δοκιμασα με ατμο να δω αν καπου ακουμπα και κανει επαφη χορις να πατισο το κουμπι αλλα δεν φενεται πουθενα να κανει ενωση
εκανα βιδες το μοντ αλλα δεν βρηκα κατι που να μου δωσει τη εντυποση οτι καπου παει στραβα..
δοκιμασα 4 διαφορετικες μπαταρειες aw τις κοκκινες και κανει σε ολες το προβλημα.
σε αλλο μηχανικο οι μπαταρειες δουλευου πολυ καλα

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #614 στις: Αυγούστου 03, 2013, 03:05 »
.. θα το καθάριζα με βενζίνη παντού και θα ξαναέκανα τσεκ σε μονωτές, ελατήρια κλπ ..  :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246392 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572277 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1949 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8086 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 713 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8654 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298083 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827698 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511880 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios