vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 7 χρήστες
axilleaspro, camber, djfloor, Jorge, teo77, chkontog, Ηρακλης

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #540 στις: Ιουνίου 22, 2013, 17:13 »
Ακριβώς αυτό.. +λίγο χώρο για οθόνες που σου λένε τι μεγέθους αντίστασης έχεις πάνω, τον ίδιο το μετρητή ohm, λίγο  ακόμα για ένδειξη με το υπόλοιπο της μπαταρίας σου και φτάνεις το μέγεθος VV.


Το θέμα του μεγέθους κατά τη γνώμη μου όμως, άπαξ και έχεις πμει τουλάχιστον σε κάποιο είδος μπαταριοθήκης/mod είναι κάτι που συνηθίζεται. Όταν πρωτοπήρα μπαταριοθήκη που χρησιμοποιούσε 18350 ή 18650 το δούλευα μόνο με τις 18650 γιατί έτσι δούλευα το προηγούμενο. Είχα και τις μικρές, αλλά τις κουβαλούσα μόνο για καβάτζα. Δύο φορτιστές τότε, ο καθένας για ένα μόνο είδος μπαταρίας. Και ο ένας,των 18650, κάποια στιγμή σπάει.


Λέω δεν πειράζει, χρησιμοποιώ τις μικρές μέχρι να πάρω. Την πρώτη μέρα μου έσπασαν τα νεύρα. Πάλι θέλει αλλαγή;; Τι έγινε, μήπως πέθανε η μπαταρία, αποκλείεται! Την τρίτη μέρα το είχα συνηθίσει και το μέγεθος μου φαινόταν πολύ πιο φυσιολογικό.


Μετά από ένα μήνα λέω να χρησιμοποιήσω και τις 2 μου 18650 μην πεθάνουν από την αχρηστία. Την πρώτη μέρα το μέγεθος ήταν απίστευτα ενοχλητικό, όταν έμπαινε στο τσαντάκι μου ένα μέρος δε χώραγε και έβγαινε απ'έξω, και ένιωθα τουλάχιστον "κάπως". Στο τέλος της δεύτερης μέρας, όπου τελείωνε η δεύτερη 18650 απορούσα πως την πάλευα να αλλάζω μπαταρίες όλη την ώρα, στη δουλειά, μόλις είχα πάρει δυο τζούρες από τον καφέ στην καφετέρια.. Τώρα ξεκινούσα τη μέρα και στη χειρότερη να άλλαζα το βράδυ όπως σάπιζα πριν κοιμηθώ. Το μέγεθος; Ε, mod είναι, και πριν δεν ήταν μικρό..


Μία συνήθεια είναι που θες το πολύ τρεις μέρες να ξεπεράσεις, και το πόσο κρατάει και το τι μέγεθος έχει.

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #541 στις: Ιουνίου 22, 2013, 19:46 »
Από τη μια λοιπόν λέμε μικρό και διακριτικό, αλλά που κουβαλάει κάποιος μερικές μπαταρίες
επάνω του σε άλλη τσέπη δεν λέγεται διακριτικότητα  :)

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #542 στις: Ιουνίου 22, 2013, 19:47 »
 μια ερώτηση παιδιά
στα μηχανικά  mod    ενδείκνυται   μπαταρία   AW imr   δηλαδή αυτές που φοράνε τα provari

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #543 στις: Ιουνίου 22, 2013, 19:53 »
Στα μηχανικα παιζουν ολες οι μπαταριες
Οι imr απλα δινουν πιο καλα τα ρευματα

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #544 στις: Ιουνίου 22, 2013, 20:00 »
Θεωρητικά όμως στα μηχανικά δεν πρέπει να είναι protected? Αλήθεια σε μηχανικό χωρίς protected έχει συμβεί σε κάποιον κάτι περίεργο?

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #545 στις: Ιουνίου 22, 2013, 20:01 »
Καλό είναι να είναι protected για να μην αποφορτιζεται υπερβολικά η μπαταρία αν ξεχαστείς.
Είχε ξεμουτσουνιαστει ένας με μηχανικό πριν χρόνια....

Αυτό το ''roller'' που έδειξε ο φίλος πιο πίσω δεν το χα υποψη μου.
Υπάρχουν κι αλλές επιλογες μηχανικού με 18350 + booster που να είναι εξισου μικρα?
Αν είναι η μοναδική επιλογή που το βρίσκουμε?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #546 στις: Ιουνίου 22, 2013, 20:23 »
Το εχw και μπορw να πwοτι ειναι ερwτας φιλε
 
Το εχει το Atmistigue και το δινουν και τα παιδια που το φτιαχνουν οι AΤΜΙΖΟΟ
 
Παιδια δεν νομιζw με αντ/ση εστw kai 1,3 να μην καταλαβεις οτι η μπαταρια εχει πεσει στα 3,3 νolts
Απο τα 3,5 και μετα ειναι εμφανες η αδυναμια
 
Αλλα mod's στα ιδια περιπου ειναι το nemesis,gp paps,gus,bod mecha k.a.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2013, 20:39 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #547 στις: Ιουνίου 22, 2013, 20:31 »
Καλό είναι να είναι protected για να μην αποφορτιζεται υπερβολικά η μπαταρία αν ξεχαστείς.
Είχε ξεμουτσουνιαστει ένας με μηχανικό πριν χρόνια....

Αυτό το ''roller'' που έδειξε ο φίλος πιο πίσω δεν το χα υποψη μου.
Υπάρχουν κι αλλές επιλογες μηχανικού με 18350 + booster που να είναι εξισου μικρα?
Αν είναι η μοναδική επιλογή που το βρίσκουμε?

αυτος που ξεμουτσουνιαστηκε ειχε βαλει 2 μπαταριες σε ζευγος σε ενα μηχανικο...και οπως φαινεται κακως φορτιζμενο ζευγαρι καθως τα ζευγη φορτιζονται ανα ζευγη α1 α2 πχ και παντα βαζεις 1η αυτην που εχεις παντα 1η αν τυχον την μπερδεψεις με την α2 ισως να την παθεις....

μηχανικα για 18350 ειναι το gp paps/lux,nemesis,gus,roller,69,poldiac και ισως να ξεχναω αλλο ενα ελληνικο και περνουν ολα κικακι βαζοντας μεγαλυτερη σωληνα απλα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #548 στις: Ιουνίου 22, 2013, 20:44 »
Οπwς τα λεει ο tsiν
Aν και πολοι απο 'μας κανουμε και διαφορα αλλα χαζα βαζοντας και σε ηλεκ. mods δυο μπαταριες ενwοι πλακετες τους ειναι step up (με πρwτο και καλυτερο εμενα :idiot1: :idiot1: ) κι αυτο τζογος ειναι
\
Τsiν με προλαβες οταν εκανα τροποποιηση ;D

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #549 στις: Ιουνίου 22, 2013, 20:57 »
Μην ξεχάσουμε και το sirius που και Ελληνικό είναι και το πιο φτηνό από όλα τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #550 στις: Ιουνίου 22, 2013, 21:01 »
σωστα
αυτο ξεχασα...σορρυ....!!!!!! :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #551 στις: Ιουνίου 22, 2013, 21:07 »
Mηχανικο δίχως booster αντισταση 1,3 και κατω.
Με zorba πάνω δεν υπάρχει περιορισμός.
Ο επισκευάσιμος φίλτατε malamadre τον ίδιο περιορισμό εχει και στα vv/wv.
Βασικά τα vv ειναι γιαυτους που παίζουν με εργοστασιακούς ατμοποιητές γιαυτο βγήκαν τουλάχιστον κάποτε αυτή είναι και η φιλοσοφία οτι αντισταση να βάλεις πάνω να μπορείς να τη δουλέψεις μέχρι τα όρια του εκάστου mod.
Πόσοι ειναι αυτοι που φτιαχνουν 1,3 αντισταση και κάτω?
Αν οι vv ειναι για όσους παιζουν με εργοστασιακους στμοποιητές τοτε δεν υπάρχει λόγος όσοι εχουν επισκευάσιμους να αγοράζουν vv.
Λές, για αυτο βγηκαν κάποτε οι vv.Από το πρωτο μου vv μεχρι σημερα ένα χρόνο + μετά, έχουν βγει εκατονταδες διαφορετικα μοντελα που κανουν παπάδες σε σχεση με τα πρώτα vv...Για τους εργοστασιακους τα βγάζουν μόνο?Και ετσι να ειναι καποιος που ξεκιναει τωρα το άτμισμα δεν θα πάει να δωσει λεφτά για ένα vv αφου θα χρησιμοποιει εργοστασιακους ατμό, θα μπορει να κανει τη δουλειά του και με μία ego μπαταρια.
Όταν κανω μια πρόταση σε καποιον συνατμιστή δεν λέω ''επειδη εγω φτιαχνω 1 Ώμ αντισταση δεν σου χρειάζεται και εσένα το vv''.Aυτο εξηγησα παραπάνω φίλτατε.Τις διαφορές του ενός και του άλλου, μηχανικου και ηλεκτρονικου μοντ, ετσι ωστε ο άλλος να δει τι τον βολευει και να πράξει ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #552 στις: Ιουνίου 22, 2013, 21:10 »
ο συνδιασμος ενος vv με επισκευασιμο μπορει αν τον ρυθμισεις σωστα τον ατμο να σου κρατησει μια 18350 για κανα 2μλ...
 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #553 στις: Ιουνίου 22, 2013, 21:22 »
Συγνμη βρε παιδια αλλα η γνwμη μου ειναι οτι ολα κανουν για ολα
Διαλεγεις αναλογη αντ/ση σε εμποριου η επισκευασημο για το αναλογο mod/νν/ego kai παιζεις αναλογα/βρησκεις αυτο που θες και απο εκει και περα πρατεις οπwς θες
 γνwμη μου :)

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #554 στις: Ιουνίου 22, 2013, 22:27 »
Οπwς τα λεει ο tsiν
Aν και πολοι απο 'μας κανουμε και διαφορα αλλα χαζα βαζοντας και σε ηλεκ. mods δυο μπαταριες ενwοι πλακετες τους ειναι step up (με πρwτο και καλυτερο εμενα :idiot1: :idiot1: ) κι αυτο τζογος ειναι
\
Τsiν με προλαβες οταν εκανα τροποποιηση ;D
Η πλακα ειναι οτι ο tsiv δεν εχει μιλησει... :))
Μου φαινεται εχει το ιδιο αβαταρ με mantzaro

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες
Καπου ειχα μπερδευτει λογω καποιον κινεζικων μηχανικων που θελουν τηλεσκοπικο 18650 και μπαταρια 18500 για να παρουν το kick...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116755 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824954 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507979 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9044 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155085 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569165 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244219 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294584 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763118 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1228 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4113 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem