vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, marauder800, maprix, camber, Milarepa, teo77, zamploutos, lagoudakis, Sergios, Buliwyf

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #420 στις: Μαρτίου 15, 2013, 18:21 »
Είδες καλέ μου urahara ότι δεν είναι και τόσο κατανοητό ότι μου αρέσει κάτι κι όχι κάτι άλλο. Κι επειδή αυτό το κάτι άλλο που μου αρέσει είναι πιο φτηνό πρέπει να μου αρέσει και η λειτουργία του ego; Γιατί με αυτή τη λογική  όλοι όσοι πήρανε provari τους αρέσει στην πραγματικότητα περισσότερο το darwin, που είναι ακριβότερο, αλλά τσιγκουνευτήκανε τα λεφτά κι όταν χαλάσουν τα προβάρια τους θα καταλήξουνε να πάρουν το darwin ατμίζοντας τόσο καιρό με μέτρια μοντ. Το νήμα έχει βιαστεί κατά τη γνώμη μου, και παρόλο που συνεχίζω να βλέπω παραθέσεις κι απαντήσεις σε μένα, δεν ξέρω, να συνεχίσω να απαντάω; Δεν ξέρω αν απευθύνονται σε μένα ή στην άποψη μου, που πραγματικά πιο απλά δεν τίθεται, και είναι διαφορετική, κι αυτό είναι καλό, για αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ, αλλά είναι αρσενικά πανάθεμα το κεφάλι μου! Να ξαναγράφω τα ίδια είναι κοροϊδία!

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #421 στις: Μαρτίου 15, 2013, 18:34 »

Αν κάτι δεν μας αρέσει για το χ.ψ, λόγο δεν αφήνουμε περιθώρια για αγορά στο μέλλον αφού την έχουμε αποκλείσει εκτός αν ειναι για οικονομικούς λόγους οπότε και την αναβάλουμε.
Συζήτηση κάνουμε αλλα μάλλον δεν τη θέλεις οπότε δεν βλέπω και το λόγο για συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #422 στις: Μαρτίου 15, 2013, 18:51 »
οκ αν πάρω προβάρι και ξαναψηφίσω σύριζα να μου κοπει το χέρι, σύριζα........ :wall: :wall: :wall:  Δεν είπα ότι είναι άθλιο, αν είναι δυνατόν, ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές είπα, κι επιμένω, κατά τη δικιά μου γνώμη. Αυτό δε σημαίνει ότι τελείωσε και δε θέλω να το βλέπω, και το mesh το δοκίμασα και δε μου άρεσε, δεν είπα ότι δε θα ξαναβάλω στο στόμα μου mesh ατμό. Λέω ότι δεν είναι θέμα ακριβού φτηνού. Δεν είναι πρώτη επιλογή, δεν είναι τελευταία, είναι κάπου στη μέση. Προς το παρόν πράγματι είμαι καλυμμένος από mod, καθώς και από επισκευάσιμο, όπως και από υγρά. Αν θελήσω να δοκιμάσω κάτι άλλο μάλλον δε θα είναι αυτό, αλλά μπορεί η evolv να βαριέται να φτιάξει κι άλλα darwin, κι η κίνα να ξεκινήσει παγκόσμιο πόλεμο και να μην παράγει μοντάκια αλλά πιστόλια. Εγώ θα πρέπει να σταματήσω το άτμισμα; Ή να θεωρήσω λογικό ότι τώρα δε θέλω, αύριο μπορεί να τα βάζω κάτω και να επιλέξω κάτι άλλο; Το να μην αφήνεις περιθώρια αλλαγής άποψης είναι εθελοντικό κλουβί και ξεροκεφαλιά για μένα, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, και για αυτό κι ΕΓΩ δε θέλω να το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος komatoza

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #423 στις: Μαρτίου 15, 2013, 18:52 »
Βρε παιδιά, γιατί πρέπει να τα συγκρίνουμε; Θέμα γούστου και επιλογής είναι και όχι τόσο χρημάτων, πάνω κάτω ο καθένας μπορεί να μαζέψει 160 ευρώ.
Εγώ όταν ξεκινούσα το ατμιζμα 1,5 χρόνο πριν, πήρα το ego-c πακέτο της ovale τότε 110 ευρώ. Μετά από 1 μήνα αρχίσανε τα όργανα.
Άρχισα και εγώ να ψάχνω για ββ, πήρα στο ενδιάμεσο και ένα μηχανικό του paps, και πήρα ένα μίνι λάβα με 32 ευρώ για να μην κλαίω τα λεφτά μου. Μέσα σε ένα μήνα ξεθώριασαν κουμπιά και κατάλαβα ότι δεν κάνει αυτό που πρέπει- να κρατάει την τάση σταθερή.
Οπότε μετά έψαχνα για κάτι άλλο. Κοίταζα  vmax και vvbox και δεν θυμάμαι τι άλλο και βέβαια το προβατάκι. Τελικά πήρα το μίνι προβαρι γιατί είχε πολύ καλές κριτικές, γιατί μου άρεσε, για την ασφάλεια, για την σιγουριά, γιατί κάνει αυτό που λέει και για το όνομα. Δεν το μετάνιωσα ποτέ. Από τότε είναι το μόνο που χρειάζομαι και δεν έχω κάνει άλλα έξοδα για μπαταριοθηκη.
Αν τότε υπήρχε το βαμο μπορεί να έπαιρνα αυτό αλλά δεν νομίζω.
Στην τελική δεν μπορούμε να τα βάζουμε δίπλα, έχουν πολλές διαφορές. Το ένα είναι όνομα, μονοπώλιο, σιγουριά, ποιότητα, σέρβις κτλ, το άλλο φτηνό και δεν ξέρω τι άλλο γιατί δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου.
Η ουσία είναι ότι ο καθένας διαλέγει με τα δικά του γούστα και κριτήρια.  Διαλέγει και παίρνει.
Τον νέο αγοραστή αυτά τον μπερδεύουν. Καλό θα ήταν να υπάρχει (αν υπάρχει sorry)  ένα νήμα με όλα τα vv με της περιγραφές τους ώστε να μπορεί να βρει όλες της πληροφορίες και για όλα σε ένα μέρος χωρίς διαφωνίες και άλλα τόσα.
Δεν στηρίζω το προβαρι ( είναι απλά δική μου επιλογή στο ητ) ούτε βαμο και κανένα άλλο μοντ.
Ο καθένας πρέπει να σκεφτεί τι ακριβώς ζητάει και πόσο θέλει να δώσει.

 

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #424 στις: Μαρτίου 15, 2013, 18:55 »
Εγω συμφωνω με όλους.
και διαφωνω με ολους.
Γιατι εμένα δέν μου αρέσει, αλλα το έχω.
Και οχι στο συρτάρι. Με αυτό ατμίζω συνέχεια.


Αν ημουν σύμβουλος στην Προβέηπ θα μπορούσα να τους πώ καμμια δεκαριά σημεία που επιδέχονται βελτίωσης παντως.


Περαν αυτού, νόμιζα οτι είχαν εκελίψει τα φαινόμενα "το δικό μου είναι καλύτερο απο το δικό σου".
Η "το δικό σου είναι αχρηστο/πανάκριβο/με λάθος χρώμα/δέν φτιάχνει ιμάμ" κλπ κλπ κλπ.


Οπότε εκτός του οτι το νήμα εχει καταστραφεί, είναι ζήτημα χρόνου το πότε θα έχουμε παρεκτροπές, και οποιος είνι αρκετό καιρό εδω μέσα, ξέρει καλά οτι στο τελευταίο εχω απόλυτο δίκιο.


Οπότε, ας κλείσουμε αυτή τη διαφωνία κάπου, μιας και έτσι κι αλλιώς, δεν προσφέρει όχι μονο καμμια πληροφορία σε τίποτα, αλλα και τίποτα άλλο σε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #425 στις: Μαρτίου 15, 2013, 19:50 »
Ε ναι είναι ένα κίνητρο για αυτό οι περισσότεροι έχουμε Και vamo για να βάζουμε watts ενώ
με το provari είναι αδύνατον. Απλά οι περισσότεροι αποφεύγουμε όταν βγαίνουμε έξω να το παίρνουμε κοντά, μιας και τα 14 εκατοστά είναι όπως και να το κάνουμε ....... σε σχέση με τα 8,5  :yes:

Εγω από φωτογραφίες είχα την εντύπωση ότι είναι ελάχιστα πιο μακρύ το Vamo και στις 2 εκδοχές του σε σχέση με τις αντιστοιχες εκδοχές του Provari, ενώ έχουν την ίδια διάμετρο... Νομίζω κάπου το χε αναφέρει κι ο Alexmach... Mπορεί να κάνω και λάθος. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #426 στις: Μαρτίου 15, 2013, 19:59 »
Moi?
No.
Αν θυμαμαι καλα, ειναι αρκετά πιο μακρύ.

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #427 στις: Μαρτίου 15, 2013, 20:04 »
Εγω από φωτογραφίες είχα την εντύπωση ότι είναι ελάχιστα πιο μακρύ το Vamo




Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #428 στις: Μαρτίου 15, 2013, 20:08 »
Σορυ alexmach ακυρο... Στις φώτο είναι και τα 2 με 18650?

Φαινεται ελάχιστα πιο κοντο το Vamo???

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #429 στις: Μαρτίου 15, 2013, 20:32 »
Το provari έχει και 5-6 cm ατμοποιητή πάνω του!! (Τον RSS).. Είναι βέβαιa το mini...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #430 στις: Μαρτίου 15, 2013, 20:34 »
http://tasteyourjuice.com/wordpress/2012/12/12/the-vamo/
έχει βάλει ο busardo στις φωτογραφίες το ένα δίπλα στο άλλο

Αποσυνδεδεμένος zoo

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #431 στις: Μαρτίου 15, 2013, 21:08 »
Το Vamo με 18350 είναι 10 εκ. και το Provari mini 8,5 εκ.
Σε κάθε περίπτωση το Provari είναι πιο μικρό από το Vamo.

Οι τραγικές διαφορές που αναφέρει ο Giannis Pap οφείλονται στην άδικη σύγκριση ενός Vamo με 18650 κι ενός Provari mini.


Προσωπικά θα έπαιρνα Provari χθες αν έκλεινε με εύκολο τρόπο... Ανοίγω και κλείνω το μοντ μου καμιά 10-15 φορές την ημέρα και τα 5 κλικ μου είναι οριακά πολλά για αυτή τη διαδικασία. Βρίσκω πολύ θαμμένο στο μενού του προβάτου το άναψε - σβήσε... Αν το πάρω ποτέ, με βλέπω να το ανοιγοκλείνω με τη μπαταρία!...  :))

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #432 στις: Μαρτίου 15, 2013, 21:36 »
Eίναι τόσο σκληρό το κουμπί του που χωρίς να εμποδίζει το άτμισμα δεν χρειάζεται καν κλείδωμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2013, 21:43 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος komatoza

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #433 στις: Μαρτίου 15, 2013, 22:49 »
Όντως, εγώ το έχω στην τσέπη του μπουφάν μου ξεκλείδωτο και πάνω στην μηχανή. Βασικά δεν το κλειδώνω ποτέ.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #434 στις: Μαρτίου 15, 2013, 22:57 »
Λοιπόν κύριοι δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι για τις επιλογές μας...
Όσο αφορά το αν είναι όμορφο κάτι είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό..όπως και το θέμα μεγέθους του εκάστοτε μοντ..άλλους δεν τους ενοχλεί καθόλου και άλλοι ντρέπονται η αισθάνονται άβολα ακόμη και να κυκλοφορήσουν με αυτό.

Ξεκίνησα και εγώ όπως οι περισσότεροι με μπαταρία τύπου e-go..μετά ήθελα κάτι ποιο ποιοτικό..με μεγαλύτερη αυτονομία και οποτε ήθελα να του ανέβαζα λιγάκι τα Volt.
Είχα δει το Provari αλλα όπως οι περισσότεροι μου φάνηκε πολύ ακριβό για αυτά που έδινε.

Πήρα ένα Lava...φτηνό..αλλα ρουφούσε τις μπαταρίες αρκετά γρήγορα και παρόλο που ήταν με 18650 δεν είχε την αυτονομία που περίμενα.

Μετά έφυγα σε επισκευάσιμους και πέρασα από αρκετά μηχανικά μοντ αναζητώντας το ιδανικό "ατμισμα"..
GP Paps..GGTS...Roller κτλ.
(εξακολουθεί να μου φαίνεται ακριβό το Provari)

Καλά..αξιόπιστα τα περισσότερα..όμορφα.. ανθεκτικά αλλα χρειάζονται τακτική φροντίδα για να παίρνεις τα μέγιστα των δυνατοτήτων τους..να προσεχεις μην τυχόν στεγνώσεις τις μπαταρίες (αν δεν έβαζες protected όπως εγώ)..και εννοείται ότι πάλι δεν ήμουν ικανοποιημένος γιατί μόλις έπεφτε η μπαταρία..καταλαβαίνετε.
Χρειαζόμουν 3 μπαταρίες 18500 την ημερα..επίσης δεν με ικανοποιούσε η αυτονομία.
(εξακολουθεί να μου φαίνεται ακριβό το Provari)

Έπειτα βγήκε το Vamo...καλό για τα λεφτά του..ανθεκτικό δεν θα το έλεγα..αν πέσει πιθανόν πάει για κάδο..αλλά το ότι είχες ρύθμιση Watt ήταν το μεγάλο του +.
Άρχισε να ξεβάφει το μαύρο του χρώμα αρκετά γρήγορα και με το παραμικρό αποκτούσες + μια γρατσουνιά..στο μηνα επάνω φαινόταν λες και το είχα πάνω από χρόνο.Επίσης με τις 18650 μπαταρίες που το δούλευα (δεν είχα 18350) και με τον genesis από επάνω ήταν αρκετό το μέγεθος.Σαν διαχείριση ενέργειας δεν ήταν ρουφήχτρα όπως το Lava αλλα είχα την εντύπωση ότι μόλις έπεφτε η μπαταρία δεν τράβαγε δυνατά και έπρεπε να του δώσεις λίγο παραπάνω..μπορεί να κάνω και λάθος..προσωπική άποψη.

Είδα και από είδα και πήρα την μεγάλη απόφαση παρόλο που εξακολουθεί να μου φαίνεται ακριβό..δεν νομίζω να δίνει κανένας κοντά 200E ελαφρά την καρδια έτσι?

Και πήρα το Provari V2,5...ποιότητα κατασκευής.. δεν χρειάζεται να τα ξαναπούμε...στιβαρή κατασκευή...κουμπί δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ σκληρό αλλα σίγουρα εμπνέει μια σιγουριά στο πάτημα του..αλλα αυτό που μου έκανε παρα πολύ μεγάλη εντύπωση ήταν η εξαιρετική διαχείριση ενέργειας μιας και με μια 18500 κρατάει πολύ παραπάνω από όσα μοντ είτε μηχανικά είτε ηλεκτρονικά είχα έως τώρα.
Είναι το μοντ που χρησιμοποιώ αποκλειστικά πλέον..σε καμια περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά..και για το μονο που μετανιώνω είναι ότι αν δείτε τα διαφορα μοντ που άλλαξα κατά καιρούς....και τα χρήματα τα οποια έκαναν συνολικά..σίγουρα θα είχα στην κατοχή μου ακόμη ένα Provari.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131043 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 81 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 103 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 108 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 168 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 114 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249150 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767452 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 203 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181612 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 371 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem