vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tol1as, tsiv, I.P, Buliwyf

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1020 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:12 »
Οι γνήσιες αντιστάσεις  1.8 om for Nautilus , εχουν χαραγμενο επανω τους 4.2 -5volt. που είναι το ευρος των volt πού συνιστά ο κατασκευαστής για την ομαλή λειτουργεία  του ατμοποιητή.
Εν ολίγοις για το καλύτερο επιθυμητο αποτέλεσμα ρυθμίζεις τα βολτ του μοντ αρχίζοντας από  4.2 , αλλα να μην ανεβείς πάνω από 4.8- 5 volt.πάνω από αυτές τιμές των βολτ μπορει να φας καμένο , η , και να καεί η αντίσταση του ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος kal_drogo

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1021 στις: Μαΐου 19, 2016, 17:26 »
καποιο λινκ παρακαλώ ?


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1023 στις: Μαΐου 19, 2016, 18:29 »
Οι γνήσιες αντιστάσεις  1.8 om for Nautilus , εχουν χαραγμενο επανω τους 4.2 -5volt. που είναι το ευρος των volt πού συνιστά ο κατασκευαστής για την ομαλή λειτουργεία  του ατμοποιητή.
Εν ολίγοις για το καλύτερο επιθυμητο αποτέλεσμα ρυθμίζεις τα βολτ του μοντ αρχίζοντας από  4.2 , αλλα να μην ανεβείς πάνω από 4.8- 5 volt.πάνω από αυτές τιμές των βολτ μπορει να φας καμένο , η , και να καεί η αντίσταση του ατμοποιητή.
Sorry αλλά εγώ τα βρίσκω πολλά τα 4,2

Αποσυνδεδεμένος Άκης Παπ

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1024 στις: Μαΐου 19, 2016, 19:12 »
Όντως είναι πολλά. Εγώ δουλεύω τον ναυτίλο με αυτές τις αντιστάσεις στα 3.9 volt και μου αποδίδει άριστα και κυρίως με ασφάλεια.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1025 στις: Μαΐου 19, 2016, 23:05 »
Έχει συζητηθεί σε πολλά άλλα νήματα πως είναι λάθος να υπολογίζουμε τα Volt αντί τα Watt.
Και μάλιστα έχει ειπωθεί επανειλλημένως πως και το (υποτιθέμενο) "όριο" των 5 Volt είναι κι αυτό λάθος.
Στα κατάλληλα νήματα αυτοί που τα υποστηρίζουν αυτά, τα έχουν δικαιολογήσει επαρκώς.

Το να προτείνουμε σε έναν νέο ατμιστή που προφανώς ΔΕΝ γνωρίζει
κάτι που ως τρόπος είναι τουλάχιστον αμφισβητούμενος είναι λάθος.

Μιας και η συντριπτική πλειοψηφία των μοντ σου επιτρέπει να αλλάζεις watts και όχι volts,
και μιας και τα watt είναι η μονάδα μέτρησης στην ισχύ που δίνει το μοντ
και μιας και για τα watt ρώτησε ο άνθρωπος (λογικότατα)
και μιας και οι κεφαλές εύρος watt προτείνουν και όχι εύρος volt
και μιας...
και μιας...
και μιας...
Ας κρατήσουμε την θεωρία περί των volt για τους πιο έμπειρους στα κατάλληλα νήματα
και ας αρκεστούμε εδώ στο να προτείνουμε απλά και κατανοητά από όλους πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1026 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:50 »
Τωρα γραφω στο σωστο νημα? Ελπιζω πως ναι ;D 
Ακουσα-ειδα-διαβασα πολυ καλα σχολια για το sigelei 213! Φαινεται καλη περιπτωση αλλα λιγο ακριβο καθως η τιμη του αγγιζει επιπεδα dna συσκευων! 
Ποια η γνωμη σας ρε παιδες? Θα δινατε σχεδον 100 δολλαρια για ενα sigelei οταν με λιγα δολλαρια παραπανω θα μπορουσατε να παρετε το releuaux dna 200 για παραδειγμα?  :hmmm:

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1027 στις: Ιουνίου 08, 2016, 16:29 »
Παιδιά Καλησπέρα μπήκα και εγώ εδώ στην γενική συζήτηση μίας και είμαι κάτοχος ενός μέχρι στιγμής πολύ δυνατού εργαλείου κατ εμε εδώ και ένα μήνα δεν έχει παίξει πολύ Ελλάδα δεν γνωρίζω το γιατί. Είναι το Pionner4You IPV 5 200WATT σε συνδυασμό με τον GRIFFIN 25 Εάν έχει κάποιος εμπειρίες από στα τα μηχανάκια ας το συζητήσουμε εμένα με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημενο λόγο της ακρίβειας του στην ανάγνωση της αντίστασης σε σχέση με τα joytech vtc mini και CUBOID που κάθε τζούρα μου έδειχνε και διαφορετική ένδειξη ωμ στις αντιστάσεις! Το έχω δουλέψει μόνο με κανθαλ.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Beriothien

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1028 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:38 »
Καλησπέρα συνατμιστές, για ακόμη μια φορά χρειάζομαι τη βοήθεια σας. ξεκίνησα να διαβάζω τα σχετικά θέματα για mods και εκει που νομίζω πως βγάζω άκρη μπερδεύομαι ξανά. Καπνίζω η.τ. γυρω στα 6 χρόνια κουβαλόντας πάνω μου 6 μπαταρίες ego(!) και φυσικά δεν με καλύπτουν με τίποτα. Θα ήθελα τη γνώμη σας καθότι άσχετος με τα mods, τι θα προτείνατε που να είναι ασφαλές και σχετικά οικονομικό; Οι τζούρες μου είναι τσιγαρίσιες και όχι πνευμονικές. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε και τι ατμοποιητή θα προτείνατε με το συγκεκριμένο mod. 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1029 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:11 »
Αυτη τη στιγμη υπαρχουν μοντακια απο Κινα οπως το Joyetech eVic VTwo - Eleaf  Pico  που εχουν πολυ καλη αποδοση σε σχεση με την τιμη τους .
Προσωπικα πιστευω οτι η αποδοση τους ειναι κατι που καλυπτει ολους τους ατμιστες , ειτε ειναι στην αρχη , ειτε ειναι ατμιστες που απο τα χερια τους εχουν περασει κορυφαια κομματια.

Για ατμοποιητες υπαρχει μεγαλος πολεμος αδερφε.....
Παντα σε προσωπικο επιπεδο , πιστευω οτι το σωστο ειναι η αγορα καποιου αυθεντικου ατμοποιητη .
Ο λογος ειναι καθαρα θεμα υγειας .
Πολλοι βεβαια ατμιζουν με κλωνους (και καλα κανουν) , αλλα δυστυχως ειναι ρισκο οσο καλη κι αν ειναι η εταιρια κατασκευης του κλωνου αυτου.
Και 'γω εχω κλωνους και ξερω οτι θα ξαναγορασω στο μελλον.
Δε σημαινει ολο αυτο οτι κατι θα παθεις ή οτι θα δεις σκουριες ή οτιδηποτε αλλο σε καποια αγορα σου , αλλα δυστυχως το εχουμε δει πιο παλια σε πολλους κλωνους και ετσι ειναι φυσικο να υπαρχει φοβος.

Απο τη στιγμη μαλιστα που θελεις τσιγαρισιες τζουρες , μπορεις να βρεις ατμοποιητες αυθεντικους σε πολυ καλες τιμες , που στην ουσια δεν αξιζει να πληρωσεις ενα κλωνο.
Για παραδειγμα ο Kayfun lite plus V2 , σημερα πωλειτε στα 60€ καινουριος .
Το να δωσεις 20€ λοιπον για ενα κλωνο , το βλεπω καπως λαθος.

Απο την αλλη , μπορεις να αγορασεις και καποιο απο δευτερο χερι σε τιμη πολυ χαμηλη σε σχεση με την αρχικη και να εχεις ενα κομματι που δεν θα σε προδώσει ποτε.



Αποσυνδεδεμένος Beriothien

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1030 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:51 »
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ανάμεσα σε αυτά τα δυο μοντ είχα καταλήξει απο όσο διάβαζα, αλλά δεν καταλαβαίνω τη διαφορά στα διάφορα watt. 60Ε για έναν ατμοποιητή;; Απο όσο διάβασα σκεφτόμουν κάποιον aspire αλλά ήθελα να καταλήξω σε mod πρώτα και μετά να δω τι του πάει. Θα κοιτάξω αυτόν που πρότεινες, διάβαζα εδω μέσα κατα καιρούς για επισκευάσιμους ατμοποιητές αλλά τα απέφευγα, απο φόβο κυρίως.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1031 στις: Ιουνίου 15, 2016, 21:24 »
Με το που θα αποφασίσεις να αγορασεις μοντ και επισκευασιμο , θα πρεπει να δωσεις καποια χρηματα μαζεμενα για διαφορα αλλα εκτος απο αυτα που φαινονται...........
Θα πρεπει να αγορασεις μπαταριες και φορτιστη , συρματα , βαμβακι , κατσαβιδακια , αξονακια (αν θελεις) για να φτιαχνεις τις αντιστασεις σου , θηκες για μπαταριες .
Αν θελεις , υπαρχουν και θηκες για μοντακι και ατμ/τη και ενα σωρο αλλα πραγματα , δευτερης σημασιας  βεβαια που απλα τα αγοραζεις απο γουστο....

Το θεμα ειναι οι αγορες που ειναι απαραιτητες .
Μπαταριες
Θηκες μεταφορας μπαταριων
Φορτιστης
Συρμα
Βαμβακι.

Αυτα τα γραφω για να δεις το αρχικο ποσο .
Το αρχικο λοιπον ποσο ειναι καπου στα 120€ , ΑΛΛΑ θα τα δωσεις μια φορα και τελος.
Ο ατμοποιητης ειναι επισκευασιμος , που σημαινει οτι τις αντιστασεις τις κανεις εσυ.
Το κοστος της καθε αντιστασης , ειναι καποια λεπτα του ευρω.
Μια κεφαλη του Aspire εχει 3€ και ειναι για 20 - 30 ml.
Το συρμα απο Ελλαδα εχει 2.5€ τα 3 μετρα
Για να φτιαξεις μια αντισταση , θα χρειαστεις καπου στους 5 ποντους.
Καταλαβαινεις οτι αμέσως εχεις μια διαφορα κερδους πολυ μεγαλη φιλε μου.
Εκει ειναι και η ουσια σε οτι αφορα τις διαφορες των επισκευασιμων με τους εργοστασιακους σε θεματα τιμης / διαρκειας.
Με τον Aspire και οποιον αλλο του ειδους , δυστυχως θα πρεπει να αγοραζεις τα ετοιμα και θα εχεις επιλογες με βαση - τα γουστα -  του κατασκευαστη.
Στον RBA θα κανεις οτι θελεις , οπως θελεις , οποτε το θελεις .
Η αποδοση τωρα σε οτι αφορα τη γευση .................. νταξ .............. ας αλλαξουμε θεμα .............  Δεν υπαρχει καμια περιπτωση συγκρισης ..........

Μπαταριες .
Ασφαλειας IMR ή NMC αξιας απο 8 - 12 €
Panasonic/Sanyo NSX , Samsung 25R , LG HE2 , LG HE4 , Sony VTC5 , Sony VTC5A , Samsung 30Q , LG HG2.
Αυτες ειναι οι κορυφαιες αυτη τη στιγμη , με τις δυο τελευταιες να ειναι οι μεγαλυτερες και οι καλυτερες ολων , λογο του οτι εχουν την ιδια δυναμη με τις υπολοιπες , αλλα 500mAh παραπανω.

Φορτιστες
SkyRC , Opus , Xtar , Litokala , Nitecore , Soshine , Yi Fang , Efest ... κ.λ.π.
Ενας Opus ή ενας Xtar , ειναι σε πολυ καλη τιμη και θα σου λυσουν τα χερια σε πολλα θεματα , αλλα το κυριοτερο ειναι οτι θα πληρωσεις για κατι σωστο σε θεμα αποδοσης , αντοχης και ασφαλειας.

Ολο αυτο μπορει να σου φαινεται βουνο , αλλα πιστεψε με αυριο θα εχεις πολυ περισσοτερες λυσεις εχοντας αυτο τον εξοπλισμο στην κατοχη σου και το κυριοτερο ειναι οτι θα εχεις αποδοση , αντοχη και ασφαλεια σε κορυφαια επιπεδα.
Το ωραιο της υποθεσης ομως ειναι οτι εχοντας αυτο τον εξοπλισμο , θα χρειαστει να κανεις καποια αλλη αγορα .....   γιατι θα θελεις εσυ να κανεις αγορα και οχι γιατι θα χρειαζεσαι κατι........


Στο εγραψα και πιο πανω οτι φανταζει βουνο , αλλα δεν ειναι .
Αν θελεις να πας σε μοντ και επισκευασιμο , υπαρχει αυτο το τιμημα στην αρχη , αλλα μετα πραγματικα δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2016, 00:37 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Beriothien

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1032 στις: Ιουνίου 16, 2016, 00:23 »
Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πάρα, πάρα πολύ για τις μαζεμένες πληροφορίες. Αύριο κιολας θα κοιτάξω για τον ατμοποιητή που μου πρότεινες και αφού τα μοντ που πρότεινες είναι καλά θα προτιμήσω το οικονομικότερο.

Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1033 στις: Ιουνίου 26, 2016, 14:12 »
Γεια σας το πρώτο μου μοντακι ήταν istick mini το οποίο είχε χαλάσει το 510 φαγώθηκε το σπιρωμα όπως καθαριζα το γραφείο σήμερα το βρήκα υπάρχει τρόπος να το φτιάξω για να το δώσω σε κάποιον που θέλει να δοκιμάσει ητ αλλά δεν βγαίνει για Αγορές;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teopanta1

  • **
  • 154
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1034 στις: Ιουνίου 29, 2016, 07:47 »
Καλημέρα θέλω να ρωτήσω τους χρήστες του subox mini σε ποια wat ατμιζουν;

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1763 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7924 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121425 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 652 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8536 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827507 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios