vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

273 επισκέπτες, 1 χρήστης
tsipi

Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος giannakis

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #150 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 16:53 »
εγώ αυτό και μόνο πήρα ως γεύση  :dontknow:
κρίμα και είμαι μεγας πεπονακιας

κοματι off topic αλλα αν σου αρεσει το πεπονι δοκιμασε το pluto space jam

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #151 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 17:11 »
σ'αυτό ως κύρια γεύση μου ήρθε το καρπούζι  :))

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #152 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 21:26 »
Για να δούμε τι έμπνευση είχε για το επερχόμενο η Anne...




Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #153 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 23:36 »
άρχισε να κάνει την εμφάνιση της η περιγραφή τού cherry blossom σε μαγαζιά τού εξωτερικού


απ'ότι λέει η περιγραφή του: kirsch, raspberries, μπισκότα με φυστίκι Αιγίνης, κρέμα αμυγδάλου και βιολέτες


http://www.kumulusvape.fr/e-liquide-vaponaute/1617-cherry-blossom-vaponaute.html


διόρθωση μορφοποίησης



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2015, 23:54 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #154 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 00:14 »
Πολύ ωραίες αναμίξεις φαίνονται! Θα μας τρελάνει πάλι η Γαλλίδα!  :)

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #155 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 02:42 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #156 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 10:41 »
Εννοείται πως δεν θα μου γλιτώσει μόλις πέσει στα χέρια μου, καιρό αναζητώ ένα καλό κεράσι... Αλλά τι μόδα είναι αυτή τώρα τελευταία με τα γαλλικά υγρά και τις βιολέτες???

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #157 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 11:21 »
Εδώ Τουλούζ που βρίσκομαι για λίγο καιρό έχουν τρέλα. Ζάχαρη βιολέτα, σαπούνι, σιρόπι στην καφετέρια για να ανακατέψεις με νερό και άλλα πολλά. Μαγαζιά ολόκληρα αφιερωμένα σε αυτό. Το μακαρόν βιολέτα πάντως έλεγε αρκετά... :)

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #158 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 13:42 »
Πέρασα εχθές απο Vapeland για να δοκιμάσω το Cherry Blossom,την περιγραφή του βρήκα ενδιαφέρουσα και η Vaponaute είναι ψηλά στην εκτίμηση μου.Το δοκίμασα στο κατάστημα σε nautilus mini,o ατμοποιητής αυτός αποδίδει μεν τα αρώματα καλά αλλά βγάζει μπροστά πολύ αυτό που είναι πιο έντονο σε ένα σύνθετο υγρό.Αυτό που πήρα απο το υγρό ήταν μια υπερβολική (για τα γούστα μου) γεύση λουλουδιών ή βιολέτας και στο βάθος τόνους βανίλιας.Έψαχνα να βρώ όλα τα υπόλοιπα,σε αυτή την δοκιμή δεν τα βρήκα.Δεν με κέρδισε αν και θα το ήθελα,πρέπει όμως να δοκιμαστεί σε κάποιον ατμοποιητή με πιο αναλυτική απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #159 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 14:26 »
Στο πρόγραμμα και αυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #160 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 15:36 »
Τρύφωνα, πιάσε δουλειά, γιατί εσένα περιμένει ο λαός να δώσεις ανάλυση :P

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #161 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:52 »
Night Flight (http://vaponaute.com/en/vaponaute24/8-night-flight-.html)

Από την σειρά Vaponaute 24 παρέλαβα το Night Flight.  Η περιγραφή λέει καφές, κρέμα, ουίσκι και μπισκότα αμυγδάλου και σε 60/40 VG/PG.

Ανοίγω το μπουκαλάκι και το πρώτο που σου έρχεται είναι ο καφές με κάτι έντονα οινοπνευματώδες και κρεμώδες.  Πολύ γνώριμη μυρωδιά και περνάω τα επόμενα δευτερόλεπτα να την ταυτοποιήσω μέχρι που μου έρχεται, Kahlua κύριοι/ες.  Αυτό το ωραίο ποτό με βάση καφέ και ακόμα πιο κοντά όσοι έχετε δοκιμάσει Blind Russian που έχει και Baileys.

Γεμάτος προσδοκίες στάζω στον Απολλο και ατμίζω την πρώτη τζούρα.  Κόλαση!!!!!  :baby: :baby: :baby: :baby:

Στην εισπνοή έντονη γεύση καφέ μαζί με την πικρίλα του καφέ και του αλκοόλ, καλή πικρίλα όμως όχι σαν το Sergeant Vapor που ήταν θεόπικρο.  Στην εκπνοή η κρέμα και το μπισκότο αναλαμβάνουν να γλυκάνουν την όλη τζούρα και να σου δώσουν την αντίθεση που πρέπει για να αποδώσει το υγρό.

Στην ρινική εκπνοή, ο καφές είναι είναι πιο ήπιος, το αλκοολ ακόμα πιο ήπιο και η κρέμα με τα μπισκότα λίγο πιο έντονα.

Εδώ να σημειώσω ότι η εταιρεία προτείνει λίγες μέρες ωρίμασνη με ανοιχτό το μπουκαλάκι οπότε περιμένω ακόμα πιο καλή απόδοση γεύσεων.

Σε γενικές γραμμές το θεωρώ από τα πολύ ωραία υγρά και άνετα για ολοήμερο και καθημερινό.  95/100 από εμένα  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2015, 23:15 από achatzi »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #162 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 16:40 »
Αντώνη, από εξωτερικό το πήρες να υποθέσω; Από ποιο κατάστημα αν επιτρέπεται.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #163 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 18:18 »
Από την vaponaute, φίλε μου.


Απορώ γιατί η Vapeland δεν έχει φέρει και αυτή την σειρά τους  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #164 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 11:22 »
Cherry Blossom Edition Limitee, 3mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 1.95Ω, Nakamitchi

Περίμενα κάτι μέρες την άφιξη αυτού του υγρού, και μόλις έλαβα τις αποδεικτικές φωτογραφίες ότι το όμορφο μαύρο μπουκαλάκι ήταν επιτέλους έτοιμο να το παραλάβω, έβαλα τρεχάλα. Μαύρο και το εξωτερικό κουτάκι του υγρού, κρύβει μέσα ένα όμορφο κατάμαυρο μπουκάλι που ακολουθεί τη μόδα των opaque φιαλιδίων που εξαπλώνεται σαν τρελή. Να πω την μαύρη αλήθεια, απλά είχα ακούσει γι αυτό το υγρό χωρίς όμως να έχω διαβάσει λεπτομέρειες περί γεύσης και τα λοιπά. Αφού τράβηξα δυο τζούρες με τη μύτη γι το άρωμα, ξεκίνησα για σπίτι για να κάνω τη δοκιμή μου. Ο KF4 ήδη καθαρός για τη δοκιμή, παράλληλα έστησα και το Φαινόμενο με Ni200 για να έχω και ένα μέτρο σύγκρισης. Για αρχή, πρέπει να πω ότι το υγρό είναι εξαιρετικά παχύρρευστο και με έβαλε σε σκέψεις για το κατά πόσο θα μπορέσει να τροφοδοτήσει, ιδιαίτερα το Φαινόμενο.

Η μυρωδιά του λοιπόν, είναι έντονη και θυμίζει σιρόπι ή λικέρ κεράσι. Γλυκιά και όξινη, χωρίς καμία χημική νότα και χωρίς την παρουσία αλκοόλ, με την οξύτητα να τείνει περισσότερο σε βύσσινο. Από όσα υγρά κεράσι έχω δοκιμάσει, τις πιο ωραίες εμπειρίες έχω από υγρά τα οποία συνδυάζουν το κεράσι με τον καπνό. Δίπλα δίπλα γεμάτοι οι δυο ατμοποιητές μου και αφού τράβηξα κάποιες τζούρες, αποφάσισα ότι την πιο ολοκληρωμένη απόδοση την έδωσε ο KF.

Η γεύση στην εισπνοή, είναι ταυτόχρονα γλυκιά και όξινη, με τα αρώματα του κερασιού να γεμίζουν το στόμα. Δείχνει σαν να υπάρχει και κάποιο άλλο κόκκινο φρούτο, ίσως φράουλα ή βατόμουρο, αλλά με τίποτα δεν επικρατεί. Πιθανόν να υπάρχει εκεί με σκοπό το δέσιμο του υγρού. Η διαφορά με το Φαινόμενο, ήταν ότι εκεί ήταν πιο στρογγυλεμένη και βελούδινη η αίσθηση σε σημείο να θυμίζει κρέμα κεράσι ή μπισκότο με κεράσι. Όχι ότι ήταν άσχημο, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο φρούτο πρέπει να είναι έντονο και crisp που λένε και στο χωριό μου. Η γεύση χάνει σε ένταση, νομίζω ότι θα ήθελε λίγο παραπάνω συγκέντρωση αρώματος. Και αυτό το λέω με πάσα επιφύλαξη, καθώς είναι πολύ πιθανόν να ακολουθεί τις high VG επιταγές της νεότερης σειράς της εταιρείας, και να το θέλει το ντριπεράκι του και τα βατάκια του για να αποδώσει. Στην ρινική εισπνοή, η οξύτητα αυξάνεται κατά πολύ και τα αρώματα του κερασιού, αποδίδονται πολύ ωραία. Σε κάποια σημεία υπάρχει μια λουλουδένια αίσθηση αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω πιο συγκεκριμένα. Στην εκπνοή από τη μύτη, πραγματικά νομίζεις ότι έχεις φάει παντεσπάνι ποτισμένο με σιρόπι κερασιού. Όμορφη και απαλή αίσθηση και σε κάποια σημεία δίνει την αίσθηση ύπαρξης κάποιου ξηρού καρπού, ίσως αμύγδαλο. Η επίγευση, κυρίως όξινη, δεν είναι πολύ επίμονη και η γεύση του κερασιού υπάρχει στο βάθος ευγενική και διακριτική. Το χτύπημα ακριβώς όπως θα περίμενα από ένα τριάρι υγρό και η παραγωγή ατμού σε συνδυασμό με την πυκνότητα του υγρού, παραπέμπει σαφώς σε high VG υγρό.

Πρόκειται για ένα πολύ καλό υγρό, κάτω όμως από τα στάνταρντς που η ίδια η εταιρεία έχει θέσει με την πρώτη σειρά των τεσσάρων υγρών. Δείχνει να έχει πέσει στην παγίδα της πολλής VG χωρίς την αντίστοιχη αύξηση σε άρωμα. Αν αυτή είναι η πραγματικότητα, δείχνει πρόχειρη δουλειά, γεγονός το οποίο δεν ταιριάζει με το mentalite (sic) της εταιρείας. Αν το υγρό θέλει ωρίμανση όπως προτείνει η εταιρεία και για τα άλλα της υγρά, επίσης δεν το γνωρίζω καθώς όπως προείπα δεν διάβασα τίποτα γι αυτό! Η γεύση του είναι απλή και ξεκάθαρη, που σίγουρα θα ήθελε λίγη ένταση ακόμη, και αυτή η ευθεία αντιμετώπιση είναι που με εντυπωσιάζει. Είναι πλέον εμφανές στην ατμιστική κοινότητα, ότι οι πιο δύσκολες γεύσεις να αποδοθούν σωστά, είναι και οι πιο απλές. Έχω επίσης την εντύπωση ότι αυτό το υγρό θα κεντήσει σε ατμοποιητή με κεραμικό. Με την επιφύλαξη όμως ότι μπορεί να συναντήσει θέματα υποτροφοδοσίας λόγω της πυκνότητάς του. Στο Φαινόμενο πάντως, μισή στροφή την άνοιξα την καμπάνα. Τους βαθμούς που χάνει πάντως, τους χάνει για ένα συνδυασμό δύο παραμέτρων:

α) Μικρή ένταση στη γεύση
β) Το άρωμα από το μπουκάλι προδιαθέτει για πολύ πιο έντονη γεύση.

Με όλα αυτά στα υπ' όψιν πάντως, νομίζω ότι μπορώ άνετα να συστήσω μια δοκιμή. Άλλωστε, σύμφωνα με την εταιρεία, είναι περιορισμένη έκδοση. Από μένα λοιπόν, 90/100.

Αυτό όπως και όλα όσα έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα δείτε και στο blog μου



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206530 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541482 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597283 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357808 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11537 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592024 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios