vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 8 χρήστες
mfk, bloodlessz, Giannis.B, manoslykos, Mimhsdr, grag, Ducati.Jimakos, pontioskon

Twitter

Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #210 στις: Αυγούστου 19, 2015, 13:41 »
Για την iStick 100 τι γνωμη εχετε; Λεω να δωσω τον eVic Supreme που εχω και να τσιμπησω μια iStick 100. Απο αποψη αυτονομιας πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερη, λογω 2 Samsung 25R, οποτε θα εχω 5000mAh.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #211 στις: Αυγούστου 19, 2015, 13:50 »
@christos
η eleaf για τους ατμοποιητές της προτείνει πάντα ένα δικό της μοντ, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.
το 30ρι ή το 40ρι που σου πρότειναν είναι κορυφαία για τη δουλειά που θέλεις να κάνεις.


@shadow
το στικ100 ακόμη δεν το πιάσαμε στα χέρια μας ώστε να έχουμε άποψη. Αν δεν έχει κάποια προβλήματα, οι πλακέτες της eleaf ξέρουμε ότι καλύπτουν τις ανάγκες του μέσου χρήστη με το παραπάνω. Η δε αυτονομία είναι αυτονόητα μεγαλύτερη. Το θέμα όμως είναι το μεγαλύτερο μέγεθος που έχει σε σχέση με ένα μονής μπαταρίας μοντ και η ταλαιπωρία που θα έχεις. Με μονής μπαταρίας μοντ, η μια μπαταρία θα είναι στην τσέπη, ή στην φόρτιση. Οχι στο χέρι. Οσο για την ταλαιπωρία που είπα, σκέψου: με μοντ μονής μπαταρίας, έχεις δυο οποιεσδήποτε καλές μπαταρίες και τις φορτίζεις όπου θέλεις και όσο θέλεις. Μπορεί η μια να είναι πιο χρησιμοποιημένη ή με διαφορετική χωρητικότητας. 2 μπαταρίες αποσπώμενες στο ίδιο μοντ σημαίνουν:΅
τις αγοράζεις καινούριες τώρα.
Τους βάζεις αυτοκόλλητα Α και Β
Τις φορτίζεις στον ίδιο φορτιστή εναλλάξ: μια φόρτιση με την Α αριστερά και τη Β δεξιά, μια φόρτιση με την Α δεξιά και την Β δεξιά.
Με τον ίδιο τρόπο τις τοποθετείς στο μοντ: μια φορά σαν Α+Β και μια σαν Β+Α
ποτέ δεν πρέπει τη μια από τις δυο μπαταρίες να τη βάλεις μόνη της σε κάποιο άλλο μοντ.


Αν δεν θεωρείς δέσμευση και ταλαιπωρία τα παραπάνω, το istick100 σε περιμένει.


Δεν απαξιώνω μ΄αυτά που λέω τους χρήστες μοντ με διπλή μπαταρία, αλλά θα πρότεινα αυτά τα μοντ μόνο σε κάποιον που χρειάζεται πολύ ρεύμα στον ατμοποιητή του, πχ 60 βατ με 0.2 ομ. Απλά και μόνο για περισσότερη αυτονομία στα 10-15 βατ και στο 1+ ομ, θα πρότεινα μια μπαταρία στο μοντ και μια στην τσέπη.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #212 στις: Αυγούστου 19, 2015, 13:59 »
Σε ευχαριστω. Εχω μια iStick 40αρα τωρα. Μπορω να πω οτι μου φτανει ισα ισα. Αλλα με τον Triton που τον δουλευω στα 11-12 watt, δεν φτανει για μερα.

Το ιδιο ισχυει και για το eVic Supreme που θελω να διωξω για να παρω το 100αρι.

Γιατι να γινονται εναλλαξ οι φορτισεις; Αφου μεσα στο 100αρι θα τις εχω και θα φορτιζω με USB (1A φορτιστη εννοειται).

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #213 στις: Αυγούστου 19, 2015, 14:28 »
Οταν βάζεις δυο μπαταρίες στο μοντ, δεν δέχονται ακριβώς την ίδια καταπόνηση. Συνήθως η πρώτη καταπονείται περισσότερο.
Στον φορτιστή, ενίοτε τα δυο κανάλια του έχουν διαφορές στην φόρτιση.
Οπότε, η σωστή λύση είναι οι εναλλάξ τοποθετήσεις που σου πρότεινα.
Αν τις τοποθετείς πάντα με την ίδια σειρά στο μοντ και τις φορτίζεις από το δικό του usb, προφανώς αυτό δεν είναι το καλύτερο δυνατό για την υγεία των μπαταριών.
Δουλεύοντας πολύ χαμηλά το μοντ βέβαια, τα όποια προβλήματα δημιουργηθούν στις μπαταρίες θα είναι λιγότερο αισθητά.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #214 στις: Αυγούστου 19, 2015, 14:35 »
A, Παντως μεσα στο μοντ μπορω να τους αλλαζω θεση και να τις φορτιζω ε;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #215 στις: Αυγούστου 19, 2015, 14:38 »
Αυτό είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις. Και για τη φόρτιση και για τη λειτουργία του μοντ

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #216 στις: Αυγούστου 19, 2015, 15:25 »
διωξε το evic και παρε αλλο ενα 40αρι αν σε καλυπτει σαν συσκευη! εγω χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια απο εξοπλισμο προτεινω μικρο κουτακι με μια 18650, και μια δευτερη να φορτιζει σαν λυση για να μην παρει καποιος 2 συσκυες! εχω το κλουπορ μινι και δεν βλεπω κανεναν λογο στο αμεσο μελλον να παρω κατι αλλο εκτος εαν χρειαστω παραπανω ρευμα που δεν το βλεπω για τωρα. 2x LG HG2 3000mah και δεν εχω ποτε μα ποτε θεμα μπαταριας, η μια μπορει να μου κρατησει και 2 μερες αναλογα την χρηση και παντα υπαρχει η αλλη φορτισμενη και ετοιμη να με περιμενει!
προτασεις: cloupor mini, sigelei mini, αν μπορεις να κανεις αγορα απο εξω περιμενε λιγο και δες και το ipv d2 αν θα βγει χωρις θεματα!

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #217 στις: Αυγούστου 19, 2015, 18:03 »
@christos
η eleaf για τους ατμοποιητές της προτείνει πάντα ένα δικό της μοντ, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.
το 30ρι ή το 40ρι που σου πρότειναν είναι κορυφαία για τη δουλειά που θέλεις να κάνεις.



Παρηγγειλα το iStick 30W που βρηκα σε Ελληνικο E-shop στα 40 ευρω και περναω στο επομενο ατμιστικο βημα  :thumpup:
Εχω και 3 γεματα Halo στα 6mg που κληρονομησα απο τη γυναικα μου που το αφησε το αθλημα και για να ατμισω αυτα μιας και ειμαι το throat hit θα χρειαστω...πολλα watt :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #218 στις: Αυγούστου 20, 2015, 01:04 »
Η λύση που λεει ο dkoure φυσικά ειναι η λογικότερη και η πιο εξυπηρετική. Μοντακια δηλαδή με μπαταριες που βγαίνουν εύκολα για να φορτιςεις σε κάποιον καλο φορτιστή και δυο μπαταριες πάντα μαζι σου έτοιμες φορτισμένες. Έλα όμως που αυτά τα μοντακια στην Ελλαδα ξεκινάνε απο 80€ και οι αγορές απο έξω ειναι κλειστές. Ας ελπίσουμε οτι θα λήξει σύντομα αυτο το μαρτύριο.
Εν τω μεταξύ εχω καμία 25αρια μπαταριες 18650 protected στα 3400 και 4 unprotected Panasonic απο φακους και περιμενω να ανοίξουν οι αγορές 80 € δεν τα δίνω οταν έξω εχουν λιγότερο απο τα μισά

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #219 στις: Αυγούστου 20, 2015, 01:08 »
Η λύση που λεει ο dkoure φυσικά ειναι η λογικότερη και η πιο εξυπηρετική. Μοντακια δηλαδή με μπαταριες που βγαίνουν εύκολα για να φορτιςεις σε κάποιον καλο φορτιστή και δυο μπαταριες πάντα μαζι σου έτοιμες φορτισμένες. Έλα όμως που αυτά τα μοντακια στην Ελλαδα ξεκινάνε απο 80€ και οι αγορές απο έξω ειναι κλειστές. Ας ελπίσουμε οτι θα λήξει σύντομα αυτο το μαρτύριο.

Το kbox είναι αρκετά οικονομικό πάντως, εκτός αν μιλάμε για κάτι πιο εξεζητημένο

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #220 στις: Αυγούστου 20, 2015, 01:12 »
Τωρα το είδα δεν το ήξερα, οικονομικό ειναι μονο που δεν εχει ενδείξεις σε οθονη και θα προτιμούσα δυο 18650 για μεγαλύτερη αυτονομία.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #221 στις: Αυγούστου 20, 2015, 01:18 »

Το kbox είναι αρκετά οικονομικό πάντως, εκτός αν μιλάμε για κάτι πιο εξεζητημένο

Αυτο όμως τι παίρνει; protected ή unprotected γιατι όσες εχουν προστασια εχουν και μεγαλύτερο μεγεθος και μπορει να μην χωράνε.

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #222 στις: Αυγούστου 20, 2015, 01:20 »
δεν έβαλα το kbox στα προτεινομενα, λάθος μου, αν και για τον πόλο του έχουν γραφτεί πολλά. Εγω το κλουπορ έχω και είμαι πανευτυχής αλλά νομίζω ότι εάν μπορεί να γίνει από έξω αγορά ή καλύτερη επιλογή θα είναι το ipv d2 μιας και σε μέγεθος είναι σχεδόν ίδια, και το d2 έχει πολλές παραπάνω δυνατότητες. Αλλά το σοφό θα είναι να περιμένουμε να βγουν τα reviews και για αυτό! Τέλος εγω που ατμιζω με ναυτίλο και δεν πάω πάνω από τα 15w οι 2 μπαταρίες lg hg2 (μια να τρέχει και μια να φορτίζει ) με καλύπτουν πλήρως μέχρι τώρα!

όσον αφορά τις τιμές εδώ είναι άλλο θέμα! Εάν ήταν να έπρεπε να δώσω για το κλουπορ 60€ θα είχα μείνει με την σπινερ!

λαμπρό μιλαμε για το kbox mini(εγω τουλαχιστον!) το οποίο όπως όλα αυτά τα μοντακια θέλει unprotected

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #223 στις: Αυγούστου 20, 2015, 01:39 »
Το ipv d2 της pioneer τρομερά όμορφο. Το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματια.

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #224 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 18:25 »
Μετά από άκυρες αγορές.. κατέληξα στο innokin mvp 3.0 pro και είμαι ευχαριστημένος στη διαχείρισης μπαταρίας και στο χτύπημα!!

Και δεν ξεμένω από μπαταρία ποτε στο κινητό.. χάχα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499000 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 94 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy