vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 7 χρήστες
gigelis78, Parolos, antre, camber, Tem, Jorge, vasim

Twitter

Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος mustaine

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #285 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 14:31 »
Πάρε άλλο ένα istick, αυτό με τα 30w και έναν Lemo αν θελεις να παίξεις με επισκευάσιμο. Αλλιώς έναν Delta η έναν MAS20. :)
Αν δεν τον φτιαξεις καλα υπαρχει περιπτωση η αντισταση να σου καψει την μπαταρια? η στα λενε αυτα για να παιρνεις εργοστασιακους

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #286 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 14:38 »
Φιλε γιωργο αν ψαχνεισ για εργοστσιακο ατμο θα σου ελεγα για των nautilo mini η των μεγαλο   των 5ml η αντιστασησ του με κρατουσαν σχεδων απο 10 εωσ και 15 ml οχι οτι αυτεσ δεν ειχαν αστοχιεσ και προβληματα αλλα σε γενικεσ γραμεσ τοσο μου κρατουσαν ..δεν ξερω αν θεσ να ασχολειθησ με επισκευάσιμο κοματι που να φτειχνησ εσυ τησ αντιστασησ αν κιι απο οτι βλεπω κανεισ πολυ λιγο υγρο

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #287 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 14:44 »
Σκέφτομαι στο μέλλον για αγορά subtank mini μιας και έχω ενα μοντακι 20w να παίζω με την 1.2, μήπως γνωρίζεις αν έχουν καλή αντοχή οι εργοστασιακές και αντίστοιχα οι επισκευασιμες του subtank mini?
Και γενικά αν γνωρίζεις ποιοι επισκευασιμοι έχουν καλή αντοχή σε κεφαλές και ποσα ml περιπου βγαζουν, θα το εκτιμούσα να μου έδινες καμια ιδέα γιατι θα με ενδιέφερε και το επισκευασιμο κομμάτι φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #288 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 14:49 »
....... θα ήθελα να μου προτείνετε έναν ατμοποιητη με τη καλύτερη αντοχή αντίστασης που να ξεχνάς να την αλλάξεις όσο vg ή ml κανεις και όσο δυνατά ή απανοτα ρουφάς τη τζούρα να κρατάει τουλάχιστον 20ημερο.
Αν βρεις τέτοιο πες και σε εμένα  :))
Πάντως με τόσα λίγα ml/εβδομάδα, θα πρότεινα να πάρεις έναν aspire Κ1 ή έναν vivi nova, θα σου κρατάει 20ήμερο άνετα με bvc/bdc κεφαλές ;)

Α! όχι μόνο βι τζι τουλάχιστον 60/40, δεν την παλεύουν σε μεγαλύτερο ποσοστό

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #289 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 14:52 »
Σαν ατμοποιητησ ο subtank mini ν2 ειναι παρα πολυ καλοσ
για τησ εργοστασιακές δεν ξέρω γιατί των δουλεύω μονο ωσ επισκευάσιμο
Μονο την 1.2 ωμ ατμισα αλλά για πολύ λίγο αν και αυτές λογο πείρασ  στων επισκευάσιμο τησ φτιάχνω και αυτές σαν ατμό είναι παρα πολύ καλός και σε γεύση αλλά και σε ντουμάνι θα στων συνιστούσα ανεπιφύλακτα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mustaine

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #290 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 14:56 »
Σκέφτομαι στο μέλλον για αγορά subtank mini μιας και έχω ενα μοντακι 20w να παίζω με την 1.2, μήπως γνωρίζεις αν έχουν καλή αντοχή οι εργοστασιακές και αντίστοιχα οι επισκευασιμες του subtank mini?
Και γενικά αν γνωρίζεις ποιοι επισκευασιμοι έχουν καλή αντοχή σε κεφαλές και ποσα ml περιπου βγαζουν, θα το εκτιμούσα να μου έδινες καμια ιδέα γιατι θα με ενδιέφερε και το επισκευασιμο κομμάτι φυσικά.
Οι 1,2 εργοστασιακες εχουν αλλαξει στην κατασκευη προσφατα και δεν κρατανε καθόλου, τις επαιζα στο 5ημερο με 7 μερες στα 15 watt και πλεον δεν κρατανε ουτε 2 μερες στα 13 watt. Σε ερωτηση μου μου ειπε οτι ειναι καλυτερες οι καινουργιες...μαλλον για την τσεπη του (προμηθευτη)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #291 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 15:02 »
Χμμ πολύ άσχημο αυτο.. Τότε αδιαμφισβήτητα μόνο το επισκευασιμο κομμάτι συμφέρει όπου μπορείς να πάρεις 2 μετρα σύρμα και υλικά και να τη βγάζεις τζάμπα για όσο θες χωρίς να χαλάσεις ούτε cent και απο ότι εχω δει ειναι και πανεύκολοι στο στήσιμο, να ρωτήσω αν τη στησεις με ετοιμο micro coil ποσα ωμ θα βγει και ποσο αντέχει? Έχει δικιμασει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος mustaine

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #292 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 15:10 »
εμένα μου είπε δεν ειναι τοσο ευκολο..και αν κανεις κουταμαρα μπορει να καψεις μπαταρια, θελεις και καμμια 50αρια ευρω  συνεργα για να φτιαξεις..το μετανιωσα...σκεφτομαι για επισκευασιμο αλλα οχι kangertech αρχιζει να μου βρωμαει η φαση, πανακριβα ολα!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #293 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 15:16 »
Σκέφτομαι στο μέλλον για αγορά subtank mini μιας και έχω ενα μοντακι 20w να παίζω με την 1.2, μήπως γνωρίζεις αν έχουν καλή αντοχή οι εργοστασιακές και αντίστοιχα οι επισκευασιμες του subtank mini?
Και γενικά αν γνωρίζεις ποιοι επισκευασιμοι έχουν καλή αντοχή σε κεφαλές και ποσα ml περιπου βγαζουν, θα το εκτιμούσα να μου έδινες καμια ιδέα γιατι θα με ενδιέφερε και το επισκευασιμο κομμάτι φυσικά.

Φίλε μου αν δεν μεταβείς στους επισκευάσιμους μια ζωή πρόβλημα θα έχεις λόγω κόστους.
Οι εργοστασιακές κεφαλές αντέχουν κάποια ml και αυτό εξαρτάται από τα Watts που δουλεύεις από τα υγρά που ατμίζεις (PG/VG, άρωμα κλπ) από το είδος της κεφαλής και πολλούς άλλους παράγοντες.
Και γω ξεκίνησα με εργοστασιακούς αλλά το κόστος ήταν μεγάλο σε αναλώσιμα (κεφαλές).
Από την στιγμή που πήγα σε επισκευάσιμους (subtank mini, Kayfun Lite plus), σταμάτησα να αγχώνομαι για το πότε θα αλλάξω αντίσταση και βαμβάκι. Πλέον φτιάχνω αντιστάσεις και περνάω βαμβάκι κάθε 2 το πολύ μέρες και έχω και καλή γεύση και είμαι ήσυχος από θέμα υγείας (δεν τραβάω μέσα μου την μαυρίλα και την μάκα που έπιανε η κεφαλή μετά από μέρες)
Το κόστος των υλικών είναι αμελητέο:
σύρμα για να φτιάχνεις αντιστάσεις με 1,60 ευρώ τα 5 μέτρα (φτάνουν για να επισκευάσεις τον ατμοποιητή σου 50 φορές:

http://vape-spot.gr/index.php?route=product/category&path=277_169

βαμβάκι ιαπωνικό με 5,27 ευρώ ολόκληρη σακούλα να έχεις για χρόνια:

http://www.ebay.com/itm/Muji-Japan-Organic-Daily-Facial-Cotton-Puff-129-sheets-60-50mm/221833406833?_trksid=p2047675.c100011.m1850&
Για να μεταβείς στους επισκευάσιμους πρέπει πρώτα να αγοράσεις έναν επισκευάσιμο και κάποιος να σου δείξει τα βασικά να κάνετε μαζί μερικά στησίματα και μετά θα στήνεις τον ατμοποιητή σου σε 5 λεπτά.
Μακάρι να είμασταν κοντά, να σε βοηθούσα. Αλλά βλέπω ότι είσαι Αθήνα. :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #294 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 15:25 »
Φίλε μου με βοήθησες αρκετά σε όσα είπες πιο πάνω και δεν ξέρω αν έχεις δικό σου τρόπο να στήνεις αντιστασεις αλλά προσωπικα εχω δει 1-2 βιντεακια και που έστηναν subtank mini και μου φάνηκε γελοίο πανεύκολο, πριν έκανα στησίματα σε Dripper για ενα μικρο διαστημα, οποτε δεν ειμαι έμπειρος αλλά εχω μια ιδεα, θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις που αλλου μπορώ να βρω ιαπωνικό βαμβάκι στην Ελλάδα και γιατι να το προτιμήσω έναντι του οργανικού και δεύτερον αν γνωρίζεις ποσα ωμ αντίσταση βγενει με έτοιμο micro coil (για να μη καθομε να στρίβω) και αν αντεχει

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #295 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 15:25 »
Φίλε Γιώργο ο Μάκης σε κάλυψε πλήρως στο θέμα τώρα και εγώ μόνος μου ξεκίνησα χωρίς να μου δείξη κανείς εδώ στην επαρχεία που είμαι απο βίντεο οτι είδα πώς το κανουν ναι κάποια έξοδα θα τα κάνεις την αρχή αλλά Σκέψου οτι το κόστος αγοράσ σύρματος η σε βαμβάκι άντε και κανά κουρο κοιλερ για να στρίβεισ τησ αντίστασης απο ποσα λεφτά θα σε γλυτώσει απο της εργοστασιακές και πιστεψε με ειναι 1000 φωρεσ καλυτερεσ απο τησ εργοστασιακεσ + οτι θα ασχοληθησ με κατι νεο
με αυτο το προγραμα http://www.steam-engine.org/coil.asp
θα φτιάχνεισ οτι κοίλ θέλεις

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #296 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 15:55 »
Φίλε μου με βοήθησες αρκετά σε όσα είπες πιο πάνω και δεν ξέρω αν έχεις δικό σου τρόπο να στήνεις αντιστασεις αλλά προσωπικα εχω δει 1-2 βιντεακια και που έστηναν subtank mini και μου φάνηκε γελοίο πανεύκολο, πριν έκανα στησίματα σε Dripper για ενα μικρο διαστημα, οποτε δεν ειμαι έμπειρος αλλά εχω μια ιδεα, θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις που αλλου μπορώ να βρω ιαπωνικό βαμβάκι στην Ελλάδα και γιατι να το προτιμήσω έναντι του οργανικού και δεύτερον αν γνωρίζεις ποσα ωμ αντίσταση βγενει με έτοιμο micro coil (για να μη καθομε να στρίβω) και αν αντεχει

Οι έτοιμες αντιστάσεις είναι πολύ πιο ακριβές από το να στρίψεις μόνος σου ένα σύρμα σε ένα μικρό κατσαβιδάκι. Θα σου πάρει 20 δευτερόλεπτα. Δεν έχω ασχοληθεί με έτοιμες (στριμένες) αντιστάσεις γιατί είναι γελοίο να φτιάξεις μία.
Παίρνεις το σύρμα και το στρίβεις γύρω από ένα κατσαβιδάκι με διάμετρο 2,5mm. Είναι 20 δευτερόλεπτα δουλειά.
Ο Γιώργος ο Μαναιαδάκης πολύ καλά σου παρέθεσε ένα λινκ με υπολογιστή αντιστάσεων. Βάζεις το σύρμα που έχεις( είδος, πάχος, διάμετρο αντίστασης) και πόση αντίσταση θέλεις να βγεί και σου δίνει αποτέλεσμα πόσες σπείρες θα στρίψεις κλπ.
Για το βαμβάκι αυτό που σου παρέθεσα στο λινκ είναι οργανικό γιαπωνέζικο βαμβάκι.
Απλώς αν το πάρεις από Ιαπωνία θα πληρώσεις 5,27 ευρώ με τα μεταφορικά για 129 παντς (φύλλα), ενώ άν το πάρεις από ελλάδα (δυστυχώς) θα πληρώσεις αυτά τα λεφτά για 5 ή 6 άντε και 10 παντς στην καλύτερη περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος mustaine

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #297 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 19:02 »
αυτες τισ παραγγελιες που τις δινουμε, και για κλωνους..αθηνα βορεια προαστεια που να παω, σε μαγαζια φιρμες ιενια πανακριβα, εχω δωσει απιστευτα χρηματα μεχρι τωρα

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #298 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 16:11 »
Χελόου! Μιας και ο GS Tank δεν την παλεύει με τα υγρά που φτιάχνω, λέω να δοκιμάσω κάποιον άλλον. Επειδή είμαι αρκετά picky, έχει κανείς να μου προτείνει έναν ατμοποιητή με τα εξής χαρακτηριστικά;

1) Να έχει τσιγαρίσια τζούρα ή έστω να έχει -και- τσιγαρίσια (δηλαδή τύπου subtank και άνω αποκλείονται:
2) Να έχει αντιστάσεις νικελίου
3) Να μην μασάει με παχύρρευστα υγρά (80%VG/20%Νερό)
4) (προεραιτικό) να δένει όμορφα με το iStick 40W :D

Σκεφτόμουν να πάρω έναν μίνι ναυτίλο, αλλά αν ο GS Tank ζορίζεται με το υγρό μου, ο ναυτίλος που έχει μικρότερες τρύπες εισαγωγής αμφιβάλλω αν την παλέψει. Καμία άλλη πρόταση; :)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Αγορά 2ου ατμοποιητή και μπαταρίας,προτάσεις!
« Απάντηση #299 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 17:44 »
Ego one mega, κάνει τα πάντα από σφιχτή με CLR κεφαλές του 1 Ohm, μέχρι πιο αεράτες με τις Ni200 και Ti.
Έχω δύο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τον συγκρίνω στα ίσια με τον KL+ (γνήσιο).
Έχουν γίνει οι αγαπημένοι μου. Στήνονται και σαν επισκευάσιμοι με τις CLR κεφαλές με ότι σύρμα θες.
Γεμίζουν πανεύκολα και χωράνε άνετα 4 ml.
Δεν έχουν διαρροές και ατμίζουν πολύ καλά.
Με την έκπτωση 20% από την ecig Hellas βγαίνει στα 17,60 ευρώ:

http://www.ecig.gr/aksesouar/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/joyetech-ego-one-mega-atomizer.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro