vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tol1as, chkontog, I.P, ZoeM, Buliwyf

Twitter

Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις

Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:45 »
Δεν νομιζω οτι το dc-dc είναι λειτουργια passthrough! Φαντάζομαι οτι κάνει παλι regulation με πιο μικρή συχνότητα παλμού και έτσι είναι πιο ομαλό το ρεύμα!

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:52 »
1) dc-dc buck = απο όσα volt έχει εκείνη την ώρα η μπαταρία και παρακάτω

2) dc-dc boost = απο όσα volt έχει εκείνη την ώρα η μπαταρία και παραπάνω

3) dc-dc buck/boost = 1+2



Το 3 δεν είναι σίγουρα γιατί τότε θα ήταν άχρηστο το PWM mode.

Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:01 »
Μιας και δεν το έχω στα χέρια μου.. Αν η πλακέτα είναι μονο step up είναι το 2! Αν κανει και step down (αμφιβάλλω) είναι το 3!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:08 »
Το ipv mini έχει όντως αυτές τις δυο ρυθμίσεις.
Περισσότερα σε 3-4 μέρες που θα έχω έτοιμη την παρουσίαση.


Σε γενικές γραμμές πάντως, το βρήκα εξαιρετικό, αν και οριακά στην κατηγορία μινι. Είναι στενό μεν, αλλά ψηλό και βαρύ. Θα αρέσει πολύ σε άτομα που θεωρούν τα istick "ψεύτικα" Ο δε πόλος του, όντως ρυθμιζόμενος και για βαριά χρήση.

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:15 »
αναμένουμε πετρα

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:22 »
οτι και να δει καποιος σε μια παρουσιαση το καλυτερο για να καταλαβει το μοντ αυτο τον 63-67 ευρω και την ποιοτητα που προσφερει σε  σχεση με αρκετα πιο ακριβα μοντ ,θα πρεπει μονο να το πιασει στο χερι και να το ατμιση. εμενα πραγματικα με εχει προβληματιση... δε μπορει να ειναι τοσο καλο σε σχεση αποδοση -αισθηση - τιμη με αρκετα πιο ακριβα ...


εχει το καταληλο μεγεθος για ενα κανονικο χερι ( ουτε μικρο αλλα ουτε αρκουδοχερι) εφαπτετε ακριβος στη παλαμη και σχεδον δεν φαινεται τπτ ...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:32 »
Δεν θα το έλεγα πολύ φτηνό. Νορμάλ τιμή έχει. Εξάλλου, ένα μοντ με 30 βατ και μονή μπαταρία είναι. Η κατηγορία αυτή δεν είναι εξ ορισμού η ακριβότερη. Υπάρχουν μοντ που φτάνουν στα 100 και βάλε βατ, με διπλή μπαταρία και μεγαλύτερο μέγεθος, που είναι ανάλογα ακριβότερα.
Για το ρεύμα του πάντως, το δούλεψα στα όριά του και δεν "κρέμασε" ποτέ. Με 29 βατ, μισό ομ και πολύ χοντρό σύρμα. Ακόμη και με την παλιά μπαταρία που ξελιγωνόταν στη μέση της τζούρας (αυτό που λες με την ένδειξη μπαταρίας που τρεμοπαίζει)
Πολύ σωστά βέβαια λες ότι μια παρουσίαση δεν είναι ευαγγέλιο. Ούτε πρόκριμα για το τι θα βγάλει το μοντ στην πορεία.
Απλά, είναι κάτι περισσότερο από τα διαφημιστικά της εταιρίας.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:34 »
αν το συγκρινεις ομως με το rdna30 που εχει 190 με μονη μπαταρια και δεν προσφερει και κατι παραπανω απο το ipv mini τοτε η τιμη του ειναι ξεφτιλα


μιλαμε παντα για 2 μοντ  με γνησια πλακετα dna30- sx130 και στα 30 βατ


εγω το εχω με τον καυφουν 4 πλαστικο τανκ και σε υψος ειναι οσο το hana με τον ερλπρινζ επανω.. οποτε δεν ειναι και κλαρινο  :yes: :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:47 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #98 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:47 »
Δεν θα μπω στον κόπο να κάνω τη σύγκριση αυτή. dna και provari είναι άλλη κατηγορία από μόνα τους για πολλούς λόγους.
Νόμιζα ότι εννοούσες συγκρίσεις με άλλα κινέζικα μοντ.
Δεν θεοποιώ τις δυο αυτές εταιρίες, άλλωστε έχω κι εγώ dna, όσο κι αν δεν προτίθεμαι να το αντικαταστήσω όταν χαλάσει.
Θα σου πω μόνο τις εξής αμερόληπτες παρατηρήσεις:
Τα στικάκια μου τα λατρεύω και όταν ξαναπάρω 30ρι, θα είναι istick. Αλλά πάντα μαζί τους έχω την αίσθηση ότι είναι μπιμπελό από πορσελάνη και πρέπει να προσέχω μη μου σπάσουν. Αυτή την αίσθηση δεν την είχα ποτέ με το dna, ούτε την απέκτησα με το ipv mini. Αφήνει την αίσθηση ότι αντέχει. ο εξτρά όγκος και βάρος; η ποιοτητα συναρμολόγησης; δεν ξέρω!
Το κακοπαθημένο μου γέρικο dna και ένα άλλο επωνυμότατο μοντ (δεν το αναφέρω διότι το μέλος που μου το δάνεισε μου είπε ότι είναι πιθανόν εξίσου κακοπαθημένο) με τέρμα τα βατ πάθαιναν διαλείψεις με το μισό ομ και το κοτετσόσυρμα. Το ipv mini ποτέ.
Οπότε, δεν θα επιχειρήσω καν σύγκριση. Θα σου πω μόνο ότι θα σου κάνει τη δουλειά σου καλά. Σαφέστατα και πολλά άλλα από τα μοντ της λίστας θα στην κάνουν ίσως. ή το αντίθετο. Η χρησιμότητα της συζήτησης είναι κυρίως να βρούμε αν κάποιο από όλα ΔΕΝ σου κάνει καλά τη δουλειά.


ΥΓ. Κλαρίνο δεν είναι σίγουρα. Ούτε όμως και σαν το στικάκι με τον erl nano. Το μέγεθος είναι υποκειμενικό, γι΄αυτό διευκρινίζω ότι για τα δικά μου δεδομένα είναι μεγάλο και εξηγώ ποια είναι αυτά τα δεδομένα. Διαβάζοντάς με κάποιος μπορεί να καταλάβει αν για τα δικά του δεδομένα είναι μεγάλο ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #99 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:52 »
το θεμα ειναι πως η yihi κανει αλματα μπροστα και η συγκριση με το dna υφηστατε .


ειχα και εγω το γνησιο dna30 , δε βλεπω διαφορες με αυτο εδω το πραγματακι ... δεν ατμιζω πανω απο 10-12 βατ το πολυ 15 και απλα διαπιστωνω οτι υπαρχουν πλεων πολυ καλυτερα μοντ σε σχεση αποδοσης τιμης απο το dna ...


δεν παει σιγουρα για συγκριση στη κατηγορια με το istick ... το istick ειναι απλα μια μεγαλουτσικη τετραγωνισμενη ego μπαταριουλα με ρυθμιση βατ, φθηνης κατασκευης ( και αυτο περασε για ενα μηνα απο τα χερια μου )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:59 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #100 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:59 »
Η τεχνολογία εξελίσσεται. Λογικό είναι αυτό που λες!
Θα μου πεις, ποιο από όλα τότε; Ολα παίζει να είναι εξελιγμένα!!!
Εδώ βάζω τον παράγοντα ελληνική αγορά. Αφήνω τους επαγγελματίες να ξεσκαρτάρουν πρώτοι τι είναι καλό ή όχι.
Από κει και πέρα, ανεξάρτητα αν πάρω κάτι από εδώ ή απέξω, σίγουρα θα είναι κάτι που κυκλοφορεί εδώ.
Αυτό δεν είναι απαραίτητο, είναι απλά ένας τρόπος σκέψης.


Οσο για το στικάκι, κι αυτό παλικάρι βγήκε όταν το πίεσα στο 20 βατ με το ένα ομ και το χοντρό σύρμα. Σε μια κατασκευή με το μέγεθος, τη στιβαρότητα και την τιμή του ipv mini, δεν θα του συγχωρούσα τις λάθος μετρήσεις του και την πιθανότητα να μου μείνει στα χέρια από πτώση ή βαρύ ατμοποιητή. Γι΄αυτό που είναι (και κοστίζει) όμως, μια χαρά λύση σου δίνει (άσε που παίρνει κι αυτοκόλλητα, αυτό πού το πας;;;;  :)) )

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #101 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 21:24 »
Πάντως ρε παιδιά, εντελώς μεταξύ μας, εγώ το provari και τα ντιενεομόντια τα θεωρώ τα iphone του ατμίσματος. Υπερεκτιμημένα.
Δεν νοείται δηλαδή ο κινέζος να βγάζει προστασία αντίστροφης πολικότητας και το dna αν βάλεις ανάποδα τη μπαταρία να καίγεται (μέχρι το 30-αρι αυτό γινόταν). Όπως δε νοείται να βάζεις το iphone 6 στην τσέπη και να το βγάζεις μπανάνα.


Κι όμως, ακούς απόψεις του στιλ "ναι, αλλά αν εξαιρέσεις αυτό, είναι τέλειο".
Ε καλά... κι αν καρφώνεις τον ατμοποιητή σε ένα κολοκύθι, αν εξειρέσεις το γεγονός οτι δεν ατμίζει, κατα τα άλλα είναι πολύ τίμιο μοντ το κολοκύθι.


Οκ, δεν τα ισοπεδώνω και όλα, αναγνωρίζω οτι δεν είναι και για πέταμα, αλλά ρε φίλε, δε μπορεί να παρουσιάζεις το dna 40 λέγοντας οτι τα ατού του σε σχέση με το 30 (πλην τον έλεγχο θερμοκρασίας) είναι οτι πλέον κάνει step down και οτι δεν καίγεται αν βάλεις τη μπαταρία ανάποδα.
Τι μας λες ρε μάστορα δηλαδή? Οτι δίναμε 2 κατοστάρικα (το λιγότερο) για να μην έχουμε τα στοιχειώδη που ο κινέζος κάνει με ένα πενηντάρικο?

Και το provari ok, την εποχή που ο ανταγωνισμός ήταν το lavatube και το vamo1,  ήταν  σε τελείως άλλο επίπεδο.
Με τα σημερινά δεδομένα όμως δε μπορώ να σκεφτώ ένα λόγο που θα δώσει κάποιος 2 κατοστάρικα για να πάρει provari! Είναι σαν να δίνεις 2 κατοστάρικα για να πάρεις βίντεο. Ημαρτον δηλαδή.

Και πέραν του ελέγχου θερμοκρασίας, δεν έχει να λέει κάτι το dna40. Είχε bugs, βγάζουν άλλη version, έχει προβλήματα με την οθόνη.... Χέσε με δηλαδή. Άμα ήθελα να πληρώνω για να ταλαιπωρούμαι, θα παντρευόμουνα.

Και κάθεται ο κάθε Μπουσάρδος και δίνει "θαμπς ντάουν" στο χ μοντάκι επειδή έχει "κλίκυ μπάτονς" και το άλλο που πρέπει να δημιουργήσεις συνθήκες αναπαραγωγής της καρέτα-καρέτα για να ατμίσεις, το θεώνει.

Αλλά βλέπεις είναι "μέηντ ιν γιουεσέη" και τα 2 και αυτομάτως ξύπνησε σε όλους τους reviewers μέσα τους ο redneck και σιγά μην καταδεχτούν οι "γρέητεστ κάντρυ οφ δε γουόρλντ" να είναι κάτι λιγότερο απο πρώτοι.

Γι αυτό κι εγώ περιμένω να έρθει το istick το 50-αρι, που αν δεν έχει κανένα υπερτιτάνιο κουσούρι (να πατάς το κουμπί και γίνεσαι μέλος του ΠΑΣΟΚ ξέρω γω) θα το πάρω με κλειστά μάτια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2015, 21:42 από vato »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 21:49 »
διαβασα αυτα που αναρτα ο αποστολος με την μεταβολη watt  με το βιδωμα ξεβιδωμα του ατμο αν δεν κανω λαθος..προς ενημερωση στο mvp20 αυτο το κανει με την μετρηση αντιστασης οχι ομως με μεγαλο σφαλμα,οταν ομως πατησεις το κουμπι μια φορα για ατμισμα η μετρηση αντιστασης επανερχεται με ακριβεια...δεν γνωριζω αν το εχει συναντησει αυτο σε καποιο mod καποιο μελος,τωρα οποιος εχει ερωτηση για εντυπωσεις θα χαρω να του απαντησω

Αποσυνδεδεμένος terymix

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #103 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 22:30 »
Εγωωω εγωωωω κυριε κυριε (pngtszs1976) για πειτε μας εντυπωσεις για το mvp 20w

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ηλεκτρονικα κουτακια mini σε διαστασεις
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 22:45 »
το mvp20 για μενα θεωρειται ενα βαρυ mod ισως η οθονη του να μην σε εντυπωσιασει δεν ειναι o-led αλλα ειναι αρκετα φωτεινη εντονα θα ελεγα,το κουμπι του ειναι αψογο,δεν ανηκει στην κατηγορια istick στο μεγεθος εχει αξιοπιστο ρυθμιζομενο πολο φωτεινη ενδειξη στο κουμπι αναλογα την σταθμη μπαταριας διαθετει usb για να φορτισεις ενα κινητο αν ξεμεινεις (ενεργοποιειται με ξεχωριστο διακοπτη ολα αυτα στο κατω μερος) τα πληκτρα αυξομειωσης τασης και αυτα εχουν πολυ καλη αισθηση αλλα αυτο που κανει εντυοπωση ειναι η ανθεκτικοτητα και η σταβαροτητα και η ποιοτητα καρασκευης,η μπαταρια του εχει πολυ καλη αυτονομια και οταν αδειασει το τριωρο φορτισης το θελει σιγουρα
αρνητικα του ειναι οτι οταν θελεις να αλλαξεις watt volt αυτο γινεται με ενα πληκτρο και πρεπει να κανει ολο τον κυκλο και δεν τρεχει γρηγορα η ενδειξη αλλα πρεπει να πατας το αναλογο πληκτρο καθε φορα για να κανεις step up (step down δεν εχει)
αναβει σβηνει κλασσικα με 3 κλικ και εχει μετρητη puffs

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571741 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7923 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 652 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8535 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297502 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827501 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios