vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

421 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Mimhsdr, thanos1071, Tem

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3975 στις: Ιουνίου 15, 2017, 23:21 »
ονομα κ πραγμα.   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3976 στις: Ιουνίου 16, 2017, 00:20 »
Συμφωνώ απόλυτα με τους από πάνω. :)
Φαινόμενο ο Phenomenon αλλά θα προσθέσω πως ότι βγάζει ο Gus είναι αναλογου επιπέδου.
Επίσης φοβερή εξυπηρέτηση και υποστήριξη από τον Gus και τα παιδιά εκεί.
Ευτυχώς αυτό είναι κάτι που ισχύει γενικά στον χώρο στην Ελλάδα, έχουμε εξαιρετικους κατασκευαστες με πολύ καλό support. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3977 στις: Ιουνίου 16, 2017, 00:46 »
Γευσάρα, τζουράρα, εύκολο κι απροβλημάτιστο στήσιμο ειδικά στους ν1.1 και ν2 αλλά και.. κουσούρια. Αν δεν σου "κάτσουν" τα oring με το τανκ που θα χρησιμοποιήσεις απλά δεν θα μπορέσεις και να τον χαρείς. Σχεδόν ποτέ.
 Όσο κι αν τα λυπαίνεις, όσο κι αν προσέχεις στο βάλε/βγάλε τανκ από τη βάση. Και φυσικά δεν θα καταφέρεις να βρεις τον κατάλληλο συνδυασμό orings αν βρίσκεσαι επαρχία.. και κάπως έτσι έρχεται και η μεγάλη απογοήτευση αλλά και το παρκάρισμα του στο συρτάρι. Πόσο μάλλον όταν έχεις βαρεθεί να αλλάζεις το oring της καμπάνας αφού το "ξεφλουδίζουν" οι τρύπες για την αναπλήρωση υγρού που βρίσκεται ψηλά στο τανκ. Σε κάθε βγάλσιμο, να σου και τα κομμάτια του oring μέσα στις τρύπες αυτές..

Κάπως έτσι πήρα καινούργιο τον τελευταίο zest v2 με τανκ από lite, κάπως έτσι τον πάρκαρα για τα καλά.. Αχρησιμοποίητο σχεδόν. Υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα ασχοληθώ να του βρω κανένα oring που να ταιριάζει απόλυτα και χωρίς να δημιουργεί προβλήματα (κόλλημα του τανκ στη βάση κλπ ), με αυτό της καμπάνας όμως δεν βλέπω λύση αν δεν αλλάξω ολόκληρο το τανκ.

Και στεναχωριέμαι πραγματικά γιατί όντως χωρίς τα παραπάνω θα μιλούσαμε για τέλειο κομμάτι αυτή τη στιγμή.

Αλλά έτσι ήταν πάντα με τον phenomenon υποθέτω, τα έλεγε κι η Πέτρα κάποτε αλλά μας φαινόταν κινέζικα όσων είχαμε απροβλημάτιστους ατμοποιητές. Να όμως που με τον τελευταίο zest μου έκατσε κι εμένα η αναποδιά κι ακόμα δεν ορθοπόδησε στα χέρια μου ο συγκεκριμένος..

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3978 στις: Ιουνίου 16, 2017, 01:22 »
Αν υποθέσουμε ότι ήσουν "ευγενικός" με τα rings και τα βάλε βγάλε tank από την βάση τότε ήσουν άτυχος και μάλλον έπεσες σε προβληματικό τανκ.
Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον Gus και λογικά θα βρείτε κάποια λύση.
Είναι κρίμα να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον ατμοποιητη.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3979 στις: Ιουνίου 16, 2017, 01:52 »
Απλώς έπεσα σε σφιχτά orings για το συγκεκριμένο τανκ και όσα κι αν δοκίμασα (διαφορετικών μεγεθών αλλά όλα "γνήσια" από gus ) απλώς δεν μου έδωσαν αυτό το εύκολο βάλε-βγάλε όπως το είχα στους δύο προηγούμενους phenomenon που βρέθηκαν στα χέρια μου παλιότερα.
Μιλάω για το κλασικό τανκ του lite με τα μεταλλικά δαχτυλίδια πάνω και κάτω, εκ των οποίων το δεύτερο έρχεται και σε επαφή με τα oring της βάσης. Τώρα "προβληματικό" θα έλεγα σίγουρα το πλαστικό του "μέρος", αυτό που έχει τις τρύπες αναπλήρωσης υγρού εσωτερικά του πάνω δαχτυλιδιού.
Γιατί;
Επειδή λόγω "αιχμηρών" γωνιών στις εσωτερικές πλευρές των οπών, αυτές "μασάνε" το oring της καμπάνας σχεδόν κάθε φορά που θα βγάλω το τανκ. Βλέπω και τα κομμάτια του λάστιχου που "παρασέρνουν" κατά μια έννοια μέσα στις τρύπες αυτές. Φυσικά και δοκίμασα να τις λειάνω με διάφορους τρόπους χωρίς όμως να υπάρξει εμφανής επιτυχία. Έτσι κι αλλιώς είναι τόσο στενό το σημείο εκεί (μιλάμε για την πάνω τρύπα του τανκ που υποδέχεται τη βάση του drip tip για να καταλάβετε όλοι ) που οι επιλογές που σου δίνονται να τρίψεις για να λειάνεις δεν είναι και τόσες πολλές.. Δοκίμασα με κομμάτι από το πράσινο μέρος του σφουγγαριού των πιάτων, δοκίμασα με οδοντόπαστα και μπατονέτα, δοκίμασα με λίγο "άγριο" πανί που έστριψα έτσι ώστε να χωράει στη συγκεκριμένη τρύπα και το ανεβοκατέβαζα μπας και.. αλλά δεν. Οι τρύπες παραμένουν μέχρι και τώρα "άγριες" και γδέρνουν τα oring χωρίς λύπηση. Προβληματικό αυτό το μέρος του τανκ ναι, συμφωνούμε.

Είχα και σε προηγούμενο phenomenon παρόμοιο τανκ και τέτοια θέματα δεν είχα. Για κάποιο λόγο όμως νομίζω ότι οι gus "στένεψαν" όλα τους τα τανκάκια, ακόμα και τα clear που αγοράζεις σαν έξτρα αν θες. Έχω πάρει και τέτοια με τον τελευταίο μου zest αλλά δεν είναι τόσο "αεράτα" πάνω στον ατμοποιητή όσο τα clear που είχα παλιότερα στον lite. Τα συγκεκριμένα δεν κόβουν το πάνω oring μεν (δεν έχουν τρύπες για το υγρό εξάλλου ) όμως σφίγγουν τόσο πολύ πάνω στη βάση και την καμπάνα (ναι, με όσα oring κι αν δοκίμασα, με ότι συνδυασμό κι αν έκανα αυτών και ξαναλέω, όλα τα orings από gus ) που κάνουν τον συνδυασμό phenomenon zest + clear tank αδύνατο να συνυπάρξει..

Φυσικά αν βρισκόμουν Αθήνα όλα αυτά είμαι βέβαιος πως θα είχαν λυθεί τώρα, δεν αμφιβάλλω για την εξυπηρέτηση των παιδιών σε όποιον τους επισκεφτεί. Όμως από Κρήτη και τέτοια ταλαιπωρία (επικοινωνία, ενημέρωση, αποστολές κλπ ) δεν την κάνω πια. Χαίρομαι το υπόλοιπο οπλοστάσιο και βλέπουμε τι θα γίνει με τον συγκεκριμένο -κι αδούλευτο σχεδόν- zest v2 που έχω στα χέρια μου εδώ και κάτι μήνες. :)



Edit: αποφάσισα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία και παράγγειλα ένα σετ τανκάκια (τα ίδια με αυτό που έχω αυτή τη στιγμή ) ενώ ζήτησα απ' τον Μάριο να μου βάλει στο πακέτο κάμποσα orings μπας και διορθώσουμε την κατάσταση. Όταν με το καλό παραλάβω θα ενημερώσω για την εξέλιξη. :)

Edit 2: έλαβα μήνυμα από τους gus που μου ζήτησαν να στείλω τον ατμοποιητή να τον δουν σε περίπτωση που δεν βγάλω άκρη με τα ανταλλακτικά που παράγγειλα, φυσικά τους τιμά πάρα πολύ κάτι τέτοιο και εγώ σαν άνθρωπος δεν θα μπορούσα με τίποτα να το αφήσω ασχολίαστο αυτό. Μάλλον θα το λύσω το πρόβλημά μου με τα ανταλλακτικά που περιμένω, σε κάθε περίπτωση όμως η διάθεση επίλυσης ενός προβλήματος μετράει και τιμάει αληθινά όποιον την επιχειρεί.
Ευχαριστώ από καρδιάς Μάριε (η όποιος άλλος μπήκε στη διαδικασία αυτή ), για την κίνηση αυτή και μόνο μένω υπόχρεος..! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2017, 21:47 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3980 στις: Ιουνίου 20, 2017, 13:04 »
Είναι καλοί στο aftersales οι Gus. Είναι καλοί!

Αποσυνδεδεμένος MOURGOS11

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3981 στις: Ιουνίου 20, 2017, 15:44 »
καλησπερα συμφορουμιτες και κατοχοι ζεστ πιο τριπ τιπακι μου προτινεται να ταιριαζι και να μπορο να ανοιγω και τα υγρα γιατι οσα δοκιμασα δεν ανοιγαν την καμπανα...
σε στιλ γοριλα

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3982 στις: Ιουνίου 20, 2017, 15:50 »
Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης

Από αυτά που έχω δοκιμάσει μόνο τα simply tips ήταν αρκετά σφιχτά για να γυρνάει η καμπάνα.
Πάντως αν κάνεις 50/50 σίγουρα δεν χρειάζεται να ανοίγεις την καμπάνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2017, 16:46 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος MOURGOS11

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3983 στις: Ιουνίου 20, 2017, 16:02 »
οκ ευχαριστω θα το κοιταξω

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3984 στις: Ιουνίου 20, 2017, 17:30 »
μπορεις να χειρίζεσαι την καμπανα και χειροκίνητα από τις εγκοπες πανω..

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3985 στις: Ιουνίου 20, 2017, 17:49 »
Απλά γενικά αν είναι κουμπωμενη τελείως η βάση-καμπάνα στο τανκ δεν νομίζω να γυρνάει η καμπάνα με οποιοδήποτε drip-tip.
Λογικά θα πρέπει να ξεκουμπωνεις πρώτα λίγο και μετά να γυρνάς.

Αποσυνδεδεμένος MOURGOS11

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3986 στις: Ιουνίου 20, 2017, 18:59 »
με το μαμα δουλευη η καμπανα κανονικα και σφηχτη να ειναι!!!
ΑΑΑ και κατι αλλο υπαρχη περιπτωση απο το κτυπημα να χανω απο γευση ?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3987 στις: Ιουνίου 20, 2017, 19:04 »
@makis206
Παρε ένα τετοιο, με πολύ μικροτερο κεφαλι και περνα τις τρυπες από την εσωτερικη πλευρα.
Aν δεν εχεις dremel, σιγα σιγα με το χερι.
Αν δεν ξερεις που να βρεις στειλε πμ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3988 στις: Ιουνίου 20, 2017, 23:38 »
Κάτι τέτοιο θα εξυπηρετούσε όντως Αντώνη αλλά είδα τα ανταλλακτικά/μύτες για dremel στο praktiker και λέω "δεν τα τρωω όλα σε καινούργια orings καλύτερα;" :D

Προχτές παρέλαβα τα νέα τανκάκια πάντως και το πρώτο που δοκίμασα δεν δείχνει να έχει τόσο άγρια υφή στο σημείο. Ναι, το oring της καμπάνας εξακολουθεί να το σφίγγει πάρα πολύ και το νέο τανκ (αγανακτείς να περιστρέψεις την καμπάνα λέμε ) όμως προς το παρόν δεν δείχνει ότι θα το "μασήσει" από την αγριάδα στις τρύπες.. θα δούμε.

Πρέπει να βρω μερικά oringάκια για την καμπάνα εδώ στο Ηράκλειο να τα έχω καλού κακού, 9x1 είναι η διάστασή τους σωστά;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3989 στις: Ιουνίου 20, 2017, 23:46 »
κοιτα κι εδω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem