vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, Buliwyf, camber

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3091 στις: Μαρτίου 29, 2016, 18:15 »
Καλησπέρα. Στήνω σε 30άρι ss316 σύρμα 2 διάμετρο 7 στροφές cotton bacon v1 s type στήσιμο by demkoni. Μπορεί να μου πει κάποιος τί λάθος κάνω και δεν μου κρατάει ούτε μια μέρα χωρίς διαρροές? Πιο πριν χρησιμοποιούσα nakamichi και άλλες φορές είχα άλλες όχι(Προσφάτως αντελήφθην ότι η κάτω μεριά του βάμβακος πρέπει να είναι κάτω απ την πάνω μεριά που πατάνε οι βίδες). Φταίει κάτι στο στήσιμο ή στο βαμβάκι? Επίσης αν φταίει το βαμβάκι έχω και cotton bacon v2 κλειστό.Θα κάνει κάποια διαφορά να το βάλω σε λειτουργία ή να πάω σε βεντάλια με μύτη στην τρύπα να τελειώνω?  

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3092 στις: Μαρτίου 29, 2016, 18:30 »
το μονο που θα αλλαζα ειναι οι ακρες του βαμβακιου να κοιταν στην αντιθετη κατευθηνση ωστε οταν βιδωσει η καμπανα να μην εχει τον φοβο να σου σηκωσει την μυτη απο το βαμβακι

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3093 στις: Μαρτίου 29, 2016, 18:33 »
Η αλήθεια είναι ότι παλιά που δεν είχα τόσο έντονο θέμα ήταν απ την άλλη μεριά αλλά λόγω των οπτικών οδηγιών του 'μάστορα'(demkoni) τις γύρισα στα ποδαράκια της αντίστασης. Είναι όμως αυτό το πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3094 στις: Μαρτίου 29, 2016, 19:06 »
Μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι άλλο. Μια σπείρα λιγότερη ή πιο κοντά οι σπείρες μεταξύ τους, ώστε να ελαχιστοποιησεις την πιθανότητα μα ακουμπά το βαμβάκι σου στην καμπάνα όταν την βιδώσεις. Ή ακόμη και σε σε αυτό που είναι 2αρακι και Ζήτα, να δοκιμάσεις να ψαλιδίσεις λίγο διαγώνια το βαμβάκι, πάλι με τον ίδιο στόχο.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3095 στις: Μαρτίου 29, 2016, 19:49 »
Το χω κάνει και με 6 σπείρες και τα ίδια αποτελέσματα έχω. Το κανα με βεντάλια και μύτη στο λούκι να δώ τι θα γίνει αύριο. Αν συνεχίσει αλλάζω βαμβάκι και βλέπουμε

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3096 στις: Μαρτίου 29, 2016, 20:03 »
Το CB προσεξε το γιατι φουσκωνει και ισως σου δημιουργει τα θεματα,

ειδικα αυτο το στησιμο θελει την προσοχη του,βαλε λιγοτερο  βαμβακι,
αυτο που φευγει απο την αντισταση να μην ειναι πολυ οπως και αυτο στο ντεκ.

Αν το βαμβακι εχει θεμα με την απορροφητικοτητα θα σου περναει στις τρυπες της αντιστασης υγρο,
οπως επισης και αν φουσκωνει θα αλλαζει η θεση του αν ακουμπησει την καμπανα.

Πιστευω πως αυτο το σεταπ θελει λιγο βαμβακι για να παιξει.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3097 στις: Μαρτίου 29, 2016, 23:54 »
Με το cotton bacon έχω καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα με τον Teo γι' αυτό αφού το περάσω μέσα στο coil κουρεύω ότι περισεύει έξω του ώστε να είναι λεπτό το φυτίλι και να έχει το 1/3 του αρχικού πάχους, με αυτό το τρόπο πετυχαίνω άψογη τροφοδοσία και δε συμπαρασύρει η περιστροφή της καμπάνας το φυτίλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2016, 00:19 από bono »

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3098 στις: Μαρτίου 30, 2016, 00:37 »
@andreasd
Θα σου πρότεινα να δεις και να χρησιμοποιήσεις-από το σχετικό νήμα-όλα,μα όλα,τα προτεινόμενα στησίματα του φαινομενον.Καπως έτσι θα βρεις και κάποιο,που μάλλον δε θα σου κάνει διαρροές! Και λεω μάλλον γιατί πίστεψε με,κάποιο στήσιμο που ταίριαξε σε μενα ή σε κάποιον άλλον δεν είναι και τόσο σίγουρο,αν θα ταιριάξει και σε σενα,όσον αφορά τις διαρροές.Θα σου αναφέρω πάντως με ποιον τροπο εγω δεν εχω. Τραβάω όλο το βαμβάκι που φεύγει από την αντίσταση κατ´ευθειαν μέσα στα αυλάκια.Βγαινοντας έξω από την αντίσταση μάλιστα,του τραβάω κι ένα ξεγυρισμένο κουρέματακι από το κάτω μέρος-βγαίνοντας-για να απομακρύνω όσο το δυνατόν περισσότερο το βαμβάκι από τις τρύπες αέρα του ντεκ.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3099 στις: Μαρτίου 30, 2016, 10:35 »
andreasd

Μην τρελαίνεσαι... Φυσιολογικό το βρίσκω  που έχεις διαρροές...

Το σετάπ αυτό (Το Ζ ή Σ) μου πετυχαίνει καλύτερα σε βάσεις τύπου Μομέντους, δηλαδή με χαμηλωμένο κάτω ντεκ...
Αν πρόκειται για άλλες βάσεις, τότε θα πρέπει το βαμβάκι που "ξαπλώνει" στο κάτω ντεκ, να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λίγο... Τόσο λίγο που να μην ξεπερνάει σε ύψος το σκαλοπάτι που βρίσκονται οι τρυπούλες... Μια εναλλακτική είναι να το πιέσεις με μια βελόνα ώστε να ξαπλώσει στο κάτω ντεκ σε όλη την επιφάνειά του, και να σκεπάζει το λούκι τροφοδοσίας... όμως να μην υπάρχει περίπτωση να βρει η καμπάνα και να το παρασύρει... Είναι λίγο τεχνικό το ζήτημα δηλαδή  ;)

Υσχίει αυτό δλδ που λέει ο Teo...

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3100 στις: Μαρτίου 30, 2016, 10:41 »
Εγω θα προτεινα οι "νεοι" στο Φαινομενο να πιασουν τα 1-2 κλασσικα στησιματα του (βενταλια στο ντεκ με η χωρις μυτουλα) που δουλευει απροβληματιστα στην μεγαλη πλειοψηφια. Ολα τα υπολοιπα και "περιεργα" για μετα....
Εχω το φαινο εδω και 1 χρονο περιπου και ακομα με Ζ δεν παιρνω την καταλληλη τροφοδοσια...οποτε κλασικα και ομορφα! Ααα...και μην ξεχνατε το ribbon!!!

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3101 στις: Μαρτίου 30, 2016, 11:02 »
Συμφωνώ με τον Zer0cooL. Οσα στησιματα και αν εχω κανει, τα εχω κανει με το βαμβακι να ειναι βενταλια και να παταει σε ολο το deck ομοιομορφα. Ουτε διαρροες, ουτε υποτροφοδοσιες με αυτο τον τροπο.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3102 στις: Μαρτίου 30, 2016, 11:42 »
Το λάθος είναι που ξεκίνησα (Οκτώβριο του 15) με βεντάλια και μύτη στα λούκια(χωρίς κανένα πρόβλημα) και μετά από καμιά βδομάδα το γύρισα σε z και καλά για καλύτερη γεύση. Βεντάλια και τα μυαλά στα κάγκελα λοιπόν!!

Επίσης δουλεύω ss 316 0.30mm 2άρι αξονάκι 7 σπείρες , προτείνετε κάποιο άλλο πάχος και πόσες σπείρες max?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3103 στις: Μαρτίου 30, 2016, 11:47 »
Μπορείς να δοκιμάσεις και αξονάκι 2.50mm με μια σπείρα λιγότερη ή και τις ίδιες, πάλι μια χαρά δουλεύει, με δοκιμές θα βρείς τι σου αρέσει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3104 στις: Μαρτίου 30, 2016, 12:25 »
Προσωπικά το Ζ πλέον το χέρι μου πηγαίνει μόνο του στο να το σετάρω... Όμως παραδέχομαι οτι είναι ιδιότροπο σετάπ στο θέμα βαμβάκι...
Συμφωνώ απόλυτα με ZerOcooL...

Εδώ κάποιες λεπτομέρειες σε φωτό σχετικά με το κόψιμο του βαμβακιού αλλά και την τοποθέτησή σου (βάση Μομεντους)...

Το ίδιο ακριβώς σετάπ κάνω και σε άλλες βάσεις όμως...











 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro