vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 6 χρήστες
Aoratix, Ducati.Jimakos, Razor.QQ15, maraki1308, Milarepa, grag

Vaporshark RDNA 40

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1005 στις: Μαΐου 26, 2015, 02:01 »
Αν έχω καταλάβει σωστά μέχρι σήμερα δεν μετριέται θερμοκρασία αλλά μεταβολή της αντίστασης που παρουσιάζει το σύρμα σε σχέση με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται σε αυτό . Και επειδή μόνο το Νικελ εμφανίζει  γραμμικότητα στη μεταβολή μπορεί να γίνει σχετικά αξιόπιστα η αντιστοίχιση της ωμικής αντίστασης με την θερμοκρασία .Και αυτό μετράνε τα μοντάκια .
Η παραγωγή ατμού γίνεται σε άλλο μηχάνημα ,τον ατμοποιητή ,που δεν έχει σχέση με το μοντάκι .Επηρεάζεται δε από τελείως διαφορετικούς παράγοντες .
Το τύλιγμα (διάμετρος και αριθμός σπειρών ),το υλικό που περιέχει (βαμβάκι και σε τι πυκνότητα,φυτίλι ) ,την είσοδο αέρα στο θάλαμο εξάτμισης (μικρές ή μεγάλες τρύπες και πόσες ) ,το είδος του υγρού και φυσικά και το τράβηγμα από τον ατμιστή (ταχύτητα αέρα που εισέρχεται από τις τρύπες ) .
Η μελέτη του ατμού νομίζω οτι ενδιαφέρει πολύ περισσότερο τις εταιρείες παραγωγής ατμιστικών υγρών .Σε τι θερμοκρασία διασπώνται τα συστατικά και τι παράγωγα επιβλαβή δίνουν αν ξεπεραστούν κάποια όρια .
Για να υπάρξει "συνολικό αποτέλεσμα " θα πρέπει μοντάκι -ατμοποιητής να γίνουν 1 κομμάτι και να "κλειδωθούν "-στανταριστούν όλες οι παράμετροι .

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

ναι ξεφύγαμε λίγο από το θέμα γιατί εδώ μιλάμε για την vs που έχει κάνει μια πλακέτα με πολλά προβλήματα άλλα πρωτοποριακή και τίμια να την βρίζουμε με της χαζομάρες της ! Η evolv έχει προβλήματα με την οθόνη και δεν ξέρω το λόγο που επιμένει με αυτήν άλλα δεν μπορούμε να πούμε τίποτα για την μεγάλη αλλαγή που έχει φέρει  :thumpup:
Η οθόνη φταίει η είναι ανεπάρκεια του software να διαχειριστεί δεδομένα που είναι εκτός προδιαγραφών της μοντούλας ?Και αρχίζει τα " παράξενα "
Όσοι φίλοι τήρησαν αυστηρά τις προδιαγραφές στον καρχαρία και δεν οδηγούσαν το τσιπ σε συνεχή διόρθωση ,τρεμούλιασμα δεν είδαν στην οθόνη τους .
Όσοι πάλι παίζουν συχνά με drippers και στεγνά τους άλλαξε τον αδόξαστο .
Η ιστορία με την οθόνη μου θυμίζει την παροιμία που λέει "βαράμε το σαμάρι για να ακούσει το γαίδούρι "
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 02:13 από bisbirikos »

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1006 στις: Μαΐου 26, 2015, 18:37 »
Ειλικρινά,το διασκεδάζω όλο αυτό.Την διαμάχη θέλετε να το πείτε; Την ενημέρωση; Προσωπικές απόψεις;
Γενικότερα θα το έλεγα Entertaining και σαφώς,όχι ειρωνικά,μιας και όσο διαβάζω,δεν έχω διαλέξει πια πλευρά
να επιλέξω,αυτή των δυσαρεστημένων; Αυτή των ευχαριστημένων; Δεν γνωρίζω και μάλλον απλά,δεν θα επιλέξω
πλευρά αλλά θα παραμείνω neutral για να έχω ήσυχο κεφάλι.


Έχω να πω απλά πως,δώσαμε,πήραμε,απολαύσαμε,απογοητευτήκαμε και διάφορα άλλα για να ασχολούμαστε με μια
εταιρία που είτε είναι καλή,είτε όχι,πρέπει κάποιοι να καταλάβουν πως για όλα τα προϊόντα εκεί έξω,υπάρχουν και οι
αντίστοιχοι πελάτες,έτσι λειτουργεί το marketing και γενικότερα η καταναλωτική μανία μας που εκεί πάνω πατάνε όλες
οι μεγάλες εταιρίες για να κερδίζουν.
200€ δώσαμε,τόσο δεν κάθισα να ασχοληθώ με τα προβληματικά ψαλίδια του αυτοκινήτου που αγόρασα στην τιμή των 44,070€,
δεν θα ασχοληθώ για μια αγορά των 200€ που σίγουρα δεν ήταν εύκολη για μένα,αλλά δεν θα σκάσω κιόλας,κοιτάω την θετική
πλευρά και στο μέλλον σίγουρα θα είμαι πιο επιφυλακτικός όσον αφορά το όνομα EVOLV/VS.

Επιλέγουμε,κάποιοι κερδίζουν,κάποιοι χάνουν και κάποιοι απλά βολεύονται.Welcome to the Marketing.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1007 στις: Μαΐου 26, 2015, 20:52 »
μετρήσεις με όργανα ακριβείας αλλα με καθετήρα , τον γνωστό απο τα χωριά μας probe, εχουν ήδη γίνει, υπάρχει βιντεο στο youtube που δυστυχώς δεν έχω λινκ αλλα θα το κοιτάξω
Αν θυμαμαι καλά η διαφορά πάνω στην αντίσταση ήταν στους 20 βαθμους κελσίου, δεν το λέω σίγουρα, αλλα ήταν μικρή και η συμφωνία οργάνου και μοντ με το Probe βρέθηκε σε απόσταση 2 χιλιοστών απο την αντίσταση. Αυτά με στεγνή αντίσταση όμως. Ειναι γενικώς αποδεκτό πως το όλο σύστημα μπορεί να μην ειναι ακριβείας για την περίπτωση, αλλα όπως ειπώθηκε αρκετά τίμιο. Όπως επίσης πως η εξέλιξη του ΗΤ δεν σταμάτησε για κάποιο λόγο σε αυτό, αλλα κάνει ενα διάλειμμα για λόγους εμπορικους πιστεύω. Καλό για την evolv, τον "μέντορα", δεν ξέρω αν λέγεται, αλλα για την διάδοση του ΗΤ σιγουρα ειναι....

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1008 στις: Μαΐου 26, 2015, 22:38 »
Είδα σήμερα ένα όραμα πως η Vaporshark θα έχει yihi chip σε επόμενο της μοντάκι.





Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, ονόματα ή καταστάσεις είναι τυχαία και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1009 στις: Μαΐου 27, 2015, 05:47 »
Στο φατσοβιβλίο είχε βγάλει ανακοίνωση πως ξεκίνησε συνεργασία με τη YiHi.
Δεν ξέρω αν και πότε, αλλά έτσι και κυκλοφορήσει VS με πλακέτα YiHi έχω φύγει σούμπιτος για αγορά  :))

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1010 στις: Μαΐου 27, 2015, 08:00 »
Αν και φαινεται να εχουν λυθει τα προβληματα του DNA στις τελευταιες εκδοσεις με κλειδωμα αντιστασης, οποιος ψαχνεται τωρα για TC καλο ειναι να περιμενει τα reviews του νεου μοντ της joyetech το evic vt. Οπτικα φαινεται πολυ ποιοτικο και ειναι πανεμορφο κατα τη γνωμη μου. Η ως τωρα εμπειρια μου με το egrip της joyetech με εχει πεισει οτι ειναι σοβαρη εταιρια και οτι βγαζει προιοντα αντοχης, αν και το tc της ειναι καλο φαινεται για αριστη επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1011 στις: Μαΐου 27, 2015, 08:10 »
Aν δεις μερικα posts πριν απο δικια μου αγορα VS, θα δεις πως τπτ δεν εχει λυθει με τη καινουργια version.
Μεσα στις επομενες μερες θα σταλει Αμερικη για αντικατασταση.
Δυστυχως δεν βλεπω να σωνεται η DNA40. Ελπιζω η DNA50  ή οπως αλλιως θα λεγεται να δουλευει οπως πρεπει χωρις προβληματα και glitches.
 

Αποσυνδεδεμένος Chriss

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1012 στις: Μαΐου 27, 2015, 08:36 »
Αν σου κανει refresh την οθονη ακαριαια τσαμπα θα το στειλεις πισω. Ετσι το εχουν φτιαξει. Κανοντας refresh κ χωρις να βλεπεις τα σβησιματα της οθονης. Οποτε τσαμπα θα το στειλεις πισω και θα χασεις χρονο. Το χω παρατηρησει κι εγω 2-3 φορες να το κανει. Αλλα δεν επηρεάζει το ατμισμα κ ουτε προλαβαινεις να το δεις οταν συμβει.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1013 στις: Μαΐου 27, 2015, 08:45 »
Oταν το κάνει συνέχεια όμως? 1 στα 2 fires ειναι με glitches. Refresh γίνεται ναι αλλά τι να το κάνεις?
Και μόνο που βλέπω το glitch τρελαίνομαι.

Aπαιτώ να δουλεύει άψογα, όπως πρέπει και χωρίς αλχημείες και κουραφέξαλα.
Σε αυτό δεν κάνω συμβιβασμό πόσο μάλλον για συσκευή που στοιχίζει 200 ευρώ!
Και μια ερώτηση. Στο πρώτο δευτερολεπτο πατήματος του fire button δείχνει να πηγαίνει στα 40W και μετά πέφτει στα W που το έχω ρυθμισει. Aυτό μόνο σε λειτουργία temp control. Σε λειτουργία με Kanthal δουλεύει οπως πρεπει (και χωρις glitches)
Κάτι είχα διαβάσει για preheat του coil.
To κάνει και σε εσας?

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1014 στις: Μαΐου 27, 2015, 09:24 »
knight77 μπροστά από καθρέφτη είσαι μωρέ κάθε φορά που ατμίζεις; :))
Είναι τέτοια η θέση της οθόνης που δεν φαίνεται το γκλιτσάρισμα.


Συμφωνώ πάντως πως για το κόστος ούτε καν αυτό έπρεπε να είναι αποδεκτό παρόλο που δεν επηρεάζει
στο παραμικρό αυτή καθεαυτή τη λειτουργία της συσκευής.


Οσο για το σχόλιό για το VS με Yihi τσιπακι....δεν νομίζω εμένα προσωπικά να με τραβήξει, η πλακέτα
της Yihi για εμένα είναι υποδεέστερη αφού προσεγγίζει το TC με "πουλσοειδή" τρόπο...


Γλυκοκοιτάω το Evic VT, που απ' ό,τι είδα σε παλμογράφο δίνει συνεχή ρεύματα σε TC και θυμίζει πολύ
DNA40 σε ομαλότητα...αυτό ναι.


Ναι, είναι το preheat αυτό που βλέπεις, αλλά εγώ προσωπικά δεν το βλέπω συχνά ή σε τόσο μεγάλη ένταση.
π.χ. όντας στα 20W με TC στους 230C (28AWG Ni200) αν έχει κρυώσει και το χρησιμοποιήσω μπορεί να πάει στιγμιαία γύρω στα 25...
στις επόμενες τζούρες όμως όλα κανονικά (έχει ζεσταθεί το coil).


Τσέκαρε και τη διατομή του σύρματός σου (και το μήκος του). ;)

Αποσυνδεδεμένος Chriss

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1015 στις: Μαΐου 27, 2015, 09:27 »
Ναι κι εμενα το κανει αφου η αντισταση ειναι που μικρη στο ΝΙ200.
Εχεις δοκιμασει  περισσοτερους απο εναν ατμο και σου glitchαρει?

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1016 στις: Μαΐου 27, 2015, 09:30 »
Είναι αυτό που λένε, αν δεις κάτι στραβό το μάτι πάει συνέχεια εκεί  :))
Δεν νομιζω να είναι το σύρμα (2.5mm διαμετρος, 9 σπείρες Νi200 Tempered 28ag ->0.13Ω).
Έχω στημένο και τον KFL+ και τον KF V4 και κάνει το ίδιο.
Όπως και να έχει θα φύγει για τα ξένα μέχρι να παραλάβω κάποιο απροβλημάτιστο.
Κρίμα για κατά τα άλλα είναι εκπληκτικό mod και το προδίδει το πιο σημαντικό.
Η πλακέτα.

Αποσυνδεδεμένος Chriss

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1017 στις: Μαΐου 27, 2015, 09:42 »
Επειδη δε το εχω πολυ καιρο κ επειδη οταν ατμιζω δε φαινεται η οθονη, να μη σου πω οτι ειμαι 100% σιγουρος αλλα οσες φορες ειδα glitch ηταν με kayfun4. Εχω καμια βδομαδα που ειμαι συνεχεια με αλλον (phenom) και δε το χω ξαναδει να συμβαινει. Με τον k4  πλεον εχω κιολας σταματησει να στηνω ΝΙ200 λογω ελατηριου. Τσεκαρε το αν εχεις αλλον ατμο.
Παντως σε αυτη τη version το glitch το "διορθωσαν" με refresh... και μη περιμενεις κατι αλλο απο το τσιπακι.
Εγω συνειδητα πηγα σε dna μιας κ ηταν το μονο box (μαζι κ το νεο yihi) που δοκιμασα και μου εδωσε ατμισμα οπως το προβαρι.


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1018 στις: Μαΐου 27, 2015, 10:16 »
O kayfun v4, έχει πρόβλημα στο να συνεργαστεί ομαλά με σύρμα ni200 ..καθώς το εργοστασιακό ελατήριο (είτε το ασημί, είτε το χρυσό), έχουν κάποια "μικρή αντίσταση" ....και αλλιώνουν (..πάντα ..έστω και λίγο) το τελικό αποτέλεσμα.

Η μόνη λύση (..και δεν είναι διαφήμιση) ..είναι η λύση του spring update από τους steamtuners.- {..τελεία και παύλα}!!

Εχω τρείς ..και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το rdna 40 (..και ούτε με το sx mini m class είχα).

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1019 στις: Μαΐου 27, 2015, 10:24 »
Όπως ακριβώς τα λες .Ο έλεγχος θερμοκρασίας απαιτεί ελάχιστα σημεία παρεμβολής και σταθερές ενώσεις που τρέχει το σήμα .
Ο V4 είναι ο ορισμός του modular  ;)
To No1 στo No 10 στο Νο 12 στο Νο 14 στο Νο 20 στις βίδες στο σύρμα  :eyesplash: :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151571 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 10963 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345645 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147296 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8087 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208952 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52496 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600508 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360918 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos