vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 2 χρήστες
Milarepa, webtool

Vaporshark RDNA 40

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #990 στις: Μαΐου 25, 2015, 11:27 »
Πολύ σωστά ! Έχεις την μέση θερμοκρασία του σύρματος η μέση θερμοκρασία του υγρού όμως? Με λίγα λόγια σε μια αντίσταση με 6 σπείρες η τρίτη έχει την ορισμένη θερμοκρασία + και η πρώτη και η τελευταία - παρόλα αυτα ο υγρό θερμάνετε και απο εκει , άρα την στιγμιαία έχεις διαφορετικές θερμοκρασίες και περνεις το μέσο το μέσο αλλα ποιες την παραγόμενη η την αποροφουμενη ? Η evolv παντός σε συζητήσεις που έχουν γίνει θα φτιάξει το αλγορίθμο έτσι που θα μέτρα την 2 θα δουμε ! Τώρα παντός η evolv το έχει σαν limited control και πειραματίζεται. Τρέχει ένα εργαστήριο μια τεχνολογία που η θερμική μετρήσει γίνετε με άχρωμο laser και περιμένω να δω τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #991 στις: Μαΐου 25, 2015, 12:40 »
drakonman όταν βγουν στείλε λινκ, έχει πολύ ενδιαφέρον αυτή η μέτρηση.


Πάντως υπάρχει μια σταθερότητα στην ατμιστική εμπειρία, δηλαδή σε όσα στησίματα βάζω 220 βαθμούς παίρνω την ίδια αίσθηση θερμοκρασίας, αυτό που αλλάζει είναι πόσος ατμός παράγεται ανάλογα με το αν έχω πετύχει καλή τροφοδοσία.


Μόνο στις αρχές είδα περίεργα αποτελέσματα, π.χ. στήσιμο που έπρεπε να βάλω το TC στους 120 βαθμούς και αυτό γιατί είχα κάνει τραγικά λάθη όπως να μην σφίξω δυνατά τα σύρματα ή να μην αφήσω το σύρμα να αποκτήσει θερμοκρασία περιβάλλοντος.


Ένα άλλο που είχα παρατηρήσει στις αρχές που το παράκανα με τον ψυχρό ατμό, ήταν ότι στο τελείωμα του τανκ το υγρό ήταν πιο παχύρευστο και ήθελε ανέβασμα της θερμοκρασίας για να παράγει ατμό. Λες και γινότανε ατμοποίηση πρώτα στο νερό και το PG σε μεγαλύτερο βαθμό (λόγω της πολύ μικρής θερμοκρασίας που είχα βάλει) και στο τέλος έμενε μεγαλύτερο ποσοστό VG που ως γνωστό ατμοποιείται σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες! Δηλαδή κάτι σαν την κλασματική απόσταξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2015, 13:11 από Tolis RBA »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #992 στις: Μαΐου 25, 2015, 13:18 »
Τώρα παντός η evolv το έχει σαν limited control και πειραματίζεται. Τρέχει ένα εργαστήριο μια τεχνολογία που η θερμική μετρήσει γίνετε με άχρωμο laser και περιμένω να δω τα αποτελέσματα.
Πειραματίζεται η evolv ή κάποιο ανεξάρτητο εργαστήριο; Βάλε κάποιο link για να καταλάβουμε τι εννοείς.

Λύση κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να δώσει ούτε ο Θεός ο ίδιος. Η αντίσταση έχει διαφορετικές θερμοκρασίες απ' άκρη σ' άκρη και κατά συνέπεια το υγρό. Σε ποιο σημείο θα κοιτάει λοιπόν το laser ή ο οποιοσδήποτε αισθητήρας? Για να έχεις ομοιογενή θέρμανση του υγρού θα πρέπει να αλλάξει ριζικά ο τρόπος ατμοποίησης.

Μέχρι να έρθει αυτή η εποχή, το DNA κάνει τίμια προσεγγιστική δουλειά στα πλαίσια των δυνατοτήτων του.


Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #993 στις: Μαΐου 25, 2015, 13:45 »
Για το laser ειναι ανεξάρτητο εργαστήριο εδώ στην Αγγλία δεν έχουν δημοσίευση ακομα τα αποτελέσματα το μόνο που ξέρω ειναι ότι θα κάνουν αυτή την έρευνα και μας ζητήσανε να κάνουμε απο το εργαστήριο που εργάζομαι καπια συνεργασία. Το εργαστήριο που δουλεβω ειναι αεροναυτικής με ειδίκευση στης θερμοκρασίαες που έχουμε κατά την πτήση στην άτρακτο και στα πτερύγια ενός σκάφους και την επίλυση τέτοιον προβλημάτων. Αλλα νομίζω ότι ο sensor θα μπει στην άρχει του σωλήνα που πάει ο ατμός στο πιπακι . Για την evolv ξέρω ότι συνεργάζεται με εργαστήρια και έχει έκφραση την βελτιώσει του αλγορίθμου. Θα πάω στην αμερικανική σε μεθαύριο και στο ελεύθερο χρόνο μου θα επισκεφτώ και την vs και την evolv . Μολης βγουν αποτελέσματα θα σας κοινοποιήσω.

Ελλάδα σήμερα τι ζέστη τι ήλιος αχ τελικά είμαστε η καλύτερη περιοχή του πλανήτη :)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2015, 14:14 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #994 στις: Μαΐου 25, 2015, 14:10 »
Αλλα νομίζω ότι ο sensor θα μπει στην άρχει του σωλήνα που πάει ο ατμός στο πιπακι .
Αν γίνει αυτό τότε σημαίνει ότι το DNA δεν θα χρειάζεται μόνο ειδικό σύρμα αλλά ειδικό ατμοποιητή. Επιπρόσθετα θα υπάρχει χειρότερη προσέγγιση θερμοκρασίας αφού η θερμοκρασία του ατμού στην έξοδο (drip tip) διαφέρει κατά πολύ από τη θερμοκρασία του ατμού στην αντίσταση και πολύ περισσότερο από του υγρού. Χλωμό το βλέπω να πετάξει λεφτά η evolv προς αυτή την κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #995 στις: Μαΐου 25, 2015, 15:31 »
Δεν ξέρω τι κάνει η η evolv ? Αλλά ξέρω ότι θέλει να κάνει βελτιώσεις. Το ανεξάρτητο εργαστήριο θέλει να μετριάσει την θερμοκρασία του ατμού και αυτό δεν το ξέρω πως θα το κάνει αν δε δω αποτελέσματα και την μεθοδολογία δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Παντός ειναι μια αρχή και θα δουμε πολλά πράγματα στο μέλλον αυτο βλέπω εγώ

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #996 στις: Μαΐου 25, 2015, 15:40 »
Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος, υποθέτω ότι μπορεί να μπαίνει ο σένσορας στην άκρη του σωλήνα (κάπου πρέπει να μπει), αλλά θα στοχεύει την αντίσταση.
Τα θερμόμετρα με laser δεν απαιτούν επαφή με το αντικείμενο που πρέπει να μετρήσουμε την θερμοκρασία, μετράν την θερμοκρασία από απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #997 στις: Μαΐου 25, 2015, 15:48 »
Ναι να προσθέσω και ότι υπάρχει laser θερμόμετρο που μετράει θερμοκρασία σε όλοι την ακτίνα απο την στόχευση μέχρι 1 χιλιοστό απο το τέλος του sensor  δεν το έχω ψάξει αλλά νομίζω ότι υπάρχει και στο εμπόριο πλέον

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #998 στις: Μαΐου 25, 2015, 17:25 »
Απ' όλα υπάρχουν, είναι θέμα τιμής και μεγέθους.

Το ανεξάρτητο εργαστήριο (σε αντίθεση με το εξαρτημένο) αν υπάρχει και αν η Evolv του έχει αναθέσει να μετρήσει κάτι με λέιζερ ή υπέρυθρες ή θερμίστορ και αν αναγκαζόμουν να βάλω στοίχημα, θα στοιχημάτιζα ότι μετράει τα αποτελέσματα της γήινης τεχνολογίας που μπορεί να χρησιμοποιήσει η κάθε Evolv και όχι πως θα βάλει λέιζερ στο μοντ ή πως θα φτιάξει αλγόριθμο που να μετράει στην 2η σπείρα.

Πέρα από την πλάκα, έχει ακουστεί ότι πειραματίζεται σε αντικατάσταση της μπαταρίας με γεννήτρια πλάσμα και του φορτιστή με πανιά ηλιακού ανέμου.

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #999 στις: Μαΐου 25, 2015, 18:20 »
Η evolv και η κάθε εταιρία έχει την δυνατότητα να διεξάγει έρευνα για μελλοντική χρήση δεν ξύπνησε μια μέρα και έφτιαξε το DNA 40 το μελετούσε για χρόνια τώρα αν θα φτάσει στον τελικό καταναλωτή ειναι αλλού παπα ευαγγέλιο! Κανένα μα κανένα εργαστήριο δεν ειναι ανεξάρτητο το λέμε για ευκολία . Απλα δεν το χρηματοδότη η evolv ποιος μας λέει ότι την χρηματοδότηση την κάνει καπνοβιομηχανία που έχει να σκάσει για τεχνολογία του star war για να βλέψη τους μεγάλους παίχτες οπός την evolv για κινέζο δεν μιλάω γιατι ειναι διαφορετικά τα πράγματα. Εγώ τελείωσα απο το κ.τ με πολύ παλιότερη τεχνολογία και τωρα έχουμε αυτήν και σίγουρα θα εξελιχθεί αλλιώς θα την θάψουνε. Και να είσαι σίγουρος ότι με την παραμικρό ψεγάδι αν βρεθεί την πάνε δικαστήριο και εκεί να δεις λεφτά νούμερα που δεν τα έχεις φανταστεί. Μην τα ακούς παράλογα έτσι παίζεται το παιχνίδι γιαυτό η πλακέτα κάνει 50 ευρο σκέτη σε μαζική παραγωγή αν δεν είχε ολλα αυτά θα έκανε 15 και το κέρδος κέρδος.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1000 στις: Μαΐου 25, 2015, 20:48 »
Συμφωνώ. Πάνω κάτω τα ίδια γράφουμε.
Ήθελα μοναχά να επισημάνω το γεγονός, ότι αν δίπλα στο σπίτι μας υπάρχει μαντρότοιχος και δεν έχουμε οπτικό πεδίο στο επόμενο οικόπεδο, υποθέτουμε ότι υπάρχει κάποιο αντίστοιχο σπίτι, με αντίστοιχους ανθρώπους.
Αν εγώ ισχυριστώ ότι υπάρχουν εξωγήινοι που κάνουν πειράματα για να καταλάβουν την γη, μπορεί κάποιος να με διαψεύσει;

Κάποιες Evolv κάνουν έρευνες για να κατασκευάσουν νέες συσκευές.
Οι έρευνες είθισται να είναι κρυφές και μη ανακοινώσιμες, σαν μαντρότοιχος.
Μόνο με γνώση και κυρίως με κοινή λογική μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις (αν πρέπει ντε και καλά να τις κάνουμε), για το είδος της έρευνας.
Η κοινή λογική μας λέει ότι τις έρευνες της Evolv, δεν συνηθίζεται να τις χρηματοδοτεί η φίλιπ μόρις.
Η ίδια η κοινή, μας λέει ότι δεν είναι πολύ πιθανό, να θαφτεί το άτμισμα αν δεν εξελιχθεί. Μάλλον το αντίθετο.
Με δικαστήρια και λεφτά δεν μπορώ να γράψω κάτι, δεν το κατέχω.
Το αυτό με την δημιουργική λογιστική ως προς τις τιμές πώλησης.
Θα μπορούσα βέβαια να αραδιάσω διάφορα νούμερα, αλλά δεν είναι ο λόγος που γράφω στο φόρουμ.
Η γνώση μας λέει ότι η τεχνολογία λέιζερ θα βρει εφαρμογή σε 120.845 εφαρμογές πριν το άτμισμα.
Μην ξεχνάμε την τεχνολογία με την οποία ατμίζουμε.
Ψήνουμε υγρό πάνω σε σύρμα και αύριο θα την δούμε λεϊζεράτοι;

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1001 στις: Μαΐου 25, 2015, 21:24 »
Πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα που έχει αυτό το νήμα κύριοι. Και είναι ωραίο να διαβάζω ανθρώπους που ξέρουν τι γράφουν. micro+drakon  :respect: :respect: :respect:
Συγνώμη για το off topic αλλά έπρεπε να το πω :)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1002 στις: Μαΐου 25, 2015, 22:18 »

Η γνώση μας λέει ότι η τεχνολογία λέιζερ θα βρει εφαρμογή σε 120.845 εφαρμογές πριν το άτμισμα.
Μην ξεχνάμε την τεχνολογία με την οποία ατμίζουμε.
Ψήνουμε υγρό πάνω σε σύρμα και αύριο θα την δούμε λεϊζεράτοι;

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.

 :laugh_cantstop: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop:
Να σαι καλά ρε μάικρο , μού φυγε η κόκα :-[ :dontknow: από τη μύτη... :laugh1: :laugh1: :laugh1:


...κόλα εννοώ... :deviltroll: :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1003 στις: Μαΐου 25, 2015, 22:59 »
..μου εφυγε η ...κοκα..απ τη μυτη
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
 :respect: :respect:

Αντιθετως , πιστευω οτι αυτη η συζητηση  (για τον τροπο, τη μεθοδολογια, το πως, το γιατι και οι "υποδειξεις" προς την evolv για το πρωτοκολλο που θα ακολουθησει και τα οργανα που θα χρησιμοποιησει) εχει ξεφυγει και δεν εχει κανενα νοημα. Ακομα δεν τον ειδαμε, Γιαννη τον βαφτισαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2015, 23:26 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #1004 στις: Μαΐου 26, 2015, 01:48 »
ναι ξεφύγαμε λίγο από το θέμα γιατί εδώ μιλάμε για την vs που έχει κάνει μια πλακέτα με πολλά προβλήματα άλλα πρωτοποριακή και τίμια να την βρίζουμε με της χαζομάρες της ! Η evolv έχει προβλήματα με την οθόνη και δεν ξέρω το λόγο που επιμένει με αυτήν άλλα δεν μπορούμε να πούμε τίποτα για την μεγάλη αλλαγή που έχει φέρει  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151651 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11047 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345660 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147307 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8093 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208961 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545214 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32955 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52507 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600513 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360941 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13368 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos