vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 7 χρήστες
ambient, camber, e-akapnos, Tsai1711, lidbab, azzazel, thebull

Vaporshark RDNA 40

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #780 στις: Μαρτίου 21, 2015, 10:40 »
Παίδες, αν δε βαριέστε, καλό θα ήταν να ανέβαιναν φωτογραφίες απο χρησιμοποιημένα φυτίλια σε TC, μετά απο ξέβγαλμα με νερό (και με σχόλια του ατμοποιητή, ml χρήσης και τιμής του TC) γιατί τα δικά μου βγαίνουν μαύρα/καμμένα (το TC πάντως φαίνεται να δουλεύει "σωστά").
Μετα απο 20 και κατι ml Castle Long σε Kayf 4. 0.12Ω ηταν η τιμη της αντιστασης και ατμιζω στα 12-12.5W - 380F(~190C)

Ειμαι σχεδον σιγουρος(γεραματα γαρ) οτι ειχα βαλει FF1. Ειδαλλως ειναι KGD  :))

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2015, 11:12 από Lazy Dog »

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #781 στις: Μαρτίου 21, 2015, 12:02 »
Τόσο λευκό με το castle long?? δεν είναι ούτε καν κιτρινο λόγω χρωματος υγρού??? Φαντάζομαι είναι ξεπλυμένο έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #782 στις: Μαρτίου 21, 2015, 12:25 »
Ναι, ξεπλυμενο ειναι

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #783 στις: Μαρτίου 22, 2015, 12:47 »
Ειναι πραγματικα εντυπωσιακη η καθαροτητα το βαμβακιου αλλα το να ατμισω με το σεταπ σου μου θυμιζει λιγο το ασμα των  blues brothers που αναφερει αυτο
http://www.wish-sandwich.com/The_Wish_Sandwich/Wish_Sandwich.html
Θα ευχομουν να ατμιζα  :))

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Από ανάρτηση της Vaporshark στο facebook:


Vapor Shark is happy to announce that all rDNA's and DNA's (40watt) processing from this day forward, will have the latest software update from Evolv.
This also includes all repairs. One of the newest features is Atty Lock. When using nickel wire, this feature allows you to lock in your initial resistance so that it will not change regardless of atomizer variables, refinement, etc. If you have a dodgy atomizer or connection, it will keep you from having to adjust your temperature settings later.This new software update has also eliminated screen glitching.
Πολυ πολυ ευχαριστα νεα. Ελπιζω να μην αποδειχθουν μουφα ξανα.
Εσυ (ή και οποιος αλλος) που προφανως εχεις fb ,γιατι εγω δεν..., δεν ρωτας αν το νεο sw μπορει να το περασει ο χρηστης αντι να αποστειλει το μηχανακι? Χλωμοτατο μεν αλλα μια ερωτηση δεν βλαπτει.








« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2015, 12:52 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #784 στις: Μαρτίου 22, 2015, 12:58 »
Δυστυχώς το καινούργιο firmware δεν είναι διαθέσιμο στους κατόχους και γίνεται μόνο απο την Vaporshark.
Πέφτει το κράξιμο της αρκούδας από κατόχους της συσκευής και δικαιολογημένα.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #785 στις: Μαρτίου 22, 2015, 12:58 »
Εστειλα ενα mail στην VR...δεν εχω υψηλες προσδοκιες ομως :P

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
εν τω μεταξυ διαβαζα τα σχολια και επεσα στο παρακατω. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλά καπου μου φαινεται λογικο.



Ακουω αποψεις....  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2015, 13:06 από Lazy Dog »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #786 στις: Μαρτίου 22, 2015, 13:16 »
Μα αν το κλειδώσεις όταν είναι ζεστό φυσικά θα πάρεις λάθος αποτέλεσμα αλλά γιατί να το κάνεις;
Υποτίθεται βάζεις ατμοποιητή με κρύα αντίσταση επάνω, κλειδώνεις και δεν ανησυχείς για τίποτα. Το refinement δεν θα κάνει τα δικά του όπως συνέβαινε σε ορισμένες περιπτώσεις αλλά θα στηρίζεται στην επιλογή lock. Δηλαδή θα στηρίζεται στην κρίση του ατμιστή για το ποια είναι η πραγματική ωμική αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #787 στις: Μαρτίου 22, 2015, 13:16 »
Κοντα στο νου κι γνωση.
You do a build and fire it before its cooled. Ατοπον. Αφου ειναι ηδη νεο coil. Τι να κρυωσει?

Σεκαθε περιπτωση το βρισκω πολυ καλο το lock Atty και αναγκαιο.
Ειναι δυνητικο, οχι υποχρεωτικο.
Το ιδιο coil συχνα το διαβαζει με αρκετη αποκλιση ακομα και οταν ειναι καθε φορα cooled.
Η σωστοτερη αποδοση τιμης ειναι η αρχικη, μολις το φτιαξεις.
Επισης με τον καιρο αφουγκραζομενος την αποδοση της συσκευης μπορεις να καταλαβεις ποτε και ποια ειναι η σωστη αναγνωριση της αντιστασης.
Για μενα ειναι must.

Βεβαια ολα αυτα αφορουν εμπειρους χρηστες και οχι "γυναικες οδηγους" που δεν αντιλαμβανονται τις "απαντησεις" του αυτοκινητου. Κανονικα η συσκευη θα επρεπε να απευθυνεται και σε τετοιος οδηγους και οχι στους πρωχο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2015, 13:23 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #788 στις: Μαρτίου 22, 2015, 13:24 »
Πλακα-πλακα εχω κανει κανα 12ρι ml απο εχθες που εστησα το καινουργιο coil και δεν εχω ακομη καμια αποκλιση. 0.14 εστησα, 0.14 παραμενει και ας το εχω τρελανει στις δοκιμες.

Τα μόνα που αλλαξα ηταν να αφησω στον Κ4 μονο το spring update απο Steam tuners(χωρις το ελατηριο) και οτι αυτη τη φορα εκανα μια γυρα το συρμα γυρω απο τις βιδες για να το πιασω.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #789 στις: Μαρτίου 22, 2015, 13:43 »
Ναι κι εμενα το ιδιο. Μολις διαβασα το post σου και απο 0.18 χτυπησε 0.22 :tongue_smilie:
Προφανως κατι παιζει τον aqua v2 μου  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #790 στις: Μαρτίου 22, 2015, 13:56 »
lol εγω παντως προ-παρηγγειλα YiHi SXmini M Class...αν τελικα δεν δεχτουν να κανουν την αναβαθμιση απλα δεν θα τους ξαναπροτιμησω....και δεν ειμαι ο μονος απ'οτι διαβαζω...

(Αληθεια ποσο δυσκολο θα ηταν για την evolv να δωσει ενα προγραμματακι ωστε να γινεται μεσω usb η αναβαθμιση? ή εν παση περιπτωσει να το κανουν οπως η provape, στους κατα τοπους επισημους εισαγωγεις...Δεν θελουν ή δεν μπορουν?)

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #791 στις: Μαρτίου 22, 2015, 14:02 »
Μάλλον το 1ο


Aπό την άλλη η YiHi έχει δώσει κανονικά αναβαθμίσιμη πλακέτα εδώ και ένα χρόνο τωρα (SX350)
Είναι προφανές πως βιαστήκανε να κυκλοφορήσουν την DNA40 και πως ηταν ακομα σε beta μορφη.
Και ως συνήθως οι χρήστες γίνανε οι beta testers.
Μετά φταίνε οι Κινέζοι  :thumpdown:


Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #792 στις: Μαρτίου 22, 2015, 15:05 »
Προσωπικά, το Refinement δεν μου έχει προκαλέσει πρόβλημα μέχρι στιγμής και δουλεύω
5 ατμοποιητές με Ni200 αποκλειστικά, σε καθημερινή βάση. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο
να γυρίσω σε kanthal, η καθαρότητα γεύσης που προσφέρει ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι
ασύγκριτη για μένα.


Την μεγαλύτερη σημασία παίζει οι όσο το δυνατόν καλύτεροι πόλοι από θέμα αγωγιμότητας, να
μην υπάρχουν π.χ. αποσπώμενα κομμάτια, ελατήρια κλπ....όλα αυτά καταστρέφουν τον έλεγχο
θερμοκρασίας και μην περιμένετε να δουλέψει ποτέ σωστά, όσο προσεκτικά και σωστά αν έχετε
σφίξει τα coils κλπ. .

Και πέρα από αυτό, σου "υποδεικνύει" λάθος στησίματα....έχεις κακό
flow του υγρου;;; Μονίμως πεσμένα Watt, οπότε καταλαβαίνεις πως κάτι τρέχει με το στήσιμό
σου...(αυτό ή απλά άδειασε το τανκάκι, ώρα για refill!!! ;D ).

Παρόλα αυτά, μου έστειλαν ειδοποίηση από την Vaporshark και θα το στείλω (για 2η φορά) πίσω το rDNA για αλλαγή με την
καινούρια πλακέτα. Μεγάλη παράλειψη από μεριάς Evolv που δεν προέβλεψε την αναβάθμιση του
firmware μέσω USB, είναι γεγονός.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #793 στις: Μαρτίου 22, 2015, 15:24 »
Δλδ θα πρεπει να το αποχωριστεις για ενα μηνα και βαλε...

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #794 στις: Μαρτίου 22, 2015, 15:48 »
Κάτι λιγότερο... ;) ...η επιστροφή στις ΗΠΑ γίνεται σε 2-3 ημέρες μέσω UPS, είναι πολύ γρήγορη. Από ΗΠΑ-Ελλάδα
γίνεται μέσω USPS-ΕΛΤΑ (για να μην υπάρξει θέμα με τελωνείο) με μ.ο. γύρω στις 15 ημέρες...είναι ζόρι, ναι,
ειδικά για εμένα που τα ρεύματα του DNA40 τα έχω αγαπήσει τόσο και δεν τα βρίσκω πουθενά αλλού...


Με το παρόν revision, πέρα από το θέμα του screen glitching που είναι εμφανισιακό και μόνο, δεν έχω
κανένα απολύτως θέμα, λειτουργεί τόσο καιρό άψογα. Έχω δώσει τόσα χρήματα όμως και θέλω μία
συσκευή που να είναι, στο μέτρο του δυνατού, άψογη, ακόμα και στο θέμα της οθόνης ( συν του
ότι το νέο setting του atty lock πιθανόν να φανεί κάπου χρήσιμο).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 190586 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:36
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151856 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11174 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345763 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147423 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8160 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209057 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545335 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52627 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600613 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361072 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed