vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 7 χρήστες
Eternal, Tem, Buliwyf, antre, manoslykos, camber, dvelev

Vaporshark RDNA 40

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 02:22 »
Θα ήθελα να κάνω την ίδια ερώτηση που όλοι κάνουν, αλλά με διαφορετικό τρόπο,
μπας και πάρω απάντηση

Προς τους κατόχους
Εαν σας έδιναν να ατμίσετε με άλλο μοντ, στα ίδια βατ, με ίδιο ατμοποιητή , ίδιο υγρό, ίδια όλα, ή μάλλον να έβαζαν τον ίδιο ατμό, σε άλλο μοντ, αλλά στα ίδια ρεύματα και watt, ...... θα καταλαβαίνετε ότι δεν είναι απο dna40 ?
αν μου εδιναν αλλο Mod με DNA chip οχι, δεν θα το καταλάβαινα, αν μου εδιναν αλλο mod με άλλη πλακέτα όσο καλο και αν ηταν αυτο θα το καταλάβαινα γιατι θα έπρεπε να αλλάξω τις ρυθμισεις του για να μου δωσει τα ιδια ακριβως με το dna και αν χρειαζοταν να αλλαξω τις ρυθμισεις του τοτε δεν θα ηταν "ίδια ολα" και υγρο και ατμοποιητης και βατ.


Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 03:49 »
Σίγουρα υπάρχει διαφορά στην αίσθηση σε σχέση με μη ελεγχόμενης θερμοκρασίας τσιπάκι. Ειδικά αν
π.χ. έχει γίνει ρύθμιση του DNA40 σε υψηλά Watt και χαμηλές θερμοκρασίες, οι διαφορές θα είναι
τεράστιες.


Η σύγκριση με Istick σε χαμηλά Watt θέλει λίγο προσοχή, γιατί το Istick είναι "ψεμματούρης"  :tongue_smilie:  και
δεν κάνει step down στα Volt της μπαταρίας του. Τα ίδια ισχύουν ακόμα και με το DNA30, δεν κάνει
step down, σε αντίθεση με το DNA40 Που ό,τι ζητάς, παίρνεις. Οπότε λίγο προσοχή στις συγκρίσεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 06:41 »
επειδή το σκέφτομαι γι αυτό το μόντ οι κάτοχοι μπορούν να μου εξηγήσουν δύο πράγματα που δεν μπορώ να καταλάβω. όταν το μοντ είναι στην επιλογή της θερμοκρασίας αφού η αντίσταση είναι συγκεκριμένη τι ρόλο παίζουν τα watt. Αν με χ υψηλή ρύθμιση των watt ζητήσεις χαμηλή θερμοκρασία το μόντ θα αγνοήση την ρύθμιση των watt και θα στείλει το κατάλληλο ρεύμα για την θερμοκρασία της αντίστασης ( αν δεν κάνω λάθος την θερμοκρασία της αντίστασης ρυθμίζεις και όχι του ατμού) που έχεις επιλέξει ή με κάποιο άλλο τρόπο  θα  επιτύχει το κατάλληλο αποτέλεσμα? και δεύτερον στην επιλογή να το δουλεύεις στην θερμοκρασία η διαχείρηση της μπαταρίας που βρίσκεται. ρουφάει παραπάνω ρεύμα ή κάνει οικονομία σε σχέση με ένα άλλο μόντ που θα το στείσεις με μιά αντίσταση 0.30 οποιουδήποτε σύρματος αντιστάσεως και η θερμοκρασία του ατμού που θα λαμβάνεις θα είναι περίπου στα ίδια επίπεδα?.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 08:58 »
αν μου εδιναν αλλο Mod με DNA chip οχι, δεν θα το καταλάβαινα,

Εννοείται !
Πιστεύω να λές για dna 40 chip. E ?  8)

 
αν μου εδιναν αλλο mod με άλλη πλακέτα όσο καλο και αν ηταν αυτο θα το καταλάβαινα
....... δεν θα ηταν "ίδια ολα" και υγρο και ατμοποιητης και βατ.

Αρα, για να αποφασίσει κάποιος να το αγοράσει, πρέπει ΠΡΩΤΑ να το δοκιμάσει,
γιατί περιγραφή σαν και αυτή που ψάχνουμε, ΔΕΝ θα πάρουμε, απο τους ήδη κατόχους.  :nope:
...και δεν είναι λίγα τα χρήματα, για να πεις ότι " ας το καλό,..θα το πάρω. "



_Ούτε και απο τους rewiers παίρνουμε σαφείς απαντήσεις. Και αυτό είναι που με βάζει
σε σκέψεις... αλλά και τα τυχών προβλήματα οθόνης ή λογισμικού που αναφέρονται.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 09:58 »
επειδή το σκέφτομαι γι αυτό το μόντ οι κάτοχοι μπορούν να μου εξηγήσουν δύο πράγματα που δεν μπορώ να καταλάβω. όταν το μοντ είναι στην επιλογή της θερμοκρασίας αφού η αντίσταση είναι συγκεκριμένη τι ρόλο παίζουν τα watt. Αν με χ υψηλή ρύθμιση των watt ζητήσεις χαμηλή θερμοκρασία το μόντ θα αγνοήση την ρύθμιση των watt και θα στείλει το κατάλληλο ρεύμα για την θερμοκρασία της αντίστασης ( αν δεν κάνω λάθος την θερμοκρασία της αντίστασης ρυθμίζεις και όχι του ατμού) που έχεις επιλέξει ή με κάποιο άλλο τρόπο  θα  επιτύχει το κατάλληλο αποτέλεσμα? και δεύτερον στην επιλογή να το δουλεύεις στην θερμοκρασία η διαχείρηση της μπαταρίας που βρίσκεται. ρουφάει παραπάνω ρεύμα ή κάνει οικονομία σε σχέση με ένα άλλο μόντ που θα το στείσεις με μιά αντίσταση 0.30 οποιουδήποτε σύρματος αντιστάσεως και η θερμοκρασία του ατμού που θα λαμβάνεις θα είναι περίπου στα ίδια επίπεδα?.

Αν έχω καταλάβει καλά με όλο αυτό το συρφετό περί θερμοκρασίας, δεν ρυθμίζεις ζητούμενη θερμοκρασία, αλλά μέγιστη. Με άλλα λόγια, το μοντ δουλεύει ανάλογα τα βατ που ζητάς, μέχρι να φτάσει τον περιορισμό της θερμοκρασίας. Με άλλα λόγια, δεν κυνηγάει να σου δώσει πχ 220οC, αλλά ατμίζει στα βαττ που ζητάς μέχρι τους 220οC, τους οποίους αν φτάσει, κόβει γκάζι.

Αυτό, πάντα με την επιφύλαξη ότι έχω καταλάβει καλά τον τρόπο λειτουργίας του.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 10:07 »
Κι εγώ αυτό έχω καταλάβει αλλά νομίζω ότι είναι και αυτονόητο.
Εξάλου ρυθμίζω τη θερμοκρασίακαι και το φτάνω τη μέγιστη επιθυμητή κάποια στιγμή νομίζω ότι σημαίνει το ίδιο πράγμα. Ρυθμίζω δηλαδή το μέγιστο που μπορεί να φτάσει και μετά διατηρείται στο επίπεδο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 12:40 »
ναι αλλά αυτό δεν κάνουν και τα συμβατικά ηλεκτρονικά μόντ με την παρεμβολή του χρήστη. αν δεν θές καυτό ατμό κατεβάσεις τα βατ και άν θέλεις χλιαρό κατεβαίνεις. μετά απο κάποια χρήση καταλαβαίνεις και που είναι τα όριά του. αυτό με τον ρυθμιστή θερμοκρασίας μπορείς όταν το ρυθμίσεις σε χαμηλές θερμοκρασίες να πάρεις ντουμάνια? το βλέπω απίθανο. αφού ουσιαστικά κόβει το κάψιμο της αντίστασης σε επιθυμητό από τον χρήστη σημείο για να πάρεις π.χ υψηλή ποσότητα ατμού θα πρέπει να ανεβάσεις θερμοκρασία όπως αντίστοιχα και ένας χρήστης ηλεκτρονικού μόντ θα ανεβάσει τα watt. δεν ξέρω θα περιμένω λίγο καιρό να  δώ τις αντιδράσεις των χρηστών. ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 13:03 »
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω με μια διαφορά.
Και ο οδηγός καταλαβαίνει ότι δεν πρέπει να τρέχει αλλά το πόδι του στο γκάζι τον προδίδει. Αν όμως έχει ένα κόφτη δεν χρειάζεται να προσέχει. Ο κόφτης θα σου προσφέρει κάποια σιγουριά. Αν θες παραπάνω να ξέρεις οτι κινδυνεύεις. 

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 13:09 »
Καλά όλα αυτά αλλά που πρέπει να μπει ο κόφτης ξέρει κανένας να μας πει???? Δηλαδή ενδέχεται να ρυθμίζουμε θερμοκρασία χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος, όπως και να ρυθμίζουμε πάνω απ' αυτή που πρέπει για να μη κινδυνεύουμε... Όσο δεν έχουμε απαντήσεις σ' αυτά νομίζω ότι δεν έχει ουσιαστική χρησιμότητα η τεχνολογία αυτού του είδους.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 13:17 »
Ο doctor λέει, μάξιμουμ 280 με 290 βαθμούς κελσίου.

Εγώ πάντως, με συμβατικά ατμιστικά εργαλεία, και με λέϊζερ gun ακριβώς πάνω απο την αντίσταση, ( 1.2Ω με 7watt σε dna20 ) με βρεγμένο φυτίλι ή και βαμβάκι, δεν εχω δει περισσότερο απο 115 βαθμούς !...


Συγνωμη εαν βγαινω εκτος θέματος.
Εαν ναι, ας τα διαγράψει ο συντονιστής.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #70 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 13:20 »
όταν βγεί το πόρισμα με τις θερμοκρασίες και σε ποιά θερμοκρασία γίνεται ιδιαίτερα βλαβερός ο ατμός θα αναρτηθούν παράλληλα και οι πίνακες που θα λένε τι θερμοκρασίες αναπτύσσουν οι αντιστάσεις σε όλους τους τύπους συρμάτων και  σε όλές τις διατομές και watt. αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #71 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 13:48 »
Αν έχω καταλάβει καλά με όλο αυτό το συρφετό περί θερμοκρασίας, δεν ρυθμίζεις ζητούμενη θερμοκρασία, αλλά μέγιστη. Με άλλα λόγια, το μοντ δουλεύει ανάλογα τα βατ που ζητάς, μέχρι να φτάσει τον περιορισμό της θερμοκρασίας. Με άλλα λόγια, δεν κυνηγάει να σου δώσει πχ 220οC, αλλά ατμίζει στα βαττ που ζητάς μέχρι τους 220οC, τους οποίους αν φτάσει, κόβει γκάζι.

Αυτό, πάντα με την επιφύλαξη ότι έχω καταλάβει καλά τον τρόπο λειτουργίας του.
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα.
Ο doctor λέει, μάξιμουμ 280 με 290 βαθμούς κελσίου.

Εγώ πάντως, με συμβατικά ατμιστικά εργαλεία, και με λέϊζερ gun ακριβώς πάνω απο την αντίσταση, ( 1.2Ω με 7watt σε dna20 ) με βρεγμένο φυτίλι ή και βαμβάκι, δεν εχω δει περισσότερο απο 115 βαθμούς !...


Συγνωμη εαν βγαινω εκτος θέματος.
Εαν ναι, ας τα διαγράψει ο συντονιστής.
Πολύ ενδιαφέρον διατύπωση αλλά να προσθέσω πως κατά την τζουρα περνώντας ο αέρας η θερμοκρασία αλλάζει και δεν είναι ίδια απλά πατώντας το κουμπί...

Εγώ πάλι για το dna40  θα έλεγα πως δίνει τα ρεύματα σταδιακά ανοδικά και όχι μπαμ και αυτό είναι κάτι που το δείχνει και η πλακέτα αλλά και σαν ατμιστικη εμπορία. Ίσως να κάνω λάθος και να είμαι προκατελημενος αλλά δεν είχα ποτέ κάτι καλύτερο και μιλάω για ατμισμα και όχι για εμφάνιση που και εκεί είναι άψογο.
Ας γράφετε και τι αντιστάσεις δουλεύετε για να παίρνουμε ιδέες.

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #72 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 14:00 »
Ναι.
Υποθέτω με το φτωχό μου το μυαλό, ότι η θερμοκρασία αλλάζει προς τα κάτω όταν τραβάμε "τζούρα".

Τα πειράματά μου, τα εχω κάνει και με κάνθαλ, και με τιτανίου.  0.20  και 0.25 διατομή αντίστοιχα.
Και με κανονική σπείρα - αντίσταση, και με micro coil .

Ποτέ δεν είδα περισσότερο απο τους βαθμούς που προανέφερα.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #73 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 14:00 »
εγω παντως περιμενω και την δοκιμη του φιλου σε dripper μιας και εχω σοφουλα και θα ηθελα να δω αν δουλευει με τετοια συρματα.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #74 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 15:01 »
Λοιπών μόλις έφτιαξα μια με ni200  9 σπυρες σε 2.5χιλ τριπανακι βγήκε 0.26ωμ την έβαλα στον Apollo με ρύθμιση θερμοκρασία 430 και στα 15  βατ οργωνει. Καμια ατμιστικη διαφορά από κανθαν με αντίσταση 1.5ωμ.  Χαίρομαι πολύ.
Να πω πως πρώτη φορά δεν κάνω Microcoils δεν ξέρω αυτό τι διαφορά μπορεί να έχει.
Δεν μπορώ να βάλω την φώτο δεν ξέρω γιατί;

Galaxy Note 3

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2710 601327 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:14
από Giorgos F
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 180 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [PODS - AIO (Όλα σε ένα)] 0 161 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 191137 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152637 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11570 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346228 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147795 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8503 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209613 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 546612 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33381 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F